Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Vld sugerujesz, że to były tyko złe nastawy korekty nadmuchu. Ba jeszcze zachwalasz na wykresie widoczną mniejszą stratę kominową przy sterowniku Puma.

Ty chyba widzisz tylko co chcesz zobaczyć.

Ja na wykresie nr.2 i nr.3 zobaczyłem jak palnik zaczyna z biegiem czasu pracy się dusić.

I nie podejrzewam tu winy softu Pumy, tylko właśnie filozofii w sposobie dostarczania powietrza.

Jeszcze raz poniżej zamieszczę fragment wypowiedzi Zawijana_2 z pominięciem animozji do Włodka_PID.

 

 

 

Te słowa mnie przekonują.

 

Ponadto palnik Burner-S jest inną konsrukcją, gdzie powietrze jest podawane wąskimi poziomymi szczelinami. Tam to zjawisko impulsowego i miejscowego rozżarzania paliwa na pewno jest zwielokrotnione.

Te szczelinowe podawanie powietrza ma być sposobem na głęboką penetracje powietrza w złoże paliwa o drobnym uziarnieniu.

 

Tak, jak patrze na wykres to widzę to na co patrze, a widzę że Puma dmuchała dużo słabiej niż ecoal i za słabo niż powinna, bo z czasem następowało przewęglanie. Widzę też, że jeden i drugi startował z dużego nadmiaru. I wiem że nie soft jest zły tylko potrzeba dobrać odpowiednią korektę nadmuchu w obydwu sterownikach. Cieszę się że słowa o nadmiarze i niedomiarze cie przekonują właściwy poziom tlenu dla spalania węgla to 5-7%, wszystko ponad to straty. Nie wiem natomiast o co mu chodzi z nierównomiernością mi dmuchawa pracuje stale, na tych samych obrotach zależnych od mocy i nie występują żadne pierwsze - drugie dmuchy. Wiem jedno ma być kopiec, ma być temperatura, ma być przestrzeń i ciągły właściwy nadmuch.

I proszę mi nie imputować że jedno chwalę a inne ganie, bo jak na razie mamy upublicznione wyniki tylko jednego kotła,sterownika, palnika. Po wycinku badania Pumy niewłaściwie wyregulowanej do badania nie można wyciągać daleko idących wniosków.

Respekt dla Zawijana za publikowanie wyników badań, ale tez ciągle mam nadzieje doczekać się jego wniosków i analiz z miesięcznej pracy kotła bez czyszczenia.

 

Jeszcze jeden obrazek dla pełni dyskusji:

http://zawijan.files.wordpress.com/2009/06/wentylator.png

widać wyraźnie że przy tym sterowaniu co było przy wykonywaniu tego wykresu na 40% dmuchawa niemal się zatrzymuje a na 35% zatrzymuje.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież wyniki masz jak na dłoni. Możesz śmiało analizować i wyciągać wnioski.

 

widzisz, ja mogę się tylko domyślać i gdybać, Ty natomiast masz dużo większą wiedzę i doświadczenie, po za tym sam ten kocioł badałeś.

Ja bym chciał wiedzieć w zasadzie dwie rzeczy: dlaczego sprawność rosła wraz z zabrudzeniem kotła, aż do 50% i drugie jaki udział poszczególnych strat w % przypada na te drugie 50% tracone.

no i w wolnej chwili jak byś mógł parę słów napisać na temat podgrzewania powietrza dla spalania byłbym wdzięczny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na przykładzie kol. Karoka czy suspenser.

 

Bruli dmucha za mocno

Cobra natomiast pracuje z ich dmuchawami odpowiednio.

 

To nie złe dopasowanie wentylatora, tylko ten sterownik ma stworzoną konkretną charaketerytyke pod konkretną dmuchawę. ...

 

Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

 

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

 

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

 

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

 

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

 

Twoje pytanie nie jest naiwne. Producenci,z jednym wyjątkiem, sami nie wiedzą jakie mają wstawić dmuchawy. Nie wiedzą też co z nimi zrobić jak już są wstawione do kotła, czy 1% obrotów a może 50%, spróbujemy 30%, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ja dalej nie potrafię zrozumieć po co producenci kotłów montują wentylatory o dużej wydajności, by za chwilę zmniejszać jego wydajność za pomocą sterownika.

