Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak sobie czytam.... pokazcie mi kocioł który chodzi na sztywno, na 100 lub 30% mocy??? kocioł ma modulować i chodzić w zalezności od zapotrzebowania domu na ciepło czy cwu, a zawijana 2 -pozdrwaiam .

 

Tak, wszystko się zgadza. Tyle,że jeden z prezentowanego sposobu badania pokaże praktycznie żadną różnicę w sprawności między 30% a 100%mocy a drugi sposób badania pokaże juz jakiego zakresu można się spodziewać. Zobaczysz zatem, w jakich granicach można się poruszać (z jakąś granicą błędu).

 

Nikt w warunkach domowych nie ma pełnej aparatury badawczej, zatem powiedz co Ci z tego,że na np. 40% będzie 72%sprawności a na 50% 73,5%sprawności a na 70 np. 78,4%sprawności. Przecież nie jesteś w stanie tego zmierzyć i sprawdzić. Wystarczy chyba znać górną i dolną granicę.....

 

Poruszyłeś temat, o którym wspominał Włodek, zapotrzebowanie na ciepło zmienia się kilka razy dziennie i właśnie z tym fantem mają sobie radzić sterowniki, niezależnie od kotła i producenta sterownika.

 

Przeciętnych użytkowników interesuje, aby produkty mało spalały (tutaj w większej mierze kłania się jakość izolacji domu) oraz były proste w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam nic wspólnego zawodowo czy to z kotłami czy tez z PN.... ale mam zamiar kupić kocioł. Ma to być dobry ekonomicznie i eksploatacyjnie produkt i ma pasować gabarytowo do mojej kotłowni.

Czytam uważnie forum ( bo w kwietniu zawodowo nie miałem kompa ;) ) i szczerze powiem że nie bardzo mnie "jara" ta ostatnia - pozwolę sobie użyć słowa kłótnia - Jareckiego i Zawijana. Jako laik stwierdzam, że metodologia badań kotłów widać może być różna, a i samo stosowanie przepisów w tym zakresie także, nie mówiąc o interpretacji wyników badań. Tak to po tych ostatnich postach odbieram i widzę. Zauważcie Panowie że nawet ludziska z Forum uciekli :p

 

ps. pozdrowienia dla Zawijana 2 :welcome:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Jarecki.... z kotłami zawodowo nie mam nic wspólnego, ale z PN-juz tak, i widze jak producenci naginają PN do swoich potrzeb,

 

Napiszę obrazowo ,testujemy 2 samochody ile palą na 100km

 

przykład

1-auto jedzie cały czas 100km/h po autostradzie

 

 

 

2auto jedzie w róznym terenie tez 100km ale jak jedzie z górki daje na ''luz''

 

 

 

Jaki wynik? oczywiscie auto nr2 spali mniej paliwa,bo okresowo bedzie jechać na możliwie najniższych obrotach,ale w przypadku jazdy na luzie nie ma praktycznie ''mocy"

i to sie własnie nazywa manipulowanie PN

Na luzie się nie jeździ :) auto spala mniej jak jedzie z górki na zdjętej nodze z gazu ale na biegu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minertu napisał "Na luzie się nie jeździ...

" mów za siebie bo ja czasami jeżdżę :)

Witaj panie Zawijanie2 w "dżungli".

"Imć" Jarecki wie najlepiej, wie jak mam dom docieplony jakim kalorycznie groszkiem palę i wychodzi na to że tylko piec mam słaby. Piosenka dla Ciebie Jarecki poszukaj na youtube "... bo fantazja, bo fantazja jest od tego aby bawić się, aby bawić się na całego..." ;)

Jak znajdę 1.5tyś to ocieplę czwartą ścianę. Dopiero wtedy mój dom będzie (pomijam drzwi z prześwitami) miał małe zapotrzebowanie na ciepło. O, na welbunku mam tylko 4cm styropianu ale to pewnie też wiadomo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minertu napisał "Na luzie się nie jeździ...

" mów za siebie bo ja czasami jeżdżę :)

Witaj panie Zawijanie2 w "dżungli".

"Imć" Jarecki wie najlepiej, wie jak mam dom docieplony jakim kalorycznie groszkiem palę i wychodzi na to że tylko piec mam słaby. Piosenka dla Ciebie Jarecki poszukaj na youtube "... bo fantazja, bo fantazja jest od tego aby bawić się, aby bawić się na całego..." ;)

Jak znajdę 1.5tyś to ocieplę czwartą ścianę. Dopiero wtedy mój dom będzie (pomijam drzwi z prześwitami) miał małe zapotrzebowanie na ciepło. O, na welbunku mam tylko 4cm styropianu ale to pewnie też wiadomo :)

Każdy jeździ jak chce ja tylko napisałem,ze na biegu jest oszczędniej tylko noga z gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowniczy jak piszesz o samochodach...

