Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kalibracja czujników nie ma oczywiście żadnego sensu.

Mierzą one temperaturę wody, a użytkownik reguluje

nastawę wg. temp. POWIETRZA.

 

Czyli - jeśli mu za zimno - podkręca nastawę CO lub CWU.

A jeśli za ciepło - obniża.

 

Problem w tym, że jeśli to napisze Zawijan (lub Zawijan_2),

ma posłuch. Jesli ja, to wprost przeciwnie... :-) :-).

 

Panie Sławku - dzięki.

 

Pozdrowienia,

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kalibracja czujników ( a raczej wskazywanej przez sterownik temperatury) jest istotna. Bo w przeciwnym razie po co twórcy sterowników budowali by urządzenia pokazujące temperaturę z dokładnością do jednego miejsca po przecinku? Sugeruje to użytkownikowi, że posiada urządzenie dokładnie mierzące temperaturę. Ale co z tego, że mierzy z dużą dokładnością ale z bardzo dużym błędem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"o Tobie mówiło sie na Targach Poznańskich INSTALACJE 2011"

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

:jawdrop:

 

No to kurna chata - przepadłem. szybko mnie z terapii :bash: nie zwolnią.

czy ktoś wie, jak się drzwi bez klamek otwiera?

 

A tyle chciałem jeszcze po.....................

No nie!!!!!!!!!!! Tylko nie Pavulon.

:eek::eek::eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Wojtku z Mazur

 

Spytaj producentów PO CO to czynią???!!!

Tak samo jak to, że umieszczają w swoich materiałach reklamowych takie bzdury, że to oni a nie ja powinni bać się owego specyfiku o nazwie handlowej Pavulon.

Odpowiedz mi - proszę - do czego - jeśli jesteś użytkownikiem kotła wodnego mającego za zadanie rekompensować straty cieplne twojej hacjendy o masie np. 1.000 ton i średnim cieple właściwym np. 0,56... informacja, że w chwili tn temp. wody wychodzącej z kotła wynosi np. 57,2 st.C?

Czy uważasz, że jeżeli w chwili tx w pomieszczeniu n twojego domostwa temp. powietrza w punkcie o koordynatach x = 2,1; y = 1,75 i z = 1,543 wynosi 20,7 st C to jest OK, a gdyby wynosiła w koordynatach podanych poprzednio + 0,32 np. 20,3 to wszystkim domownikom będzie zimno?

 

Ludzie!!!!!!!!!!!!!!! Czy nie zauważacie, że jako społeczność skażona logiką boolowską zatracacie się na amen?! człowiek posługuje się w sposób naturalny językiem opisowym, któremu znacznie bliżej do logiki wielostanowej zwanej fuzzy logic (logika rozmyta), bo tak funkcjonuje nasz aparat badawczy zlokalizowany ponoć w mózgoczaszce lub 20 cm poniżej gumy od majtek (zależnie od płci).

 

Jeśli chce Kolega podyskutować o tym aspekcie naszych odczuć i reakcji, to chętnie podejmę rękawicę (niczym Jurand ze Spychowa, alibo jakiś inny Zbyszko z Bogdańca), tym bardziej, że - jak znam geografię - to w pobliżu terenów, gdzie siedliszcze kolegi posadowione.

 

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan2

Targi "instalacje" odbywają się co 2lata....

były w 2006, 2008, 2010

więc następne jak dobrze liczę będą w... 2012

 

Trochę zatem dino straszy....

 

Myślę,że temat kalibracji jasny :)

Słowo - klucz - "wzorzec"....

 

A nastawa na sterowniku 50 - powinniśmy się w pobliżu niej kręcić... Po coś w końcu jest....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że odczucie temperatury jest różne przez różne osoby. To prawda, że nie temperatura wody wyjściowej z kotła zapewnia komfort cieplny. Ale nie mówimy ( czy piszemy ) o temperaturze powietrza a o temperaturze wody ( lub rury w zależności od zamontowania czujnika), która to temperatura wody, choć wyświetlana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku to jednak różna bywa od rzeczywistej o kilka nawet stopni ( jak czytam). Może twórcy sterowników odpowiedzą jak szybko w czasie temperatura wskazywana "rozjeżdża się' z temperaturą rzeczywistą i czy rodzi to jakieś konsekwencje dla procesu sterowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Włodku

Wiedziałem, że nie odpowiesz mi na dwa pierwsze pytania – bo na nie ma jednej konkretnej odpowiedzi.

Wiedziałem także, że nie odpowiesz mi na kolejne pytania – bo tego nie wiesz.

