Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki Jack18, sugerowałem się wpisem Zawijana

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4678453&viewfull=1#post4678453

 

Tam była mowa o 3otworach wyczystnych, może coś źle zrozumiałem.

 

 

czp01

Tak, kilka razy była o tym pobieżna rozmowa.

 

Korytowy, łyżkowy czy tzw samoczyszczący spala jakby to określić... bardziej brudno... (zdarzają się opisywane przez użytkowników przypadki latających płatków sadzy) , z miałami bywa, że zwisa z nich taki jęzor lawy.

Znanymi przypadkami są cofanie się żaru do kosza (brak chłodzenia na linii palenisko właściwe-kosz), upalanie końcówek ślimaka.

 

Do zalet faktycznie można zaliczyć mniejsze opory podawania, dobrze nastawiony spala miały węglowe, brunatne ekogroszki, klasyczne ekogroszki, może podawać i spalać zrębki, ale uważam,że jest to niebezpieczne, podobnie jak samodzielne spalanie pellet w takiej konstrukcji palnika.

 

Właściciel odlewni, w której odbieram żeliwo opala takim palnikiem swój dom od chyba już 3lat i jest z niego zadowolony.

 

Czekam, aż swoją wersję zaprezentuje Pancerpol, od jakiegoś czasu próbują swoją koncepcję takiego palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jack18, sugerowałem się wpisem Zawijana

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4678453&viewfull=1#post4678453

 

Tam była mowa o 3otworach wyczystnych, może coś źle zrozumiałem.

 

Pewnie chodziło o to ze są dwie dolne jedna za koszem, a druga po przeciwnej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodziło o to ze są dwie dolne jedna za koszem, a druga po przeciwnej stronie.

 

Pomyślałem jack18, że wstawię zdjęcia z opisem obu, nowszych konstrukcji. Rozjaśni nam to nieco sytuację z liczbą otworów w danym kotle.

Być może będzie pomocne dla osób wybierających dany kocioł.

OPIS skam-p z żeliwnym.JPG

ekoplus opis.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 mam jeszcze jedno pytanie - jak położę te cegły na ruszcie wodnym , to deflektor zostawić czy zdjąć - nie jest on już w najlepszym stanie.

 

Deflektor zostawić, cegły położyć (chodzi o pełne cegły, bez dziurek)

 

Jaki masz ten deflektor? Ceramiczny okrągły czy żeliwny?

 

żeliwny do palnika 25kW ok.50zł

ceramiczny do palnika do 25kW ok.40zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do obu kolegów Jareskiego i kol zawijana

chciałbym ustalić z czego, lub czego w największym stopniu wynika spadek sprawności kotła przy małych mocach 30% lub 15%

robiłem swoje doświadczenia (kocioł 22kW Multikofort) i przy 7kW sprawność ok 70%, przy 3kW sprawność ok 57% ?

Czy dostosowanie pracy palnika na małych mocach tak by nie było nadmiaru powietrza do lambda 1.4 wystarczy czy problem leży gdzie indziej np w wymienniku?

Jakość spalania pomijam bo miał dopala się całkowicie w obu przypadkach

temp spalin 7kW 120-140C, 3 kW ok 100C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie oto pytanie.

Czy jest producent, który dla kotła o mocy około 20kW robi zasobniki mieszczące 200 i więcej kilo eko? Mając wtedy spalanie nawet na poziomie 20kg na dzień, można spokojnie pojechać na tygodniowe czy dłuższe ferie. A tak po jakiś 5-6 dniach "normalny" zasobnik się kończy i piec wyłącza.

Drugi plus takiego rozwiązania, to wydłużenie czasu pomiędzy wizytami w kotłowni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie oto pytanie.

Czy jest producent, który dla kotła o mocy około 20kW robi zasobniki mieszczące 200 i więcej kilo eko? Mając wtedy spalanie nawet na poziomie 20kg na dzień, można spokojnie pojechać na tygodniowe czy dłuższe ferie. A tak po jakiś 5-6 dniach "normalny" zasobnik się kończy i piec wyłącza.

Drugi plus takiego rozwiązania, to wydłużenie czasu pomiędzy wizytami w kotłowni....

 

Jak wyjedziesz i dom zostawisz pusty obniżasz temperaturę do 15 stopni w pomieszczeniu np i juz zasobnik wystarcza na dłużej.Tez chciałem większy niż mam , ale jak Ci się ślimak zaklinuje i przyjdzie pełny zasobnik wywalić na podłogę, to wtedy już trochę masakra. Czy będzie wydłużenie czasu miedzy wizytami? Nie koniecznie bo popiół Ci się nie zmieści i zejdziesz żeby go wysypać, wiec ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do obu kolegów Jareskiego i kol zawijana

chciałbym ustalić z czego, lub czego w największym stopniu wynika spadek sprawności kotła przy małych mocach 30% lub 15%

robiłem swoje doświadczenia (kocioł 22kW Multikofort) i przy 7kW sprawność ok 70%, przy 3kW sprawność ok 57% ?

