Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cytat ze strony producenta modelu eCoal:

 

Sterownik spełnia dwie podstawowe funkcje:

 

Jest regulatorem procesu spalania - dobiera odpowiednie proporcje paliwa i powietrza w celu uzyskania optymalnego spalania.

Jest regulatorem mocy kotła - dobiera odpowiednią ilość paliwa w celu uzyskania temperatury zadanej wody wypływającej z kotła.

 

Andrzej, kocioł zasypowy:

mam Protona PID i podpięty do niego PILOT R

bez schodzenia do kotłowni podwyższam temp. wody na kotle, jak jest mi za zimno lub bez schodzenia do kotłowni zmniejszam temp. wody na kotle jak jest mi za gorąco. Ewentualnie nastawiam temp. powietrza jaką chce mieć w pomieszczeniu i niech sobie sterownik na dole kombinuje co z tym fantem zrobić.

 

Proton dobiera ilość powietrza dostarczanego do paleniska do zapotrzebowania na ciepło (moc)......

 

Wyświetlanie aktualnej mocy masz wyciągnięte na ekran Pumy, Cobry a także Ognika PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps nadal czekam na przykład choćby jednego sterownika dostępnego na rynku, gdzie nie muszę zadać temp.....

 

Natomiast, jak ktoś doświadcza, że jakiś sterownik średnio przeregulowuje nastawę o 6st.C, powiedzmy,że nazywa się on Argon2... to wówczas każdy myślący user zada temp. o te 4-6st.C niższą, aby mieć komfortowe warunki bytowe w pokojach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze zapytać forumowiczów co myślicie o kotłach Ogniwo Eko Plus 16Kw bądź Skam-P Premium 17 Kw ?? Czy ktoś po tej zimie mógłby się wypowiedzieć na temat któregoś z kotłów ? Eko Plus z eCoalem to na pewno tegoroczna nowośc ale może ktoś ma już jakieś doświadcznia?

odrzuciłem już wszystkie moje poprzednie typy (Galmet 22 KW, Weber 20KW, Heiztechnik 25KW)

 

Kid1.... tu masz linki do temetów o tych kotłach

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9139-opinie-skam-p-premium-17kw-ster-puma/

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8096-nie-chce-zadnej-porady-nie-mam-zadnego-problemu/

 

masz tam opisane zalety i wady tych kotłów... przeczytaj i wyciągaj wnioski

ja też szukam i czytam, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat ze strony producenta modelu eCoal:

 

Sterownik spełnia dwie podstawowe funkcje:

 

Jest regulatorem procesu spalania - dobiera odpowiednie proporcje paliwa i powietrza w celu uzyskania optymalnego spalania.

Jest regulatorem mocy kotła - dobiera odpowiednią ilość paliwa w celu uzyskania temperatury zadanej wody wypływającej z kotła.

 

A z tym do Zawijana dlaczego tak sformułowali to zdanie. Widocznie wszyscy jesteśmy do tego pojęcia temperatury przyzwyczajeni.

 

Andrzej, kocioł zasypowy:

mam Protona PID i podpięty do niego PILOT R

bez schodzenia do kotłowni podwyższam temp. wody na kotle, jak jest mi za zimno lub bez schodzenia do kotłowni zmniejszam temp. wody na kotle jak jest mi za gorąco. Ewentualnie nastawiam temp. powietrza jaką chce mieć w pomieszczeniu i niech sobie sterownik na dole kombinuje co z tym fantem zrobić..

 

Tak samo bez schodzenia do kotłowni mógłbyś zmienić nastawy MOCY kotła

 

Wyświetlanie aktualnej mocy masz wyciągnięte na ekran Pumy, Cobry a także Ognika PID.

 

Jarecki ja dalej nie rozumiem, dlaczego jeżeli podstawowym parametrem kotła jest MOC, to w sterowniku zmuszany jestem nastawiać temperaturę CO.

 

Jak doradzacie przyszłym użytkownikom kotłów co mają kupić to operujecie pojęciem MOCY kotła a nie temperatury jaką na nim można osiągnąć.

Zobacz ile mniej problemów "komunikacyjnych" na forum byłoby gdyby użytkownicy kotłów operowali parametrem MOCY a nie temperaturą zadaną.

 

Oczywiście jakiś pomiar temperatury w tle musi być, chociażby po to aby obliczyć aktualną MOC kotła. Ale czy to będzie 40 *C czy 80*C to jest mniej istotne. Ważne aby sprawność była jak największa.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zawijan opracował takie algorytmy w pracy Ecoala, które świetnie wykorzystują do jego działania procesy chemiczne jakie zachodzą podczas spalania węgla...... temperatura wody jest pochodną tego procesu spalania - przenosi energię więc musi mieć jakąś temperaturę......

pozostała większość niestety rozumuje w tym zakresie tak jak ja do tej pory na swoim zasypowym..... dajemy w kotle czadu, wzrasta temp. wody, wzrasta moc kotła i temp. w pokoju......

dlatego bez względu na to, jakie paliwo wsypiemy do kotła ze sterownikiem Ecoal, to w zależności od zachodzących procesów podczas spalania danego paliwa wszystko się pięknie "dopasowuje". Dlatego darase napisał, że wsypywał zboże, miał, eko i kocioł po prostu sobie z tym daje radę.

Gdy mamy kocioł z tradycyjnym sterownikiem czegoś takiego nie zrobimy, bo będziemy musieli siedzieć w kotłowni i korygować nastawy.....

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce zadać MOC kotła, to zada ją jedną, w sterowniku typu Puma czy Cobra otwierasz okno serwisowe i zadajesz moc - a co z temp.?

