Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ok czemu nie - zobaczymy co się zmieni [tylko z Brulim będzie kłopot bo muszę gdzieś dorwać kabel RS-USB].

Dla porównania mogę też podłączyć Tatarka, ale on nie ma stref na CWU więc wynik musi być gorszy.

 

Ja obserwuję z ciekawością, tak jak pisałem na innym wątku z chęcią koło jesieni chciałbym sprawdzic pracę Bruli na innym wyrobie.

Zawijan wspominał,że wprawny operator może lepiej ustawić klasyczny sterownik, znasz kocioł, palnik, dmuchawę... (dla ścisłości przy pomocy aparatury, ale jak wspomina karoka z brulim widzimy na jedno oko....)

 

Ja latem nie grzeję wody kotłem, podobnie jak Budowniczy solar i tyle.

 

Całkiem możliwe, że w trybie letnim można się pokusić o wyłączenie PID dla odrobiny oszczędności, tyle,że trzeba być dobrym obserwatorem, aby wynik poprawić. Wówczas ustawić dane parametry na stałe i zrobić test. To można wypraktykować po kolejnej zamianie sterowników na Cobrze.

 

nie mniej i tak jesteś jednym z rekordzistów 2,1 do 2,2kg/dobę - większość ma po 5-7kg.

 

 

ps. wilk i zając kultowa bajka... :)

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

re; czp01 (#7453)

 

:wave:

 

Zrób resztę, będzie całkiem OK.

 

Postaram Ci się o jakiegoś rejestrowalnego.

 

:yes:

 

Dzięki.

 

Jasne - kombinuje z resztą i cały czas mi chodzi po głowie aby nie przerwać nie potrzebnie tych rozpędzonych ciągów spalin. Przed zastosowaniem napiszę na priv.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,

moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu

w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,

moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu

w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

 

Na 100m2 nowego budownictwa przy chęci utrzymywania +25st.C zdecydowanie 12kW, nic więcej nie potrzeba.

(to 12kW już ma swój lekki zapas przy tej pow. do ogrzania).

 

pogloądowo:

straty ciepła 70W/m2 * 100m2 pow. grzewczej = 7kW na potrzeby C.O. (w zimie!!!!)

plus ok.3kW na potrzeby CWU, - 10kW na styk..... a 12kW z minimalnym zapasem (biorąc pod uwagę wys. pomieszczeń do 2,5m oraz to 25st.C w plusie)

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,

moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu

w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

 

Co do twojego wyboru to nie polecałbym jednak kotła z rusztem wodnym, owszem z dodatkowym rusztem awaryjnaym tak, ale nie wodnym. Tu masz dlaczego:

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

Co do paliwa to dla czego zależy ci na pelletsach ? To w cale nie jest tanie paliwo i ma swoje wady.

Chyba że masz jakiś dostęp do niego po wyjątkowych cenach i możliwość przechowywania dużych ilości w suchych warunkach. Jeśli nie to bym raczej sugerował kocioł który jest na ekogroszek i miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli działał na nastawach: podawanie/przerwa 3/30, dmuchawa 30%.

Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.

1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.

2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)

3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem test Bruli - 23.2 kg Pieklorza było zasypane 15.07 o godz. 9.00 - wystarczyło to do dzisiaj tj. 26.07 do godz. 12.00 - średnie zużycie wyszło około 2.1 kg/dobę [wczoraj na jakiś czas kocioł wygasł bo były przerwy w dostawie prądu].

B

Za 10 dni kolejne wyniki ...

 

Kolego Suspenser napracowałeś się i nic z tego nie wynika. Dla każdego sterownika zmieniasz jakieś ustawienia, sterowniki robią co chcą, bo obecne palenie właściwie jest podtrzymywaniem żaru. I na podstawie ilości zużytego węgla,nie mając wiedzy o zużytej energii cieplnej oceniasz wartość sterownika. Co tu chcesz oceniać jeżeli wszystkie te sterowniki pracują w ten sam sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć jak się zachowuje kocioł z konkretnym sterownikiem przy pracy przerywanej z małą mocą musisz ustalić cykl obciążeń jednakowy dla wszystkich sterowników, te same obciążenie, ten sam węgiel(uziarnienie). Ustawiać sterowniki jak zaleca producent dla tego rodzaju pracy. Tak jak się to robi w laboratorium i wówczas ma to sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.

1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.

2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)

3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

 

Różne %mocy nadmuchu na różnych sterownikach mogą w rzeczywistości oznaczać taką samą prędkość obrotową i ten sam wydatek powietrza, tego samego wentylatora.

 

W Brulim na sofcie, który ma suspenser niżej zadać wentyla nie idzie. Minimum to 30% i finał.

Nowszy soft można ponoć zejść do 25%...

 

Z kosmosu:

sterownik X na nastawie 40%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla

sterownik Y na nastawie 25%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla,

sterownik Z na nastawie 10%mocy może podawać np. 130V na silnik danego wentyla....

 

co przełoży się na identyczne obroty i wydatek powietrza tego samego wentylatora pracującego z różnymi sterami mimo teoretycznie różnych nastaw...

