Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Musisz wykombinować coś co poinformuje sterownik czy jest żar w palniku. W gazowcach jest czujnik płomienia, nieraz jest to fotodioda.

 

Puma w wersji pelletowej to wykrywa i uruchamia zapalarkę.

 

W wersji na eko puma czy cobra wykryja zerwanie zawleczki i tez palnik nie będzie "mielił" Odpowiednio napisany algorytm potrafi wykryć brak opału, co w zasadzie równe jest też z wykryciem ewentualnego wygaszenia

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trybie LATO puma oraz cobra dobierają nadwyżkę grzania, aby ogrzać bojler na zadaną temp.

 

O to też Zawijan pytał, kto ustawia temp. sterownik czy użytkownik?

W przypadku C.O. uzytkownik

W przypadku CWU sterownik, bo ma dobrać nadwyżkę grzania.

 

Nie mniej dużo więcej nie wzrośnie, bo powyżej 7st.C przekroczenia jest pewne zabezpieczenie, które nie pozwoli na wysokie i niebezpieczne przegrzanie kotła, sterownik za niedługi czas ustabilizuje kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że producentów kotłów małe spalanie mało interesuje, zawsze można powiedzieć słaby opał, Twój dom ma widocznie takie zapotrzebowanie, lubisz wysoką tem w pokoju np. 23st, obniż do 19st i koniec tematu.

 

Ranking kotłów powinien dotyczyć X kotłów przeprowadzony w Y instytucie gdzie każdy producent miałby swojego przedstawiciela i wtedy np. w ciągu tygodnia sprawdzić spalanie każdego z kotłów . Do tego nie dojdzie bo w takich instytutach chodzi jedynie o certyfikaty a ilość spalonego paliwa nie ma znaczenia dla producenta,a ma wielkie znaczenie dla potencjalnego klienta. Chętnie kupiłbym piec z takiego rankingu mieszczący się w pierwszej 3ce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w takich instytutach chodzi jedynie o certyfikaty a ilość spalonego paliwa nie ma znaczenia dla producenta,a ma wielkie znaczenie dla potencjalnego klienta.

 

Muszę tę wypowiedź sprostować.

Instytut wykonuje tylko to, co mu zleci producent. Jeśli producenci zlecają tylko badania na certyfikaty - to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomorzanin może mi doradzisz? Chcę wykorzystać ciepło z kotłowni emitowane przez piec oraz ciepło uciekające czopuchem do ogrzania w czasie zimy powietrza z GWC do wentylacji pomieszczeń. Czy zamontowanie np. nagrzewnicy od samochodu na czopuchu da efekt. Pytanie do znawców: czy tem spalin w kominie w czasie zimy ma minimalną wartość, teraz mam 52st i jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy trybie LATO puma oraz cobra

dobierają nadwyżkę grzania, aby

ogrzać bojler na zadaną temp." a takie było wielkie halo o przeregulowaniu eCoal-a. O oszczędnościach można mówić jedynie porównując spalanie tego samego paliwa przy jednakowym odbiorze ciepła w tych samych warunkach.

 

Czy Ty masz problem z rozumieniem treści pisanej?

 

Jak bojler ma mieć 50st.C, to sterownik dobiera nadwyżkę grzania np. 4st.C, aby owe 50st.C w bojlerze było, bo nie ma fizycznej mozliwości, aby przy temp. 50 w bojlerze też było 50st.C. Przeregulowanie mamy wtedy w trybie lato, gdy zadana jest np.50st.C a bojler ma 53st.C. Bojler a nie kocioł.

Kocioł ma prawo przy grzaniu bojlera w trybie lato lub w priorytecie CWU podnieść nastawę do 7st.c powyżej zadanej temp. bojlera, jak temp. wyjdzie bardziej w górę, to zaczyna się procedura stabilizacji temp. kotła.

 

Jak zadasz tryb C.O., bez pracy bojlera i ustawisz 50st.C, to sterownik ma osiągnąć 50st.C i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki Jarecki czepiasz się , popraw lepiej błąd w poście powyżej. Tak mam problem z czepialskim Jareckim i chyba nie tylko ja. Daj pompę na 3 bieg ciągłej pracy żeby sterownik jej nie wyłączył , nagrzej wodę do 50st w piecu poczekaj aż się nagrzeje cwu i sprawdź ile będzie miała st w kranie to może się zdziwisz. Podpowiem Ci że powrót będzie równy zasilaniu. Zakład? Najmądrzejszy człowiek na forum, który nie raz już się pomylił, ciekawe kto teraz wstawi się za Tobą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki Jarecki czepiasz się , popraw lepiej błąd w poście powyżej. Tak mam problem z czepialskim Jareckim i chyba nie tylko ja. Daj pompę na 3 bieg ciągłej pracy żeby sterownik jej nie wyłączył , nagrzej wodę do 50st w piecu poczekaj aż się nagrzeje cwu i sprawdź ile będzie miała st w kranie to może się zdziwisz. Podpowiem Ci że powrót będzie równy zasilaniu. Zakład? Najmądrzejszy człowiek na forum, który nie raz już się pomylił, ciekawe kto teraz wstawi się za Tobą?