Zadasz jedną moc, to ją osiągasz... zatem to nie moc ma być zadawana, tylko moc ma być modulowana. Skoro tak, to coś innego musi być wyznacznikiem modulacji MOCY.

 

Jak zadaję temp. wody, to do tej temp. dobiera się właśnie MOC. Moc dobierana jest do zapotrzebowania na ciepło, które zależy od tego, co m.in. opisał VLD...

 

 

W dość dawnej historii ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska i leży na siedmiu krokodylach.

To zjawisko propagowało sporo uczonych i ludzie w to wierzyli.

Życie toczyło się normalnie, nikt sobie tym specjalnie głowy nie zaśmiecał.

 

Skoro ktoś ma ochotę wierzyć,że bez nastawy i pomiaru temp. wody w kotle, gdzie wymiennik posiada płaszcz wodny będzie regulować moc, to ma do tego pelne prawo. Można także wierzyć,że da się sterować całym procesem bez nastawy temp.

 

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

 

dopóki im Zawijan nie napiszę, że tak jest, to nikt ich nie przekona łącznie z producentem.

A Zawijan napisał:

"Zadaniem kotła jest uzupełnianie strat ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, czyli ogrzewanie wody od temperatury z jaką woda powraca do kotła do temperatury jaką ktoś (człowiek) lub coś (jakieś urządzenie sterujące) zada mu, jako wartość zadaną temperatury wody wylotowej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zawijan opracował takie algorytmy w pracy Ecoala, które świetnie wykorzystują do jego działania procesy chemiczne jakie zachodzą podczas spalania węgla...... temperatura wody jest pochodną tego procesu spalania - przenosi energię więc musi mieć jakąś temperaturę......

No jorguś już nie przesadzaj, Zawijan nie jest programistą, co najwyżej mógł być stroną doradzającą.

Jeszcze trochę to będziecie pisać że Zawijan stworzył wszechświat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdy mamy kocioł z tradycyjnym sterownikiem czegoś takiego nie zrobimy, bo będziemy musieli siedzieć w kotłowni i korygować nastawy.....

:)

 

Jorgo nie myśl że naskoczyłem na Ciebie bo Cię cytuję ale mogłeś dopisać że pisząc o tradycyjnym sterowniku miałeś na myśli stery dwustanowe, chyba że się mylę, zaraz większość pomyśli że tradycyjne sterowniki to wszystkie te które nie nazywają się eCoal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W dość dawnej historii ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska ...

 

Jarecki pozwolisz iż podręczę się słownie z Tobą a przede wszystkim z tematem

 

Jak ktoś chce zadać MOC kotła, to zada ją jedną, w sterowniku typu Puma czy Cobra otwierasz okno serwisowe i zadajesz moc - a co z temp.? ...

 

Co z temperaturą pytasz ?.

Może nim odpowiem , to napiszę iż moje rozważania teoretyczne służą do tego aby ktoś mi wytłumaczył dlaczego zmuszany jestem na sterowniku kotła CO do nastaw temperatury CO a nie MOCY kotła.

 

Zakładamy iż dopuszczalny (optymalny) zakres temperatury wody w kotle to 40-80*C i to jest ustawienie domyślne (nastawy serwisowe, fabryczne itp)

 

1 - przykład. Kocioł 25 KW sterowanie bardzo prymitywne.

 

Nastawiam na kotle 3 kW mocy. Jak zauważę że pomieszczenia są nie dogrzewane to sobie zwiększam moc ręcznie czy zdalnie, nie jest to istotne.

 

Zobacz to samo robisz nastawiając temperaturę CO.

 

Nie interesuje mnie w ogóle temperatura wody w kotle. Ona ma oscylować w granicach 40-80*C.

Ale za to mam bardzo ważny parametr jaka aktualnie moc cieplna jest potrzebna do uzupełnienia ubytków ciepła w ogrzewanym budynku .

 

 

Nastawiam na kotle 20 KW mocy. No przesadziłem w nastawach mocy na kotle, lub aktualnie zapotrzebowanie na energie cieplną budynku gwałtownie spadło, co się dzieje z temperaturą wody w kotle. Oczywiście szybko wzrasta ale tylko do temperatury 80*C potem kocioł automatycznie zmniejsza moc.

 

Zobacz to samo robisz nastawiając temperaturę CO. Po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł wpada w potrzymanie lub moduluje swoją moc.

 

Ale ja dalej mam tą przewagę iż wiem jaką aktualnie moc potrzebuje aby uzupełnić ubytki energii cieplnej w ogrzewanym budynku.

 

 

2 - przykład. Kocioł 25 KW sterowanie zaawansowane.

 

W tym przypadku sterownik sam sobie poradzi z nastawami mocy. Pomagać mu w tym będą pomocnicy w postaci sterowania pokojowego, pogodowego, itp.

Jeżeli sterownik zauważy iż z aktualną mocą jaką w danej chwili pracuje, przyrost temperatury wody w kotle jest bardzo szybki to obniży sobie aktualną moc pracy. Jak temperatura wody w kotle będzie powoli spadała to sobie zwiększy aktualną moc pracy kotła.

 

A ja dalej dzięki temu mam wgląd jakie zapotrzebowanie cieplne ma mój ogrzewany budynek.

 

 

Skoro ktoś ma ochotę wierzyć,że bez nastawy i pomiaru temp. wody w kotle, gdzie wymiennik posiada płaszcz wodny będzie regulować moc, to ma do tego pelne prawo. Można także wierzyć,że da się sterować całym procesem bez nastawy temp.

 

Ja wymiękam, skoro nawet nie wierzy się w to, co napisał producent sterownika i algorytmu, czyli E-S

 

A ja wierzę iż to co zasugerowałem nie jest utopią.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...