Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chodzi o technologie produkcji i użyte materiały, o montaż SMD (technologia SMD daje możliwość miniaturyzacji układów elektronicznych)...

Większa powtarzalność, mniejsze wymiary. Lepszej klasy procesor, PCB 6warstw.... Dołożenie WiFi do Cobry nie musi zwiększyć wymiarów jego obudowy.

To jest różnica technologii i to potężna a działanie danej elektroniki to już pomysł danej firmy....

ps. +,- 33%....

Cobra oraz PUMA oprócz usb mają złącza RS....

 

PUMA czy Cobra jest bardzo prosta w obsłudze.

Bardzo mnie cieszy,że istnieje możliwość wyboru, zdrowa konkurencja jest siła napędową, na której korzysta odbiorca końcowy.

Mi się tez podoba opcja podglądu pracy przez komórkę czy komputer w Waszych produktach...

 

"Puma tez na pewno nie jest łatwiejsza w obsłudze od eCoala"

Takich wyroków bym jednak nie forsował (w żadną stronę)

 

Może uda się to jednak porównać w sposób obiektywny po świętach.... zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Technologia, w jakiej wykonana jest puma czy cobra to nie jest marketing.

Nigdzie nie szukam też możliwości przyczepienia się. Mam wrażenie,że jest wręcz odwrotnie.

 

Dostęp do neta, co powtarzam kolejny raz, jest fajną sprawą w Brulim i eCoalu.

Życzyłbym sobie podobnej funkcjonalności Cobry dla osób chcących mieć taki bajer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jednak twierdzę, że problem w spalaniu leży zupełnie gdzie indziej. Jeśli użytkownik kupuje co tydzień inny opał, to być może automatyczna korekcja dawki jest mu niezbędna. Ale wielu użytkowników kupuje opał raz na sezon, w takim wypadku wystarczy ustawić sterownik tylko raz i nie stanowi to żadnego problemu. Problem ze spalaniem to praca palnika przy zmiennej mocy (np. grzejemy dom, potem dom + CWU, a potem znowu tylko dom). Tu moje sterowniki biją eCoala na głowę... Obserwowałem pracę eCoala i uważam, że macie jeszcze dużo do zrobienia. Mam nadzieję, że masz tego świadomość.

Owszem, mam świadomość, że w eCoalu jest jeszcze wiele do zrobienia – pod względem zwiększenia jego możliwości. Elektro-System pracuje nad tym i ciągle idzie do przodu. Jak widać…

Natomiast nie mam takiej świadomości, że Twoje sterowniki biją eCoala na głowę. Może masz rację, ale dopóki tego nie zobaczę… Na razie widzę, że automatyczna korekcja dawki – jak ją nazywasz – nie udała Ci się, a w eCoalu funkcjonuje. Może jest ona niepotrzebna, może można to zrobić prościej, może… Na razie tego nie wiem. Niemniej jednak – potrzebna czy niepotrzebna – nie udała Ci się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej zaawansowany technicznie sterownik – tym węższy krąg urządzeń, z którymi może efektywnie współpracować, bowiem efektywność sterowania zależy w ogromnej mierze od poziomu rozwiązań technicznych oraz jakości i powtarzalności wykonania sterowanych urządzeń.

To zdanie jest całkowicie nieprawdziwe. Ja się nie znam na wymiennikach, kanałach, procesach spalania i tysiącach innych rzeczy - i na ten temat nie piszę. Weź ze mnie przykład... :-)

Nie wezmę z Ciebie przykładu.

Piszesz, że nie znasz się na wymiennikach, kanałach, procesach spalania… i nic na ten temat nie piszesz. To dobrze, że nie piszesz, bo są i tacy co się nie znają a piszą. Jednakże konstruujesz sterowniki układów, w których podstawowym procesem jest proces spalania (i te wymienniki, kanały…). Powiedz nam, jak konstruujesz sterowniki procesu spalania – nie znając się na procesie spalania?

