Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ponownie. Zanim kupie piec dla siebie, a już tak jestem zakręcony, że nie wiem co wybrać :)

Żartuję , myślę , że wybiorę jeden z 3 :

- ogniwo eko plus 25 KW

- sztoker 25 KW

- skam p25

Mam jednak prośbę do kolegów, którzy udoskonalają lub doradzają jak udoskonalić istniejący piec (chodzi o piec moich rodziców).Chcę trochę ulżyć staruszkom w kosztach eksploatacji , a że jestem u nich codziennie mogę dopilnować coby to prawidłowo funkcjonowało.

Jest to piec BIAŁEK SKAM-EKO P 25KW, z 2005 roku. Co mogę zrobić żeby udoskonalić jego pracę? Czy jest sens wymieniać w takim już nie nowym piecu palnik na np:burner-s, czy warto wymienić istniejący sterownik Tango na Cobre lub Pumę? Czy może zmodernizować co nieco deflektor i zastąpić go klinkierem z dziurkami (piec ma dodatkowy ruszt do spalania grubszego drzewa lub węgla). Co wy na to? :)

20110413391.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie. Zanim kupie piec dla siebie, a już tak jestem zakręcony, że nie wiem co wybrać :)

Żartuję , myślę , że wybiorę jeden z 3 :

- ogniwo eko plus 25 KW

- sztoker 25 KW

- skam p25

Mam jednak prośbę do kolegów, którzy udoskonalają lub doradzają jak udoskonalić istniejący piec (chodzi o piec moich rodziców).Chcę trochę ulżyć staruszkom w kosztach eksploatacji , a że jestem u nich codziennie mogę dopilnować coby to prawidłowo funkcjonowało.

Jest to piec BIAŁEK SKAM-EKO P 25KW, z 2005 roku. Co mogę zrobić żeby udoskonalić jego pracę? Czy jest sens wymieniać w takim już nie nowym piecu palnik na np:burner-s, czy warto wymienić istniejący sterownik Tango na Cobre lub Pumę? Czy może zmodernizować co nieco deflektor i zastąpić go klinkierem z dziurkami (piec ma dodatkowy ruszt do spalania grubszego drzewa lub węgla). Co wy na to? :)

 

Jak masz w nim ruszt wodny, to możesz położyć na środku tego rusztu cegły (najlepiej szamotowe, ale zwykłe od biedy mogą być).

Chodzi o przykrycie środka tego rusztu, aby wymusić drogę spalin bokami.

 

Myślę,że palnik będzie klasyczny pancerpola. Jak dalej ma być palone ekogroszkiem, to nie wymieniaj, to bardzo dobry palnik. Jak chcesz mieć opcję palenia miału to kosztem ok. 1tys.zł można palnik pancerpola przerobić na wersję obrotową z możliwością spalania miałów. Ewentualnie wymienić cały palnik na nowy, obrotowy typu PPSM, uchwyty montażowe i dziura będą pasować, nic nie będziesz musiał przerabiać.

 

Tango to dobry sterownik, jak chcesz coś banalnie prostego dla starszych osób to wymienić można na Ognika-PID, wówczas odpadnie programowanie i przestawianie funkcji. Wyświetlacz jest prosty, ale widać go na kilometr, starszym osobom odpowiada (taki jak w Tango). Nic w nim nie trzeba grzebać.

 

Większy bajer to Cobra, tyle,że jej cena jest deko wyższa. W 100% jednak wystarczy dla modelu groszkowego.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ,że sterownik sobie nie radzi,radzi sobie bardzo dobrze.Ja też dużo eksperymentuje więc wiem.Z trudnym miałem nie radzi sobie sposób napowietrzania czyli sama korona.Nie tam dochodzi powietrze i w takiej ilości jak powinno dlatego zachodzi powolne uduszenie kotła.Miał się nie dopala,potem zaczyna kopcić i na koniec przesypywać do popielnika aż się wygasi.Jest to również wina miału ale ludziska go kupują i spalają,możliwe,że w tłoku ale to ten palnik ma sobie radzić z trudnym miałem.

 

No właśnie chodziło o sterownik dla tego zwróciłem na to uwagę. Sposób napowietrzania w retorcie to inna sprawa, może być właśnie tak jak piszesz sprawdziłeś w praktyce chociaż ja sam jeszcze tego u siebie nie doświadczyłem, możliwe że mam dobry miał (odsiew z węgla) do palenia albo inne warunki które mi sprzyjają nie wiem ciężko to określić.

Co to jest za miał którym palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że się wtrącę ale tak się nie robi, najpierw wytykasz wadę której nie ma a później ją korygujesz, bez sensu.

To tak jak by zbić dziecko za coś czego nie zrobiło a później je przepraszać, niby w porządku ale ślad po uderzeniu zostaje.

 

Konferencja była pod koniec lutego, ok. 1.5 mies temu.

Nie śledzę tego na bieżąco. Uważam, że nic złego nie

zrobiłem - to nie było celowe.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodku

Ta obróbka psychologiczna jest w stosunku do mojej osoby nieskuteczna. Jestem na to zbyt stary.

Gdybyś napisał tylko

 

to nie ciągnąłbym tego dalej. Jednak to, co napisałeś powyżej, jest trochę obraźliwe, więc muszę Ci odpowiedzieć.

Włodku

Ty nie kończysz. Ty zwyczajnie uciekasz.

Zacząłeś, naplułeś na mnie i uciekasz... Jak smarkacz…

A ja wyznaje taką zasadę: Nie zaczynaj – jeśli nie jesteś zdeterminowany by skończyć. To dobra zasada. Wypróbowałem ją na sobie. Warto ją stosować.

