Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej

 

W końcu podjąłem decyzje i zamówiłem kocioł ogniwo eko plus 16kw. Teraz z muszę dokupić jakieś zabezpieczenie. I tu zaczynają się schody dla mnie. Czy możecie doradzić jakieś zabezpieczenie i trochę je opisać o co chodzi z nim ? Jest jakiś zawór 4-ro kulowy < czy jakoś tak >, jakiś zbiornik ale nie pamiętam dokładnie nazwy. Jak poznam nazwy to będę mógł popytać wujka google bo na razie błądzę i to chyba konkretnie. Na razie to wszystko dla mnie czarna magia ale z czasem myślę, że się ze wszystkim oswoję a szczególnie z terminologią. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocy chwilowej (efektywnej) kotła nie można zmienić inaczej, jak tylko przez zmianę warunków zasilania kotła. Toteż PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego MOC ULEGŁA ZMIANIE, może być tylko zmiana warunków zasilania kotła.

Natomiast POWODY, czyli okoliczności, które spowodowały, że warunki zasilania kotła NALEŻAŁO ZMIENIĆ, mogą być różne. Jakie mogą być te powody? Tylko dwa – zmiana warunków odbioru ciepła lub zmiana warunków zasilania kotła (lub jedno i drugie równocześnie).

Zarówno jeden, jak i drugi z tych powodów może być PRZYCZYNĄ, czyli zdarzeniem, w wyniku którego uległa zmianie wartość chwilowa (krótko-trwała) różnicy temperatur wy/we wody.

A teraz czytajcie uważnie.

1.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem odbioru ciepła przez obiekt (z różnych powodów), co skutkuje spadkiem temperatury wody powrotnej. Wtedy należy podjąć działania zwiększające moc kotła.

2.Wzrost wartości chwilowej różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany zwiększeniem produkcji ciepła przez kocioł (z różnych powodów, np. wzrost wartości opałowej paliwa, wzrost gęstości nasypowej paliwa itp.), co skutkuje wzrostem temperatury wody wylotowej. Wtedy należy podjąć działania zmniejszające moc kotła.

 

Jak widzicie, chwilowy wzrost różnicy temperatur wy/we wody może być spowodowany dwoma przeciwnymi zjawiskami – przewagą odbioru ciepła nad produkcją ciepła (przypadek 1) lub przewagą produkcji ciepła na d odbiorem ciepła (przypadek 2). W dodatku ten sam objaw (skutek), czyli wzrost różnicy temperatur wy/we wody, może wymagać podjęcia przeciwnych działań – zwiększenia mocy kotła (przypadek 1) lub zmniejszenia mocy kotła (przypadek 2).

Jak więc można mówić, że wzrost różnicy temperatur wy/we jest PRZYCZYNĄ wzrostu mocy kotła? To tak, jakby mówić, że przyczyną świecenia księżyca jest nastanie ciemności, a nie odbicie światła słonecznego.

Toteż nie ma i nie może być sterowników, które sterują kotłem w oparciu o analizę różnicy temperatur wy/we wody.

.

 

Dzięki za precyzyjne wyjaśnienie zagadnienia - trochę długie, ale jak to mówią "mądrego warto posłuchać" - teraz już chyba każdy wie co jest skutkiem a co przyczyną.

 

Dodam tylko, że są sterowniki sterujące kotłami w oparciu o analizę trendów zmian temperatury wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi mieszka nad morzem (jak dobrze pamiętam), także kawałek drogi jest.

Nad morzem większość leci na gazie, trudno się chyba skrzyknąć.

 

 

Spróbować chyba jednak można, najwyżej tonę spali w trybie letnim... i na początku jesieni

 

 

sprytnie podana wartość opałowa 22Mj...

ano wlasnie nad morzem i wsio co sie pali mam drogo

na lato zasypalem pieklorzem z chwalowic zostal po zimie

myslalem raczej o zakupie na sezon zimowy ale widze

ze z tego co piszecie to nie warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

W końcu podjąłem decyzje i zamówiłem kocioł ogniwo eko plus 16kw. Teraz z muszę dokupić jakieś zabezpieczenie. I tu zaczynają się schody dla mnie. Czy możecie doradzić jakieś zabezpieczenie i trochę je opisać o co chodzi z nim ? Jest jakiś zawór 4-ro kulowy < czy jakoś tak >, jakiś zbiornik ale nie pamiętam dokładnie nazwy. Jak poznam nazwy to będę mógł popytać wujka google bo na razie błądzę i to chyba konkretnie. Na razie to wszystko dla mnie czarna magia ale z czasem myślę, że się ze wszystkim oswoję a szczególnie z terminologią. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Kamil

 

Tu jest forum użytkowników kotła Ogniwo Eko Plus:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus

Tam było na ten temat, a jak dalej będziesz miał wątpliwości na pewno ktoś ci pomoże :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano wlasnie nad morzem i wsio co sie pali mam drogo

na lato zasypalem pieklorzem z chwalowic zostal po zimie

myslalem raczej o zakupie na sezon zimowy ale widze

ze z tego co piszecie to nie warto

 

Tomi a nie masz w Darłowie znajomych z obojętnie jakim kotłem z podajnikiem?