Ja się nie znam na elektronice – prawda. Ja się nie znam na konstrukcjach sterowników – prawda. I też nie piszę o tym, na czym się nie znam – o elektronice, o konstrukcji sterowników. Ale też ich nie konstruuję. Zostawiam to specjalistom z tego obszaru.

Za to znam się na procesach spalania (i na tych wymiennikach, kanałach…). Znam się także na sposobach sterowania procesami. Z tej mojej wiedzy wynika, że nie da się sterować (zarządzać) procesem, jeśli nie zmierzy się charakterystycznych parametrów tego procesu. Trzeba te charakterystyczne parametry zmierzyć, porównać z założeniami procesowymi, wyciągnąć wnioski i przekazać stosowny sygnał do urządzenia wykonawczego. To tak najkrócej – w dwóch zdaniach.

Czy Ty mierzysz charakterystyczne parametry procesu spalania? Nie.

Czy Ty sterujesz procesem spalania? Nie.

Ty prowadzisz proces spalania, ale nim nie sterujesz.

A jakim procesem Ty sterujesz…?

A wracając do mojego stwierdzenia, które uznałeś za całkowicie nieprawdziwe. Miałbyś rację, gdybym w tym stwierdzeniu napisał: „Im bardziej zaawansowany technicznie sterownik – tym węższy krąg urządzeń, z którymi może współpracować”. Ale ja napisałem: „Im bardziej zaawansowany technicznie sterownik – tym węższy krąg urządzeń, z którymi może EFEKTYWNIE współpracować”.

I prawdą jest także moje stwierdzenie: : „efektywność sterowania zależy w ogromnej mierze od poziomu rozwiązań technicznych oraz jakości i powtarzalności wykonania sterowanych urządzeń”. Jakoś tam można sterować każdym urządzeniem, ale efektywnie sterować można tylko takim urządzeniem, które potrafi efektywnie zrealizować proces, który realizujemy.

Różnimy się Włodku tym, że ja rozpatruję ten problem pod katem efektywności procesu, którym sterujemy, a Ty pod kątem elegancji pracy elektroniki sterownika. Ale czy może być inaczej, skoro – jak sam piszesz – nie znasz się na wymiennikach, kanałach, procesach spalania… A ja nie znam się na elektronice…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nie znasz się na wymiennikach, kanałach, procesach spalania… i nic na ten temat nie piszesz. To dobrze, że nie piszesz, bo są i tacy co się nie znają a piszą. Jednakże konstruujesz sterowniki układów, w których podstawowym procesem jest proces spalania (i te wymienniki, kanały…). Powiedz nam, jak konstruujesz sterowniki procesu spalania – nie znając się na procesie spalania?

 

I tu powstaje zagwostka,

jak to możliwe, że Puma czy Cobra tak dobrze regulują?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki.... że się tak wyrażę ...nie pieprz bzdur..to co jedziecie to z władkiem_pid to marketing w waszym wykonaniu jak cholera...poprostu nie macie neta w sterowniku i szukacie do czego się przyczepić i tyle a czy skrzynka bedzie miała 12x12cm czy 24x24cm to już sparwa drugorzędna... na marginesie duza obudowa sterownika = lepsze chłodzenie procesora i komponentów.

 

No i tego się obawiałem. Czemu mi zrzucasz, że

jestem nieuczciwy? Przecież mnie nawet nie znasz...

 

A dodatkowo - mamy WiFi w Pumie. Jak zakupisz chociaż 20 szt,

zrobię dla Ciebie produkcję i sprzedam Ci po cenie hurtowej.

Więcej luzu - i więcej życzliwości...

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.Włodku moim zdaniem cena Pumy jest na granicy akceptacji cenowej dla użytkownika kotła małej mocy.

Dlatego uważam,że to główny powód małego zainteresowania buranem czy WiFi.

 

Mam nadzieję jednak,że przy Cobrze dedykowanej już typowo pod retorciaki i tłoki będzie to wyglądało inaczej, ja czekam niecierpliwie na opcję WiFi w Cobrze, jak dla mnie... może to być eCobra..., Cobra WiFi.... czy jaką tam nazwę wymyślicie wspólnie z Elektro-Miz.