Myślałem jednak, że wyjaśnisz mi znaczenie sformułowania przeregulowanie. mógłbym wtedy podjąć kolejną próbę wyjaśnienia Ci, o co chodzi z tą regulacją kotła. Ciągle jeszcze wierzę, że potrafisz to zrozumieć. Przecież nie jesteś głupi.

Wyjaśnij mi to – proszę – tak, żeby głupi, prostacki chemik potrafił to zrozumieć. Wtedy będę mógł dyskutować bardziej konkretnie.

A na razie – czekając na wyjaśnienie – odniosę się do Twojego kolejnego wpisu.

 

Weźmy analogię do samochodu… Podobnie jest z kotłem.

Zostaw już te głupkowate porównania kotła i samochodu. Te urządzenia naprawdę są nieporównywalne.

Kocioł jest urządzeniem wytwarzającym ciepło, z którego to ciepła 40-90% zużywa zgodnie z przeznaczeniem (do ogrzania wody obiegowej w instalacji c.o.). Resztę wyprodukowanego ciepła traci do otoczenia zewnętrznego.

Samochód jest urządzeniem wytwarzającym ciepło, z którego to ciepła 25-40% zużywa zgodnie z przeznaczeniem (do jazdy). Resztę wyprodukowanego ciepła trwoni do otoczenia zewnętrznego.

Co chcesz tu porównywać?

 

Pytasz mnie o liczby - naprawdę nie wiem, nie mam aparatury ani czasu, żeby to zmierzyć. Ale to są znaczące wartości.

Wiem o tym, że nie wiesz. Dlaczego jednak piszesz, że są to wartości znaczące – skoro nie wiesz, bo tego nie zmierzyłeś?

A gdybyś się choć trochę zastanowił, to bez wielkiego wysiłku doszedłbyś do wniosku, że przy obecnym (posezonowym) zużyciu paliwa na poziomie 2-3kg/dobę, zwiększenie lub zmniejszenie tego zużycia o 10% - to tylko 5zł/miesiąc.

Czy to jest mnóstwo?

Owszem, przy zużyciu sezonowym (10 razy większym) zwiększenie lub zmniejszenie tego zużycia o 10% - to już 50zł/miesiąc. Dopiero wtedy jest sens zajmować się tym problemem, choć to też chyba nie jest jeszcze mnóstwo.

 

Jeśli chcesz rozmawiać na poważnie, to badania eksploatacyjne, które propagujesz, muszą brać pod uwagę straty energii w wyniku nieoptymalnego procesu regulacji. Mogą być one większe, niż te, które powstają przy złym procesie spalania, szczególnie przy małym odbiorze ciepła. A mały odbiór ciepła to 2/3 sezonu.

Badania eksploatacyjne, które propaguję, biorą pod uwagę wszystkie straty energii. Mierzymy bowiem rzeczywiste ilości energii dostarczonej do kotła z węglem i wychodzącej z kotła z wodą wylotową. Różnica między nimi to wszystkie straty, z wszystkich powodów z jakimi mamy do czynienia w tym procesie.

A czy straty z powodu nieoptymalnego procesu regulacji (masz tu - zdaje się - na myśli właśnie przeregulowania) mogą być większe od strat w wyniku złego procesu spalania? Nie jestem w stanie odnieść się do tego, dopóki nie będę wiedział, co to znaczy przeregulowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy już kilka razy miał okazję przeczytać co to znaczy "przeregulowanie", tłumaczone bezpośrednio jak tez na przykładzie.

Widać jednak chemik nie kuma.

Ja już nie wierzę,że potrafisz to zrozumieć, chyba jednak....

 

p.Włodku, ja wysiadam... jak Pan potrafi inaczej wytłumaczyć, to proszę bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja czujników nie ma oczywiście żadnego sensu. Mierzą one temperaturę wody, a użytkownik reguluje nastawę wg. temp. POWIETRZA.

Czyli - jeśli mu za zimno - podkręca nastawę CO lub CWU. A jeśli za ciepło - obniża.

Problem w tym, że jeśli to napisze Zawijan (lub Zawijan_2), ma posłuch. Jesli ja, to wprost przeciwnie... :-) :-).

 

Czy mam rozumieć, że Ty piszesz to samo, co ja?

Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy już kilka razy miał okazję przeczytać co to znaczy "przeregulowanie", tłumaczone bezpośrednio jak tez na przykładzie.

Widać jednak chemik nie kuma.

Ja już nie wierzę,że potrafisz to zrozumieć, chyba jednak....

 

p.Włodku, ja wysiadam... jak Pan potrafi inaczej wytłumaczyć, to proszę bardzo

 

Ja też jeszcze raz bardzo proszę.

