Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a ja bym radził nie być tak bezkrytycznym wyniki eksploatacyjne jasno pokazały że optymalne parametry spalania są tylko przy 16 kW im niżej tym gorzej już przy 9 kW było ponad 14% tlenu. Na brulim po ograniczeniu nadmiaru uzyskali o 8% wyższą sprawność przy tych samych 9 kW. 40-50% sprawnosci przy 3 kW to też żadna rewelacja. Jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o regulowaniu i spalaniu to ecoal jest dla niego, w innym przypadku da się osiągnąć lepsze wyniki.

 

Jak ktoś pojęcia nie ma, to korzysta z Cobry tak, jak ja pod daną moc ustawi producent.

Spokojnie daje radę w automacie, co ostatnio pisał Hubi przechodząc z eko węgla kamiennego na eko z brunatnego bez jakichkolwiek korekcji. Sterownik spokojnie sobie poradził.

Jak ktoś jednak chce coś poprawić, to ma taką możliwość.

 

Wiesz to po sobie i swoim IFL.

 

Jeżeli chodzi o bruli, to też mi się podoba (jego praca, bo do dużej puszki mam pewne zastrzeżenia estetyczne) i nie ma przeszkód, aby go stosować czy zamawiać do Skam-P, jak ktoś ma taką ochotę.

 

ps. ostatnio wyczytałem w pewnym miejscu,że E-S chce przejść na sposób sterowania nadmuchem taki jak w Pumie czy Cobrze, czyli z fazowego na grupowe.... ciekawostka przyrodnicza....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytam tu Wasze info. o piecach i jestem głupi :(

Wybudowałem sobie domek pow. użytkowa 130m2 - parter z poddaszem (plus piwnica pod garażem i garaż na dwa samochody = łącznie daje to po podłodze ok 200m2).

Dom mam wybudowany z Ytonga 24 + 15 styropian. Planuję normalne ogrzewanie w miedzi + podłogowe w łazienkach.

Teraz właśnie jestem na etapie szukania DOBREGO pieca. W PSB (bo tam robię zakupy) polecono mi Kocioł HEITZ EKO 2 24kW (za 9000zł).

Mam znajomego który zachwala piec f-my DZIUBARCZYK KWM-SGR 25kW, a widzę, że Wy jako znawcy nawet o tych piecach nic nie piszecie (są takie złe :o ?).

Może polecicie mi coś lepszego?

Piecem który kupię mam zamiar ogrzewać latem CWU - bo to wydaje mi się (chyba, że się mylę) rozsądnym wyjściem. Miałem co prawda zamiar kupić takie cudo HEITZ AIR ale jakoś mi przeszło ;).

Czekam na dobre rady ;)

 

Nie piszemy o tamtych bo są drogie [9000 za 24 kW] i/lub są gorsze od tutaj polecanych.

 

Mój prywatny ranking jako użytkownika, który niejeden kocioł widział [choć jest z poza branży] wygląda nadal tak:

1. Skam-P Premium ze sterownikiem Cobra [niedługo drugi sąsiad taki polecony przeze mnie uruchomi]

2. RBR Ekouniwersal z palnikiem Burner-S i sterownikiem eCOAL

3. Ogniwo Eko Plus z palnikiem Burner-S i sterownikiem eCOAL

 

Pisałem już wcześniej kilka razy czym się one różnią, więc nowym użytkownikom polecam poczytać ten wątek to znajdą [bierzcie przykład z Mogami ;)].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.

 

eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

 

gdyby to w tym był problem, to nadmiar pojawiał by się przy 3-5 kW, a nie już rośnie przy 12 kW, a przy 9 kW ma ponad 14%. Moja śmiała teza, że jest to celowe by utrzymać niski poziom tlenku węgla w spalinach, który rośnie wraz ze zmniejszającą się intensywnością spalania i temperaturą całego paleniska. Wiec jak się go wymiesza w 3,5 raza większej ilości powietrza, to udział procentowy CO faktycznie będzie niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCOAL steruje dmuchawami fazowo i nie ma możliwości regulacji poniżej pewnego poziomu, a Cobra ma bo steruje grupowo.

 

Doczytałem odpowiedź firmy E-S, wygląda ona następująco:

 

"Wprowadzimy taką możliwość, ale będzie to wymagało sterowania grupowego wentylatorem (aktualnie wentylator sterowany jest fazowo). Po takiej zmianie będzie można zejść do bardzo niskich obrotów.

