Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem

 

Uważam,że dotychczasowe wyjaśnienia są wystarczające.

 

Wzór pokrywa się z tabelką kol.Zawijan2 i jest prosty w zastosowaniu.

Sprawa zapotrzebowania na potrzeby CWU jest moim zdaniem istotna przy wyborze niższych mocy kotłów.

 

 

Co do doboru różnych mocy na dane pow., to biorąc pod uwagę stan budownictwa na dzień dzisiejszy preferuję zgrubnie następujący dobór:

12kW - od 50 (stare bud.<1991r) do 140m2, przy czym za optymalne granice uznaję 80-120m2

17kW od 70-80(stare bud.<1991r.) do 190m2, przy czym za optymalne uznaje granice 120-160m2

25kW od 100-120(stare bud.<1991r.) do 280m2, przy czym za optymalne uznaję granice 160-240m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak różnicę widać :) Jak byłem młody to też całki liczyłem. Powiem Ci jak liczyłem u siebie, dom dwa piętra, 11 na 9.5=104.5*2=209 plus dwie przybudówki to razem ok. 214m2 Dom budowany w 1998, dasz wiarę że 15kw ten domek mi ogrzało i przez 6miesięcy spaliłem dokładnie 4t i 100kg eko? Teraz poszło 10cm styropianu na ściany, na drugi rok musi iść 10cm styro na welbunek i się zobacz czy to coś da. Jak dobierałem piec? Pomierzyłem pomieszczenia w których mam kaloryfery, nie liczyłem kotłowni i wyszło mi ... 150m2 to kupiłem 15kw. Ściany beton drut ogrzewamy na początku, jeśli dom nie traci ciepła to nie warto przewymiarowywać pieca. Jak się uda to zakopię rury w ziemi żeby doprowadzać powietrze wstępnie ogrzane do pieca i do pokoi. Dziurą do kotłowni wpadało zbyt dużo mroźnego powietrza. To na tyle bazgrania ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a teraz z innej strony , dam wam małą zagwozdkę... wg tabeli i wyliczenia jareckiego (które sa notabene zbiezne) podajecie orientacyjne kotły pod konkretne m2 A TERAZ powiedzie mi czy, m2 powierzcni użytkowej?? czy po podłogach??? jezeli (np tak jak u mnie po podłogach mam jakies 240m2 a uzytkowej ok 150m2 ,ok 40m2 garażu którego tez ogrzewam a kubaturę ponad 1000m3 to sorki ale wasze obliczenia biora w łeb :p nooooo..dawac do tablicy ;)

 

Dla mnie ważna jest pow.netto domu bez garażu (suma pomieszczeń użytkowych wszystkich pomieszczeń, przy skosach na poddaszu >2.2m liczymy 100%, od 1,4 do 2,2m 50%, poniżej wys. 1,4m nie bierzemy pod uwagę). To osobiście rozumiem jako powierzchnia użytkowa. Garaż ma mieć złamaną temp. a nie +23st.C, stąd należy brać na to poprawkę.

 

Dalej można mówić o jeszcze innej pow. użytkowej (bez piwnic, pomieszczeń gosp., strychu, garażu) tutaj uważam, że za mało....

 

Pow. podłóg pokazuje zbyt dużą powierzchnię, nie uwzględnia wys. pomieszczeń

 

 

kubatura - inny wzór na liczenie. Tutaj mówimy o m3, można zakładać wys. pomieszczeń 3m i łatwiej się wówczas szacuje.

Musisz przeliczyć straty ciepła na W/m3....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie ze liczyłem i wg twojego czy zawijana wzoru wychodzi mi 16-17kw, wg strat ciepła (ozc) wychodzi mi ok 22KW a wg projektu budowlanego 24kw.... no i bądz tu mądry ;)

 

Ok, w/g wzoru, który podaję wyjdzie powiedzmy 17kW na potrzeby C.O., ale do granicy wyniku z tego wzoru (17-20kW) sugeruję doliczać 2-3kW na potrzeby CWU..... czyli licząc na mój sposób ok.20kW a to już blisko Twojego wyniku z OZC

 

Zapisów w niektórych projektach nie idzie brać poważnie np. widziałem już kilka typu 6kW na C.O. i 16kW na CWU....

 

kwestia praktyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ranking to godny polecenia jest RBR-ECOUNIWERSAL 17,23,35 KW.z wewnętrznym wymiennikiem ciepłej wody (CWU)

 

Jestem przeciwnikiem łączenia wężownicy miedzianej w stalowym korpusie grzewczym kotła.

Uważam,że odbije się to na żywotności kotła. Lepiej wymienić osobny bojler 2-3razy podczas żywotności kotła niż wymieniać cały kocioł.

Ogrzewacz przepływowy w kotle na paliwo stałe uważam za rozwiązanie średnio szczęśliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem łączenia wężownicy miedzianej w stalowym korpusie grzewczym kotła.

Uważam,że odbije się to na żywotności kotła. Lepiej wymienić osobny bojler 2-3razy podczas żywotności kotła niż wymieniać cały kocioł.

Ogrzewacz przepływowy w kotle na paliwo stałe uważam za rozwiązanie średnio szczęśliwe.

Zawsze można ja zaślepić i podłączyć bojler. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem łączenia wężownicy miedzianej w stalowym korpusie grzewczym kotła.

Uważam,że odbije się to na żywotności kotła. Lepiej wymienić osobny bojler 2-3razy podczas żywotności kotła niż wymieniać cały kocioł.

Ogrzewacz przepływowy w kotle na paliwo stałe uważam za rozwiązanie średnio szczęśliwe.

 

Możesz technicznie wyjaśnić, dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wężownica nie jest miedziana, z nimi był problem,teraz wykonuje się je z nierdzewnego spiro 4mm grubości. Efekt bardzo dobry,zreszta na eSterownik pracuje taki kocioł ,wykresy są do wglądu.No i ta wysoka sprawność kotła.Nie wspomnę o jego czyszczeniu bo to zajmuje naprawdę chwilę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wężownica nie jest miedziana, z nimi był problem,teraz wykonuje się je z nierdzewnego spiro 4mm grubości. Efekt bardzo dobry,zreszta na eSterownik pracuje taki kocioł ,wykresy są do wglądu.No i ta wysoka sprawność kotła.Nie wspomnę o jego czyszczeniu bo to zajmuje naprawdę chwilę.

 

Minertu kiedyś ich w 17tce nie było. Teraz tez już montują do 17ek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...