 

W sterowniku np. Titanic są biegi, jest ich 12. Użytkownik wybiera np. 3 czy 4bieg, aby było łatwiej.

Serwis natomiast wprowadza wartość podawanego prądu dla biegu 1, aby wirnik się kręcił oraz wartość prądu dla biegu 11-go, gdzie nie ma już efektu wzrostu wydajności wentylatora mimo wzrostu podawanego prądu....

Nastawa prądu dla biegu 1 oraz 11go wprowadza charakterystykę danej dmuchawy, ten sterownik będzie pracował dobrze z 99%dmuchawami na rynku.

bieg 12 odpowiada włożeniu dmuchawy bezpośrednio w kontakt.

 

Cos podobnego obecnie ma Cobra.... Mogę ustawić dół wentyla, aby wirnik się kręcił, będzie to przyjęte jako obroty minimalne dla minimalnej, wyliczonej mocy....

 

W RT09pid mogę wybrać 3wgrane charakterystyki pod dane modele wentyli (a w zasadzie ich silniki).

Na każdej z wybranych charakterystyk 10%nadmuchu oznacza zupełnie co innego....

 

 

Coś mi się wydaje, że czegoś podobnego brakuje w Brulim, ale to zawsze można dodać, aby sterownik był bardziej uniwersalny względem różnych dmuchaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Suspenser napracowałeś się i nic z tego nie wynika. Dla każdego sterownika zmieniasz jakieś ustawienia, sterowniki robią co chcą, bo obecne palenie właściwie jest podtrzymywaniem żaru. I na podstawie ilości zużytego węgla,nie mając wiedzy o zużytej energii cieplnej oceniasz wartość sterownika. Co tu chcesz oceniać jeżeli wszystkie te sterowniki pracują w ten sam sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć jak się zachowuje kocioł z konkretnym sterownikiem przy pracy przerywanej z małą mocą musisz ustalić cykl obciążeń jednakowy dla wszystkich sterowników, te same obciążenie, ten sam węgiel(uziarnienie). Ustawiać sterowniki jak zaleca producent dla tego rodzaju pracy. Tak jak się to robi w laboratorium i wówczas ma to sens

 

1. W laboratorium nikt nie badał do tej pory trybu lato sterownika, w laboratorium nie podłącza się pomp do gniazd sterownika

 

2. Wynik 2,1 czy 2,2kg/24h jest z bardzo małą odchyłką i faktycznie może tu mieć znaczenie zużycie w danych dniach... (lub niedoszacowanie węgla, nieco inna linia zasypu paliwa, trochę większa lub mniejsza wilgotność...., odrobinka więcej zużytej wody) Patrząc jednak na wykresy z dłuższego czasu wyraźnie widać,że o tych samych godzinach powtarzają sie te same prawidłowości. Zatem można przyjąć, że warunki testu są porównywalne

 

3. Sterowniki są inne. Bruli jest sterownikiem dwustanowym ze wspomaganiem temp. spalin. Cobra jest z PID, ma modulację mocy i stara się pracować z ciągłym nadmuchem, jeżeli jest to możliwe, w wyjątkowych sytuacjach przechodzi w podtrzymanie... W brulim mogę ustawiać parametry podtrzymania, w cobrze mogę tylko zadać minimalną moc kotła, aby nie gasło, podtrzymanie wylicza się samodzielnie.

W tych samych godzinach są zadane takie same korekcje na sterownikach.

 

4. Węgiel jest ten sam

 

 

Moim zdaniem test jest obiektywny i ciekawy, przede wszystkim odbywa się w warunkach domowych a więc rzeczywistych a nie symulowanych.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytanka odnośnie tych ustawień.

1. Jakie nastawy dla podtrzymania? Bo mam wrażenie że u mnie częściej podtrzymuje niż grzeje i głównie te nastawy maja wpływ na spalanie.

2. Dmuchawa sporo - 30% - rozumiem że maks. to 100%? U mnie zimą chodzi na 25% a latem mam na 18%. Nie wiem czy ja coś źle robię, czy Ty nieco przesadziłeś :)

3. Jakie (teoretycznie) parametry węgla (kaloryczność)?

 

Te procenty dmuchawy u Ciebie nie są tymi samymi procentami co u Suspensera. Wystarczy że masz mniejsze opory przepływu powietrza w swoim kotle a przy tym lipnym sterowaniu dmuchawą będziesz dawał więcej powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomorzanin nie rób z domu labolatorium. ;)

 

Uważam,że suspenser dołożył wszelkich starań, aby warunki były porównywalne.

- stosuje to samo paliwo

- ważył zasypywane paliwo, zaznaczył sobie linię zasypu

- ma takie same strefy czasowe

- jak widać z dłuższej perspektywy czasu na wykresach o tych samych porach dnia są takie same prawidłowości (stara się, aby cykl obciążeń jak to kol. pomorzanin ładnie określił, był identyczny dla obu modeli)

 

Koniec końców są to testy na obiekcie domowym i obaj producenci mają szansę coś poprawić, sam użytkownik może się też bawić zmieniając parametry na brulim czy dane wyjściowe algorytmu w Cobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca kotła w lecie to praktycznie tylko podtrzymanie, dlatego mój pracuje ok. 1 h a 4 h jest wyłączony i myślę że będą oszczędności ale to będę wiedział po

spaleniu 100 kg eko.

