Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestetm z kujawsko-pomorskiego więc blisko nie mam do nikogo, chodź Heiztechnik to Skarszewy więc zaledwie jakieś 150 km...

Pytam, bo pilnie muszę się już na coś zdecydować z trójcy Galmet 22KW sterownik bodajże Perfekt, Heiztechnik 17KW na tym HT tronic lub Weber 20KW na Fuzzy Logic, chciałem Klimosza Ling Duo niestety za wysokie progi finansowe. czy jeszcze jakiś producent z kotłami w granicach 6-7 tys. zł stosuje sterowniki typu fuzzy logic, które możnaby polecić ?

 

Jeśli interesujesz się kotłami ze sterownikiem Ecomax 800 (tak się domyślam), to poczytaj ten wątek począwszy od tego posta: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4618638#post4618638

Padło trochę odpowiedzi i linków. Ja też się nim interesowałem, ale ostatecznie zamówiłem piec Tilgner EKR ze sterownikiem eCoal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Badałem z Ognikiem i PUMĄ

 

Na bezstronne badania nie widzę problemu.

Włodek to konstruktor, zaprosić do kompletu producenta kulturalnie i można coś zrobić.

 

Jak się dogadają, to dla mnie gitara, dla kompletu doprosić firmę Plum, Tatarek i Elstera

 

Jack po ostatnich postach to mi chodzi o bezstronność i etykę.

Mozna coś zrobić, ale z zachowaniem szacunku do drugiej strony, zaproponowaniem jakiegoś porządku prac, zaproszeniem szerszego grona producentów, jak ranking, to ranking, prawda?

 

ps. wyniki badań Sztokera z PUMĄ na mocy znamionowej i obniżonej były przedstawiane....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak panowie....ŻADEN test nie jest w stanie wyłapać tego co zwykły codzienny użytkownik, nie badacie warunków ekstremalnych, róznych instalacji, innych zródeł ciepła etc... instytytut zawijana sprawdza TYLKO (albo aż) poprawość procesów spalania, a co z sytuacjami awaryjnymi? nietypowymi sytuacjami wywoławanymi przez samych użytkowników? takie rzeczy sprawdzają TYLKO użytkownicy kotłów, a co dla nich jest najważniejsze??? żeby w domu było ciepło,a kocioł spalał jak najmiejszą ilość opału, i dobrze by było żeby kotłownie odwiedzić raz na tydzień czy dwa....

 

Nie zgodzę sie z Tobą (ale tylko częściowo).

 

Jednym z elementów badania w OTGiS Łódź jest sytuacja awaryjna, celowo doprowadza się do zagotowania wody i sprawdza działanie zabezpieczeń.

Element badania bezpieczeństwa jest integralną częścią badań w OTGiS Łódź.

1. Badanie 100%mocy

2. Badanie 30%mocy bez zmiany nastaw sterownika ze 100%mocy (zwykły ster wchodzi w przedmuchy a z pid ma się dostosować)

3. Badanie bezpieczeństwa

 

 

Nie zgadzam się tylko częściowo....

Bowiem zgadzam się, że instalacji domowych cała masa, użytkowników i ich pomysłów równie dużo. Tego nie zasymuluje nikt!! To weryfikuje zycie

 

W związku z tym niezależnie i tak będzie porównanie działania sterów w róznych warunkach domowych.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik obsługuje pompy, czego w labo się nie podłącza.

 

Sterownik ma tryb CWU, którego w labo się nie sprawdza

 

Sterownik może obsłużyc zawór mieszający, czego w labo nie sprawdzisz

 

Strownik może pracować z czujnikiem pogodowym, czego w labo nie sprawdzisz

 

Sterownik może pracować z termostatem pokojowym, czego w labo nie sprawdzisz

 

Kocioł może pracowac w instalacji mieszanej, otwartej, zamkniętej z grzejnikami, sama podłogówką, w instalacji mieszanej, instalacja może być z termostatami lub bez nich, podłogówka sterowana zaworem lub rotometrami....

 

Nie zasymulujesz wszystkiego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

badanie na 100% mocy no i co ci to da?? ile kocioł pracuje w sezonie z taką mocą??? tydzien..może 2 tyg??

badanie na 30% mocy j.w po to jest pid że ma modulować a nie-chodzić na 30%... co ze stanami pośrednimi?? gdzie reszta??

badanie bezpieczeństwa-ok ale nigdy nikt nie przewidzi tego co niewprawiony użytkownik może namieszać z kotłem...

następna sprawa, trzeba brać pod uwagę awarię pompek,awarie kotła np max dmucha i podawanie non stop, czyli awarie sterownika..etc,etc

 

100%mocy - że kocioł jest właściwie skonstruowany, jaką ma wówczas t.spalin. Zgadzam się,że na takiej mocy kilka dni..

