Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze raz o tym samym. Może dotrze.

 

Ciśnienie (p) tłoczenia wentylatora jest zależne od:

- ciężaru właściwego sprężanego gazu (m)

- prędkości obwodowej na wylocie z wirnika (u)

- współczynnika ciśnienia tłoczenia (a)

- przyspieszenia ziemskiego (g)

 

p = (a*m*u^2)/2g

 

Jak widać z powyższego wzoru największy wpływ na wielkość (p) mają obroty wirnika.

Jeśli zmaleją o połowę, to ciśnienie zmaleje CZTEROKROTNIE.

Jeśli zostaną zredukowane do 1/3, to ciśnienie zmaleje DZIEWIĘCIOKROTNIE.

Gdyby zredukować mu obroty do 10%, to ciśnienie zmaleje STUKROTNIE.

 

Podobnie wygląda sytuacja z wydatkiem masowym wentylatora.

 

Stąd widać, że każdy wentylator posiada pewien przedział przydatności do konkretnych potrzeb.

 

Kanały powietrzne palnika oraz cała reszta układu spalinowego kotła stawia określony opór hydrauliczny, który musi pokonać wentylator.

 

Jeżeli opór zrównoważy się z ciśnieniem tłoczenia wentylatora, to do palnika przestanie dopływać powietrze.

 

Ograniczanie wydajności masowej wentylatora poprzez zmianę obrotów wirnika pociąga za sobą zmianę max. ciśnienia możliwego do osiągnięcia.

 

Każdy wentylator posiada tzw. punkty krytyczne, których przekroczenie (w górę i w dół) mija się z celem.

 

Konkretna dawka paliwa (podawanie + przerwa) w kotłach podajnikowych potrzebuje odpowiedniej dla tego ustawienia dawki powietrza.

Tak nadmiar, niedomiar jak i nierównomierność dawkowania powietrza skutkuje ujemnie na przebieg procesu spalania.

 

Spotkałem w swoim życiu sterownik, który próbuje obniżyć wydajność masową wentylatora poprzez cykliczne (szybkie) fukanie. Pulsując obrotami od (nawet) max. do zera (lub w jego pobliżu) sumarycznie dostarcza mniej powietrza do palnika, wirnik się obraca (bezwładność odgrywa tutaj dużą rolę). I wszystko byłoby fajnie gdyby nie te wyskoki (wydmuchy) CO, widoczne zwłaszcza przy drobnych frakcjach paliwa. A wynika to z tego, że gdy dmuchnie mocno, to rozżarza paliwo, ono zaczyna gazować i potrzebuje tlenu akurat wówczas, gdy wentylator traci swoją zdolność pracy użytecznej. Następny dmuch wypycha niedopalone gazy i tak w kółeczko.

 

Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej w tej sprawie? :D

 

Pozdrawiam zawijan_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?

RBR EKOUNIWERSAL 17KW

OGNIWO EKO 15 kW

Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?

RBR EKOUNIWERSAL 17KW

OGNIWO EKO 15 kW

Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

 

Wszystkie 3 są najlepsze - różnią się jednak od siebie i musisz zdecydować co dla Ciebie jest najważniejsze.

 

Dlaczego nie bierzesz pod uwagę Ogniwo Eko Plus 16 kW tylko starszy model Eko 15 kW [różnią się palnikami] ?

 

W wielkim skrócie podam Ci czym się różnią:

 

Ogniwo Eko Plus oraz RBR Ekouniwersal [z Burner-S] mają ten sam palnik i sterownik [burner + eCOAL] - RBR ma łatwiejszy w czyszczeniu [niż Ogniwo] wymiennik poziomokanałowy. W sterowniku eCOAL nie ma możliwości korekty nastaw, ma bardzo dobrą stronę www i sterowanie przez internet [lepszej nie widziałem], steruje pompą mieszającą lub cyrkulacyjną [do wyboru]. Burner to nowy palnik i dopiero po nadchodzącej zimie będzie przetestowany przez użytkowników [z poprzednim Brucerem były różne kłopoty].

 

Skam-P Premium ma inny palnik od powyższych [spalający te same paliwa], wymiennik poziomokanałowy, sterownik [Cobra].

W sterowniku jest możliwość korekty nastaw [choć pracuje jako automat], ma trochę gorszą stronę www i sterowanie przez internet [ale to stopniowo nadrabiają].

