Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mendras

Mam pytanie odnośnie palnika.

Kiedyś kupiłem węgiel który bardzo szlakował(z węgla robiły się duże stożki) ,robił się z niego coś podobnego do koksu.Nie mogłem poradzić sobie z nim,zmiany parametrów powietrza nic nie dawały,ale najgorsze było to że kocioł się szybko zatkał( związane jest to z jego budową- odprowadzeniem spalin)) i moje pytanie czy rzeczywiście rozbija taki palnik obrotowy szlakę,bo czytałem że brucer ma z tym problemy.

Pozdrawiam :-? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ilkus,ruszt obrotowy Linga radził sobie z wszystkim co testowałem. Nawet węgiel koksujący przerabiał na dorodny koks, którym można byłoby palić, wrzucając go z powrotem do zasobnika. Natomiast serio, warto mieć to urządzenie, choćby dla idealnego wypalania właściwego paliwa. Dobry miał węglowy, najlepiej Chwałowice 27D, Piastem 25 paliłem najwięcej, z głupiego przyzwyczajenia. Ostatnio przez te deszcze na początku marca kupiłem ekogoszek z Chwałowic, bo był pod dachem na hali ale przywieźli mi z części wystającej na plac. Zorientowałem się dopiero u siebie i tylko mogłem już zagotować telefon. Co gorsza, ten super węgiel do mix przesiany o wartości w porywach najwyżej 20MJ (675zł/t!!) Syf, który tylko szlakuje i przez to nie dopala się. Ruszt go rozrywa bez problemu ale to nie załatwia sprawy.Chodzi przecież, by takie drogie świństwo chociaż dopalić do cna. Takiego palnika na rynku nie ma.

 

Prawdę mówiąc, rozwiązałem ten problem, bo już dla miału z Piasta, który też zszedł na dziadostwo, zrobiłem pewną innowację. Tu miałem dodatkową motywację. Odzyskać choć namiastkę wyrzuconych w błoto pieniędzy.

Jeszcze nie mogę wszystkiego ujawnić, bo dopiero wchodzę w procedurę rejestracji w urzędzie patentowym. Innowacja dedykowana jest dla Linga, bo mam :D a ta konstrukcja kotła jest tego warta. Może nie jest to zasługa tylko Klimosza ale przynajmniej trzymają się dobrych, sprawdzonych rozwiązań. Trochę dziwi mnie, że nie reklamują swojego rusztu obrotowego. Faktem jest, że każą sobie dobrze za niego zapłacić! Mimo to warto go mieć.

Swego czasu myślałem o palniku Ardeo, ale oni wszyscy myślą tylko o napowietrzaniu a tu o co innego chodzi. Problem tkwi w czym innym.

 

:wink:

tu mała ciekawostka

 

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/u3e95o5nu747q6sb523kaj3796/PL13445B1.pdf

spróbuj ten

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/p4eesuiljpk7479oieikh1rn05/PL13445B1.pdf

 

jeśli nie, to wpisz google ruszt obrotowy i znajdź pdf Wzoru użytkowego egzemplarz archiwalny - ruszt obrotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zastanawiam się nad modelem kotła do mojego domui rozważam aktualnie dwa:

- Eko-centr http://www.eko-centr.pl/ Carbo-ret 20kW z pogodówką bądź bez,

- Termo-tech http://www.kotlyco.pl/?id=6 Eko-tech 22kW

 

która z tych konstrukcji będzie lepsza? Cena jest powiedzmy - zbliżona.

 

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi kotłami i może coś o nich powiedzieć/porównać?

 

Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zastanawiam się nad modelem kotła do mojego domui rozważam aktualnie dwa:

- Eko-centr http://www.eko-centr.pl/ Carbo-ret 20kW z pogodówką bądź bez,

- Termo-tech http://www.kotlyco.pl/?id=6 Eko-tech 22kW

 

która z tych konstrukcji będzie lepsza? Cena jest powiedzmy - zbliżona.

 

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi kotłami i może coś o nich powiedzieć/porównać?

 

Z góry wielkie dzięki.

 

nam do wyboru jaka dobra marke podawano rowniez ekocentr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daga75, a gdzie fotki? :D

 

Podaj danie :D , czym palisz? Teraz to chyba wystarczy, że będziesz do niego chuchać ciepłym oddechem :lol:

 

Napisz konkretnie, jaki węgiel, ile ma MJ, jaki masz zawór drogowy, czy masz podgrzewacz c.w.u. na priorytecie. Jakie masz teraz ustawienia wpisane przez instalatora i jaki masz sterownik.

moje gratulacje przede wszystkim

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki będą jak sprzątnę, bo kotłownia pływała. Miałam 120kg groszku na pierwszy rozruch a teraz szukam dostawcy dobrego ekogroszku. Facet z Wyszkowa ma po 650zł plus transport 100zł ale nie wiem co to jest. Zawór czterodrogowy, bojler dwupłaszczowy a czy na prorytecie tego nie wiem. Ustawień nie pamiętam ale podjadę na działkę i spiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pele10, nie wiem jak liczyłeś średnią u siebie. Poza faktem, że sprzedają ci węgiel tylko z nazwy, to jeszcze robią inne rzeczy.