30%mocy badane w odpowiedni sposób przybliża mi normlane warunki eksploatacyjne. Powtarzam za OTGiS, na tak małych mocach pracują kotły prawie przez 80%dni zimowych. Ich sposób badania dużo mi mówi.

 

Z resztą wpisu całkowicie się zgadzam. Sam bym chciał jeszcze 50 i 70%mocy i zmieniłbym zasadę badania 100%mocy- tylko sprawdzić czy osiąga, na jakich paramaetrach i nie bawić się tym przez cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żaden problem. Pierwszym punktem w planie badań może być sprawdzenie, czy Cobra nadaje się do kotła Ogniwo Eko PLus.

Oby się nadawała, bo inaczej wyjdziesz na... (dość kulturalnie to napisałem?).

Tylko po co - w takim razie - napisałeś:

 

I życzę Ci jeszcze więcej pogody i humoru.

 

Jacku,

 

1. Żeby się przekonać - trzeba założyc Cobrę na Ogniwo Eko Plus

 

2. Cobra się nadaje na taki typ kotła i palnika, ale czasem trzeba

coś zmienić w algorytmie, jeśli konstrukcja jest nietypowa.

Czy jest w tym coś złego, lub czy to przeczy zasadzie, że Cobra

może pracować na każdym kotle z każdym palnikiem?

3. Nie mam nic przeciwko takim badaniom, nawet u Ciebie, ale ze

zrozumiałych (mam nadzieję) względów nie będę w nich uczestniczyć.

 

Mam dużo pogody i dobrego humoru, a także dużo kultury.

Brakuje Wam wszystkich 3 składników, ale najbardziej ostatniego.

 

Pozdrowienia,

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dużo pogody i dobrego humoru, a także dużo kultury.

Brakuje Wam wszystkich 3 składników, ale najbardziej ostatniego.

 

Pozdrowienia,

 

Włodek

 

To może zostawmy ocenie czytających. Czasem można z nadmiaru tych składników wpaść w samozachwyt.Wyjście z takiego nieświadomego letargu grozi przejściem ze skrajności w skrajność.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zostawmy ocenie czytających. Czasem można z nadmiaru tych składników wpaść w samozachwyt.Wyjście z takiego nieświadomego letargu grozi przejściem ze skrajności w skrajność.:)

 

hmmm jako strażnik moralności powinieneś zwrócic uwagę na ostatnie, jakże dalekie od kultury wypowiedzi Zawijanów.

Zwróciłeś mi uwag, jak cisnienie brakiem zrozumienia podniósł mi Darase, potrafiłem przeprosić.

 

Słowo "przepraszam" po chamskich wypowiedziach obu Zawijanów żadnemu przez gardło nie przechodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Włodek_PID i Jarecki

 

Wybaczcie, że nie będę słuchał Waszych rad n/t co, jak i gdzie mam robić. Mam swój rozum. Wystarczy mi. Waszych mi nie trzeba.

 

Rzeczywiście nie jestem ekspertem od kultury i literatury pięknej, ale też nie mam zamiaru zajmować się badaniami jednej bądź drugiej. Nie mam też zamiaru zajmować się badaniami sterowników, w tym także kompleksowymi badaniami porównawczymi Cobry i eCoala. Nie jestem megalomanem. Wiem, na czym się znam i co jestem wart.

 

Mam zamiar sprawdzić tylko jak Cobra radzi sobie z regulacją procesu spalania przy zmianach odbioru ciepła i przy zmianach jakości i rodzaju paliwa. W trakcie tego mam zamiar sprawdzić również, czy w tych przypadkach są niezbędne jakieś czynności nastawcze dokonywane manualnie przez użytkownika i jakie to są czynności. Cała reszta mnie nie interesuje, bo leży poza obszarem moich kompetencji.

 

Czy któryś z Was chce zakwestionować moje kompetencje i możliwości badawcze w tym zakresie, jakim mam zamiar się zająć? Proszę. Piszcie, jeśli chcecie. Nie piszcie, jeśli nie chcecie. Wasza sprawa.

 

Zgadzam się z dyskutantami, że w warunkach laboratorium spalania nie da się zasymulować wszystkiego… Podkreśliłbym jednak nieśmiało, że nie tyle z powodu braku możliwości technicznych (te są bardzo duże), lecz bardziej z niemożliwości wymyślenia wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą powstać samoczynnie, a szczególnie takich, które potrafi stworzyć użytkownik z bogatą fantazją. To, co mam zamiar zrobić, jest jednak w pełni wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moza zasymilować normalny obieg , wiec czemu np nie sprawdzisz pogodówki czy cwu? Chodzi o brak pompy CWU? Tak dalece nie znam tych możliwości,to już by musiał się któryś Zawijań wypowiedzieć...Ale mi się wydaje ze jakoś to testowali nie?

