Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do Jarecki i Mendras.

Dla mnie czytanie waszych wypowiedzi na forum to przyjemność. Nie chcę skakać po innych stronach bo w zasadzie temat jest ten sam. Czytam na innym forum wasze wypowiedzi http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&postdays=0&postorder=asc&start=270&sid=9e88b49e95819d9f64bc64eebab62f43 i z doświadczenia wiem że obydwoje macie rację.Każdy broni swojej strony i wypowiedzi.

Odnośnie spalania różnych węgli to ty mendras masz rację i wiem sam że najlepsze węle są z grupy pieklorz(pod warunkiem że kupimy to co chcemy).Nie mam jeszcze obrotowego palnika( zostawiam to na wakacje) ale będę go miał i to że będzie to ardeo to dzięki Jareckiemu( wymiary obrotowego żeliwnego podchodzą prawie idealnie pod kołnierz mocujący w Zębcu( dziwię się że go nie montują).

Rzeczywiście przykre jest to że pomysły są podrabiane czy to jak pisze Jarecki podkradane są do brucera z ardeo,z brucera do innego podobnego palnika ,ale takie jest życie ja na to nie mam wpływu( ale hurtownie z pleszewa sprzedają takie wyroby chociaż są pomysły podkradane). Przecież to samo tyczy węgla.Szlak człowieka trafia jak kupi coś co gasi ogień w kotle,a ma być dobrym węglem. Odnośnie brucera to proszę sobie poczytać forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/lofiversion/index.php?t662-0.html

i , czy brucer jest dobry do miału to nie wiem i zgodzę się z Jareckim bo tu ma największe doświadczenie.

Mandras.

Sterownik z Pid jest naprawdę dobry wiem to bo posiadam taki tobie też taki polecałem i wierz mi jest ważny tak samo jak palnik(przypuszczam że nawet ważniejszy)

Może jest to mało ważne ale jak napisał kiedyś Jarecki dla mnie wyświetlacz w Ogniku trąci myszką.

Ps

Jarecki

Czyszczenie kotła Zębiec KP jest bardzo proste bo czyszcząc kanały pionowe wszystko spada nam do popielnika i usuwanie jest proste sadzy.Nie trzeba gdzieś z boku czy z tyłu odkręcać wyczystek i to jest oprócz sterownika plusem tego kotła bo to że rdzewieje kocioł to Mendras ma rację słaby wymiennik a ja ndodam że jak kupimy kiepski węgiel to jeszcze może nam się szybko zatkać a wtedy do tragedi jest już blisko. U mnie w kotle jest tak że wszystko co spada z palnika leci na jedną stronę w większości,a pech chce że tam odprowadzane są spaliny.

Dlatego taka uwaga do panów konstruktorów z Zębca żebyście to wzięli pod uwagę.To że firma jest jeszcze państwowa to nie znaczy że nie można wymyślić coś lepszego.Proszę sobie poczytać inne fora i przemyśleć budowę wymiennika który przy dzisiejszch węglach szybko może się zatkać.Konkurencja poszła dalej, a żeby nie było w waszej ofercie obrotowego palnika to wstyd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie grzania cwu latem.

Ten sterownik chyba jest do tego stworzony (Perfekt)

Zmniejszam mu moc do 30 % wyłączam grawitację wody aby się nie schładzała( tzn zakręcam zawór w instalacji) i przy kotle 30kw 25 kg ekogroszku starcza na cały tydzień(3 osoby). Dodam jeszcze że zwór 3 drożny ustawiam na 1

Oczywiście kocioł wchodzi w nadzór

Sterownik z PID doskonale się sprawdza przy grzaniu cwu mam taką możliwość że ma piorytety grzania wody.

W zimę działa to tak jak chyba u wszystkich że grzeje kocioł cały czas na kaloryfery,a jak spadnie temp na cwu np o 5 st. to załącza się pompa cwu.

Można też ustawić go odwrotnie .

