Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie pomocy

W środę uruchomiłem centralne ogrzewanie w moim domu. Kocioł skamp-p premium z palnikiem brucera 25kw, sterownik rt09 PID , podajnik zasypałem groszkiem -100kg, w piątek zasobnik był pusty. Wychodzi że w lecie pali 50kg na dobę to ja nie wiem co będzie zimą.

Dom 180 m2 w tym 80 m2 pow. podłogówki reszta grzejniki, 140l cieplej wody, na kotle ustawiona temperatura 52 stopnie.

Jeśli wiecie co może być przyczyną to proszę o rady.

Każdy początkujący ma z tym problem . Po pierwszym roku palenia staniesz się ekspertem i sam będziesz pomagał innym. A tak na poważnie zależy od nastawień przerwy i podawania grochu. Najlepsze efekty są gdy ta proporcja jest utrzymana w stosunku 1:3 czyli np 5 sekund podawanie węgla , 45 pauza. Wartości te należy dobrać indywidualnie w zależności od instalacji jak i poboru energii. Poza tym w całym tym procesie istotny jest sam eko-groszek ( kiepskiej jakości - więcej zużyjesz) jak i ustawienia dawki powietrza ( za dużo żle , za mało też niedobrze) . W moim piecu też z Brucerem poprawę spalania zaobserwowałem w momencie uszczelnienia samego palnika - węgiel zaczął się lepiej dopalać. Standardowy palnik ( przynajmniej u mnie ) nie był uszczelniony ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

węgiel był trochę mokry, palnik mam uszczelniony a ustawienia takie:

obr.dmuch. w czasie pracy podajnika 90%

pauzy podajnika 40%

załączenie podajnika 15 sek

wyłączenie podajnika 35 sek

czas przedłużenia pracy dmuch. z chwilą wyłączenia podaj. 20sek

szczelina w dmuchawie uchylona około 2 centymetry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węgiel był trochę mokry, palnik mam uszczelniony a ustawienia takie:

obr.dmuch. w czasie pracy podajnika 90%

pauzy podajnika 40%

załączenie podajnika 15 sek

wyłączenie podajnika 35 sek

czas przedłużenia pracy dmuch. z chwilą wyłączenia podaj. 20sek

szczelina w dmuchawie uchylona około 2 centymetry

Ustaw na początek to :

załączenie podajnika 15 sek

wyłączenie podajnika 45 sek - z tym możesz kombinowac do 55 s .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darek, błąd myślenia charakterystyczny dla początkujących ( zwłaszcza tych co palili przedtem tradycyjnie) czyli duża dawka węgla, mocny nadmuch. Do tego dochodzi mokry węgiel, czyli taki, który zużywa dużą część swojego potencjału na odparowanie wody. Nie zdają sobie sprawy z tego, że może to być nawet 50% jego wartości cieplnej. Rodzaj węgla też ma swoje znaczenia. Węgiel gorszej jakości zawiera domieszki niepalne, które również pochłaniają część energii w procesie spalania. W dodatku są rezerwuarem właśnie wody i węgiel taki nawet wyglądający na suchy ma dużo wody nadal we "wnętrzu".

Jakość węgla w miarę wiarygodna jest tylko z dokumentem pochodzenia (kopalni).Wyraża to wysoka liczba MJ. Przynajmniej 25-26MJ.

No i rzecz podstawowa, temperatura kotła, tzw. zadana, czyli ta którą ustawiasz. Minimum 57şC!! Niższa nie tylko powoduje korozję ale przede wszystkim drastycznie ogranicza moc kotła! Do grzania samej c.w.u. nie ma potrzeby wyższej od 57şC - 59şC ale do grzania c.o. i c.w.u. najlepiej powyżej 60şC (zimą 65şC - 70şC) Dobrze nagrzany kocioł jest bardziej sprawny, co automatycznie znaczy bardziej ekonomiczny.

 

Najprostsza i najbardziej ekonomiczna zasada w nastawach to:

5sekund podawanie i okolica 30% mocy nadmuchu przy szczelinowym otwarciu (na przysłonie dmuchawy zazwyczaj zaznaczone przez producenta)

Tych dwóch parametrów nie powinno się zmieniać. Należy natomiast dobrać czas palenia się czyli czas pomiędzy kolejnymi podawaniami węgla. Przy pierwszym uruchomieniu 15 - 20 sekund. Po osiągnięciu stabilnie temperatury zadanej, można stopniowo wydłużać ten interwał.

Ja w tej chwili grzeje tylko c.w.u. i mam 60sekund między podawaniem przy dmuchawie 27%. Temperaturę kotła 59şC Zasobnik 140 l i 10 osób (goście) wystarcza dla wszystkich.

