Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawijan pisze: "Zwracam uwagę, że proces spalania paliwa odbywa się BEZ UDZIAŁU WODY. Poziom temperatury wody w kotle w żaden sposób nie wpływa na przebieg procesu spalania."

Pytanie. Czy w związku z tym stwierdzeniem, zmiany zawartości stężenia tlenu w spalinach mające miejsce przy zmniejszaniu mocy kotła (temperatura wody w kotle zbliża się do temperatury zadanej przez kogoś) są czy nie są spowodowane wpływem "poziomu temperatury wody"?

Kocioł „nie widzi” zmian temperatury wody wylotowej. Pracuje z zadanymi parametrami podawania paliwa i powietrza tak długo, jak długo układ sterowania/regulacji mu ich nie zmieni. Potem pracuje z nowymi nastawami tak długo, aż dostanie kolejne nowe nastawy.

Zmiany zawartości stężenia tlenu w spalinach, mające miejsce przy zmniejszaniu mocy kotła, są spowodowane zmianą mocy kotła (bez zmiany palnika). Dzieje się tak niezależnie od wartości temperatury wody.

Jeśli kocioł pracuje ze sterownikiem, który zmienia nastawy podawania paliwa i powietrza w trakcie zbliżania się temperatury wody do wartości zadanej – poziom tlenu zmienia się także w podobny sposób.

Jeśli kocioł pracuje ze sterownikiem, który zmienia nastawy podawania paliwa i powietrza dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej wody – poziom tlenu zmienia się dopiero po osiągnięciu tej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Andrzejem ustawianie tem. CO to najprostrza regulacja, jest ale być nie musi żeby piec wytwarzał ciepło.

 

Wyjmij zatem czujnik temp. kotła i poinformuj za godzinę co się stało......

Zapewniam Cię, że ciepło wytworzysz....

 

Do wytwarzania ciepła może nie jest potrzebne, ale do uzyskania temp. zadanej, która z kolei jest wyznacznikiem dla pracy algorytmu owszem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Andrzejem ustawianie tem. CO to najprostrza regulacja, jest ale być nie musi żeby piec wytwarzał ciepło.

 

Puma i Cobra mają taki tryb pracy, co prawda przewidziany

do badania kotła.

 

Jest zabezpieczenie przed zagotowaniem wody :-)

Jak będziesz tak grzał, pogorszysz krajowe emisje dwutlenku

węgla i wywołasz lokalny efekt cieplarniany.

 

I szykuj dużą kasę na węgiel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej_M i darase

Istnieją dwa pojęcia dotyczące temperatur charakterystycznych wody wylotowej z kotła – temperatura zadana i temperatura graniczna. Niektórzy specjaliści jednak ich nie rozróżniają.

Nie denerwujcie się. Wasze wpisy na ten temat mają sens. Wrócimy do tego tematu, ale już nie dzisiaj. Taką mam higienę życia osobistego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. A nie sądzisz, że interesująca jest temperatura powietrza?

Przecież to nie moc Cię grzeje?

 

Ja uważam iż nie grzeje mnie temperatura a moc cieplna dostarczana przez źródło ciepła

 

Do utrzymania właściwej temperatury powietrza służy termostat, pogodówka

lub zawory termostatyczne na grzejnikach.

 

W wielkim uproszczeniu mogę stwierdzić iż termostat i pogodówka to tylko mierniki temperatury, którymi staracie się sterować kotłem CO.

Natomiast zawory termostatyczne na grzejnikach to już jest namiastka regulatorów MOCY. One nie obniżają temperatury w obiegu grzewczym a regulują przepływem CO.

 

Moc kotła jest bardzo zmienna w czasie. Jest zmienna, bo zmienia się odbiór

ciepła, a temperatura wody CO jest utrzymywana na tym samym poziomie.

Gdybyś nastawił stałą moc, a na dworze wyjdzie słońce, zrobisz w domu

saunę.

 

A kto mówi iż ma być dostarczana stała MOC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek z dużym zaciekawieniem, jak zapewne wielu innych forumowiczów. Próbuję zrozumieć argumenty jednej i drugiej strony w tej dyskusji. Jednak pewne rzeczy nie dają mi spokoju.

Panie Jarecki, bardzo Pana proszę (a może ktoś inny raczy podzielić się swoją wiedzą w tym temacie) o rozwianie moich wątpliwości: jak to jest z tym przeregulowaniem temperatury i stratami. Pisze Pan:

 

Strata jest także wtedy, gdy przy nastawie 40 czy 50 kocioł uzyskuje 70st.C...