Jeszcze mam pytanie do Jareckiego

W ofercie ardeo jest też palnik na miał bez obrotu taki kwadratowy.Jak on się spisuje.Co rozrywa spieki bo brucer jest płytki i jakoś sobie to wyobrażam .Czy coś wiesz na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marjucha

np. Futura ekonomo Cichewicza, też w wersji dla Buderusa, masz link wyżej

 

ilkus, przełączyłem na gaz. Jest taniej i mam już dość tych przekrętów z węglem. Nie mogę też patrzeć na ten zasyfiony sadzą wymiennik a nie da się tego zmienić kiedy kocioł cały czas pracuje na podtrzymaniu. Palenie miałem o RI 15 w tej sytuacji w ogóle odpada. Tworzą się za duże spieki i spadają do popielnika nie spalone. Trzeba by je wybierać i wkładać na powrót do zasobnika. Raczej idiotyczne zajęcie. Muszę dopracować jeszcze adapter na palnik i zmienić palec obracający rusztem na czteroelementowy lub więcej, żeby zwiększyć częstotliwość obrotu rusztu. Miał z Chwałowic też nie daje gwarancji równej jakości. Muszę przywieźć próbną ilość prosto z kopalni by mieć przynajmniej rozeznanie na co mogę liczyć. Latem trzeba zdecydować jakim paliwem będę ostatecznie palił w sezonie grzewczym.

 

Co do PID, owszem, wówczas kiedy zdoła utrzymać stałą pracę palnika bez przerw i wchodzenia w podtrzymanie. W Ecomicu Linga jest idiotyczne ograniczenie czasu palenia do 60sekund, co uniemożliwia palenie na niższej mocy a mókłbym taką uzyskać przez adapter na palniku. Muszę zapytać producenta czy tego nie da się zmienić. Chwilowo chcę mieć jednak świety spokój od kotłowni. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras

Kiedy ja ustawiam czas podawania np 6s a przerwę 20 s to zmniejszając moc do 30 % czas przerwy wydłuża się do nawet 200s i tu taki sterownik sprawdza się doskonale,chociaż potem wchodzi w nadzór.Oczywiście ja palę eko(najlepszy jaki ja używałem to z chwałowic).Piec nawet po godzinie rozpala się bez problemu,a dmuchawa chodzi przy takiej przerwie na minimalnych obrotach i zużycie węgla jest bardzo małe.

Według mnie doskonale sprawdziłby się na okres letni palnik o małej mocy np 12 kw :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilkus, a nie możesz wyjść z niższego podawania np. 3s? I druga sprawa, PID tego sam nie rozciąga? Jakie masz temperatury na kotle i w zasobniku c.w.u.? Wielkość palnika (ty masz 25kW czy mniejszy?) nie powinna być tu problemem. W moim 35kW wylot kielich retory ma coś 13cm średnicy. Inna rzecz, że masz za mocne paliwo na lato. Z tego co się zorientowałem, najlepszy byłby owies. Wydajność kaloryczną ma podobną do pelletów a lepszą charakterystykę palenia. Znam to tylko z relacji osób, które paliły jednym i drugim. W mojej okolicy chcą 550zł/t za owies ale w internecie znalazłem oferty 420zł/t, tyle że daleki transport. Jeśli zamierzasz cały czas palić w kotle, warto spróbować owsem. No i nie zapomnieć o Sadpalu, zwłaszcza przy takim przerywanym paleniu.[/b]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras

Czas podawania zaczyna się od 1 s i nie może być mniejszy .Temp. na kotle mam cały czas 60 st.,a temp na zbiorniku cwu (120 l) 48st.

Odnośnie mocy palnika to nie wiem.

Kiedy mierzyłem i porównywałem retorte z innymi to wychodzi mi że jest to 25 kw,ale tu pojawia się problem bo podobno palnik 25 kw ma przełożenie 1 do 1250 i obrót ślimaka 1,1 /min,a u mnie jest 1 do 900 i obrót ślimaka około 1,7/min .Przy wymienniku 3 m zębiec podaje 30kw.