 

Tym razem już poważnie.

 

Odpowiedź prosta- bo się w labo nie da...

 

Dlaczego;

Sterownik taki jak eCoal czy Cobra potrafi obsługiwać min. 2pompy tj. C.O. i CWU, w labo żadna nie jest podłączona do sterownika.

 

W domu możesz zadać np. 60st.C na CWU a 50st.C na dom.

W eCoal musisz w tym celu chyba wybrac priorytet CWU, pompa C.O. będzie pewnie pracować cyklicznie... są stery, gdzie na czas ładowania CWU pompa C.O. nie chodzi wcale.

 

W Cobrze w tym samym celu zadasz tylko 60st.C na CWU, 50st.C na C.O. a reszta dobierze się sama, sterownik dodatkowo będzie sterował wydajnością pracy pompy C.O., czego jak mi wiadomo nie robi żadne inne sterowanie do kotłów z podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że testy nie będą na zasadzie wyborów prezydenta Białorusi...

Czyli wszyscy wiedzą,że wybory będą

Opozycja może wystawic kandytatów

Kandydaci w odpowiednim momencie są pałowani i zamykani

Ogłasza się wynik wyborów, który był do przewidzenia przed ich początkiem

 

Widzisz Pan

 

Pański wysoki poziom kultury jest porażający.

Z przykrością muszę stwierdzić, że niestety nie mogę skorzystać z Pańskich wzorców, bo nie dam rady. Te progi są dla mnie o wiele za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz poważnie:

Sterownik Cobra możesz kupić.

 

Mam nadzieję,że poświęcisz mu minimum przyzwoitego czasu, aby poznać zasadę jego działania.

 

Testy należy wykonać podając otwarcie zasady, skoro otwarcie informuje się o takim zamiarze.

 

eCoal powstawał z myślą o danym kotle, palniku i jak to nie jest większym problemem dla większości sterowań z tzw płynną regulacją mocy, tak problemem jest regulacja obrotów nietypowego wentylatora dobranego do tego zestawu.

 

Postaram się nakreślić....

sterowniki Elster najlepiej pracują z wentylami MplusM, odpowiednikiem dmuchawy DM32SF jest model WPa07, na tej pierwszej Expert nie musi pracować optymalnie a na WPa07 powinien.

RT09-ka podstawa to dmuchawa klasy WBS6aAL, zastępczo RV-14 lub od krótkiego czasu WPa07

 

Cobra ma tryb doboru dolnych obrotów dmuchawy i od tego trzeba zacząć montując nietypowy wentylator....

 

Sam test widzę tak:

-Zapoznanie się przez jakis czas z działaniem Cobry

-Dobranie parametrów wyjściowych dla uzyskania 100%mocy, przy czym ze względu na inny typ sterowania nadmuchem moc optymalna np.16kW na eCoal-u nie musi być mocą optymalną dla Cobry. eCoal ma pracować poprawnie w całym zakresie, bo do tego zestawu został stworzony. Logiczne jest zatem dla mnie dobranie optimum pracy pod Cobrę.

 

- Badanie pełnej mocy na ekogroszku Cobra, przejście na eCoal, podanie lambdy, sprawności, emisji na obu modelach

- Badanie dowolnej niższej mocy na Cobrze np. 60% i przejście w trakcie badania na niższą moc np.35%, identyczny test eCoal - podanie wyników....

- Badanie odwrotne, czyli praca na małej mocy i podniesienie na wyższą np. 55%... Cobra, ecoal- wyniki

 

Powtórzenie badań na miale węglowym, wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chciałbym z innej beczki...

 

Byłem dzisiaj na obiekcie, gdzie testowany jest nasz tłok OPAL.

Od kilku miesięcy pracuje tam nowy typ sterownika IRYD, bardzo dużo pracy włożyłem w uwagi dotyczące pracy tłoka na podstawie dotychczasowych jego badań i uwag z instytutu. Sterownik ma naniesione wszystkie poprawki sugerowane przez laboratorium.

 

Układ jest rozbudowany funkcjonalnie:

- podajnik

- dmuchawa

- pompa c.o.

- pompa cwu

- cyrkulacja, podmieszanie lub czasowy włącznik osobnego układu grzewczego

- mieszacz w trybie grzejniki, podłogówka, kocioł plus ew. pompa za mieszaczem

 

 

Sterowanie kotłem może być;

- normalne, bez zabawek

- aktywne strefy na C.O.