Czy dostosowanie pracy palnika na małych mocach tak by nie było nadmiaru powietrza do lambda 1.4 wystarczy czy problem leży gdzie indziej np w wymienniku?

Jakość spalania pomijam bo miał dopala się całkowicie w obu przypadkach

temp spalin 7kW 120-140C, 3 kW ok 100C

 

Witam,

jak kolega to zrobił i poprowadził sobie swój kocioł na 3kW, 7kW i lambdzie 1,4?

 

Proszę o wskazówki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie oto pytanie.

Czy jest producent, który dla kotła o mocy około 20kW robi zasobniki mieszczące 200 i więcej kilo eko? Mając wtedy spalanie nawet na poziomie 20kg na dzień, można spokojnie pojechać na tygodniowe czy dłuższe ferie. A tak po jakiś 5-6 dniach "normalny" zasobnik się kończy i piec wyłącza.

Drugi plus takiego rozwiązania, to wydłużenie czasu pomiędzy wizytami w kotłowni....

 

No Kielar produkuje kocioł 24 kw i ma też nowy zasobnik 210 litrowy. Popielnik jest duży i mieści mi się w nim nawet ponad 100 litrów popiołu. Gdy tankowałem zasobnik po 160 kg to popielnik mogłem wybierać nawet po 3 tankowaniach. Oczywiście jak ktoś chce żeliwniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak kolega to zrobił i poprowadził sobie swój kocioł na 3kW, 7kW i lambdzie 1,4?

 

Proszę o wskazówki.

 

Pozdrawiam

 

mam ciepłomierz, mam sonde lambda.

1.4 dało sie uzyskać przy mocy 7 kW, ale nadmuch musiał być naprawdę minimalny, a żar na całym palenisku

przy 3kW, nie da się pogodzić pokrycia żarem paleniska i lambdy 1,4, bo jak zmniejszam powietrze w okolice 1,4 to ogień już praktycznie sie nie pali. Stan jak w podtrzymaniu. Trzeba by było zwęzić palenisko by była grubsza warstwa na mniejszej powierzchni i dopasować ilość otworów nadmuchowych ( odpowiednio zmniejszyć). Przerwa podawania już wydłużona o kolejne 4 min i jednorazowa dawka zmniejszona do ok 90 gr miału. Tylko zanim zacznę przerabiać palenisko chciałem zapytać specjalistów kruszących kopie tu o różne rzeczy, ale niestety w tym temacie żaden nie raczył się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ciepłomierz, mam sonde lambda.

1.4 dało sie uzyskać przy mocy 7 kW, ale nadmuch musiał być naprawdę minimalny, a żar na całym palenisku

przy 3kW, nie da się pogodzić pokrycia żarem paleniska i lambdy 1,4, bo jak zmniejszam powietrze w okolice 1,4 to ogień już praktycznie sie nie pali. Stan jak w podtrzymaniu. Trzeba by było zwęzić palenisko by była grubsza warstwa na mniejszej powierzchni i dopasować ilość otworów nadmuchowych ( odpowiednio zmniejszyć). Przerwa podawania już wydłużona o kolejne 4 min i jednorazowa dawka zmniejszona do ok 90 gr miału. Tylko zanim zacznę przerabiać palenisko chciałem zapytać specjalistów kruszących kopie tu o różne rzeczy, ale niestety w tym temacie żaden nie raczył się wypowiedzieć.

 

Przeczytaj

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/

 

Ogólnie sprawność wymiennika maleje, gdy maleje różnica między temperaturą

spalin a temperaturą wody. Sprawność także jest gorsza, gdy przepływ spalin jest

wolny.

 

W klasycznych konstrukcjach przy małych mocach występują oba te zjawiska.

 

Spaliny są zimne, bo do komory spalania dostaje się powietrze nie tylko przez

wirujący wentylator, ale także grawitacyjnie przez otwory w dmuchawie oraz

przez komin.

 

Prędkość spalin jest mała, bo wentylator kręci się wolno.

 

Próbą rozwiązania tych problemów jest konstrukcja kotła Sztoker.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor zostawić, cegły położyć (chodzi o pełne cegły, bez dziurek)

 

Jaki masz ten deflektor? Ceramiczny okrągły czy żeliwny?

 

żeliwny do palnika 25kW ok.50zł

ceramiczny do palnika do 25kW ok.40zł

 

Jarecki79 deflektor jest okrągły żeliwny, ale już bardzo nadpalony. Czy ceramiczne są lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...