Byle jej cena nie wyskoczyła ponad PUMĘ.

 

Skoro producent eCoala myśli o wprowadzeniu opcji pracy normalnego sterowania do jesieni, to producent Cobry czy PUMY może pomyśleć o sprzedaży sterowania z WiFi oraz odpowiedniej stronie do jej obsługi.

 

:)

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu powstaje zagwostka,

jak to możliwe, że Puma czy Cobra tak dobrze regulują?

 

Pozdrawiam

 

Zgodnie z normą regulator na kotle jest regulatorem temperatury, a nie

regulatorem procesu spalania. Wbrew temu, co pisze Zawijan, proces regulacji

temperatury jest nadrzędny w stosunku do regulacji spalania. Jest to oczywiste,

bo co z tego, że spalanie jest idealne, skoro kocioł się gotuje?

 

Regulacja temperatury odpowiada za bezpieczeństwo użytkownika, regulacja

spalania - za ekologię.

 

Mamy bardzo dobrą regulację temperatury.

 

Regulacja spalania, o której Zawijan pisze, że jej nie mam, to przede wszystkim

sterowanie palnikiem w warunkach zmiennego odbioru ciepła. W ciągu dnia np.

podczas grzania CWU występują duże zmiany odbioru ciepła i jest rzeczą trudną

zachować dobre spalanie i stabilną temperaturę. Tu widać, jak dobrze sobie

radzą nasze sterowniki.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wezmę z Ciebie przykładu.

Ale ja napisałem: „Im bardziej zaawansowany technicznie sterownik – tym węższy krąg urządzeń, z którymi może EFEKTYWNIE współpracować”.

I prawdą jest także moje stwierdzenie: : „efektywność sterowania zależy w ogromnej mierze od poziomu rozwiązań technicznych oraz jakości i powtarzalności wykonania sterowanych urządzeń”.

 

Jacku,

 

Im bardziej zaawansowany technicznie sterownik – tym większy krąg urządzeń,

z którymi może EFEKTYWNIE współpracować.

 

Najlepszym znanym mi regulatorem jest człowiek. Potrafi sterować prawie wszystkim,

ale jest niezwykle skomplikowanym tworem. Jeśli chodzi o kotły, to ideałem jest

sterownik, który steruje optymalnie każdym kotłem z każdym podajnikiem bez konieczności

badania w specjalistycznym laboratorium.

 

Pisałeś w swoim poradniku, że zrobienie takiego sterownika jest zapewne niemożliwe.

Oczywiście, że jest możliwe - skoro człowiek potrafi ustawić kocioł, to potrafi to też

zrobić sterownik. Ale będzie to sterownik bardzo zaawansowany technologicznie

- prosty nie da rady...

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

 

 

 

 

 

operator potrafi sterować optymalnie kotłem tłokowym, slimakowym, pellatowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jednak chodzi o mnie ;)

 

Hehe z tym PC to sporo ciekawych skojarzeń było ;)

 

PC to także Pompa Ciepła - z tego co wiem nie ma możliwości zmieniania parametrów jej pracy [np. temp. CWU] przez internet np. za pomocą telefonu z Androidem.

 

Sam przy okazji podrzucę Liwko linka i spytam co on na to ;)

 