 

To co się dzieje z tą energią, gdzie ona jest tracona gdy przy zadanej temperaturze 50 na kotle mam temperaturę 70? Proszę jasno i klarownie napisać co takiego się dzieje, że będę miał straty, jakie straty, ile tych strat, jak je wyliczyć, ile mnie to będzie na koniec sezonu grzewczego kosztowało? Może Pan przedstawić wzory, wyliczenia, bilans strat, wszystko jedno - jeśli czegoś nie zrozumiem, to z pewnością dopytam, albo koledzy z forum mnie uświadomią.

 

Druga sprawa jest powiązana z pierwszym pytaniem. Załóżmy teoretycznie, że istnieje dwóch sąsiadów, mają domek bliźniaka. A w tym domku dwa identyczne kotły, z takimi samymi układami sterowania, identyczne instalacje CO z zaworami termostatycznymi, wszystko to samo. I jeden z nich utrzymuje na kotle temperaturę 50 st.C a drugi 60 st.C. Czy oznacza to, że ten drugi ma potężne straty, bo ma wyższą temperaturę od tego pierwszego?

 

Czy z powyższych wynika, że istnieje pewna wartość temperatury wody CO, która powinna być utrzymywana aby nie generować strat energii?

 

Jako ekspert na tym forum bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

To co się dzieje z tą energią, gdzie ona jest tracona gdy przy zadanej temperaturze 50 na kotle mam temperaturę 70? Proszę jasno i klarownie napisać co takiego się dzieje, że będę miał straty, jakie straty, ile tych strat, jak je wyliczyć, ile mnie to będzie na koniec sezonu grzewczego kosztowało? Może Pan przedstawić wzory, wyliczenia, bilans strat, wszystko jedno - jeśli czegoś nie zrozumiem, to z pewnością dopytam, albo koledzy z forum mnie uświadomią.

 

Druga sprawa jest powiązana z pierwszym pytaniem. Załóżmy teoretycznie, że istnieje dwóch sąsiadów, mają domek bliźniaka. A w tym domku dwa identyczne kotły, z takimi samymi układami sterowania, identyczne instalacje CO z zaworami termostatycznymi, wszystko to samo. I jeden z nich utrzymuje na kotle temperaturę 50 st.C a drugi 60 st.C. Czy oznacza to, że ten drugi ma potężne straty, bo ma wyższą temperaturę od tego pierwszego?

 

Czy z powyższych wynika, że istnieje pewna wartość temperatury wody CO, która powinna być utrzymywana aby nie generować strat energii?

 

Jako ekspert na tym forum bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

 

 

Jak zadałeś 50 a masz 70st.C na kotle, to strat szukaj w popielniku i koszu zasypowym, spaliłes bowiem więcej paliwa dla wytworzenia wyższej temp., niż to zgłaszałeś zadając nastawę 50st.C

 

 

Jak ktoś zadał 50 i ma 50, to mówiąc wprost nie ma przeregulowania, jak proces spalania optymalny, to nie ma też związanej z przeregulowaniem straty

Jak ktos zada 60st.C i ma 60 st.C, to patrz zdanie wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?

 

 

Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

 

Wracam do pytania:

Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam iż nie grzeje mnie temperatura a moc cieplna dostarczana przez źródło ciepła

 

 

 

W wielkim uproszczeniu mogę stwierdzić iż termostat i pogodówka to tylko mierniki temperatury, którymi staracie się sterować kotłem CO.

Natomiast zawory termostatyczne na grzejnikach to już jest namiastka regulatorów MOCY. One nie obniżają temperatury w obiegu grzewczym a regulują przepływem CO.

 

 

 

A kto mówi iż ma być dostarczana stała MOC.

 

Jak najbardziej ma pan racje. A tak w odpowiedzi na pana wcześniejsze pytania,wątpliwości:problem ze sterownikami jest taki że większość z nich nić nie wie co się dzieje z procesem spalania. Jedynie panowie Zawijan zauważyli pewne prawidłowości w zmianach temperatury spalin na podstawie których można wywnioskować o stanie procesu. Pozostali niestety błądzą we mgle.W przemysłowych kotłowniach instaluje się aparaturę analizującą skład chemiczny spalin co w domowych kotłowniach jest trudne do zrealizowania. Są już obecnie proste metody na obserwację procesu spalania ale producenci sterowników albo ich nie znają albo nie rozumieją ich działania. I na koniec też jak Pan jestem amatorem z kilka letnim doświadczeniem w budowie palnika i sterownika. Powodzenia w pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panów miłośników kontroli temperatury wody(pan Jarecki i spółka):kocioł gazowy temp.wody 70st, dostarcza mocy od ułamka kW do 24kW i zawsze ma tą temperaturę. Wyjaśnijcie wszystkim jak on to robi? Mamy dwie instalacje CO, w jednej są czyste grzejniki a w drugiej są grzejniki pokryte wewnątrz osadem wapiennym i pytanie w której instalacji trzeba zwiększyć temperaturę wody aby w ogrzewanych pomieszczeniach była ta sama temperatura,jednakowe zapotrzebowanie na ciepło?