 

Ja poleciłem niedawno kolejnemu sąsiadowi Skam-P bo wolę mieć pewność, że będzie dobrze działał [jeden sąsiad już ma Premium 17 kW od roku, palił czym się dało i jest zachwycony], jeśli w nadchodzącym sezonie sprawdzi się palnik Burner wtedy kolejnemu polecę RBR z tym palnikiem, żeby mieć porównanie na miejscu ;)

 

Jeśli coś pominąłem inni forumowicze z pewnością to zauważą i dopiszą [na co liczę] ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm moze masz racje :) a co byłes w nowy soli ze kupiłeś enkę ???:rotfl:

 

W czasach wyboru kotła [i budowy domu] byłem w temacie jeszcze zielony, ale kocioł wybrałem na targach budowlanych we Wrocławiu oglądając różne z nich i rozmawiając z wieloma sprzedawcami [niektórzy taki kit wciskali, że szok].

 

Dzisiaj wiem, że wybrałem wtedy najlepiej bo żadnego lepszego nikt tam nie wystawiał a i cenowo był w porządku [6300 zł].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady. Niestety nie mogę znaleźć wymiarów RBR EKOUNIWERSAL 17KW :( a co sądzicie o OGNIWO EKO 15 kW ? Nie będę więcej szukać bo im więcej tym trudniejszy wybór. Który z tych trzech jest najlepszy ?

RBR EKOUNIWERSAL 17KW

OGNIWO EKO 15 kW

Skam-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym

 

Pominąłeś Ogniwo Eko Plus 16kW,a to jest poprawiona wersja kotła Ogniwo Eko, więc jeżeli już bierzesz ten kocioł pod uwagę to bierz najnowszy model :-)

Poza tym co napisał suspensor jest jeszcze kilka udogodnień w tej wersji kotła (stąd pewnie w nazwie "plus" :-) )

- brak bocznych wyczystek - wszystko wybiera się z przodu przez popielnik

- zintegrowany ruszto-deflektor który cały czas pełni rolę deflektora a jak jest potrzeba pełni rolę rusztu awaryjnego

Co do RBR Ekouniwersal to:

- w RBR Ekouniwersal są poziome wymienniki ciepła ale ma to też swoją wadę - trzeba je częściej czyścić

- RBR Ekouniwerrsal o analogicznej mocy jest droższy od Ogniwo eko Plus - jak ja zastanawiałem się który kocioł kupić (kwiecień) to była różnica w okolicach 800 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Właśnie dołączyłem jako zalogowany użytkownik.

Czytam ten post już od dłuższego czasu z prozaicznego powodu:

Muszę wymienić przed zimą piec na nowy. Proszę o propozycje szanowne grono.

Moje wymagania/założenia:

1. Kocioł automatyczny - ze sterowaniem. Sterownik eCoal lub Cobra

2. Podajnik tłokowy (raczej nie zdecyduję się na ślimakowy, chyba że ktoś przekona mnie Swoimi argumentami)

3. Kocioł oczywiście z zasobnikiem :)

4. Wyjście do komina musi być z prawej strony kotła, więc zasobnik z lewej

 

Jeśli ktoś na forum zajmuje się montażem kotłów wraz z instalacją w kotłowni lub może kogoś polecić będę wdzięczny. Mieszkam w Jaworznie, woj. śląskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RBR Ekouniwersal to:

- w RBR Ekouniwersal są poziome wymienniki ciepła ale ma to też swoją wadę - trzeba je częściej czyścić

 

Na jakiej podstawie twierdzisz, że trzeba je częściej czyścić niż pionowe ?

Była tu o tym dyskusja i póki co nikt tej tezy nie udowodnił [jak już pisałem miałem do czynienia z kotłem z poziomymi, w którym pokazałem jak wyczyścić wymiennik a bez czyszczenia działał już 3 sezon ogrzewając dom ponad 200 m2 - zgadnij co działoby się gdyby ktoś próbował tak długo nie czyścić przy pionowych - jak nie zgadniesz to napiszę bo inny znajomy miał taki przypadek i już pod koniec pierwszego sezonu ... ].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wymagania/założenia:

1. Kocioł automatyczny - ze sterowaniem. Sterownik eCoal lub Cobra

2. Podajnik tłokowy (raczej nie zdecyduję się na ślimakowy, chyba że ktoś przekona mnie Swoimi argumentami)

3. Kocioł oczywiście z zasobnikiem :)

4. Wyjście do komina musi być z prawej strony kotła, więc zasobnik z lewej

 

Witaj,

 

Ad.1. oraz 2. Cobra i eCOAL sterują "ślimakowymi" - przekonałem Cię ? ;)

Jeśli nie to dodam, że "ślimakowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU].

Więcej argumentów poda pewnie Jarecki gdy wróci z urlopu bo u niego produkują oba rodzaje.