:wink:

wszystkim dużo radości i ciepła w świątecznym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie rzucili się na brucera bo jest teraz modny .

Trzeba trochę poczekać i poczytać innych.Pojechałem kiedyś do sprzedawcy który oferuje w swoich kotłach brucera i jakoś nie zrobił na mnie wrażenia.Podstawową wadą jest jego odlew Jeden tylko typ,a jeśli kocioł posiada z boku kołnierz do którego przykręcona jest płyta montażowa podajnika i płaszcz wodny to odległość rusztu do płyty montażowej ok4cm utrudnia montaż jego O ile spalanie ekogroszku jest ok to z miałem robią się spieki które trudno rozbić(być może wina miału),dlatego bardziej jestem za palnikiem obrotowym i do eko i do miału.

W moim zebcu obroty dmuchawy ustawione są na 20 % minimalne i 45 max.

To są obroty ustawione na sterowniku przez producenta i jeśli jest złe spalanie (nie dopala się)to staram sie zmienić tylko minimalne o 1 -2 % co zwykle przynosi efekt(na 21-22)

Nie ma czegoś takiego jak jakaś przesłona na wentylatorze. sterownik sam dobiera sobie obroty w zależności od zbliżenia się do zadanej temp. w sposób płynny. Zębiec w instrukcji pisze że powietrze ustawić na 80 ,a producent sterownika aby stopniowo zmniejszać aż do osiągnięcia najlepszego efeku spalania eko.W zależności od jakości węgla przedział u mnie jest przy retopalu z piasta ilość powietrza 60,a przy eko z chwałowic 25 %.

Jeżeli kocioł się ustabilizuje np na temp 60 st to dmuchawa chodzi na 17-25 %.

Trochę nie rozumiem Jareckiego kiedy gdzieś wyczytałem że przy ogniku nie potrzeba zaworu trójdrożnego(lub 4) bo wystarczy że na cwu idzie np 60 a na CO mniejsza bo gdybym ja nie miał takiego zaworu to pewnie spalanie byłoby takie jak u ciebie.

Zauważyłem u mnie że na duże spalanie ma cwu (120 l) bo mam układ grawitacyjny ciepłej wody i cały czas woda się schładza.Może to i dobre jest bo odkręci się i woda zaraz leci ciepła ale wtedy często włącza się pompa ładująca cwu co ma wpływ na stabilną pracę sterownika(spada temp na kotle)

Dlatego muszę zrobić aby cwu była dodatkowym "kaloryferem" bo wtedy (zima) praca jest sterownika stabilna.Można zakręcić grawitację ale wtedy zwiększy się zużycie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ustawień ustawionych przez producenta jest dobra,ale nic nie szkodzi cos delikatnie zmienić..

Zła jakosć ekogroszku robi swoje i cudów tu nie nalezy sie spodziewać co moze potwierdzic mendras,bo on już chyba wszystko przetestował.

Ilkus.

Zgadzam sie z tobą odnośnie brucera(tj.jego wymiarów).

W Zębiec KP nie ma możliwości montażu tego palnika bez jakiejś przeróbki.

Odnośnie spalania miału w brucerze to powinni wypowiadać sie osoby które go posiadają w swoim kotle i palą miałem.

Sprawdż czy tobie ardeo sie zmieści w twoim kotle?

Jarecki

Co ty na to że ten kociołek tyle żre,bo nawet jakby wegiel był kiepskiej jakosci to troche dużo przy dzisiejszych temp.na dworze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, co powiecie o tym, że palnik brucera montują w kotle o mocy 20 KW.

Mnie potrzebny jest kocioł o tej mocy i chciałem z palnikiem brucera i rozmawiałem z Tilgnerem i powiedzieli mi, że oni taki kociołek o takiej mocy produkują. Nawet przysłali mi wymiary tego kociołka.

Palnik brucera jego moc zaczyna się od 25 KW, a wychodzi kocioł o mocy 20 KW.

Boję się, że może tu być jakieś przekłamanie. Nie chcę mieć następnego przewymiarowanego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że od 1 kwietnia firma sekom produkuje kociol skamp-p premium o mocy 19 kw z palnikiem brucer. http://www.bazarek.pl/produkt/0/299530/skam-p-premium-19kw-brucer-mialowo-groszkowy.html Ciekawe co na to jarecki który uważa że do pieców o mniejszej mocy niż 25 kw ten palnik sie nie nadaje.

Nie nadaje sie ,ale pytają sie o niego to produkujemy!!!! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, co powiecie o tym, że palnik brucera montują w kotle o mocy 20 KW.

