Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli podnoszę temp powrotu wody poprzez mieszanie jej z woda ciepłą (z pieca) to zmniejsza się różnica temp na czujnikach temp wody wejściowej i wyjściowej widoczej na sterowniku. Mniejsza różnica temp "oszukuje" sterownik ustawiając piec w niższy zakres mocy i tym samym obniża temp całego pieca i wtedy może powstać pkt rosy. Dobrze rozumuje?

 

leo ... przekombinowujesz :-)

 

Jak ustawisz na kotle niską temperaturę CO np 48 st. C to temperatura powrotu musi być niższa (bo zostało odebrane ciepło przez grzejniki) i może się zdażyć, że będzie poniżej 45 st. C. Jak teraz dodasz do niej trochę tej cieplejszej (48 st. C) to podniesiesz jej temperaturę tak by miała min. 45 st. C i już masz ochronę przed punktem rosy. Tyle, że niektórzy kwestionują w ogóle takie zjawisko jak punkt rosy w kotłach małej mocy a więc i sens stosowania tego rozwiązania.

Z drugiej strony wystarczy jak ustawisz na odpowiednim poziomie temperaturę CO np. 55 st C tak by po odjęciu różnicy na powrocie dalej było min. 45 st C do tego dodasz pompę adaptacyjną i głowice termostatyczne i też masz rozwiązany problem z punktem rosy i przegrzewaniem pomieszczeń w ciepłe dni bo puszczanie 55 st. C w układ CO wczesną jesienią albo późną wiosną to "trochu" za dużo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czp01 czyli po przeróbkach jesteś zadowolony? Na forach ludzie są podzieleni: jedni wkurzeni inni entuzjaści :)

 

Leo dobrze ci radzę mam nadzeiję, że koledzy potwierdzą jaki byś nie kupował kocioł to taki w którym z góry nie jesteś skazany na przeróbki !

Naprawdę wybór jest spory !

Mam wrażenie że już zdecydowałeś się na tego kielara i teraz tylko szukasz potwierdzenia wyboru :-)

Edytowane przez woma4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff.. w końcu po przeczytaniu góry postów zdecydowałem się na zakup RBR Ekouniwersal 17KW z Burner-s i zaworem schładzającym. Jeszcze w poniedziałek byłem zdecydowany na Ogniwo Eko Plus ale w końcu za wyborem przeważyło umiejscowienie czopucha u góry, dzięki czemu kocioł mniej miejsca zajmuje w kotłowni. Mam nadzieje że będę zadowolony z wyboru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff.. w końcu po przeczytaniu góry postów zdecydowałem się na zakup RBR Ekouniwersal 17KW z Burner-s i zaworem schładzającym. Jeszcze w poniedziałek byłem zdecydowany na Ogniwo Eko Plus ale w końcu za wyborem przeważyło umiejscowienie czopucha u góry, dzięki czemu kocioł mniej miejsca zajmuje w kotłowni. Mam nadzieje że będę zadowolony z wyboru.

 

Ogniwo Eko Plus ma swoje plusy i RBR Ekouniwersal ma swoje plusy, najawżniejsze że oba mają eCoal.pl i Burner S !

Będziesz zadowolony ! :-) A do tego jak kotłownia mała to musisz być zadowolony ! :p

Dobrze, że wziołeś z zaworem schładzającym, z tego co pamiętam to taka ich wersja wężownicy schładzającej więc będziesz mógł podłączyć kocioł do układu zamkniętego !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.

To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.

To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

 

To samo powiedziane z innej strony, nie gniewam się :)

(jak Pani domu otworzy wszystkie okna w celu wietrzenia i do kotła wróci zimniejsza woda, to ten w reakcji na taką sytuację, zwiększy swoją moc, aby nadal utrzymać jakąś tam wartość zadaną...)

 

Generalnie mniejsza różnica temp. = niższa moc z jaką dany kocioł pracuje

Wyższa różnica temp. = zwiększenie mocy kotła.