 

Tylko mi nie tłumacz, że musi być duży zapas wydajności wentylatora na okres zimowy. W okresie zimowym to natura wspiera wydajność wentylatora.

 

Może pytanie wygląda na trochę naiwnie, ale nie bardzo umiem to sobie wytłumaczyć.

 

Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

 

Wcześniej nie było wyboru dmuchaw, patrząc kilka lat do tyłu do miałowego była tylko dmuchawa DM231 i nic więcej, zaadaptowana z wyciągów kuchennych.

Po kilku latach było 3-4producentów i wybór do zasypowego ok.4modeli.

 

Przy debiucie podajników sytuacja była podobna, była tylko WBS6a stalowa w czarnej obudowie i finał.

Pod ten typ nadmuchu stworzono sterowania i "odpowiednią mapę" pracy.

Jak pod sterownik przygotowany dla WBS6a podłączysz np. RV-12Pmd to kicha - złe sterowanie, zła krzywa powietrza.

 

Pracując z kilkoma producentami sterowań doszedłem do jakiegoś przyzwoitego stanu.

RT09pid- ma wybór pod WBS6a, RV-14 oraz WPa-07

Cobra - sam obecnie ustalam właściwą charakterystykę podają dolne obroty do startu wirnika i odpowiednią górę

Titanic, Argon - menu serwisowe, gdzie wnoszę wartości prądu dla biegu 1, aby wirnik się kręcił oraz wartości prądu dla przedostatniego biegu, gdzie po zwiększaniu "prądu" nie ma już wyraźnego wzrostu przyrostu powietrza. Tym sposobem podaje zakres uzytecznej pracy, tego brakuje w brulim i pewnie w ecoalu.

 

Obecnie jest wybór 3dmuchaw o mniejszej wydajności tj. stosowana w ogniwie dmuchawka metrixu, dalej mplusm WPa07 (średnio mi się widzi) i typ dmuchawy RV-13AMs z silnikiem 40W. Te 3modele mają zblizone parametry, ale wymagają innej "mapy" sterowania. W sumie do RT09pid żadna z nich nie pasuje. Ponieważ każdy wentyl ma użyteczny zakres obrotów, to wystarczy do tego mieć odpowiednie sterowanie.

Temat jest dłuższy, ale nie chcę przynudzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

 

... Temat jest dłuższy, ale nie chcę przynudzać.

 

Jarecki79 jestem usatysfakcjonowany Twoją wypowiedzią.

 

 

Jakie wnioski dla mnie z niej wynikają.

Związana z Tobą branża kotlarska stara się rozwijać. Co widać po Twojej wypowiedzi na temat wentylatorów.

 

Co prawda nie posiadacie takich stanowisk badawczych jak np. Zawijanowie w ICHPW, ale trudno wymagać od małych czy średnich producentów takiego luksusu.

 

Można by razem w gronie kilku producentów zlecić jakieś specjalistyczne badania, ale mam pewne wątpliwości czy to jest możliwe przy Polskiej mentalności.

 

 

Pozostaje jedynie mały niesmak czy niedosyt klienta, który musi za ten rozwój niekiedy sporo zapłacić.

 

 

Pozdrawiam serdecznie bez podtekstów

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wyroby swojej firmy rozwijamy w oparciu o współpracę z instytutem w Łodzi.

Oni nam m.in. pomogli, dobrali i wyliczyli przekroje pod konkretną dmuchawę przy kotłach zasypowych

 

Korzystamy tez z innej pomocy, ale ze zrozumiałych względów nie będę się rozpisywał.

 

 

Dla przykładu podam Ci zakres użyteczny przy RT09pid:

WBS6a 9-37 oraz 44% (suspenser ma mniejsze wartości w swojej kotłowni)

Jak pod tą charakterystykę dam RV-12Pmd, to górę musze ustawić na ok.70-75%, aby mieć podobne efekty.

 

Jest jednak małe ale... zaczynając stosować RT09pid niby gotową pod WBS6a podawanie powietrza było łągodnie mówiąc nic nie warte.