Cały czas suszę paliwo i wsypuję do zasobnika suche i zważone (dokładnie). Od początku prowadzę dziennik kotłowni. 55%miał z Piasta, 25%czeski węgiel brunatny, 10%węgiel z Chwałowic i 10% różnej maści do testów.

 

Przeciętna spalania z tego wszystkiego (7t bez paru kilogramów/180dni) wyszła 38,9kg/doba . Zgadnij za ile ton zapłaciłem u sprzedawców?

 

Według wystawionych rachunków za 9 075kg. Czyli według tego przeciętna to 50,4kg/doba.

 

Zastanawiam się tylko ile z tych brakujących dwóch ton stanowiła woda a ile niedowaga, czyli dodatkowe oszustwo. O MJ nawet nie mówię, bo szkoda słów.

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki.

Odnośnie sterownika w którym można zatrzymać podajnik,a praca dmuchawy pozostaje bez zmian.

Uważam że tutaj nie ma żadnego problemu.Producenci kotłów zamawiają gdzieś sterowniki,a jeśli byłoby zapotrzebowanie na taki kocioł z takim sterownikiem to podejrzewam że każdy producent sterowników wykonałby taki produkt.Mam znajomego który 3 lub4 sezon ma kocioł od lokalnego producenta ze sterownikiem(i tu nie chciałbym się pomylić ale chyba nazwa metalcolor)który jest bardzo zadowolony z czegoś takiego że zatrzymuje ślimaka,a dmuchawa dalej pracuje utrzymując temp.na kotle paląc na ruszcie awaryjnym(czy jak to się nazywa).Rozmawiałem z nim i mówił mi że w okres przejściowych(tj,jesień zima) doskonale to się sprawdza.

Podejrzewam że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego kupując kocioł,a wystarczyłoby dodać do swojej oferty taką funkcję,no chyba że nie chcecie(tj producenci kotłów).

Tutaj odezwą się zaraz głosy że ekologia,że są inne do tego kotły,ale uważam że nawet w przypadku poważniejszej awarii z podajnikiem taka funkcja byłaby dla nas (użytkowników)do czasu usunięcia jej dodatkowym argumentem do kupna takiego kotła :wink: :roll: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilkus,podejrzewam, że w każdym kotle da się zatrzymać podajnik bez zatrzymywania dmuchawy. Dajesz opcję podawania 0sek.Poza tym sterownik np. w Lingu ma opcje rozpalanie kotła, gdzie można również włączyć samą dmuchawę. Nie wiem tylko, czy palenie typu tradycyjnego, czyli ręcznym zasypem to jakaś korzyść? Dla kogoś, kto chce spalać śmieci? Więcej z tym zachodu, niż korzyści. Tylko spalanie drewna lub koksu miałoby sens energetyczny i bez syfienia pieca.W Lingu jest ten plus przynajmniej, że jest wodny ruszt i to "awaryjne" palenisko zamyka również ceramiczny deflektor. Ale żadna to przyjemność, palenie tego typu. Sens ma palenie równoległe, czyli palnik na niskich nastawach i drewno lub np. brykiety drzewne na górnym palenisku. Trzeba jednak trzymać się kosztów. Zobacz sobie zdjęcia u mnie.

 

daga, podaj wszystko co spisałaś. Przypomnij mi jaki masz sterownik. U mnie jest Economic 3000.

U siebie mam w tej chwili podawanie PO2 - 5s, czas przerwy w trakcie palenia PO3 - 55s, moc dmuchawy PO5 - 30%. Na zaworze trójdrożnym 1i1/6 w skali 0-6, czyli minimalne grzanie na c.o. 35şC. Temperatura kotła 60şC. Pompę c.o. na 1, pompę c.w.u. wyłączoną, bo grawitacyjnie nagrzewa 58şC.

U ciebie pompa c.w.u. będzie działać, więc ustaw sobie temperaturę c.w.u. PO6 - 40şC.

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mendras i nie tylko.

Jeżeli masz taką funkcję czas podawania 0,a dmuchawa chodzi i można utrzymywać dzięki niej temp na kotle paląc na ruszcie to tylko jest bardzo dużym plusem tego kotła.

Właśnie to tłumaczę Jareckiemu -wystarczy chcieć aby w kotle była taka funkcja.

Ja tylko mogę dodać to co kiedyś napisałem że producenci z Pleszewa powinni być wdzięczni Jareckiemu za robotę jaką odwala w internecie dla nich.Tobie powinien być wdzięczny Klimosz.