 

ps. leo, żeliwny kocioł to tylko ten kielar, pozostałe plus skam-p premium mają palniki żeliwne a wykonane są ze stali.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kocioł żeliwny, z długim obiegiem spalin i fajnym sterownikiem. Jest taki?

Myślę o rbr-ekouliwersal, ogniwo, kielar eco. Decyzja trudna. Nawet bardzo trudna...

 

Ogniwo Eko Plus mam sam i polecam !

RBR Ekouniwersal - podobny kocioł, ma eCoal.pl i Burner S, z tym że ma poziome wymienniki ciepła.

Oba kotły są bardzo dobre z tym, że stalowe a nie żeliwne !

Oczywiście palnik Burner S jest w całości z żeliwa :-)

 

Kielar nic ci nie powiem bo nie znam, tyle że jest żeliwny ale narzekał na niego Czp01, zresztą ma stronę z opisem wszystkich "przygód" z tym kotłem. Ja bym mocno się zastanowił zanim bym kupił kocioł tylko dla tego że jest żeliwny ale którzy inni przerabiali by lepiej działał ...

Zresztą te żeliwo nie jest za darmo ... różnica w okolicy 5 tyś zł w stosunku do Ogniwa i RBR ... czy warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czp01 czyli po przeróbkach jesteś zadowolony? Na forach ludzie są podzieleni: jedni wkurzeni inni entuzjaści :)

 

 

Przeróbka spowodowała jedynie to, że odzyskałem ze spalin trochę straconego ciepła i to dodatkowe ogniwo podgrzewa mi wodę wyjściową z kotła o parę stopni w górę i to tylko tyle. Po przeróbce kocioł jest efektywniejszy. Specjalnie Kielara nie polecam ale jestem już z niego zadowolony chociaż ciągle coś tam z nim kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czp01

 

Z tego co doczytałem to sterownik st37 ma tylko dwustanowy tryb pracy. Jeżeli tak, to działa w podtrzymaniu i na maxa i wtedy faktycznie przy dużym nawiewie sporo ciepła nawiewa kominem. Ma on modulowaną prędkość dmuchawy?

Do tych kotłów dają teraz sterownik z pod znaku śliwki :) na logice rozmytej, co powoduje ze można osiągnąć dowolne moce...

 

Jaki rodzaj stali jest użyty na obieg spalin i na wymiennik ciepła? Ma ktoś taką wiedzę?

 

Jestem za biedny na zakup kotła co 5-6 lat lub jego serwis.

Edytowane przez leo71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leo:

1. kielar jest z żeliwa.

2. wymiennik na czopuch to konstrukcja stalowa kolegi czp01 - jego usprawnienie

3. sterownik spod znaku śliwki, czyli plum, seria ecoMAX 700 lub 800

4. zastosowany może być w tym kotle (z tego, co wiem) palnik z żeliwnym paleniskiem pancerpol z rurą stalową i stalowym ślimakiem na sam ekogroszek lub jego wersja z głowicą obrotową do spalania miałów i groszków. Ogólnie dobrej klasy palnik. Wiem,że dla tej firmy robiony jest na specjalne zamówienie.

 

Masz na niego ochotę, to kupuj. Zapraszamy później do wspólnej wymiany doświadczeń.

Będzie ciekawiej.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czp01

 

Z tego co doczytałem to sterownik st37 ma tylko dwustanowy tryb pracy. Jeżeli tak, to działa w podtrzymaniu i na maxa i wtedy faktycznie przy dużym nawiewie sporo ciepła nawiewa kominem. Ma on modulowaną prędkość dmuchawy?

