Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

A ja wierzę iż to co zasugerowałem nie jest utopią.

 

Zgadzam się z Karoką.

 

Dla Ciebie może to logiczne, ale przysłowiowy Kowalski jak ma nastawić 3kW, to co to dla niego oznacza?

 

Mnie interesuje, aby było w pokoju ok. 21-23st.C temp. powietrza i do tego dążę poprzez nastawę temp. wody na kotle lub nastawę temp. powietrza na pilocie.

 

Jak masz jednak trochę zacięcia oraz umiejętności, to możesz przecież zrobić swój sterownik....

lub

Częściowo zadowoliłby Cię sterownik Luksus EKO RT, bo tam wyjściowo zadajesz przesyp ilościowy i moc kotła w kW.

Następnie możesz pracować na podglądzie generowanej mocy cieplnej...., tyle,że zmartwi Cię jedna rzecz... - trzeba zadać temp. wody wylotowej.....

 

Choć jak dobrze pamiętam można by ograniczyć np. górną moc i zadać max.8kW, dość dawno go testowałem, musiałbym poczytać, aby sobie kilka spraw przypomnieć.... wówczas generowałbyś moce max. do tych 8kW, zostawiając ster na podglądzie mocy generowanej byłbyś prawie w domu :)

ekoen2.JPG

ekoen1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Re Andrzej_M_

 

Nikt Cię nie zmusza do nastawiania temperatury wody w kotle.

Po prostu zrób sobie inny sterownik, w którym będziesz nastawiać

moc.

 

Takiego wyrobu nie ma na rynku. Możesz zgłosić go jako wynalazek.

 

Ja mam taki sterownik, gdzie mogę sobie nastawić MOC. Ale niestety nastawa jest nie regulowana (modulowana).

Ponadto w tym sterowniku od dwóch lat ciągle znajduje jakieś błędy a producent z oporami je poprawia nie ustrzegając się nowych. W testach nie dotarłem jeszcze do sterowania pogodowego i sterowania zaworami mieszającymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku ustawialibyśmy rzeczywistą moc wychodzącą z kotła.

Pomiar podobnie jak w ciepłomierzu

czyli musiałby być jeszcze ciepłomierz, bo z dawek podawanego paliwa żaden sterownik nie był by w stanie wyliczyć takiej mocy.

brniemy w ślepy zaułek i próbujemy na nowo wymyślić koło

czy będziemy ustawiali moc czy temp zadaną, temp powrotu czy przepływ ciągle będziemy ustawiali to samo. Różnica polega tylko na tym kto jaką ma instalacje, gołe grzejniki, grzejniki z zaworami, czy też grzejniki z zworami i mieszaczem. Wszystkie te sposoby są mało ważne bo i tak wiaza siez modulacją mocy, a z nią z kolei wiąże się strata sprawnośc I to jest tak naprawdę ważne, jak zachować wysoką sprawność obniżając moc? Na tym proponuje się skupić. Bo przy budynku 200m2 i kotle 25kW tracimy około 1t opału rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc dostarczana 8kW

czech 20MJ = ?? kW

polak 27MJ= ?? kW

 

a może moc otrzymana dostarczona do grzejników pomnożona przez 0,5 do 0,7

która moc należało by ustawiać na sterowniku??

 

Jeżeli miało to być pytanie do mnie, to w sterowniku Luksus Eko RT trzeba podać opał, tj. jego kaloryczność

producent w instrukcji podaje ile MJ ma kilka przykładowych groszków.....

 

ale Andrzej chyba ma sterownik, jakiego oczekiwał... trzeba go tylko usprawnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest tak naprawdę ważne, jak zachować wysoką sprawność obniżając moc? Na tym proponuje się skupić. Bo przy budynku 200m2 i kotle 25kW tracimy około 1t opału rocznie.

 

Modulacja mocy pomaga, ale oprócz tego należy tak naprawdę dostosować palnik....

 

Fajny patent na to ma palnik AZP-MŻ, wymieniam głowicę na mniejszą, dzięki czemu uzyskuje wyższą sprawność na niższej mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Karoką.

 

Dla Ciebie może to logiczne, ale przysłowiowy Kowalski jak ma nastawić 3kW, to co to dla niego oznacza?

 

Kowalski na sterowniku ustawi wartość "3" . Dla niego to będzie tak sama czynność jak nastawa temperatury "55"

 

Mnie interesuje, aby było w pokoju ok. 21-23st.C temp. powietrza i do tego dążę poprzez nastawę temp. wody na kotle lub nastawę temp. powietrza na pilocie.?

 

Te same komfortowe temperatury w pokoju uzyskasz poprzez nastawę MOCY kotła

 

 

Jak masz jednak trochę zacięcia oraz umiejętności, to możesz przecież zrobić swój sterownik....

 

Zacięcie to mam już tylko czasami a umiejętności w stworzeniu nowego sterownika to mi naprawdę sporo brakuje.

Chociaż ostatnio pod oryginalny sterownik kotła podłączyłem sterownik PLC i podpalałem sobie antracytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli musiałby być jeszcze ciepłomierz,...

 

No to w wersji DELUX. W przybliżeniu można by określić na podstawie temp. wychodzącej i przychodzącej oraz wydajności pompki, lub na podstawie czasu spadku temperatury przy nie pracującym palniku.

 

... czy będziemy ustawiali moc czy temp zadaną, temp powrotu czy przepływ ciągle będziemy ustawiali to samo. .

 

W pełni się z tobą zgadzam, ale w takim razie po co kupiłeś i zamontowałeś ciepłomierz.