Kiedy wprowadzimy taką zmianę - nie wiem. Na razie sezon urlopowy w pełni i wypoczywamy :) Ale wszelkie uwagi i sugestie notujemy i poddajemy dyskusji..." elektro-system, seba

 

Więcej nie ma chyba potrzeby komentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest w cobrze bo jej wyników nie widziałem i nie miał okazji sam sprawdzić, ale uważam, że jak już robi się automat to jego praca a dokładniej strumień paliwa i strumień powietrza powinny zmieniać się liniowo proporcjonalnie czy jak tam go zwał. W ecoal wyraźnie dmucha za mocno na małych mocach i jest to albo celowe by pilnować niskiego CO albo przez niedopasowanie dmuchawy do reszty. Jak rośnie tlen to zapada się kopczyk i odsłaniają się otwory napowietrzające, i niech mi nikt nie mówi że tak ma być. Najwyraźniej czujnik temperatury to za mało by panować nad nadmiarem i skomplikowano tajne algorytmy zdaję się nie do końca sobie z tym radzą.

 

Oczywiście, że czujnik temperatury spalin to za mało, żeby sterować procesem spalania DOSKONALE. Jednak jest to wystarczające, aby sterować procesem poprawnie w stopniu zadowalającym i - co ważniejsze - ZDECYDOWANIE LEPIEJ, NIŻ ZA POMOCĄ STEROWNIKA Z NASTAWAMI RĘCZNYMI, KTÓRE NASTAWIA MAŁO ZAAWANSOWANY OPERATOR.

Jeśli komuś uda się zrobić taki idealny sterownik w cenie eCoala - oddam mu głęboki pokłon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że czujnik temperatury spalin to za mało, żeby sterować procesem spalania DOSKONALE. Jednak jest to wystarczające, aby sterować procesem poprawnie w stopniu zadowalającym i - co ważniejsze - ZDECYDOWANIE LEPIEJ, NIŻ ZA POMOCĄ STEROWNIKA Z NASTAWAMI RĘCZNYMI, KTÓRE NASTAWIA MAŁO ZAAWANSOWANY OPERATOR.

Jeśli komuś uda się zrobić taki idealny sterownik w cenie eCoala - oddam mu głęboki pokłon.

 

a jak by jednak dać możliwość bardziej doświadczonym skorygowania nadmuchu pod konkretne paliwo tak jak to jest w ecomax, to może znikła by konieczność zaklejania odsłoniętych otworów. I jak to jest tą dmuchawą faktycznie jej nadmierna wydajność na niższych mocach wynika ze sterowania nią triakiem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem odpowiedź firmy E-S, wygląda ona następująco:

 

"Wprowadzimy taką możliwość, ale będzie to wymagało sterowania grupowego wentylatorem (aktualnie wentylator sterowany jest fazowo). Po takiej zmianie będzie można zejść do bardzo niskich obrotów.

Kiedy wprowadzimy taką zmianę - nie wiem. Na razie sezon urlopowy w pełni i wypoczywamy :) Ale wszelkie uwagi i sugestie notujemy i poddajemy dyskusji..." elektro-system, seba

 

Więcej nie ma chyba potrzeby komentować.

 

Czy to będzie sterowanie fazowe czy grupowe jest to ta sama lipa w sterowaniu nadmuchem. Obroty dmuchawy są w obu przypadkach wynikiem równowagi średniej mocy dostarczanej do silnika i jego obciążenia. Jeżeli Kolega ma kontakt z producentem to można mu zaproponować wykorzystanie układu sterowania silnikiem jaki jest stosowany w pralkach. Mam to w swoim kotle i pracuje od ok.1% RPM do 100%RPM, i sterowanie silnikiem jest fazowe,triakiem. Układ zawiera specjalizowany układ scalony- bardzo tani. Można na żywca,bez zmian konstrukcyjnych wykorzystać taki moduł z pralki i nie będzie problemów z ustawianiem obrotów pod dmuchawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak by jednak dać możliwość bardziej doświadczonym skorygowania nadmuchu pod konkretne paliwo tak jak to jest w ecomax, to może znikła by konieczność zaklejania odsłoniętych otworów. I jak to jest tą dmuchawą faktycznie jej nadmierna wydajność na niższych mocach wynika ze sterowania nią triakiem?

Pozdrawiam

 

Doświadczony użytkownik, który potrafi sterować kotłem lepiej niż eCoal, nie potrzebuje eCoala.

eCoal - to sterownik przede wszystkim dla niedoświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczony użytkownik, który potrafi sterować kotłem lepiej niż eCoal, nie potrzebuje eCoala.

eCoal - to sterownik przede wszystkim dla niedoświadczonych.