 

Producenci podają średnie spalanie z danym silnikiem prawda?

np. z prędkością 90km/h

albo mówiąc inaczej średnie spalanie w mieście, trasie i mieszane....

 

Czy widziałeś jakiekolwiek wyniki badań samochodu ile spala jadąc 200km/h na autostradzie czy 20km/h w mieście?

Czy znasz takie wyniki dla prędkości 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140km/h?

Potrzebne są one komuś?

 

Istnieje też coś takiego jak euroNCAP... bada bezpieczeństwo samochodów, czy tylko dlatego,że jest to jednostka badawcza badająca jakiś wycinek z konstrukcji samochodów ma ona prawo zarzucać producentom aut,że nie wiedzą, co produkują?

 

 

Ja się wprost pytam, czy badanie 30%mocy sposobem IChPW polegającym na dobieraniu podawania, przerwy oraz ilości powietrza, gdzie wynikiem jest mało różniąca się sprawność względem uprzednio zbadanych 100%mocy

wnosi mniej czy więcej dla użytkownika jak

badanie tych samych 30%mocy polegające jedynie na obniżeniu temp. na kotle i dobraniu przepływu wody (delty między zasilaniem i powrotem)

tutaj ster będzie wchodził w podtrzymanie albo w przypadku takiego produktu jak eCoal czy ognik-pid, czy puma, czy plum, czy elster zredukuje sam dawki i powietrze. Otrzymam w ten sposób bardziej wiarygodny wynik czy nie? Każdy z Was ma sterownik taki, czy inny, czy wpadają one w przedmuchy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wprost pytam, czy badanie 30%mocy sposobem IChPW...

 

Jeszcze raz powtórzę, że nie istnieje coś takiego jak "badanie 30%mocy sposobem IChPW".

Istnieje natomiast coś takiego jak badanie kotła na 30% mocy nominalnej według normy PN-EN 303-5.

Jeśli ktoś chce wykonać badanie według tej normy - to musi jej przestrzegać.

Jeśli ktoś chce wykonać badanie inaczej - to też może to zrobić. Tylko to już nie jest badanie według tej normy, tylko według własnej procedury wykonującego. Niezależnie od tego, co które badanie wnosi, a co nie wnosi.

Napiszę o tym za chwilę trochę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pracujący kocioł podczas badania wyposażony w sterownik z pętlą histerezy pracujący na przedmuchach oznacza zatrzymany kocioł?

O interpretację tego właśnie zapisu chodzi. W Łodzi twierdzą, że kocioł dalej pracuje - przecież nie wygasł, nadal się pali, nikt nie nacisnął na sterowniku stop, nikt nie wyciąga żadnych wtyczek, taki jest program sterownika, oznacza pracujące urządzenie.

A jak zmieniasz sterownik w kotle to co? Robisz nowe badania kotła? Czy kocioł może pracować tylko z jednym sterownikiem i żadnym innym?

Według normy PN-EN 303-5 bada się kocioł a nie sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam uważnie forum ( bo w kwietniu zawodowo nie miałem kompa ;) ) i szczerze powiem że nie bardzo mnie "jara" ta ostatnia - pozwolę sobie użyć słowa kłótnia - Jareckiego i Zawijana. Jako laik stwierdzam, że metodologia badań kotłów widać może być różna, a i samo stosowanie przepisów w tym zakresie także, nie mówiąc o interpretacji wyników badań. Tak to po tych ostatnich postach odbieram i widzę.

 

Przepraszam Cię. Zdaję sobie sprawę, że może Cię to nudzić. Ja jednak traktuję wszystkich uczestników forum jednakowo. Także Jareckiego, którego nie uważam za eksperta a tylko za takiego samego czytelnika, jak Wy wszyscy. Jego wiedza nie jest większa od Waszej w bardzo wielu sprawach tu poruszanych. Nie musicie mieć wobec niego kompleksu niższości. Dlatego, skoro potrzebuje on wyjaśnień (jak pyta, to chyba potrzebuje) - wyjaśniam. Tak jak wszystkim innym. A że pyta czasem o głupie sprawy? No cóż... Mówią, że nie ma głupich pytań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zmieniasz sterownik w kotle to co? Robisz nowe badania kotła? Czy kocioł może pracować tylko z jednym sterownikiem i żadnym innym?

Według normy PN-EN 303-5 bada się kocioł a nie sterownik.

 

Doskonale wiesz,że podczas badania kotła łapska precz od kotła i całej aparatury.