Głupie pytanie chyba zadałem ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam o zadawaniu mocy kotła zamiast zadawania temperatury c.o i wydaje mi się, że są to dwa różne światy. Zadawanie temperatury c.o powoduje, że sterownik w miarę na przykład spadania temperatury za oknem dąży poprzez zwiększenie mocy do utrzymania stałej temperatury wody wyjściowej z kotła czym niweluje wychładzanie pomieszczeń!

Zadawanie mocy spowoduje, że w miarę spadku temperatury za oknem spadać będzie temperatura wyjściowa c.o w związku z czym sterownik nie będzie przeciwdziałał wyziębianiu się pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zapotrzebowanie na MOC obniży temp. do 40 st.to co z CWU , żeby miała np. 45 st.

 

Myślę iż będzie normalnie. Jak czujnik CWU zasygnalizuje gotowość doładowania zasobnika CWU to kocioł bardzo chętnie to wykona. Podwyższona temperatura wody w kotle rozejdzie się po obiegu grzejnym, że nawet tego nie zauważysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w wersji DELUX. W przybliżeniu można by określić na podstawie temp. wychodzącej i przychodzącej oraz wydajności pompki, lub na podstawie czasu spadku temperatury przy nie pracującym palniku.

 

 

 

W pełni się z tobą zgadzam, ale w takim razie po co kupiłeś i zamontowałeś ciepłomierz.

Głupie pytanie chyba zadałem ?.

 

ten ciepłomierz dla mnie to tak jak by zapalić światło w ciemnej piwnicy.

Dzieki niemu widze moc przeplyw sprawność potrafie ocenić jakość opału i jakość spalania. Pokaże też mi rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zadawanie mocy spowoduje, że w miarę spadku temperatury za oknem spadać będzie temperatura wyjściowa c.o w związku z czym sterownik nie będzie przeciwdziałał wyziębianiu się pomieszczeń.

 

W jednym z poprzednich postów napisałem

 

... Jak temperatura wody w kotle będzie powoli spadała to sobie zwiększy aktualną moc pracy kotła. ...

 

w moim zamyśle teoretycznym jest to aby układ wytwarzający energie cieplną automatycznie dostosowywał swoją moc do układu odbierającego energie cieplną, czyli do wytworzenia równowagi pomiędzy dwoma układami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z poprzednich postów napisałem

w moim zamyśle teoretycznym jest to aby układ wytwarzający energie cieplną automatycznie dostosowywał swoją moc do układu odbierającego energie cieplną, czyli do wytworzenia równowagi pomiędzy dwoma układami

 

To po co zadawać moc? Przecież jeśli zechcę zadać 1 KW to zadam a w mroźną noc sterownik zwiększy mi to na na przykład 12 kW. Ale aby mógł to zrobić musi mieć dostarczoną informację, że ma to zrobić. Jaką i skąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten ciepłomierz dla mnie to tak jak by zapalić światło w ciemnej piwnicy.

Dzieki niemu widze moc przeplyw sprawność potrafie ocenić jakość opału i jakość spalania. Pokaże też mi rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło budynku.

 

No widzisz a ja zasugerowałem delikatnie aby producenci kotłów i sterowników sami zapalili nam światło w ciemnej piwnicy.

 

Mam wrażenie iż nie jest nam po drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co zadawać moc? Przecież jeśli zechcę zadać 1 KW to zadam a w mroźną noc sterownik zwiększy mi to na na przykład 12 kW. Ale aby mógł to zrobić musi mieć dostarczoną informację, że ma to zrobić. Jaką i skąd?

 

Przy prostym ręcznym sterowaniu to tak długo będziesz zwiększał moc kotła aż otrzymasz zadowalającą temperaturę w pomieszczeniach. Przecież to samo robisz przy nastawach temperatury.

 

Przy trybie automatycznym to informacja zwrotna będzie dostarczana poprzez czujnik pokojowy, pogodowy itp.

 

A jak w drodze eksperymentu ustawisz sobie w mroźną noc, moc na kotle 1 KW, to zapewne Ty jak i sterownik kotła zauważycie powolny spadek temperatury wody CO. Będzie to sygnał iż należy zwiększyć moc kotła. I tak po kroczku aż do pełnego zrównoważenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że w mroźną noc, jeśli zadam moc 1 kW , to na podstawie obniżania się bądź temperatury w pomieszczeniu bądź temperatury c.o sterownik dowie się, że należy zwiększyć moc. Załóżmy dalej, że wyposażę sterownik w mechanizm nadzoru zarówno temperatury c.o jak i temperatury pomieszczenia. Która temperatura szybciej poinformuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniach obniża się? Która temperatura szybciej da znać sterownikowi, że należy zwiększyć moc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Która temperatura szybciej poinformuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniach obniża się? Która temperatura szybciej da znać sterownikowi, że należy zwiększyć moc?

 

Wojtek widzę, że zacząłeś mnie ostro przepytywać.

 

A ja tu wpadłem tylko na chwilę jako amator z pewnym pomysłem.

 

Nie odpowiem Ci jako specjalista bom nim nie jestem.

Ale wyobraźnia podpowiada mi iż zanim ostygnie o 1*C te kilkaset ton materiałów budowlanych to woda w Twoim kotle będzie już bardzo chłodnawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek widzę, że zacząłeś mnie ostro przepytywać.

 

A ja tu wpadłem tylko na chwilę jako amator z pewnym pomysłem.

 

Nie odpowiem Ci jako specjalista bom nim nie jestem.

Ale wyobraźnia podpowiada mi iż zanim ostygnie o 1*C te kilkaset ton materiałów budowlanych to woda w Twoim kotle będzie już bardzo chłodnawa.

 

złapał cię.

Temp wody zasilającej i powrotnej prawie się nie zmieni jak temp powietrza spadnie o kilka C przy tej samej mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...