Mnie potrzebny jest kocioł o tej mocy i chciałem z palnikiem brucera i rozmawiałem z Tilgnerem i powiedzieli mi, że oni taki kociołek o takiej mocy produkują. Nawet przysłali mi wymiary tego kociołka.

Palnik brucera jego moc zaczyna się od 25 KW, a wychodzi kocioł o mocy 20 KW.

Boję się, że może tu być jakieś przekłamanie. Nie chcę mieć następnego przewymiarowanego kotła.

Mam Tilgnera - porządny kocioł - ze sterownikiem Tango - Negro mimo że ten jest już trochę przestarzały - to producent sterownika za darmo oferuje soft dostosowany do potrzeb. Chcesz sterownik pokojowy dzwonisz i masz nową wersję softu. A sam kocioł - widać porządnie wykonany wszystko z porządnej blachy kotłowej ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darek, musisz się zdecydować, czy sterujesz ręcznie, czy automatem z PID.

W automacie podajesz tylko temperatury c.o. i c.w.u. oraz moc dmuchawy.

cytuję:

od 01.03.2009 istnieje także możliwość zamówienia nowego sterownika z algorytmem PID- modelu RT09pid, sterownik posiada strefy czasowe, autoamatyczny dobór dawek paliwa, ale wydatek powietrza należy dobrać samodzielnie dla momentu podawania paliwa oraz dla pracy bez podawania paliwa, dzięki temu lepiej dopalane są paliwa słabsze gatunkowo.

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darek

Tutaj na pewno pomoże ci Jarecki.

Zawsze możesz go poprosić telefonicznie ,przecież kupiłeś kocioł z jego firmy.

Ja mam sterownik z PID czy jak tam twierdzą inni z PI,ale zasada jest taka że mam fabrycznie ustawiony czas podawania 7s ,a przerwę 20 sek.

I tu dam ci przykład jak to działa

Ustawiam np. temp na kotle 65 po wcześniejszym uruchomieniu. Fabrycznie ilość powietrza ustawiona jest na 80 %.

Kiedy temp na kotle dochodzi do 65 st. czas podawania jest cały czas 7s jednak przerwa w podawaniu wydłuża się np do 70 s. Może to i byc 100s a i też 50sek

I tak kocioł osiągnął zadaną temp i cały czas trzyma ją a czas przerwy wynosi przykładowo 70 s i wtedy zmniejszam stopniowo ilość powietrza aby ten czas przerwy w podawaniach był jak najdłuższy np żeby był 150 sek. przy podawaniu 7s i kocioł chodził stabilnie . ( cały czas mogę podglądać jaka jest przerwa)

Max. przerwa wynosi 225 sek.i po tej przerwie kocioł wchodzi w nadzór co jest niewskazane gdyż kocioł musi na nowo dobijać do temp 65 bo jest schłodzony.

Oczywiście dmuchawa też zwalnia jak dochodzi do 65 stop.

generalnie chodzi o to aby przy czasie podawania węgla 7 sek przerwa miedzy podawaniami była jak najdłuższa czyli najlepiej aby była np 220 s co w praktyce jest niemożliwe( mnie się nie udało)

Zależy to też od ekogroszku

Masz słaby to będzie czas podawania 7 sek,a przerwa może być np 40 sek bo węgiel nie będzie miał kalorii i będzie kocioł miał problemy z osiągnięciem zadanej temp( będzie musiał szybciej podać sobie paliwo)

Mogę wyłączyć PID i wtedy sterownik działa w sposób "prymitywny"

Ustawię go np czas podawania 5sek i przerwę 20s powietrze dam np na 40 % i będzie tak działał cały czas aż do osiągnięcia zadanej temp po czym wyłączy się jak osiągnie temp 65 ,5 stop.i wejdzie w nadzór kiedy temp spadnie do 64,5 włączy się i tak w kółko. Dobrze by było jak by się temp zatrzymała na 64,5 i rosła ale jednak ona z wiadomych względów spada nawet do 55stop. i trzeba czasu aby z powrotem dobiła do 65,5

Na str firmy galmet podane są przerwy dla danej mocy kotła

Dla uzyskania maksymalnej mocy kotła czas ten powinien wynosić

dla stałej retorty ;= 1 / 4 - dla 17kW = 1 / 3 - dla 25kW

= 1 / 2,8 - dla 30kW = 1 / 2 - dla 40kW = 1 /1,7 - dla 50kW

Nie wiem jak jest dla brucera bo dla obrotowego palnika te czasy są inne

dla obrotowej retorty;

= 1 / 2 - dla 17kW = 1 / 1.8 - 25kW

=1,1.7 – 30kW = 1 / 1,2 - dla 40kW 1/1 - dla 50kW.