 

wydźwięk jest tego postu taki, że nie ważna jest temperatura czynnika dla przekazanie tej czy innej mocy.

na poparcie tej tezy przykład kotła gazowego.

odp: kocioł gazowy na 70C pracuje ze stałą mocą np 24kW lub wyższą. a to ile dostarcza zależy od tego jak długo musi pracować palnik do podtrzymania tej stałej temperatury 70C na zasadzie włącz - wyłącz, 0,5kW pracuje np 3 min godzinę nie pracuje, przy 24 pracuje cały czas.

moc to jest różnica temperatur zasilania - powrotu i ilość przepływającego czynnika. Jak nie odpowiada nam sterowanie temperaturą to możemy sterować przepływem, a jak nie odpowiada nam ani jedno ani drugie to można zwiększać lub zmniejszać powierzchnie wymiany ciepła np poprzez dynamiczne dokładanie i ujmowanie żeberek w grzejnikach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

 

Wracam do pytania:

Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

 

Zapotrzebowanie na moc cieplną jest sygnałem do modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki jak Tobie to Ogniwo i eCoal przeszkadza, wyobraź sobie że u mnie piec cyka jak ta lala, może trafiła się Jack-owi feralna sztuka lub fatalny węgiel z którym inny sterownik bez korekty nie dałby rady. Dlaczego nie napisałeś że np. Puma u kilku osób przesypywała opał do popielnika, trzeba było robić korekty. Najłatwiej zobaczyć drzazgę w oku "bliźniego" a w swoim belki nie widzieć. Kultura na forum jest wysokich lotów tak z jednej jak i z drugiej strony. :)

 

Mówiłem kilka razy węgiel był podłej jakości, ale fakt faktem ze w 15Kw ten kołnierz powinien i mógł być węższy. W większym wymienniku jak u minertu nie stanowiło to problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sam co napisałeś, ma nastawę 70st.C, co jest zatem sygnałem do modulacji mocy dla osiągnięcia i utrzymania tej temperatury?

 

Wracam do pytania:

Proszę pokazać choć jeden sterownik kotła z podajnikiem, w którym nie zadaję temp. wody

 

Daj spokój. Takiego sterownika co prawdę nie ma, ale powstanie.

Pomysł już jest. :yes::yes::yes:

 

Dobranoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zadałeś 50 a masz 70st.C na kotle, to strat szukaj w popielniku i koszu zasypowym, spaliłes bowiem więcej paliwa dla wytworzenia wyższej temp., niż to zgłaszałeś zadając nastawę 50st.C

 

Ale kto powiedział, ze te 50 st.C jest wartością poprawną, a jeśli się pomyliłem i zamiast 70 ustawiłem 50, a sterownik z jakiś przyczyn utrzymuje 70? To co wtedy, tez energia jest tracona? Niestety nie odpowiedział Pan na moje pytanie, co się dzieje z energią przy przeregulowaniu temperatury? Może ktoś inny umie odpowiedzieć na to pytanie?

 

Jak ktoś zadał 50 i ma 50, to mówiąc wprost nie ma przeregulowania, jak proces spalania optymalny, to nie ma też związanej z przeregulowaniem straty

Jak ktos zada 60st.C i ma 60 st.C, to patrz zdanie wyżej.

 

Masło maślane, nadal nie wynika z tej wypowiedzi co się dzieje z traconą energią przy przeregulowaniu temperatury?

 

A jeśli mam uszkodzony czujnik, albo źle skalibrowany i czujnik temperatury zaniża pomiar o 10 st.C?

Zadaje na sterowniku 50 st.C, czujnik mierzy 50st.C ale faktycznie mam 60st.C (bo czujnik jest źle skalibrowany). To też będę miał straty?

 

No proszę wybaczyć, ale to się nie trzyma kupy.

Miałem fizykę w szkole podstawowej, potem średniej i wyższej. Szło mi całkiem nieźle, ale to co Pan wypisuje to jakieś absurdy, albo sporo się zmieniło w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydźwięk jest tego postu taki, że nie ważna jest temperatura czynnika dla przekazanie tej czy innej mocy.

na poparcie tej tezy przykład kotła gazowego.

:)

 

Tak zgadza się. Dodam jeszcze że te 70 st odpowiada maksymalne sprawności kotła. Tak zaprojektował to producent. Można by zapytać Zawijana czy dla węglowego bada się zależność sprawności od temperatury roboczej wody na wyjściu kotła, czy taka zależność w ogóle występuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...