To może chyba jeszcze pamiętać suspenser, dopiero bardziej ścisła współpraca i softy od v.5.09 w górę mają dobrą mapę pracy.

 

 

Generalnie jest tak,że konkretne sterowania dedykowane są pod konkretne dmuchawy.

Z małymi wyjątkami, nad którymi miałem okazję popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i popatrzcie.

A kiedyś ktoś STRASZNIE rugał mnie, że to co piszę o konieczności właściwego doboru dmuchaw to bzdura i chwyt marketingowy.

A kiedyś ktoś STRASZNIE krytykował nas, że sprzedaż sterownika eCoal łącznie z wybraną dmuchawą to oznaka naszej nieudolności, bo przecież uniwersalność ... itd. - to dopiero sztuka.

A kiedyś ktoś... możnaby tak jeszcze wiele, wiele, ale mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....

Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??

on nie ma na to czasu ani ochoty.....

Pewna starsza osoba miała takie powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :) i ja się tego trzymam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to ze 3razy pisałem, ale powtórzę...

 

Wcześniej nie było wyboru dmuchaw, patrząc kilka lat do tyłu do miałowego była tylko dmuchawa DM231 i nic więcej, zaadaptowana z wyciągów kuchennych.

Po kilku latach było 3-4producentów i wybór do zasypowego ok.4modeli..

Nie było by problemów z dmuchawami gdyby producenci skupili się na rozwiązaniu zagadnienia analizy procesu spalania. Na opracowaniu czujników,przetworników które dostarczałyby sterownikowi informacji co dzieje się w palniku. A podeszli do tematu od tzw."tylca" i dlatego te różne kombinacje kocioł- dmuchawa. W samochodach dmuchawy są różne-jak kto szybko jedzie tak dmucha w silnik- a proces spalania jest dokładny.

Kolego Jarecki ,i nie tylko, przeanalizujcie plik:" http://www.freepatentsonline.com/4927350.pdf". I zróbcie to w swoich kotłach.w końcu te wasze "węże" będą miały jakiś punkt zaczepienia do poprawnego sterowania. Później ,jak kogoś to zainteresuje zamieszczę zdjęcie czujnika "46" z mojego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....

Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??

on nie ma na to czasu ani ochoty.....

Pewna starsza osoba miała takie powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :) i ja się tego trzymam

Prawda, głowa może rozboleć. A to dlatego że pewnym producentom nie chce się uczyć. A jak mawiała pewna starsza osoba: wiedza to potęgi klucz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zabawa z analizatorem: TESTO 325-1

Na automacie moc ok 7 kW podczas pracy O2 6 - 7 %, CO 120-170 mg/m3, temp spalin 123C

w podtrzymaniu O2 11,2 %, CO 8000 - 9000 mg/m3 (koniec skali), temp spalin 73C

Ciekawe jak daleko tu do stężenia wybuchowego?!

Niech każdy wyznawca krótkiej pracy i długiego podtrzymania zastanowi się nad tymi wynikami.

Pozdrawiam

 

kolejne pomiary pokazywały 18000 -19000 mg/m3, a analizator piszczy i się wyłącza bo mu nie smakuje.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie...

Czy kotłownia 6mkw zastosowana w tym projekcie:

http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb2204-dom-przy-modrzewiowej-2,175.html

...wystarczy na kocioł, np Eko PLUS Ogniwo 16kW? Czy nie jest za mała, żeby taki kocioł zmieścić?

 

Czy budować dom jednak z częściowym podpiwniczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i popatrzcie.

A kiedyś ktoś STRASZNIE rugał mnie, że to co piszę o konieczności właściwego doboru dmuchaw to bzdura i chwyt marketingowy.

A kiedyś ktoś STRASZNIE krytykował nas, że sprzedaż sterownika eCoal łącznie z wybraną dmuchawą to oznaka naszej nieudolności, bo przecież uniwersalność ... itd. - to dopiero sztuka.

A kiedyś ktoś... możnaby tak jeszcze wiele, wiele, ale mi się nie chce.

 

??

Coś kręcimy, tylko w jakim celu?