Ja trochę zrazilem sie do klimosza kiedy wysłałem do nich e-meila z pytaniem czy nadaje się kocioł o mocy 25kw do domu o powierzchni 220m i jaka jest powierzchnia grzewcza wymiennika bo takich informacji nigdzie nie mogę znaleźć.Ich dział techniczny nawet nie odpisał.

Prawda jest taka że szukamy kotła dla rodziców i nie chciałbym popełnić błędu jaki ja zrobiłem.

Jarecki zwrócił uwagę na kotły z Pleszewa i to dzięki niemu wiem że kupując kocił warto zwrócić uwagę na Sekom,Tilgner,Grobelny,Dziubarczyk,a dzięki tobie na Klimosza.

Ps.

W moim sterowniku najmniejszy czas podawania jest 1 s ,a jeżeliby miał czas podawania 0 to byłoby super.Jednak nie byłby kotłem ekologicznym.Podejrzewam że w sterownikach z Pid jest jakaś zależność miedzy podawaniem,a obrotami dmuchawy.

Choć da się wyłączyć Pid i działa sterownik na zasadzie załącz-wyłącz to dalej czas podawania najmniejszy jest 1 s.

Dlatego palenie na ruszcie awaryjnym w Zębcu KP30 mija się z celem. Założenie rusztu awaryjnego w tym kotle byłoby niewygodne,a nawet gdyby udało nam sie rozpalić to trzeba nieżle by się nagimnastykować żeby wsadzić jakiś opał do niego i oczywiście dorobić jakąś regulację dopływu powietrza.

Dlatego nie polecam palenia w tym kotle na ruszcie awaryjnym.

Plusem tego kotła jest czyszczenie go,trwa to bardzo szybko i jest to czynność prosta

Ps

Drugi link był ok

Dodam humorystycznie-Wybitni ludzie byli w większości" dziwakami" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras spisałam moje ustawienia:1.temp.ogrzewania-65

2.podajnik podawanie-5s

3.podajnik przerwa-14s

4.podajnik podtrzymanie-30m

5.dmuchawa-30%

6.temp.cwu-50 C

7.temp.min. kotła-55 C

8.temp.max. kotła-70 C

9.temp. kireytyczna-85 C

10.temp. ochrony-45 C

11.histereza palnika-2 C

12.dodatkowy nadmuch-8s

13.praca podajnika w podtrz.-10s

14.dmuchawa dopalanie-8s

15.moc dmuchawy-26%

16.temp. alarmu podajnika-60%

17.praca pompy co-1 max

18.cwu-brak priorytetu

19.cwu-priorytet czas-30m

20.cwu dodatkowy Tkot-100

21.czas mieszacza t.max 95stopni

22.zaw.mieszaczat.max-95 stopni

23.termostat-40%

Czekam na propozycje zmian, zależy mi na tym żeby cokolwiek grzać, bo na razie mam tylko podłogówkę i 1 grzejnik w łazience. Pompę do cwu cyrkulacji mam nie podłączoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca oglądam piece z podajnikiem i mam sporo dylematów co do producentów w sumie mam 2 faworytów Ogniwo Biecz z nowym piecem chyba z brucerem bo w opisie podają miał jako ew paliwo i Instalco też z brucerem. Ten drugi tańszy o 500 zł co o nich sądzicie bo ja od czytania o ślimakach, palnikach i wymiennikach mamm zawrót głowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprociak

Ja bym polecił ci Klimosz-a.Poczytaj sobie Mendrasa na tym forum i na innych też go znajdziesz.

Warto chyba go kupic dlatego że ma dodatkowa komore z rusztem wodnym.

Obejrzyj sobie jego zdjęcia(mendrasa),a jezeli to co pisze że mozna palic w tej komorze i steruje tym sterownik to chyba nie trzeba nic dodawać.

Jeszcze zwróc uwage na hef-a i kotły z pleszewa.

Wejdż sobie na strone http://www.klasterkotlarski.pl

Znajdziesz tam wykaz firm z Pleszewa.

O serwisie do kotłów zapomnij.Na drugi dzien do ciebie napewno nie przyjadąDlatego warto mieć dodatkowa komore i tutaj wszystko przemawia za Klimoszem ling duo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że posiadam kocioł Zebiec i z moja podpowiedzią wcale nie musisz sie zgadzać

Właśnie czytam ilkusa i muszę się zgodzić-palenie na ruszcie awaryjnym byłaby to czynnosc skomplikowana(w tym kotle).Zreszta ja takiego rusztu nie posiadam.Chociaż na allegro można dokupić.

Trochę ilkus zamieszał z tą wymiana palnika,a tak swoją drogą to patrząc na powierzchnie grzewczą mojego pieca 3m i 30KW to większość kotłów z pleszewa podaje 25 KW dla tej powierzchni kotła( ij.est to wartość max).

Kiedy kupisz już kocioł i minie pierwsza euforia to dopiero mogą zacząć sie kłopoty,czego tobie nie :wink: :lol: życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...