 

My mamy pracujące kotły w okolicach Słupska, wcześniej były tam dostarczane tłoki lub modele z głowicami obrotowymi, nie zapisywałem sobie wówczas danych. Może jednak ktoś z tych osób czyta to forum. Wspólnie coś można pokombinować.

 

Ostatnio jednak też jeden model do użytkownika naszego forum tam pojechał. Do tej osoby mam już dane kontaktowe, mogę zapytać co myśli o wspólnym zakupie opału. Ze Słupska do Darłowa rzut kamieniem ok. 50km

 

Można spróbować się dogadać w kilka osób i zakupić zestaw węgla.

Może Karoka coś spróbuje zorganizować.

 

W dziale ogrzewanie jest temat o ekogroszku, spróbuj zacząć rozmowę w stylu zbieram chętnych na opał....

Napisz do Karoki, coś sensownego może się załatwi. (mam nadzieję Karoka,że nie wyskoczyłem przed szereg... :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dziale ogrzewanie jest temat o ekogroszku, spróbuj zacząć rozmowę w stylu zbieram chętnych na opał....

Napisz do Karoki, coś sensownego może się załatwi. (mam nadzieję Karoka,że nie wyskoczyłem przed szereg... :) )

 

Nie wyskoczyłeś ale na razie bedę chyba zmuszony do wstrzymania zamówień. Za duża się kolejka zrobiła, już ponad 30 dni. Trzeba wywieźć to co jest bo później mogą być niedomówienia że już czekam tyle i tyle a tu nic. Zrobił się środek zimy w środku lata. Za tydzień wyjeżdżam z rodziną na 14 dni i mnie nie będzie. Po połowie sierpnia jak się może trochę poluzuje.

Jak macie gdzieś w pobliżu coś konkretnego to bierzcie bo jak się sezon zacznie to będzie jeszcze gorzej.

Nie kraczę i nie przesadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pociągnijmy te interesujące rozmowy.

Na początek jednak zastanówcie się (przypomnijcie sobie), co to jest związek przyczynowo-skutkowy i co to jest stan równowagi. Bez tego ani rusz.

 

Co jest przyczyną, a co skutkiem?

Czy gorączka jest przyczyną a choroba skutkiem?

Czy choroba jest przyczyną a gorączka skutkiem?

Są one ze sobą związane, podobnie jak w kotle różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej oraz moc kotła.

Czy jak zmniejszysz gorączkę (lekarstwem, kompresem itp.), to choroba znika? Nie znika, nawet jak obniżysz tę gorączkę do poziomu normalnego – po jakiejś chwili gorączka wróci, jeśli nie przeprowadzisz leczenia. Bo gorączka jest objawem (jednym ze skutków) choroby, a nie jej przyczyną.

 

Czy jak zwiększysz dwukrotnie różnicę temperatur wody w kotle (np. z 5 do 10 stopni) obniżając temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), to moc kotła będzie przez to dwukrotnie większa? Z wyliczenia przecież będzie tak wynikało. Nie będzie, bo kocioł będzie dalej wytwarzał tyle mocy, ile wynika z parametrów zasilania kotła paliwem i powietrzem. Nastąpi tylko zwiększenie stanu nierównowagi.

 

Spróbuję to wyjaśnić najprościej, jak to możliwe.

 

Wyobraźmy sobie, że kocioł nie ma żadnego sterownika.

Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.

 

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik dwustanowy i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z nastaw podawania paliwa i powietrza).

Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki nie nastąpi zmiana parametrów zasilania kotła.

Sterownik dwustanowy jednak takiej zmiany nie dokona, bo on o tym nie wie. Ten sterownik wie tylko, że temperatura wody wylotowej jest poniżej temperatury zadanej, więc trzeba grzać. No to grzeje – tak jak mu nastawiono. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

 

Wyobraźmy sobie teraz, że kocioł ma sterownik PID i jest w fazie grzania, pracując z określoną mocą (wynikającą z aktualnych nastaw podawania paliwa i powietrza).