 

Kolego Z. nie daj się podpuścić. Chcą Ciebie wmanewrować w dyskusję o zasilaniu dmuchawy. Te triaki czy IGT nie mają żadnego znaczenia dla funkcjonowania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Z. nie daj się podpuścić. Chcą Ciebie wmanewrować w dyskusję o zasilaniu dmuchawy. Te triaki czy IGT nie mają żadnego znaczenia dla funkcjonowania kotła.

 

Wydaje mi się, że jednak jest to bardzo istotna część sterownika, bo umożliwiająca przejście od sterowania dwustanowego (Załącz 100% mocy/ wyłącz) do wielostanowego (załącz x% mocy/załącz x1% mocy......./ wyłącz). Bez tych "nie mających znaczenia dla funkcjonowania kotła" elementów pewnie nie powstał by e-coal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Chciałem zaznaczyć, że ja tu na forum jestem tylko słuchaczem.

 

Co prawda Jarecki79 w tym czasie był na urlopie, ale przypomnę nie tylko jemu, ale wszystkim czytającym forum.

Niedawno Zawijan_2 z wrodzoną sobie swadą, wszystko lub prawie wszystko na temat wentylatorów w piękny sposób opisał.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=4813299#post4813299

i

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=4814236#post4814236

 

 

Mnie te jego wpisy przekonały do głoszonych przez Zawijanów teorii.

 

Gdyby nie było to jeszcze w pełni zrozumiałe to podaje adres pewnego wykresu.

Proszę szczególnie zwrócić uwagę na tą szarą linie. Co prawda nie są to obroty wentylatora, ale ciśnienie panujące w komorze spalania.

 

http://zawijan.files.wordpress.com/2011/05/p2.png

 

Objaśnienia co do wykresu zamieszczonego powyżej, znajdują się w adresie poniżej.

 

http://zawijan.wordpress.com/z-historii-krotkiej-badania-pewnej-pumy/

 

 

Na koniec jeszcze mała dygresja.

Skoro kolega Vlad zasugerował swoją śmiałą tezą iż Zawijan manipuluje wynikami CO, specjalnie wprowadzając nadmiar powietrza przy pracy palnika na małej mocy, to ja spróbuje temu zaradzić w prosty sposób.

 

Myśle iż Zawijan się nie obrazi za mały tuning palnika. Ale to dopiero wieczorem, muszę to dopiero naszkicować.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem te wykresy ze 20 razy i dop teraz widzę, że to co wywnioskowałem o relacji nadmiar powietrza - zawartosć CO dokładnie widać na tych wykresach. Zawsze jak tlen sięga 20% CO spada do 0. Trzymanie tlenu na poziomie 15-18% (ecoal) daje CO na poziomie 0,1-0,2 %. Utrzymywanie przez pumę tlenu na poziomie 10 - 12 % skutkuje wzrostem CO do 0,2 - 0,4%, a że korekta nadmuchu w pumie była źle ustawiona na ten miał to nastąpiło przewęglenie tlen spadł do 0 a CO poza skale. Widać też różnicę ciśnienia które tworzy dmuchawa na pumie i na ecoal i zmniejszającą się stratę kominową(temp spalin) przy nadmiarze zmniejszonym z 15 na 10%

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cała sytuacja miała miejsce ponad rok temu a od tego czasu wyszła m.i.n Cobra a sam soft był udoskonalany. Podobnie jak w Ecoalu czy Brulim, również są aktualizacje softów i stała praca nad rozwojem.

Cobra obecnie spokojnie spali miał węglowy. Poza tym test nie został dokończony a Włodek nie widział na własne oczy jak ten sam miał węglowy spala eCoal.

Kilka osób z tego forum spotkało już miał, z którym ecoal sobie nie poradził. Na dupne paliwo żaden sterownik nie pomoże.

 

 

2. Jakby sterowanie grupowe nie miało sensu, to firma Elektro-system nie informowałaby o przejściu na taki sposób pracy.

Powinno to nieco zastanowić czytelników forum. Wpisy osób korzystających z bruli dowodzą,że fabryczne 30% to zbyt mocny nadmuch, wyszedł soft testowy z 25% a to i tak dla niektórych jeszcze za dużo. Mamy różne kotłownie, kominy, napowietrzenie w kotłowniach nie są to warunki laboratoryjne.