Galmet stosuje palniki pancerpol .

Zawsze możesz to zmienić w zależności od spalania w twoim kotle,ale zasada jest taka że dla mocy 25 KW stosunek 1 do 3 np czas podawania węgla 5sek a przerwa razy 3 czyli 15 sek.

Czyli u mnie by się zgadzało Zębiec ustawił fabrycznie stosunek 1/2,8 dla 30 KW

PS

Jak będziesz palił miałem to napisz bo zżera mnie ciekawość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras

Dla takich ludzi jak ty stworzony jest sterownik firmy elster Perfekt( ja mam taki).Nowsze jego wydanie to expert.

Uważam że tu miałbyś pole do popisu tj ustawić go tak aby przerwa była jak najdłuższa,a kocioł nie wchodził w nadzór.

Masz wpływ na powietrze dmuchawy,podawanie przerwy,moc kotła,całkowanie i wiele innych parametrów.

Może wydaje się że jest to dużo ,ale sterownik jest bardzo prosty w obsłudze(są też strefy czasowe),ale ustawienie tak żeby przerwa w podawaniu węgla była jak najdłuższa to jest dopiero sztuka

Wierz mi kiedy wpłyniesz na te parametry sterownik odwdzięczy ci tak że uśmiech będziesz miał od ucha do ucha :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ilkus, :)

obawiam się, ze sterownik klasy "mendras" jest nie do zrobienia :D

Prawdę mówiąc tendencja systemów grzewczych idzie w kierunku "bezwęglowym". Problemem jest bowiem węgiel, którego jakość i cena przestały być sterowane zdrowym rozsądkiem. Brak przede wszystkim niezależnych mechanizmów kontroli jakości. Z całą pewnością nie powstaną, bo nie ma takiej siły w tym kraju, która byłaby w stanie to uczynić.

Mówię o węglu, bo na jego jakościowej opcji oparty był sens kotłów retortowych.

Jakość termiczna domów, czyli zdolność utrzymywania stabilnej temperatury we wnętrzu powoduje, że systemy grzewcze idą w "podłogówki", ogrzewanie o dużej bezwładności. Do tego typu rozwiązań wystarczy "prymitywny" sterownik pogodowy na zasadzie włącz/wyłącz z odpowiednim wyprzedzeniem i paliwo spalane impulsowo np. gaz, też pelety.

Palniki węglowe obecnej generacji nie uwzględniają złej jakości węgla i sterowanie nimi to teorie. Nie chcę się wdawać w szczegóły, bo była by to długa i nudna lektura z racji jałowych rozważań, które prowadzą do Nikąd.

Samą c.w.u. w sumie, z całą pewnością bardziej opłaca się ogrzewać gazem.

 

:wink:

PS

Perfekcyjny Ekspert Elstera, interesujący i sądząc po wypowiedziach na forum firmowym dobre rozwiązanie.

Sterownik Ekspert firmy Elster

http://sterowniki.w.com.pl/pliki/expert_r.pdf

forum firmy

http://sterowniki.w.com.pl/forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mendras'a:

Napisz mi proszę, jaki w chwili obecnej wybrałbyś piec do ogrzania domu o pow. użytk. ok. 150m2.

Czytałam ten wątek i przyznaję, że mam już mętlik w głowie. Więc napisz konkretnie, że Ty kupiłbyś ten lub ten.

Będę bardzo wdzięczna, ponieważ niestety ilu sprzedawców tyle opinii, a Ty wzbudzasz zaufanie...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mika, to miłe z twojej strony, te słowa o zaufaniu. Dziękuję.

 

Rozumiem, że orientujesz się, że niczego nie sprzedaję i nie instaluję. :D

Ja z kolei rozumiem, bo trochę zajrzałem do was, że to będzie nowy a zatem i dobrze ocieplony dom, choć w otwartej przestrzeni trochę go będzie wiatr owiewał, póki co. Piękne położenie i te czyste Bieszczady. Pozazdrościć.

Chciałbym wiedzieć jakiego rodzaju będzie instalacja c.o. i jak duży, ilu litrowy podgrzewacz c.w.u.

Pytanie podstawowe. Czym zamierzacie palić? Jaki jest dostęp i do jakich paliw w waszej okolicy? Jak z dostępem do gazu? Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne waszego domu, powinno być wyliczone w projekcie.

By móc zachować zaufanie, muszę po prostu mieć trochę informacji. :lol:

Dom ładny, mam na myśli jego architekturę. Fajne otwarte wnętrze. Kotłownia nieduża i drzwi dzielące na dwie małe przestrzenie. Raczej pod gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...