Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chodzi mi bardziej o wentylację mechaniczną żeby zimą nie tracić ciepła nawiewanym zimnym powietrzem, może ogrzewanie powietrza wokół czopucha, gorzej latem.

Klimatyzacja na moją dziurawą kieszeń to złe rozwiązanie.

 

Jeśli rekuperator to także GWC rurowy do niego o ile masz miejsce na działce - wtedy będziesz miał taniutką klimę latem [za 130 W prądu do wentyli ładnych kilka kW mocy chłodniczej].

 

jorgo - pusto bo po pracy trzeba wziąć się do roboty we własnym ogródku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze mocy kotła. Potrzebuję ogrzać około 350m. Dom budowany z ytong'a gr. 24cm, ocieplenie styropian 15 cm. Dom jest podpiwniczony, piwnica ocieplona 12 cm styropianu i cała jest "w ziemi" ( będzie traktowana jako użytkowo - mieszkalna). Wentylacja grawitacyjna. Kolega SUSPENSER polecił mi klika kotłów z czego wybór padnie pewnie na Ogniwo Eko Plus ze sterownikiem eCOAL lub RBR Ekouniwersal ze sterownikiem eCOAL. Tylko nie wiem jakiej mocy mam kupić i który z nich jest lepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze mocy kotła. Potrzebuję ogrzać około 350m. Dom budowany z ytong'a gr. 24cm, ocieplenie styropian 15 cm. Dom jest podpiwniczony, piwnica ocieplona 12 cm styropianu i cała jest "w ziemi" ( będzie traktowana jako użytkowo - mieszkalna). Wentylacja grawitacyjna. Kolega SUSPENSER polecił mi klika kotłów z czego wybór padnie pewnie na Ogniwo Eko Plus ze sterownikiem eCOAL lub RBR Ekouniwersal ze sterownikiem eCOAL. Tylko nie wiem jakiej mocy mam kupić i który z nich jest lepszy.

 

Jakbyś nie miał domu podpiwniczonego z całością "w ziemi", to wówczas 35kW.

Ponieważ jest inaczej, jest wentylacja grawitacyjna - to nie mniej jak 35kW a warto już myśleć o mocy 40kW (większy nacisk...).

 

 

Ja sugeruję wybór z Cobrą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly53 jesteś wielki wybrałeś bardzo dobry sterownik eCoal, kolega Jarecki wyskoczył z cobrą bo nie ma u siebie sterownika eCoal. Co to znaczy ok 350m2? Zmierz pomieszczenia w środku odlicz kotłownię i wystarczy Ci dobrego pieca moc 30kw. Są piece 40kw które ledwo wyciągną tą moc. Dobre 30kw w największe mrozy poleci Ci np. 35kw. Ogniwo to dobra firma polecam, sam mam w/w firmy piec i zero kłopotów. Jestem zadowolony i wybrałbym ponownie Ogniwo ze sterownikiem eCoal. Tak wiele za tak niewiele. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly53 jesteś wielki wybrałeś bardzo dobry sterownik eCoal, kolega Jarecki wyskoczył z cobrą bo nie ma u siebie sterownika eCoal. Co to znaczy ok 350m2? Zmierz pomieszczenia w środku odlicz kotłownię i wystarczy Ci dobrego pieca moc 30kw. Są piece 40kw które ledwo wyciągną tą moc. Dobre 30kw w największe mrozy poleci Ci np. 35kw. Ogniwo to dobra firma polecam, sam mam w/w firmy piec i zero kłopotów. Jestem zadowolony i wybrałbym ponownie Ogniwo ze sterownikiem eCoal. Tak wiele za tak niewiele. :)

 

W typoszeregu kotłów OGNIWO EKO największy kocioł ma moc nominalną 35kW (z palnikiem BRUCER i sterownikiem eCoal.pl)