 

Chory człowiek jesteś, bardzo Ci współczuję. Jeżeli chodzi o czapialstwo to osiągasz poziom swego guru.

 

Zobacz sobie wykres z 14.05.2011 Karoki przy pracy sterowania bruli, zobacz jakie były skoki temp. spalin oraz róznice między C.O. i CWU

Zobacz sobie wykres z 17.06.2011 na tej samej platformie, porównaj skoki temp. spalin, porównaj róznice między C.O. i CWU (na Cobrze)

 

Zobacz na serwerze el-miz jak wygląda wykres między zadaną wartością CWU a faktyczna temp. CWU z dnia dzisiejszego i wczorajszego.

Przeregulowanie CWU z nastawy 48 na 50st.C , wszystko w temacie trybu lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darase w swojej odpowiedzi starciłem cierpliwość, przepraszam, poniosło mnie.

Sam mnie do tego sprowokowałeś.

 

Ostatnie 5stron jest tłumaczone co to jest przeregulowanie, kiedy to użytkownik a kiedy sterownik dobiera temperaturę....

Tłumaczenie na wszystkie możliwe sposoby....

 

Po tym wszystkim widzę na końcu Twój wpis i mi ręce opadają.

 

Spróbuję jeszcze raz bardzo spokojnie, tak, aby każdy zrozumiał.

 

Dotyczy: Cobra czy PUMA

 

1. Tryb zimowy, praca z C.O., wartość nastawy 50st.C oznacza,że każde przeciągnięcie temp. wody na kotle powyżej 50,00st.C jest przeregulowaniem

 

2. Tryb letni, praca CWU (bez aktywnych stref czasowych). Nastawa bojlera na 50st.C oznacza,że sterownik ma prawo dobrać nastawę do max.7st.C wyższą, aby efektywnie nagrzać bojler. Przy przekroczeniu progu 7st.C zaczyna się procedura stabilizacji temp. kotła (aby nie było np.15 czy 20st.C przeregulowania). Tutaj priorytetem jest grzanie bojlera i to jego temp. jest dla nas najważniejsza.

O przeregulowaniu mówimy, jeżeli t.zadana na CWU ma być 50st.C a fizycznie jest np.52st.C.

Chwilowe podwyższenie samej temp. kotła do wartości 57st.C nie jest przeregulowaniem w tym trybie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problem mister Jarecki, trochę ulegasz emocjom. Jeśli mój post źle zadziałał na Ciebie to również przepraszam. Rozumiem o co chodzi w przeregulowaniu, sam pan Włodek wczoraj powiedział że Cobra przeregulowała bo ma tak napisane w oprogramowaniu i ja nie widzę w tym nic złego, nawet wczoraj pochwaliłem Cobrę za to "zdążenie" :) Bronisz tych sterowników jak lew. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darase w swojej odpowiedzi starciłem cierpliwość, przepraszam, poniosło mnie.

Sam mnie do tego sprowokowałeś.

 

Ostatnie 5stron jest tłumaczone co to jest przeregulowanie, kiedy to użytkownik a kiedy sterownik dobiera temperaturę....

Tłumaczenie na wszystkie możliwe sposoby....

 

Po tym wszystkim widzę na końcu Twój wpis i mi ręce opadają.

 

Spróbuję jeszcze raz bardzo spokojnie, tak, aby każdy zrozumiał.

 

Dotyczy: Cobra czy PUMA

 

1. Tryb zimowy, praca z C.O., wartość nastawy 50st.C oznacza,że każde przeciągnięcie temp. wody na kotle powyżej 50,00st.C jest przeregulowaniem

 

2. Tryb letni, praca CWU (bez aktywnych stref czasowych). Nastawa bojlera na 50st.C oznacza,że sterownik ma prawo dobrać nastawę do max.7st.C wyższą, aby efektywnie nagrzać bojler. Przy przekroczeniu progu 7st.C zaczyna się procedura stabilizacji temp. kotła (aby nie było np.15 czy 20st.C przeregulowania). Tutaj priorytetem jest grzanie bojlera i to jego temp. jest dla nas najważniejsza.

O przeregulowaniu mówimy, jeżeli t.zadana na CWU ma być 50st.C a fizycznie jest np.52st.C.

Chwilowe podwyższenie samej temp. kotła do wartości 57st.C nie jest przeregulowaniem w tym trybie pracy.

 

Dodam tylko, że bojler nie może pracować dodatkowo grawitacyjnie bo w takim wypadku temperatura dociąga do temperatury CO. Na wykresie z pumy fajnie to wygląda - wykresy po pewnym czasie przecinają się i to CWU jest bardziej ciepłe niż CO. Nie mam zaizolowanych rur instalacyjnych więc przez nie oraz wężownicę schładzającą ucieka trochę ciepła z CO. Swoją drogą ciekawe jaki wpływ ma bojler działający dodatkowo grawitacyjnie na działania sterownika?

Edytowane przez ppietrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...