Palnik jest to własna produkcja Zębca(wybite oznakowanie Zębiec na poszczególnych elementach,jedynie ślimak jakiejś firmy Adamex).Podejrzewam że jakiś składak.

Odnośnie palenia czymś innym niż węgiel to trochę się boję o zapłon tego paliwa.

Doszedłem do wniosku że w tym modelu (jego budowa) konieczne jest zamontowanie obrotowego palnika choćbym palił samym eko.Spadająca szlaka z kiepskiego węgla szybko blokuje wylot spalin,a zdarzyło mi się to i trzeba na to uważać :( :wink:.

Wylot kielicha ma też 13 cm ,a rusztu 28cm. Jaki producent jest twojego palnika bo jak patrzę na twoje zdjęcia to mój wygląda identycznie.Oczywiście mój nie jest obrotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras .

Tak PID to rozciąga do tych 200s(max jest 225 s i po tej przerwie sterownik wchodzi w nadzór)bo zmniejszając moc o do 30 % przy tych 6 s czas przerwy jest większy a pid to stopniowo wydłuża.Oczywiście dmuchawa działa też na 30 procent mocy.Czas podawania można ustawić na 1 s ,ale możesz też dać na 15 s.Masz możliwość wyboru

Z pid-em to taka fajna sprawa że reguluje płynnie mocą dmuchawy.Np. ja mam ustawione na dmuchawie obroty max na 45 a min na 20(fabrycznie )mogę je sobie zmieniać + -.Fajna jest też sprawa z ilością powietrza mogę go regulować od 100 do minimum i nie trzeba żadnej przesłony.

Jarecki tłumaczy że sam sobie sterownik dobiera ilość powietrza w zależności od kaloryczności opału.U mnie jest tak że sam dobieram sobie ilość powietrza tzn obserwuję największą przerwę po osiągnięcciu zadanej temp.I tak ustawiam temp na 60 st i powietrze np na 70 to ta przerwa przy podawaniu 6 s może być np 50 s tak cały czas,ale mogę zmniejszyć powietrze i ta przerwa może być np 100, a najlepiej żeby była około 200s.Bo wtedy wiadomo 6s podawania a następne podawanie za 200s.Czyli generalnie chodzi o to aby sterownik znalazł i ustabilizował ,a przerwa w podawaniach była jak najdłuższa.

Ps.

Ja będę kupował drugi sterownik(chciałbym mieć awaryjnie),a bardzo korci mnie ten nowy ognik z pid-em to mógłbym ci pożyczyć np na miesiąc Perfekta żebyś sobie go przetestował. Oczywiście gratis.

Aha ja nie jestem powiązany w żaden sposób z producentem tego sterownika tylko chwalę produkt który jest dobry tak jak ty.Wpisując ilkus w wyszukiwarce nie znajdziesz w mojej okollicy jakiegoś znaczącego producenta kotłów i sterowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilkus, zaskoczyłeś mnie tą propozycją wypożyczenia perfekta :lol:

Może jesienią, ale wiesz jak to jest z pożyczonymi sprawami a nuż coś wysiądzie :D

Póki co, odpuściłem sobie kotłownie bo mam na głowie wiele innych spraw z domem i muszę się mocno gimnastykować, by zdążyć przed zimą.

 

Przekładni nie zmienisz ale paliwo możesz. Owies jest bardziej bezpieczny od pelletów i gaśnie poniżej wylotów powietrza. Tak twierdzą ci co palą owsem. Tak jak miał węglowy uszczelnia rurę podajnika i powietrze nie przechodzi do zasobnika. Paląc miałem nie zamykałem nigdy zasobnika, bo chciałem żeby wysychał. Dlatego mówię o owsie a nie pelletach. Przy groszku i pelletach masz porowatą strukturę w rurze podajnika i nadciśnienie powietrza w kotle może przedmuchać żar aż do zasobnika, dlatego musi być zamknięty i to szczelnie!