- aktywne strefy plus korekcja pogodowa

- aktywne strefy plus termostat firmowy lub uniwerslany

 

Podobne funkcje dla CWU.... (bez pogodówki, jedynie przejście w tryb lato moż być z czujnika pogodowego, jest to pierwszy producent, który ten pomysł wprowadził w życie w modelu Titanic)

 

Sterownik może sterować np. domem, gdzie na dole są grzejniki i tutaj wspomagac się dodatkowym PILOTEM do sterowania z parteru, obieg na piętrze z podłogówką może być sterowany przez mieszacz wspomagany czujnikiem pogodowym plus nadzór pilota.

 

 

Sterownik przewiduje,że tłok wyposażony jest w dysze powietrza wtórnego.

Stąd mój uśmiech skierowany do kolegi VLD, czy zechcesz pomóc w ocenie funkcjonalności nowego stera w okresie ok. koniec sierpnia, początek września (został jeszcze etap projektowania nowej obudowy).

 

Zależy mi na niezależnej opinii, sam współtworzyłem część jego założeń pracy, wiem jak funkcjonuje Titanic, dla mnie zatem obsługa IRYDA jest intuicyjna.

 

VLD, pomożesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Włodek_PID i Jarecki

 

Wybaczcie, że nie będę słuchał Waszych rad n/t co, jak i gdzie mam robić. Mam swój rozum. Wystarczy mi. Waszych mi nie trzeba.

 

Rzeczywiście nie jestem ekspertem od kultury i literatury pięknej, ale też nie mam zamiaru zajmować się badaniami jednej bądź drugiej. Nie mam też zamiaru zajmować się badaniami sterowników, w tym także kompleksowymi badaniami porównawczymi Cobry i eCoala. Nie jestem megalomanem. Wiem, na czym się znam i co jestem wart.

 

Mam zamiar sprawdzić tylko jak Cobra radzi sobie z regulacją procesu spalania przy zmianach odbioru ciepła i przy zmianach jakości i rodzaju paliwa. W trakcie tego mam zamiar sprawdzić również, czy w tych przypadkach są niezbędne jakieś czynności nastawcze dokonywane manualnie przez użytkownika i jakie to są czynności. Cała reszta mnie nie interesuje, bo leży poza obszarem moich kompetencji.

 

Czy któryś z Was chce zakwestionować moje kompetencje i możliwości badawcze w tym zakresie, jakim mam zamiar się zająć? Proszę. Piszcie, jeśli chcecie. Nie piszcie, jeśli nie chcecie. Wasza sprawa.

 

Zgadzam się z dyskutantami, że w warunkach laboratorium spalania nie da się zasymulować wszystkiego… Podkreśliłbym jednak nieśmiało, że nie tyle z powodu braku możliwości technicznych (te są bardzo duże), lecz bardziej z niemożliwości wymyślenia wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą powstać samoczynnie, a szczególnie takich, które potrafi stworzyć użytkownik z bogatą fantazją. To, co mam zamiar zrobić, jest jednak w pełni wykonalne.

 

Badaj, nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Jarecki

 

Uprzejmie dziękuję za wyczerpujący wykład n/t metodyki wykonywania badań. Bardzo mi tego brakowało, bo nigdy w życiu jeszcze badań nie robiłem.

Coś Panu zapodam.

Niedługo będzie konkurs na dyrektora IChPW. Może się Pan zgłosi? Myślę, że wygrałby Pan bez problemów i mógłby Pan zrobić wreszcie porządek w tej firmie.

 

A teraz na poważnie

Proszę podać jaki jest typowy wentylator do Cobry. Zamontujemy typowy.

 

A czy palnik Burner-S jest dostatecznie typowy?

Jak będzie trzeba – to możemy zamontować również jakiś typowy palnik. Proszę tylko podać jaki.

A jakby to też było jeszcze za mało – to możemy zamontować jeszcze jakiś typowy kocioł.

Zrobimy wszystko, żeby ten uniwersalny sterownik do wszystkich kotłów i palników mógł działać poprawnie.

 

Proszę mi jeszcze łaskawie wyjaśnić, co to jest „dobranie optimum pracy pod Cobrę”. Takim prostym językiem – proszę – żebym zrozumiał. Słyszałem bowiem od pewnych ekspertów, że Cobra tym się różni od eCoala, że nie trzeba jej nic robić, aby mogła pracować z różnymi palnikami (oczywiście retortowymi – żeby nie było, że się czepiam).

 

Ale po co ja z Panem o tym gadam. Chyba z grzeczności tylko. Przecież to chyba nie Pan produkuje ten palnik i chyba nie Pan jest jego konstruktorem? Ale może się mylę?

 

P.S.

Ups... Przepraszam - miałem oczywiście napisać sterownik a nie palnik.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...