Jest jeszcze trzeci rodzaj - Sztoker ;)

 

Ad.4. Jeśli wyjście musi być w bok [to dość nietypowe, bo zwykle są w tył lub w górę] to też radzę poczekać na Jareckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tłoka jest jeszcze sterownik bruli.pl

Mam pytanie do kristof77 dlaczego to musi być tłok?

Swego czasu a to całkiem niedawno bo przed sezonem grzewczym tez chciałem mieć tłokowca,wybór padł na Taurus Gaur ,już był u mnie przed domem ale zrezygnowałem na rzecz Ogniwo Eco 25kw.

Dlaczego zrezygnowałem?A to dlatego,że dowiedziałem się,że przy każdej zapodanej dawce paliwa tłok zakopci i na dachu osiadać będzie się sadza.Zrezygnowałem również dlatego,że znalazłem piec z automatycznym sterownikiem eCoal i żeliwnym podajnikiem ślimakowym i to zadecydowało o jego zakupie.

Ogniwo ma wylot spalin do tyłu ale jest kociołek z regulowanym pod kątem wyjściem spalin w górę.Ten kocioł to RBR EKOUNIWERSAL z wymiennikiem pionowo poziomym,palnikiem II generacji i sterownikiem eCoal.

Jeżeli z Cobrą to Jarecki79 jak wróci to pewnie coś zaproponuje.

Ja proponuje przyjrzeć się jeszcze temu kociołkowi http://www.tilgner.com.pl/ktm.html

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ad.1. oraz 2. Cobra i eCOAL sterują "ślimakowymi" - przekonałem Cię ? ;)

Jeśli nie to dodam, że "ślimakowym" trudniej się steruje [zwłaszcza latem gdy grzeje tylko CWU].

/QUOTE]

eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.

Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.

Co do sterowania latem to się nie zgodzę bo trudniej jest utrzymać przy życiu tłoka niż ślimaka.

Tłoki lubią wygasać. Kuzyn ma tłoka i często mu gaśnie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jest jeszcze trzeci rodzaj - Sztoker ;)

 

Ad.4. Jeśli wyjście musi być w bok [to dość nietypowe, bo zwykle są w tył lub w górę] to też radzę poczekać na Jareckiego.

 

 

O Sztokerze nic nie słyszałem. Napisz coś więcej.

 

A kiedy Jarecki wraca na forum/do pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tłoka jest jeszcze sterownik bruli.pl

Mam pytanie do kristof77 dlaczego to musi być tłok?

Dlaczego zrezygnowałem?A to dlatego,że dowiedziałem się,że przy każdej zapodanej dawce paliwa tłok zakopci i na dachu osiadać będzie się sadza. http://www.tilgner.com.pl/ktm.html

 

Po kilku dniach czytania opini o różnych kotłach zdecydowałem, że chcę tłokowca ze względu na dużo mniejszą awaryjność podajnika. Wiele osób pisze, że ślimaki lubią się zacinać i coś tam się zrywa. Z tą sadzą na dachu to pierwsze słyszę. Poczytam jeszcze o tym sterowniku bruli i tym kociołku z pod linka.

Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.

Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.

Co do sterowania latem to się nie zgodzę bo trudniej jest utrzymać przy życiu tłoka niż ślimaka.

Tłoki lubią wygasać. Kuzyn ma tłoka i często mu gaśnie latem.

 

Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.

Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

eCoal nie steruje tłokami, na dzień dzisiejszy sprzedawany jest tylko z trzema kotłami ślimakowymi, chyba że o czymś nie wiem ale raczej jestem na bieżąco.

Cobra może sterować tłokiem i ślimakiem.

 

Coś się rozjechało :)

Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.

Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coś się rozjechało :)

Jaki jest ten trzeci kocioł z eCoal. Wiem o RBR i Ogniwo.

Jeśli znasz to napisz jakimi tłokowcami steruje Cobra

 

Witaj!

Cobra steruje np. tłokiem typu OPAL lub KTM z firmy Grobelny (tu w pewnej wersji tłoka możliwa Puma)

 

Przy OPAL-u może być wyjście w tył, górę lub bok, nie ma z tym kłopotu.

Tłoki jednak budowane są troszeczkę inaczej, kosz z podajnikiem jest jakby wzdłuż konstrukcji.....

 

Alternatywą dla zrywających się zawleczek jest model Sztoker, gdzie do minimum zredukowano opory podawania.

Jeżeli chodzi o dopychanie paliwa, to zasada podobna jak w tłoku, jeżeli chodzi o podawane ilości i czystość spalania, to zdecydowanie bliżej tej konstrukcji do ślimaka.

 

tutaj wątek o sztokerze:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie

 

Karoka ma rację. tłoka ciężej utrzymać przy zyciu w trybie "lato" grzejąc sam bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...