Tylko - rany julek - nie na przykładzie samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że odczucie temperatury jest różne przez różne osoby. To prawda, że nie temperatura wody wyjściowej z kotła zapewnia komfort cieplny. Ale nie mówimy ( czy piszemy ) o temperaturze powietrza a o temperaturze wody ( lub rury w zależności od zamontowania czujnika), która to temperatura wody, choć wyświetlana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku to jednak różna bywa od rzeczywistej o kilka nawet stopni ( jak czytam). Może twórcy sterowników odpowiedzą jak szybko w czasie temperatura wskazywana "rozjeżdża się' z temperaturą rzeczywistą i czy rodzi to jakieś konsekwencje dla procesu sterowania?

 

Czujniki sterownika są skalibrowane w/g wzorca, ich pomiar jest prawidłowy.

Mogą natomiast wskazywac inna wartość w porównaniu np. z termometrem klasycznym, bo:

- termometr jest wkręcony w mufce w innym miejscu

- studzienka pomiarowa do sterownika w innym miejscu, niekoniecznie w 100%właściwym

- studzienka jest zbyt płytka itd.

 

Przekłamanie może zatem zależec od miejsca montażu jak i docisku czujnika do tulejki...

Błąd pomiaru (nie wynikający z wad czujnika, tylko jego umiejscowienia) może wynosić od 5 do 10st.C w zależności od tempa przyrostu temp. (wykorzystania mocy)

 

Dla procesu sterowania nie rodzi to konsekwencji, bo sterownik opiera się na pomiarze z czujnika, nie wie zatem,że wskazuje gorzej...

Zatem zadane 60st.C i osiągnięte 60st.C będzie właściwą dla niego pracą a faktycznie może być 71st.C.

 

Stąd mowa o odczuciu subiektywnym - jak Ci za gorąco, to obniż nastawę :)

dokładny pomiar jest, gdy studzienkę wspawasz w rurę zasilającą wychodzącą z kotła, dostaniesz najbardziej dokładny pomiar wody wylotowej z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle ,dla mnie kalibracja czujników ma znaczenie duże.A powiem dla czego.

Cobra pokaże nam temp wewnętrzna np 24*C a w rzeczywistości będzie 23*C

eCoal pokaże nam temp wewnętrzną 23*C a w rzeczywistości może być np 26*C

Teraz taki zwykły Kowalski powie ,ja na Cobrze uzyskuje większą temp przy mniejszym spalaniu

niż u Nowaka ,który ma tę sama temp na sterowniku a w rzeczywistości ma 3*C więcej od Kowalskiego,

wskazania temp będą te same ale Kowalski powie Nowakowi,ze jego piec za dużo pali bop jemu mniej pali

przy tej samej temp wewnętrznej.

A ja się pytam czy ktoś wie o ile więcej się spali mając temp wewn o 3*C więcej.

Przykładowo i proszę tego nie brać dosłownie.

Na eCoalu cieplej o 3 *C niż na Cobrze.Wskazania temp na obu sterownikach mogą być te same natomiast różnica temp faktycznie może się różnić od owej 3*C

a spalanie to samo.Więc taki Kowalski powie ,że jego sterownik czy regulator kotła czy też temp jeden kit jak to nazwiemy spala mniej a wszyscy wiemy ile kosztują energii 3*C .

Trochę chaotycznie ale ja wiem ,że 3*C to dużo więcej spalonego opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do Cobry podłączysz np. Eurostera, to ci pokaże 23st.C w pokoju, jak wejdziesz w menu serwisowe Eurostera to sobie to skorygujesz

 

Jak do RT09pid podłączysz jego panel SP-1 to w tym panelu również znajdziesz kalibrację temp. pokojowej, nie skalibrujesz jednak czujników pomiaru wody w kotle w RT09pid, bo te są właściwie skalibrowane na produkcji....

 

Więc drogi minertu jest tak, jak mówiłem, zgadzam się z kalibracją odczytu temp. powietrza w pomieszczeniu w urządzeniu zewnętrznym, bo np. chcę, aby na termometrze za 4,5 oraz panelu za 160zł były takie same wartości odczytanej temp. powietrza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan2

Targi "instalacje" odbywają się co 2lata....

były w 2006, 2008, 2010

więc następne jak dobrze liczę będą w... 2012

 

Trochę zatem dino straszy....

 

Myślę,że temat kalibracji jasny :)

Słowo - klucz - "wzorzec"....

 

A nastawa na sterowniku 50 - powinniśmy się w pobliżu niej kręcić... Po coś w końcu jest....

 

Rzeczywiście, pomyliłem się, to było w roku 2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...