 

Trzymam kciuki za Twoje oszczędności.

 

Rodzi się jednak pytanie co to za automat, którego dla oszczędności trzeba brutalnie rozłączać programatorem kupionym w markecie, aby zaoszczędzić trochę paliwa?

 

Producent może pomyśleć o funkcji stop grzania, wówczas zadasz sobie,że w danych godzinach ma Ci nie grzać CWU ani C.O., ma tylko nie wygasnąć.

Wówczas mógłbyś pracować 1h grzejąc a 4h pozostając w uśpieniu bez reakcji na zmiany temp. CWU czy C.O.

 

Plusem tej funkcji w sterze jest opcja zachowania aktywnych zabezpieczeń np. przed zagotowaniem wody w kotle, cofka żaru do kosza. Obecnie odrobinkę ryzykujesz....

 

Ty w swoim eCoalu możesz chyba wprowadzić w danych godzinach tylko jedną, sporą korekcję temp.

 

W Cobrze oprócz korekcji temp. idzie zrobić STOP w danych godzinach, zobaczymy po większej liczbie prób, czy nie będzie to polem, nad którym warto, aby Włodek popracował dla lepszych efektów..... a może zwyczajnie tryb lato nie potrzebuje ciągłego nadmuchu takiego jak jesienią czy zimą... lub jakąś inną jego formę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W Cobrze oprócz korekcji temp. idzie zrobić STOP w danych godzinach, zobaczymy po większej liczbie prób, czy nie będzie to polem, nad którym warto, aby Włodek popracował dla lepszych efektów..... a może zwyczajnie tryb lato nie potrzebuje ciągłego nadmuchu takiego jak jesienią czy zimą... lub jakąś inną jego formę...

Gdzieś w necie widziałem palnik rynnowy z elektryczną zapalarką. W dnie tego palnika była zamontowana grzałka elektryczna. Rozgrzewała się do czerwoności rozpalając w ten sposób węgiel. Możecie pomyśleć nad czymś takim,np w Sztokerze. Inny patent to palnik olejowy wstawiany w drzwiczki kotła na lato - grzanie CWU olejem zamiast węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, czy moglibyście polecić jakieś konkretne kotły, do domu 100mkw, niestety nie ma wielkiego wyboru do małych domów i dodatkowo z czopuchem z góry, o pellecie myślałam jako rozwiązanie paliwa na lato do ogrzania wody, jak widać jestem zielona w temacie i będę wdzięczna za wszelkie rady

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, czy moglibyście polecić jakieś konkretne kotły, do domu 100mkw, niestety nie ma wielkiego wyboru do małych domów i dodatkowo z czopuchem z góry, o pellecie myślałam jako rozwiązanie paliwa na lato do ogrzania wody, jak widać jestem zielona w temacie i będę wdzięczna za wszelkie rady

pozdrawiam

 

Kotły z podajnikiem o mocy 12kW:

- Galmet (palnik na sam eko, ale chyba mają też opcję miałową...)

- HEF (nie mam pojęcia jaki palnik, ale dla 12kw chyba sam eko)

- Skam-P (palnik z wymiennymi głowicami dający możliwość zwiększenia mocy całego zestawu, spalający miał i groszek lub palnik żeliwny na miał i groszek)

zobacz m.in. tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4830813&viewfull=1#post4830813

 

Wyjście spalin może być górne, wówczas głębokość kotła 62cm, szerokość z podajnikiem w zależności od wyboru palnika od min.115cm do max.130cm

 

Uważam,że w takich kotłach w trybie lato większy sens ekonomiczny ma stosowanie ekogroszku węgla brunatnego niż kupowanie dość drogiego w zakupie pelletu.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

jaki kocioł polecilibyście do domu o pow. 100mkw, przyznam że przeszukałam już strony bardziej liczących się producentów i mam mętlik w głowie,

moim faworytem jest kocioł ENKA set4, ponieważ jest na eko-groszek i pellety, ma dodatkowy ruszt wodny i czopuch do góry, tylko te piece zaczynają się od 18KW i nie wiem czy to nie jest za duże moc do takiego małego domu

w każdej firmie poddają inną moc potrzebną do ogrzania tej powierzchni domu od 12 do 20KW, dodam tylko że chciałabym utrzymywać w domu temp. do 25stopni i chciałabym ogrzewać wodę ok 150-200l, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

 

Tak jak napisał Jarecki79 moc 12 kW będzie już ze sporym zapasem - u mnie przy 150 m2 + 25 m2 ogrzewanego garażu oraz CWU 120 litrów kocioł Enka Set3 18 kW przy największych mrozach pracował ze średnią mocą poniżej 8 kW [w domu 21-22 st].

 

Enka jest ostatnio bardzo droga i nie mają tak małych mocy.

 

Generalnie polecam Skam-P 12 kW [ten sam poleciłem niedawno sąsiadowi więc jestem w temacie na bieżąco].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...