jak najbardziej można kolega ma PC Viessmana

zmienia na niej przez net w zasadzie wszystkie nastawy podobnie jak w

ecoal-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam buduje dom o powierzchni 150 m ściany kermzyt 24 cm i planowo 16 cm ocieplenia zastanawiam się nad kupnem pieca interesuje mnie defro duo uni ( podoba mi się że można w nim palić ekogroszkiem miałem pelletem owsem posiada drugie palenisko na ruszcie wodnym i dużą wydajność 90% zastanawia mnie jednak palnik rynnowy bo zachwalany jest tutaj retortowy i sterownik ) nie znalazłem w tym forum wzmianki o tym piecu, lecz dużo pochlebnych opinii o piecu skamp i ogniwo prosiłbym o ocenę fachowców ( Jarecki79 i zawijan )wybranego pieca i porównanie go z pozostałymi dwoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam buduje dom o powierzchni 150 m ściany kermzyt 24 cm i planowo 16 cm ocieplenia zastanawiam się nad kupnem pieca interesuje mnie defro duo uni ( podoba mi się że można w nim palić ekogroszkiem miałem pelletem owsem posiada drugie palenisko na ruszcie wodnym i dużą wydajność 90% zastanawia mnie jednak palnik rynnowy bo zachwalany jest tutaj retortowy i sterownik ) nie znalazłem w tym forum wzmianki o tym piecu, lecz dużo pochlebnych opinii o piecu skamp i ogniwo prosiłbym o ocenę fachowców ( Jarecki79 i zawijan )wybranego pieca i porównanie go z pozostałymi dwoma

 

Średnio co kilka stron piszę o retorcie korytowej i to samo pytanie powraca jak bumerang.

 

Korytowe retorty spalają brudno, potrafią kopcić, zdarza się upalanie końcówek ślimaka (brak chłodzenia strefy między paleniskiem a ślimakiem). Wymagają znaczących zmian konstrukcji kotła (ceramika w palenisku) dla polepszenia procesu spalania.

Uważam,że nie nadają się do samodzielnego spalania owsa czy pelletu, jest to w tej konstrukcji palnika zbyt niebezpieczne. To jest właśnie typowy chwyt marketingowy.

 

Równie dobrze możesz spalać owies czy pellet na brucerze czy ekoenergii (czego także nie polecam, ale jest możliwe i z całą pewnością bezpieczniejsze jak w korytówce).

 

Polecam natomiast w retortach korytowych (samoczyszczących, płaskich, łyżkowych, bo to jeden pies...), palnikach II-ej generacji typu brucer czy ekoenergia, azp-mż itd technologię współspalania, czyli ekogroszek czy tam miał węglowy zmieszany z 40%zawartością pelletu czy ziarna owsa. Wówczas będzie bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio co kilka stron piszę o retorcie korytowej i to samo pytanie powraca jak bumerang.

 

Korytowe retorty spalają brudno, potrafią kopcić, zdarza się upalanie końcówek ślimaka (brak chłodzenia strefy między paleniskiem a ślimakiem). Wymagają znaczących zmian konstrukcji kotła (ceramika w palenisku) dla polepszenia procesu spalania.

Uważam,że nie nadają się do samodzielnego spalania owsa czy pelletu, jest to w tej konstrukcji palnika zbyt niebezpieczne. To jest właśnie typowy chwyt marketingowy.

 

Równie dobrze możesz spalać owies czy pellet na brucerze czy ekoenergii (czego także nie polecam, ale jest możliwe i z całą pewnością bezpieczniejsze jak w korytówce).

 

Polecam natomiast w retortach korytowych (samoczyszczących, płaskich, łyżkowych, bo to jeden pies...), palnikach II-ej generacji typu brucer czy ekoenergia, azp-mż itd technologię współspalania, czyli ekogroszek czy tam miał węglowy zmieszany z 40%zawartością pelletu czy ziarna owsa. Wówczas będzie bezpiecznie.

 

a co byś w takim razie polecał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nic, bo mamy święta. Można pogadać we wtorek.

 

Korytowy palnik nie jest też bardzo zły, trochę wcześniej wspominałem,że odlewnia żeliwa, gdzie zamawiam elementy, korzysta z takiego od chyba 3lat i są zadowoleni.

Picem dla mnie jest reklamowanie go jako palnika na sam pellet czy owies. Dla mnie to palnik na groszek oraz miał węglowy.

 

Jeżeli ktoś wie, jak pracuje palnik korytowy (że potrafi zadymić i komuś to nie przeszkadza), umie go zaprogramować, nie widzę nic złego w jego oferowaniu, ma tez inne zalety (choćby mniejsze opory podawania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu, co pisze Zawijan, proces regulacji

temperatury jest nadrzędny w stosunku do regulacji spalania. Jest to oczywiste,

bo co z tego, że spalanie jest idealne, skoro kocioł się gotuje?