W typoszeregu kotłów OGNIWO EKO PLUS największy kocioł ma moc nominalną 25kW (z palnikiem BURNER-S i sterownikiem eCoal.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darse, zapomniałem że trzeba kotłownie odliczyć no i jeszcze w tym metrażu są dwa garaże które będą ogrzewane ale nie do takiej temperatury jaka będzie panowała w domu. Myślę, że trzeba odliczyć około 50 m2 (nie mam przy sobie projektu, a nie pamiętam metrażu każdego pomieszczenia :)) Kolejna przeciwnością losu jest to że OGNIWO EKO PLUS nie produkują z mocą 35kW. Nie bardzo wiem jaka jest różnica między OGNIWO EKO a OGNIWO EKO PLUS, wiem że różnią się palnikiem, ale jak to ma się do efektywności, obsługi i wydajności????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna przeciwnością losu jest to że OGNIWO EKO PLUS nie produkują z mocą 35kW. Nie bardzo wiem jaka jest różnica między OGNIWO EKO a OGNIWO EKO PLUS, wiem że różnią się palnikiem, ale jak to ma się do efektywności, obsługi i wydajności????

 

Odpowiem żartobliwie.

EKO PLUS jest lepsze, ale EKO jest tuż za nim a przed resztą konkurentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan, może zajmujesz się sprzedażą takowych?? Jeżeli tak to byłbym zainteresowany współpracą :)) bo będę pewnie jeden potrzebował. Jeżeli nie to proszę o jakieś namiary w woj. mazowieckim gdzie wynegocjowałbym najlepsze ceny. Rozumiem, że w bliskiej przyszłości nie będzie przewidywanej produkcji "większych" EKO PLUS i będę musiał zadowolić się OGNIWO EKO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Eko z palnikiem Brucer o mocy tzw. nominalnej (do wody) 35 kW da radę wyciągnąć bez większych problemów na dobrym paliwie 38 kW.

Uważam, że nowy budynek został zaprojektowany wg nowych standardów i nigdy nie będzie Ci potrzebne 10 kW na 100 m kw. powierzchni użytkowej.

No i oczywiście sterownik eCoal.pl

 

Pozdrawiam zawijan_2 :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: kamil777

 

Jest już ostateczna wersja. Wygląda tak jak 10 i 16, tylko jest nieco wyższa.

Sprzedawcę pytaj o cenę. Najlepiej kupisz zamawiając bezpośrednio u producenta lub we wskazanym przez niego - a najbliżej ciebie posadowionym punkcie sprzedaży lub u instalatora z certyfikatem Ogniwa.

 

Pozdrawiam - zawijan_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Zawijanie "namber" 2 u producenta jest najdrożej,u instalatora też drogo, tak jak napisałem wcześniej najtaniej zamówić przez internet. Instalator np. z Torunia chciał zarobić podwójnie, nie dość że miałem mu zapłacić za zamątowanie to jeszcze fakturę dałby mi na 7% bez możliwości odliczenia różnicy vat-u. Kupiłem Ogniwo za 6500 a instalator chciał koło 8000, sam sobie zamątowałem i mam taniutko, jeszcze Vat odliczę i będzie gitara :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: kamil777

 

Jest już ostateczna wersja. Wygląda tak jak 10 i 16, tylko jest nieco wyższa.

Sprzedawcę pytaj o cenę. Najlepiej kupisz zamawiając bezpośrednio u producenta lub we wskazanym przez niego - a najbliżej ciebie posadowionym punkcie sprzedaży lub u instalatora z certyfikatem Ogniwa.

 

Pozdrawiam - zawijan_2

Dziekuje za odpowiedz ,bardziej chodzilo mi jaki jest ostatecznie deflektor, ilosc rur w wymienniku ,czy w palniku zostaly pozaslepiane otwory,te ktore uzytkownicy czesto sami zaslepiali,oraz ilosc wody i czy ta stona po przeciwnej stronie zasobnika jest juz jakos dobrze docieplana a zarazem wyglada bardziej estetycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskutowaliśmy tu sporo n/t czyszczenia kotłów i sprawności kotłów na niskich mocach.

Podam Wam wyniki z badań aktualnie wykonywanych – od 16.05.2011r.