Zmniejszamy mu temperaturę wody powrotnej (np. otwierając okna, dopuszczając zimną wodę do układu itp.), czyli zwiększamy mu różnicę temperatur wody. Co się dzieje z mocą kotła? Ano NIC. Kocioł dalej pracuje z taką samą mocą – pomimo, że różnica temperatur wzrosła i obliczenia wykazałyby, że ta moc jest większa (przy specyficznych warunkach te obliczenia mogłyby wykazać moc nawet większą niż 100%). Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

Co się będzie działo dalej? Po krótkiej chwili zmaleje także temperatura wody wylotowej, różnica temperatur wody wylotowej i powrotnej wróci do swojej wartości wynikającej z aktualnej mocy kotła i tak będą obie te temperatury maleć, dopóki sterownik PID nie uzna, że temperatura wody WYLOTOWEJ jest za niska i włączy działanie wynikające z algorytmu, w jaki został wyposażony, czyli zmieni odpowiednio parametry zasilania kotła. Bo różnica temperatur wody nie jest przyczyną zmiany mocy kotła.

 

Czy można odmiennie widzieć dany problem?

Pewnie, że można. Wszak, czy włożysz z jednej, czy z drugiej strony – niezaprzeczalnie będziesz w środku. Tyle tylko, że w innym miejscu tego środka.

 

Bardzo fajnie Zawijan przedstawiłeś ten problem ludziom takim jak ja......których wiedza o kotłach na ekogroszek jest żadna lub znikoma.

to Forum jest też i dla takich osób, a nie tylko dla " przemądrzałych wszystkowiedzących i oświeconych"

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał minertu

Na dzień dzisiejszy są to producenci

Ogniwo,Tilgner,Instalco,Kotstal .

..

 

Zapomnieliście drogie grono o Ponarach z Żywca

Z tego co pamiętam to kolejność była następująca.

Pierwsze Ogniwo. Potem Instalco. Kolejne Kotstal i Ponar. Ostatni (mam nadzieję, że dojdą kolejni) Tilgner.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem test Cobry - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 4.07 o godz. 19.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 15.07 do godz. 9.00 - średnie zużycie wyszło około 2.21 kg/dobę.

Cobra działała na nastawach: maksymalna moc przy podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 1-60%, minimalna moc kotła 3%.

 

Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].

Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

 

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

 

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

 

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

 

Za 10 dni kolejne wyniki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w swoim żeliwnym monstrum - rozwiązaniem zawijana_2 przyspieszyłem (osiągnąłem) większą prędkość spalin. Na razie nie mam jeszcze bruliego ani czujnika temperatury spalin to wiele nie mogę powiedzieć oprócz tego, że mam w kotle o wiele mniej sadzy na górnym wymienniku (mniej syfu) a więcej drobnego pyłu. Coś jakby mi ten kocioł bardziej wymiotło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].

Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

 

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

 

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

 

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

 

Za 10 dni kolejne wyniki ...

 

różnica niewielka, ale jednak na korzyść Bruliego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].

Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

 

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

 

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

 

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

 

Za 10 dni kolejne wyniki ...

 

Bardzo ładnie. Dobry z Ciebie operator :)

 

Po tych kolejnych 10dniach może spróbujesz nowszych softów, tj.:

a) zaktualizuj Bruli (opcja 25%mocy nadmuchu...)

b) zaktualizuj Cobrę (poprawki funkcjonalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Dobry z Ciebie operator :)

 

Po tych kolejnych 10dniach może spróbujesz nowszych softów, tj.:

a) zaktualizuj Bruli (opcja 25%mocy nadmuchu...)

b) zaktualizuj Cobrę (poprawki funkcjonalne)

 

Ok czemu nie - zobaczymy co się zmieni [tylko z Brulim będzie kłopot bo muszę gdzieś dorwać kabel RS-USB].

Dla porównania mogę też podłączyć Tatarka, ale on nie ma stref na CWU więc wynik musi być gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].

Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

 

Jak widać życie zaskakuje - stawiałem na Cobrę a tu minimalnie lepiej wypadł Bruli, zobaczymy jakie będą wyniki kolejnej pary testów.

 

Dopaliłem trochę węgla [odsypuję te 23.2 kg z worków 25.5 kg i trochę się zebrało] i o godzinie 17.30 przełączyłem sterowanie na Cobra [zapomniałem wyczyścić wymiennik, ale za chwilę to zrobię] oraz wsypałem kolejne 23.2 kg Pieklorza do zasobnika.

 

Zmieniłem nastawy na maksymalna moc przy podawanie/przerwa 4/20, dmuchawa 1-80%, minimalna moc kotła 3%.

 

Za 10 dni kolejne wyniki ...

 

Bardzo dziękuję za testy i wyniki !!!! Tym razem Bruli jest

górą! Gratulacje!!!

 

Nu, zajc, pagadi.... :yes::yes::yes:

 

Pamiętacie tę rosyjską bajkę ? Nie wiem, jak reszta, ale dla

mnie to fantastyczna zabawa.

 

Suspenser, mam nowy soft, ale jeszcze go testuję - jutro

go wyślę. Mam prośbę, wgraj go proszę do Cobry, testu nie

przerywaj.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...