 

Pisane było, że każda dmuchawa ma swój jakiś zakres obrotów użytecznych, co sprawdzałem przy okazji testów w labo na podstawie 3modeli dmuchaw.

Było to wówczas tłumaczone obrazowo na podstawie tamy wodnej.

 

Sugerowane było,że skoro poleca się ecoala z brucerem i dana dmuchawą, to należy umozliwić zakup takiego zestawu

 

Ponownie kieruję uwagę na kol.Suspensera, z brulim za mocno, z Cobrą dobrze.

Powtarzam,że to kwestia dopasowania i wgrania odpowiedniej charakterystyki. Mówię to na podstawie doświadczenia.

Skoro bruli ma byc do różnych kotłów, to chyba warto o tym pomyśleć prawda? Nikomu korona z głowy nie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowa puchnie od tych modeli i wersji.....

Jak to się ma do zapracowanego, zalatanego, zajętego rodziną, dosypiającego w MZ-ce w drodze do pracy szarego człowieczka??

on nie ma na to czasu ani ochoty.....

 

I słusznie, bo to zadanie producenta, aby dobrać i polecić spasowany odpowiednio zestaw.

Co Kowalskiego interesuje,że jest 10 czy 15dmuchaw i 12 sterowników? Ma dostać zestaw, który odpowiednio działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zadałem sobie podobne pytanie co do podpiwniczenia i w sumie machnąłem dokładnie przyziemie pod całym domem. Dlatego przyziemie a nie piwnice bo mam wysoki stan wód gruntowych. W przyziemiu znalazło się miejsce na kotłownię prawie 14 m2 i 2,70 m wysokości ( trochę podkopana niżej) wszystko się tam mieści razem z ekogroszkiem i łupkami do kominka. Do tego w przyziemiu zmieścił się podwójny garaż, duża pralnia, salonik ogrodowy, warsztacik i piwniczki pod schodami na przetwory. Same zalety takiego rozwiązania i jednak wada, że takie przyziemie trochę kosztuje i trzeba było mocno zweryfikować kosztorys.

 

Co do kotła czy wejdzie to się nie wypowiem bo ma inny ale są tu użytkownicy Ogniwa to doradzą. ( pewnie wejdzie ale i tak zostanie mało miejsca na eko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kotła czy wejdzie to się nie wypowiem bo ma inny ale są tu użytkownicy Ogniwa to doradzą. ( pewnie wejdzie ale i tak zostanie mało miejsca na eko)

 

No właśnie chodzi o to czy wejdzie i czy będzie jego bezproblemowa obsługa, do samej kotłowni ważne aby weszło kilkanaście worków, reszta pójdzie do garażu ładnie ułożona pod sam sufit, a na resztę coś wykombinuję poza domem...jeżeli dało by radę wykombinować bez piwnicy - wiadomo, chodzi o koszty których jakbym mógł się trochę pozbyć to zawsze miło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie...

Czy kotłownia 6mkw zastosowana w tym projekcie:

http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb2204-dom-przy-modrzewiowej-2,175.html

...wystarczy na kocioł, np Eko PLUS Ogniwo 16kW? Czy nie jest za mała, żeby taki kocioł zmieścić?

 

Czy budować dom jednak z częściowym podpiwniczeniem?

 

Rozumiem,że kotłownia ma 153cm szerokości

Szukałbym na Twoim miejscu kotła z górnym wyjściem spalin, aby jego głębokośc była możliwie mała.

Na ok.138m2 użytkowych nowego, dobrze docieplonego budownictwa przedział mocy 12-17kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że kotłownia ma 153cm szerokości

Szukałbym na Twoim miejscu kotła z górnym wyjściem spalin, aby jego głębokośc była możliwie mała.

Na ok.138m2 użytkowych nowego, dobrze docieplonego budownictwa przedział mocy 12-17kW

 

Mógłbyś jakiś konkretny polecić? Tak, żebym miał jakiś punkt zaczepienia....

 

Znalazłem jakiś Sztoker 25kW ale to chyba dużo za duży...a mniejszych chyba nie maja... :/ Ale faktycznie mniej miejsca zajmuje gdy spaliny odprowadzane są górą... :]

Edytowane przez outsider85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...