 

3. Także kilkakrotnie na tym forum pisałem o użytecznych obrotach dmuchaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 2. Jakby sterowanie grupowe nie miało sensu, to firma Elektro-system nie informowałaby o przejściu na taki sposób pracy.

Powinno to nieco zastanowić czytelników forum. Wpisy osób korzystających z bruli dowodzą,że fabryczne 30% to zbyt mocny nadmuch, wyszedł soft testowy z 25% a to i tak dla niektórych jeszcze za dużo. Mamy różne kotłownie, kominy, napowietrzenie w kotłowniach nie są to warunki laboratoryjne. ...

 

Jarecki79 nie chciałbym aby mój wpis świadczył, o tym że jestem Twoim oponentem w rozmowach na forum.

 

Jeżeli twierdzisz na podstawie Twoich informacji, że producent sterownika Bruli zamierza przejść na inny sposób sterowania silnika wentylatora, bo gro użytkowników tego sterownika narzeka na zbyt mocny nadmuch wentylatora, to ja to mogę interpretować następujący sposób:

Złe dopasowanie wentylatora do paleniska kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 nie chciałbym aby mój wpis świadczył, o tym że jestem Twoim oponentem w rozmowach na forum.

 

Jeżeli twierdzisz na podstawie Twoich informacji, że producent sterownika Bruli zamierza przejść na inny sposób sterowania silnika wentylatora, bo gro użytkowników tego sterownika narzeka na zbyt mocny nadmuch wentylatora, to ja to mogę interpretować następujący sposób:

Złe dopasowanie wentylatora do paleniska kotła.

 

Teraz na przykładzie kol. Karoka czy suspenser.

 

Bruli dmucha za mocno

Cobra natomiast pracuje z ich dmuchawami odpowiednio.

 

To nie złe dopasowanie wentylatora, tylko ten sterownik ma stworzoną konkretną charaketerytyke pod konkretną dmuchawę.

Potrzebne menu serwisowe, aby wgrać odpowiednią charakterystykę wentyla albo należy stworzyć odpowiednie charakterystyki pod 4-5najbardziej popularnych modeli wentyli na rynku i umożliwić wybór z menu np. WBS6a, RV-13AM, RV-13AMs, WPa06, WPa07.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak tlen sięga 20% CO spada do 0.

 

Te - powtarzające się cyklicznie - wyskoki tlenu do 20% i CO do 0%, to cecha charakterystyczna stosowanego analizatora spalin, który cyklicznie "samoregeneruje się" (przedmuchuje się powietrzem). Stąd te wyniki.

Nie mają one nic wspólnego z aktualną zawartością tlenu i CO w spalinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a że korekta nadmuchu w pumie była źle ustawiona na ten miał to nastąpiło przewęglenie tlen spadł do 0 a CO poza skale. Widać też różnicę ciśnienia które tworzy dmuchawa na pumie i na ecoal i zmniejszającą się stratę kominową(temp spalin) przy nadmiarze zmniejszonym z 15 na 10%

pozdrawiam

 

Vld sugerujesz, że to były tyko złe nastawy korekty nadmuchu. Ba jeszcze zachwalasz na wykresie widoczną mniejszą stratę kominową przy sterowniku Puma.

Ty chyba widzisz tylko co chcesz zobaczyć.

Ja na wykresie nr.2 i nr.3 zobaczyłem jak palnik zaczyna z biegiem czasu pracy się dusić.

I nie podejrzewam tu winy softu Pumy, tylko właśnie filozofii w sposobie dostarczania powietrza.

Jeszcze raz poniżej zamieszczę fragment wypowiedzi Zawijana_2 z pominięciem animozji do Włodka_PID.

 

...Tak nadmiar, niedomiar jak i nierównomierność dawkowania powietrza skutkuje ujemnie na przebieg procesu spalania. ...

...A wynika to z tego, że gdy dmuchnie mocno, to rozżarza paliwo, ono zaczyna gazować i potrzebuje tlenu akurat wówczas, gdy wentylator traci swoją zdolność pracy użytecznej. Następny dmuch wypycha niedopalone gazy i tak w kółeczko. ...

 

Te słowa mnie przekonują.

 

Ponadto palnik Burner-S jest inną konsrukcją, gdzie powietrze jest podawane wąskimi poziomymi szczelinami. Tam to zjawisko impulsowego i miejscowego rozżarzania paliwa na pewno jest zwielokrotnione.

Te szczelinowe podawanie powietrza ma być sposobem na głęboką penetracje powietrza w złoże paliwa o drobnym uziarnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...