 

Hmm może wg normy tak jest, ale czy nie lepiej przekroczyć zadaną temperaturę o kilka st C i spalić paliwo efektywnie ?

 

Nie spotkałem nikogo kto kocioł prowadzi na temp. wyższej niż 70 st a od tej temp. do zagotowania jeszcze daleko.

 

Kocioł to nie silnik samochodu, w którym samoistny wzrost prędkości obrotowej ponad zadaną [odpowiednik temp. dla kotła] w celu lepszego dopalenia paliwa nie jest wskazany.

 

Regulacja temperatury odpowiada za bezpieczeństwo użytkownika, regulacja

spalania - za ekologię.

 

Myślę, że większość użytkowników bardziej obchodzi ekonomia niż ekologia a za nią odpowiada regulacja spalania.

 

Mamy bardzo dobrą regulację temperatury.

 

Regulacja spalania, o której Zawijan pisze, że jej nie mam, to przede wszystkim

sterowanie palnikiem w warunkach zmiennego odbioru ciepła. W ciągu dnia np.

podczas grzania CWU występują duże zmiany odbioru ciepła i jest rzeczą trudną

zachować dobre spalanie i stabilną temperaturę. Tu widać, jak dobrze sobie

radzą nasze sterowniki.

 

Szczerze mówiąc wolałbym to co jest bardziej ekonomiczne i chętnie wybrałbym rozwiązanie dające oszczędność opału kosztem np. przekraczania temp. zadanej o kilka st C.

Trzeba by to jednak porównać bo może się okazać, że bardziej opłacalne jest jednak "trzymanie się" temperatury zadanej bo wyższa temp. to większe straty.

 

Jeszcze słówko o sterowaniu przez internet - bardzo odpowiada mi np. programowanie stref czasowych poprzez stronę esterownik - jest to szybkie i wygodne, ustawianie tego na sterowniku przy kotle jest upierdliwe i czasochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może wg normy tak jest, ale czy nie lepiej przekroczyć zadaną temperaturę o kilka st C i spalić paliwo efektywnie ?

 

Myślę, że większość użytkowników bardziej obchodzi ekonomia niż ekologia a za nią odpowiada regulacja spalania.

 

Szczerze mówiąc wolałbym to co jest bardziej ekonomiczne i chętnie wybrałbym rozwiązanie dające oszczędność opału kosztem np. przekraczania temp. zadanej o kilka st C.

Trzeba by to jednak porównać bo może się okazać, że bardziej opłacalne jest jednak "trzymanie się" temperatury zadanej bo wyższa temp. to większe straty.

 

Jeszcze słówko o sterowaniu przez internet - bardzo odpowiada mi np. programowanie stref czasowych poprzez stronę esterownik - jest to szybkie i wygodne, ustawianie tego na sterowniku przy kotle jest upierdliwe i czasochłonne.

 

Czy nie lepiej - zamiast "spalić paliwo efektywnie" - nie spalić

go w ogóle? Niech sobie poleży w koszu i poczeka na pobór

ciepła?

 

Każde przekroczenie temperatury to dodatkowe zużycie paliwa!

To jest, jak mówi klasyk, oczywista oczywistość...

 

Programowanie stref czasowych przez Internet. Jest szybkie

i wygodne - zgadzam się. A co z klientami bez Internetu

w kotłowni? W Pumie ustawienie profilu temp. z klawiatury

jest dużo łatwiejsze...

 

I jeszcze jedno. Sprawdź sobie na stronie esterowniki pierwsze

od góry kotły (bez Tilgnera - bo to są tłoki).

Sprawdziłem 2 daty - 8-gru (temp. zewn. 0'C) i 14 sty. (temp +6'C)

 

!!Kotlownia!! - przeregulowanie +5'C do +7'C

RBR Unowersal 17kW - przeregulowanie +5'C do +10'C, sporadycznie

+14'C

Ostrów Wlkp. LED - przeregulowanie +4'C

Chrobry Radomsko - przeregulowanie +5'C do +11'C

 

Po co ustawiać strefy czasowe, skoro nie działają???

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...