A na zakończenie…

To co napisałem nie oznacza, że nie możemy dalej się lubić. Nie oznacza, że nie możemy dyskutować. Nie oznacza, że nie możemy współpracować. Ja nie jestem specjalnie obraźliwy, ale co się komu należy, to ode mnie dostanie.

 

Cześć Jacku,

 

 

Nigdzie nie uciekam, siedzę sobie w firmie albo w domu

i pracuję. Nie mam nic do dodania, wrócę do dyskusji

po badaniu TUV.

 

Uważam, że kultura dyskusji jest b. ważna, a nie tylko jej

treść.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jacku,

 

 

Nigdzie nie uciekam, siedzę sobie w firmie albo w domu

i pracuję. Nie mam nic do dodania, wrócę do dyskusji

po badaniu TUV.

 

Uważam, że kultura dyskusji jest b. ważna, a nie tylko jej

treść.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

 

 

Aha, jeszcze jedno. Nie naplułem na Ciebie i nikogo

nie obrażam. Ani na tym forum, ani w życiu.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodku

Ta obróbka psychologiczna jest w stosunku do mojej osoby nieskuteczna. Jestem na to zbyt stary.

Gdybyś napisał tylko

 

to nie ciągnąłbym tego dalej. Jednak to, co napisałeś powyżej, jest trochę obraźliwe, więc muszę Ci odpowiedzieć.

Włodku

Ty nie kończysz. Ty zwyczajnie uciekasz.

Zacząłeś, naplułeś na mnie i uciekasz... Jak smarkacz…

A ja wyznaje taką zasadę: Nie zaczynaj – jeśli nie jesteś zdeterminowany by skończyć. To dobra zasada. Wypróbowałem ją na sobie. Warto ją stosować.

A na zakończenie…

To co napisałem nie oznacza, że nie możemy dalej się lubić. Nie oznacza, że nie możemy dyskutować. Nie oznacza, że nie możemy współpracować. Ja nie jestem specjalnie obraźliwy, ale co się komu należy, to ode mnie dostanie.

 

Aha, jeszcze jedno. Nie naplułem na Ciebie i nikogo

nie obrażam. Ani na tym forum, ani w życiu.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedno. Nie naplułem na Ciebie i nikogo

nie obrażam. Ani na tym forum, ani w życiu.

 

To jest Twoje subiektywne odczucie.

Moje subiektywne odczucie jest jednak inne.

 

Czy musimy jednak w to brnąć.

Ja naprawdę nie jestem obraźliwy i już o tym zapomniałem. Po co mi to przypominasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodziło o sterownik dla tego zwróciłem na to uwagę. Sposób napowietrzania w retorcie to inna sprawa, może być właśnie tak jak piszesz sprawdziłeś w praktyce chociaż ja sam jeszcze tego u siebie nie doświadczyłem, możliwe że mam dobry miał (odsiew z węgla) do palenia albo inne warunki które mi sprzyjają nie wiem ciężko to określić.

Co to jest za miał którym palisz?

 

Od sprzedawcy wiem tyle,ze to miała być odsiewka groszku dokładnie tego samego jakim palę obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki, czy mógłbyś odpowiedzieć na to proste pytanie?

 

Nie, bo zbyt mało zgłoszeń do 10lat, aby oceniać jakąś prawidłowość. Mogę tylko przypuszczać.

Zmiana konstrukcji modelu z kanałami pionowymi polegała w skrócie na "pożyczeniu" paleniska i jego zasypu i zabudowaniu kanałów poziomych. Żywotnośc wzrosła przy paleniu tym samym paliwem.

 

Do tego trzeba jednak uczciwie dodać,że zmienia się też stan wiedzy, zmieniają się też sterowania (2007r.-Płomyk PID)

 

Czy Ty w ramach rewanżu mógłbyś odpowiedzieć:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4678462&viewfull=1#post4678462

"Czy ten jeden otwór w kanale pionowym jest droższy, tańszy od jednego otworu dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi?

Trochę bardziej komplikuje się izolacja, skoro chowamy wyczystkę pod nią, nie sądzisz? "

 

a także zająć się ważniejszą kwestią od mało znaczących przepychanek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4680771&viewfull=1#post4680771

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4681577&viewfull=1#post4681577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty w ramach rewanżu mógłbyś odpowiedzieć:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4678462&viewfull=1#post4678462

"Czy ten jeden otwór w kanale pionowym jest droższy, tańszy od jednego otworu dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi?

 

Od jednego otworu dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi - prawdopodobnie nie jest tańszy.

Od wszystkich otworów dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi - z pewnością jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jednego otworu dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi - prawdopodobnie nie jest tańszy.

Od wszystkich otworów dla wyczystek kotła z kanałami poziomymi - z pewnością jest tańszy.

 

Czyli można powiedzieć,że przy takiej samej liczbie otworów prawdopodobnie nieco tańsze jest wykonanie wyczystki w modelu z kanałami poziomymi.

 

Ogniwo EkoPlus ma jak rozumiem 3szt. drzwiczek na ścianie czołowej plus zdejmowanie izolacji na górze dla dojścia do 1szt.wyczystki kanału pionowego.

Zaletą nowej konstrukcji jest rezygnacja z kolejnej wyczystki bocznej.

 

Wcześniejszy model Ogniwa miał 2szt. drzwiczek z przodu i jak dobrze zrozumiałem 2szt. wyczystki górnej również schowane pod izolacją plus wyczystka dolna boczna.

 

Dla porównania.:

Wcześniejszy model Skam-P Premium miał 2szt. drzwiczek (środkowe zespolone) plus 1wyczystkę

 

Obecnie ze względu na udoskonalenia konstrukcji są to 3szt. drzwiczek plus 1wyczystka.

 

Generalnie mówimy zatem w przypadku aktualnych wersji kotłów o dokładnie takiej samej liczbie otworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...