W kotle OGNIWO EKO PLUS 16kW (na którym wykonano poprzednie badania) – patrz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4724164#post4724164 wymieniono palnik na 4-członowy z 2 rządkami otworów nadmuchowych – pozostałe elementy kotła pozostawiono bez zmian.

Kocioł po okresie 2-miesięcznej eksploatacji.

Przed badaniem kocioł wyczyszczono standardowo.

Od 16.05.2011r. kocioł jest eksploatowany bez czyszczenia.

Poniżej wyniki średnio-dobowe (za okres od piątku do niedzieli – średnia z 3 dób).

1. Kocioł sterowany przez badacza, za pomocą sterownika bruli.pl:

16.05 – moc: 22,3kW, temp.spalin: 160°C; sprawność: 84,0%; tlen: 7,9% (test 3-godzinny)

2. Kocioł sterowany sterownikiem eCoal.pl:

16.05 – moc: 19,6kW, temp.spalin: 164°C; sprawność: 81,3%; tlen: 8,9%; CO: 0,001%

17.05 – moc: 3,61kW, temp.spalin: 112°C; sprawność: 43,8%; tlen: 14,7%; CO: 0,06%

18.05 – moc: 2,84kW, temp.spalin: 108°C; sprawność: 41,1%; tlen: 14,6%; CO: 0,07%

19.05 – moc: 2,49kW, temp.spalin: 109°C; sprawność: 37,8%; tlen: 14,8%; CO: 0,07%

20-22.05 – moc: 2,53kW, temp.spalin: 114°C; sprawność: 39,4%; tlen: 14,7%; CO: 0,08%

23.05 – moc: 3,12kW, temp.spalin: 122°C; sprawność: 45,4%; tlen: 15,1%; CO: 0,07%

24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%; CO: 0,06%

Poniżej przedstawiam wykres z tygodnia pracy kotła oraz 3-godzinny wycinek pokazujący jak pracuje sterownik eCoal przy prowadzeniu kotła na tych mocach (w fazie grzania obroty dmuchawy wynosiły 38%, w fazie chłodzenia podajnik i dmuchawa były wyłączone). Na fotografiach pokazuję, jak wyglądał palnik w obu tych fazach (wyraźnie widać, że pomimo wyłączenia dmuchawy ruch spalin w kotle nie ustał – ciąg kominowy wymusza ruch powietrza i spalin, co minimalizuje ryzyko wykraplania pary wodnej ze spalin).

Jak określić taką pracę sterownika? Praca ciągła? Praca z podtrzymaniem?

Wyniki – jak widać – są interesujące.

Badania są kontynuowane. Bez czyszczenia kotła. Jak długo? Zobaczymy.

Wykresy i fotografie w większej rozdzielczości można zobaczyć na http://zawijan.wordpress.com/wyniki-badan/

f01_a.jpg

f02_a.jpg

p38_a.jpg

p0_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz ,bardziej chodzilo mi jaki jest ostatecznie deflektor, ilosc rur w wymienniku ,czy w palniku zostaly pozaslepiane otwory,te ktore uzytkownicy czesto sami zaslepiali,oraz ilosc wody i czy ta stona po przeciwnej stronie zasobnika jest juz jakos dobrze docieplana a zarazem wyglada bardziej estetycznie?

W wersji obecnie sprzedawanej jest tzw rusztodeflektor, 4 kwadratowe rury w wymienniku z zawirowaczami, otwory w palniku zależą od mocy

(zaślepianie służy tylko ograniczeniu mocy - chyba), woda - 75 l, po przeciwnej stronie palnika jest nadal słabo ocieplona zaślepka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darase

 

A zapoznałeś się z warunkami gwarancji??? Nie ma tam aby czasami czegoś takiego jak utrata pewnych praw, jeśli ... Mówię szczerze: nie wiem, ale warto sprawdzić i dotyczy to każdego wyrobu o cenie przekraczającej przysłowiową gumkę jednorazowego ponoć użytku.

 

Cieplutkie Ciao od zawijan_2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...