 

Tak ST-37 to tylko zwykły sterownik dwustanowy. Nie miałem nigdy sterownika z żadnym pidem czy fuzy logic czy też innym automatycznym dobieraniem parametrów przez sterownik. Parametry w trybie pracy tego sterownika dobieram ręcznie według własnego doświadczenia w tym zakresie i pomocy forum jeżeli trzeba było ( nie ustawiam sterownika na maxa) . Ostatniej zimy prowadziłem kocioł na małej mocy co wystarczało mi na utrzymywanie w domu 22 do 23 st. C. - z tym, że u mnie sterownik współpracuje dodatkowo z regulatorem pokojowym Auratonem. Gdyby np. warunki zewnętrzne pogorszyły się drastycznie to musiałbym skorygować nastawy i np. zwiększyć dawkę podawania eko i większy nadmuch. Dmuchawa pracuje w tym sterowniku na ustawieniach od 1 do 10 - ja ostatnio miałem cały czas ustawione na 2. Na takiej zwykłej retorcie jaką ja mam to podstawą do dobrego spalania jest jednak b. dobry ekogroszek i to bardzo suchy. No niestety przy tym sterowniku ja pracuje jako algorytm kotła. Przyzwyczaiłem się jednak do pracy dwustanowej sterownika ( rozglądam się teraz za brulim) i wg. mojego subiektywnego odczucia ma on taką zaletę, że im więcej jest w trybie podtrzymania tym mniej spali ekogroszku i tu są oszczędności.

 

Takie same wymienniki żeliwne co Kielar ma jeszcze kocioł R-ECO a tu jest wątek o nim R-ECO na forum

 

oraz kocioł cichewicz futura s dual który ma na forum artecki a tu jest o tym wątek futura na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka mała rzecz..... a jak wszystko zmienia :)

 

Nie sądzę Jorguś, ale masz prawo do własnej interpretacji.

 

Woda będzie sygnałem do podniesienia mocy kotła, gdy mocno schłodzisz pomieszczenia, to właśnie wracająca na powrót zimniejsza woda da sygnał do podniesienia mocy dla zrównoważenia tej sytuacji....

 

 

Możesz to jednak odbierać i rozumieć zupełnie inaczej - Twoja sprawa :)

 

Stwierdzenie,że powracająca zimniejsza woda do kotła będzie sygnałem do zwiększenia mocy kotła jest tak samo ważne jak stwierdzenie Zawijana, że moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur. Zależy co chcesz brać pod uwagę i jaką sytuację chcesz analizować. To samo można powiedzieć z różnych stron.

 

To celowy zabieg kolegi, aby zasiać trochę zamętu.

 

Jak temp. na zewnątrz spadają z np. 0st.C na -20st.C, to odbiór ciepła przez grzejniki i straty ciepła w danym budynku (podłogi, ściany, okna...) powodują, że na powrót zaczyna wracać zimniejsza woda, dla mnie oznacza to tyle,że owa zimniejsza woda daje sygnał do podniesienia mocy kotła, aby sytuację zrównoważyć. Jak ktoś ma ochotę, to może to interpretować z odwrotnej strony. Nie mam nic przeciwko. Byle się nie zarzekać, że druga strona się kategorycznie myli.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.

To nie różnica temperatur wpływa na moc z jaką kocioł pracuje.

To moc z jaką kocioł pracuje decyduje o wielkości różnicy temperatur.

 

Nie gniewaj się, ale MUSZĘ to sprostować.

 

Jorgo. Jeśli nie ma odbioru ciepła, różnica temperatur między

zasilaniem a powrotem jest 0. Słownie zero. Niezależnie od

tego, na jakiej mocy kocioł pracuje.

A zatem moc ma się nijak do różnicy temperatur :yes::yes::yes:

Czyli Zawijan nie ma racji...:yes::yes::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o takim niepotrzebnym zamęcie mówię...

 

Można powiedzieć, że kocioł przy spadku temp. zewn. zwiększa swoją moc, co widać po większej różnicy temp. między zasilaniem oraz powrotem.

 

Można także powiedzieć, że przy spadku temp. zewn. do powrotu kotła zaczyna wracać z pomieszczeń chłodniejsza woda, co jest sygnałem do podniesienia mocy kotła dla zrównoważenia tej sytuacji....

 

Oba stwierdzenia sa prawdziwe, ale widziane z innej perspektywy.

 

 

Resztę wyjątków, przypadków równości i wymyślania haków zostawiłbym na boku.

Dobrej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...