 

Prawdę mówiąc mam naprawdę wielką ochotę spróbować palić owsem, bo tak jak sobie to wyobrażam teoretycznie, największą zaletą jest idealne uziarnienie tego paliwa co powoduje też trzymanie żaru i nie wymaga rusztu obrotowego, na pewno! Poza tym ma prawdopodobnie największą rozpiętość skali termicznej, co właśnie jest korzystne dla uzyskania małych mocy. No i trochę pyłu zamiast popiołu, zapach, czystość kotłowni itp.

 

Mój palnik nie ma oznakowań. Całość jest ZPH Tekla ze Strumienia a serwis Viadrus Centrum Serwisowe w Żorach. Wszystko pod Klimosz sp. z oo

 

tu masz trochę lektury na temat palenia owsem.

http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2028

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mendras.

Jeżeli coś proponuje to chyba naturalne że nie musisz się martwić.Jak zrobi się zimniej to można spróbować bo też teraz przełączam na prąd ,muszę go pomierzyć, wyczyścić i dać sobie trochę luzu bo żona uważa że coś się zaczyna ze mną dziać bo jeszcze w zimie zrozumie ,ale latem że przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

 

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

 

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

 

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

 

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

 

Pytasz poważnie, czy żartujesz sobie?

Jeżeli poważnie to odpowiadam: te 4,1 kg na godzinę to spala pracując z mocą maksymalną. System sterowania w kotle reguluje ilość spalanego opału w zależności od potrzeb. Przy bardzo małym zapotrzebowaniu na energię kocioł może spalać te 4,1 kg w ciągu całej doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AlinkaAla,

 

jeśli masz nowy dom, to masz w projekcie ile potrzebujesz kW do jego ogrzania, to przelicz na ilość węgla o określonej wartości (MJ).

 

Tak dla orientacji plus minus, dom 200m˛,c.w.u.140l, kocioł 20kW, węgiel 25MJ około 5-6t.

 

W opisie kotłów podawane jest max zużycie w ciągu godziny przy wartości węgla 28MJ, co jest tylko założoną charakterystyką maksymalnej mocy kotła.Innymi słowy, oznacza to ile zużyje węgla pracując na pełnej mocy. Nie ma to wiele wspólnego z ilością węgla, jaka będzie ci potrzebna do ogrzania domu. Zużycie węgla zależy od stopnia izolacji termicznej twojego domu i wówczas może być nawet tak fantastyczne jak podaje neokowal, czyli niecałą tonę na sezon :D :D :D :D :D :D :D warto nie oszczędzać na izolacji, bo jak widzisz amortyzacja kosztów w ciągu sezonu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie węgla zależy od stopnia izolacji termicznej twojego domu i wówczas może być nawet tak fantastyczne jak podaje neokowal, czyli niecałą tonę na sezon :D :D :D :D :D :D :D warto nie oszczędzać na izolacji, bo jak widzisz amortyzacja kosztów w ciągu sezonu!!

Mendras, a gdzie ja napisałem że kocioł spala niecałą tonę na sezon?

Pisząc o 4 kg na dobę miałem na myśli grzanie c.w.u w sezonie letnim i wcale to nie jest fantastyka tylko rzeczywistość, poparta własnym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam twoich myśli kowalu :lol: nie mam takiej mocy. Musisz je napisać. A swoją drogą, nie marzy ci się taka możliwość spalania 4,1kg na dobę? Mnie tak :D Wodę grzeję gazem, bo wychodzi niecałą stówę miesięcznie a nie wymaga obsługi i tych innych nieprzyjemności.

 

ilkus, a czy ja odpowiedziałem brzydko? Zobacz ile radosnych buziek wysłałem! Sądzisz, że jeszcze mało?

 

Panowie, między radosnym odruchem a ironią jest całkiem spora różnica :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...