Chcesz zmienić sterownik- zrób to następnego dnia i rozpocznij cały test od nowa.

 

Nie chcesz ponownie odpowiadać na ważne pytania, robisz zadymę.

NORMA.

 

chcesz podyskutowac o badaniu kotła w/g 303-5 np. przy 30%mocy:

telefon do OTGiS 0-42 640 03 04 lub 0-42 640-08-21

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jorgo nikt nie uciekł,po prostu ciepło się zrobiło a jak się nie grzeje to i nie ma problemów.Tylko maniacy siedzą przed kompami i klikają :)

 

ee tam..... ja wczoraj i grila z rodzinką miałem, i na forum zajrzałem......i film obejrzałem... i trawniczek skosiłem.... i z psami się bawiłem...... :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiesz,że podczas badania kotła łapska precz od kotła i całej aparatury.

Chcesz zmienić sterownik- zrób to następnego dnia i rozpocznij cały test od nowa.

 

Nie chcesz ponownie odpowiadać na ważne pytania, robisz zadymę.

NORMA.

 

chcesz podyskutowac o badaniu kotła w/g 303-5 np. przy 30%mocy:

telefon do OTGiS 0-42 640 03 04 lub 0-42 640-08-21

 

Jarecki !!!! plis ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię. Zdaję sobie sprawę, że może Cię to nudzić. Ja jednak traktuję wszystkich uczestników forum jednakowo. Także Jareckiego, którego nie uważam za eksperta a tylko za takiego samego czytelnika, jak Wy wszyscy. Jego wiedza nie jest większa od Waszej w bardzo wielu sprawach tu poruszanych. Nie musicie mieć wobec niego kompleksu niższości. Dlatego, skoro potrzebuje on wyjaśnień (jak pyta, to chyba potrzebuje) - wyjaśniam. Tak jak wszystkim innym. A że pyta czasem o głupie sprawy? No cóż... Mówią, że nie ma głupich pytań...

 

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiesz,że podczas badania kotła łapska precz od kotła i całej aparatury.

Chcesz zmienić sterownik- zrób to następnego dnia i rozpocznij cały test od nowa.

 

...chcesz podyskutowac o badaniu kotła w/g 303-5 np. przy 30%mocy:

telefon do OTGiS

 

Moje pytania dotyczyły czego innego. Spróbuję zapytać jaśniej, żebyś zrozumiał.

Np. swojego skam-pa sprzedajesz z różnymi sterownikami. Czy dla każdego z tych sterowników wykonujesz osobne badania atestacyjne? A jeśli wykonujesz te badania tylko dla jednego sterownika a dla innych nie - to po co je wykonujesz? Przecież każdy sterownik będzie prowadził kocioł inaczej (a już na pewno sterownik z pętlą histerezy i sterownik z modulacją mocy) i użytkownik dalej nie będzie nic wiedział.

 

Nie uważam, aby na temat badania kotła na 30% mocy potrzebna była jakakolwiek dyskusja. Ten temat jest całkiem jasny. Choć oczywiście można mieć różne zdania n/t wartości takiego badania - o czym już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migasz się od odpowiedzi n/t porównania 2sposobów przeprowadzenia takiego samego badania.

 

Poruszasz jednak ważny temat- sterowniki.

Pytanie - dlaczego nie sprawdzasz bezpieczeństwa, tj. działania STB danego sterowania??

 

Badanie w danej jednostce tylko 100%mocy - kompletnie nieważne czy sterownik zwykły czy z modulacją mocy... zarówno Wy jak też Łódź dla 100%mocy dobieracie przerwę podawania, nadmuch oraz nastawę temp. w sposób taki,że sterownik nie przechodzi w przedmuch. Dla 100%mocy nie ma znaczenia jaki jest sterownik. Znaczenie zaczyna mieć przy 30%mocy, jeżeli będzie to zbadane w/g metody stosowanej w Łodzi, bo skoro Wy tutaj również dobieracie przerwę podawania, nadmuch oraz nastawę w sposób uniemożliwiający wpadanie w przedmuch, to również znaczenia nie ma jaki na kotle jest sterownik. Tutaj ponownie kłania się moje pytanie o sens i porównanie obu sposobów prowadzenia badań.

 

Jak ustawić sterownik w warunkach domowych - przecież np. mały energetyk ładnie to kilka razy tłumaczył, ja zresztą również.

 

Badanie w jednostce odbywa się na konkretnym, zbadanym węglu, przecież użytkownik takich informacji nie ma....

Chodzi o granice pracy na dole i górze, aby uzyskać jakąś uśredniona informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...