Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Serdecznie wszystkich ponownie witam

I od progu kolejno pytam:

 

Pytanie nr 1 do kol. Jareckiego

Co to są te sterowania fazowe i sterowania grupowe, jeśli są, to czemu służą i czym się różnią? Mam prawo być głupi, zwłaszcza po urlopie? Mam! Mam prawo pytać? Mam! Więc pytam i oczekuje na odpowiedź.

 

Pytanie nr 2 do kol. Jareckiego

Czy posiada może Szanowny Kolega dane z pomiarów V-p konkretnego wentylatora zabudowanego do konkretnego palnika i te charakterystyki dla poszczególnych obrotów wirnika tego wentylatora? A czy posiada może Kolega pliki z konkretnymi wartościami wielkości pasm strumienia masowego powietrza oraz odpowiadającej mu wartości sprężu (zdolności do pokonywania oporów przepływu) w konkretnym palniku przy różnych wartościach ciśnienia atmosferycznego, ciągu kominowego, temperatury powietrza i jego wilgotności dla konkretnego typu wentylatora? Pytam, ponieważ ja mam tego sporo (wszak to fragmencik niewielki przygotowywanej przeze mnie pracy dr) i chętnie bym się zapoznał z wynikami innych. Użył - z podaniem źródeł - w publikacji. Fajnie by było.

 

Czyli zero bezprzedmiotowego ataku. Zwykła prośba o wymianę doświadczeń, jak to między fachowcami bywa.

 

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Edytowane przez zawijan_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wygląda na to że są jakieś problemy z tym opisem : http://www.freepatentsonline.com/4927350.pdf. W razie czego służę pomocą. ...

 

Nie, nie było problemów ze znalezieniem poprawnego adresu.

Nieraz penetrowałem internet za pomocą tej wyszukiwarki patentów w poszukiwaniu wiadomości o spalaniu antracytu.

 

 

Co do podanego przez Ciebie opisu patentu dotyczącego regulacji optymalnego spalania do wstępnie dobranych wartości paliwa i powierza za pomocą detektora podczerwieni, to po przeczytaniu do połowy stwierdziłem, że ta dawka wiedzy mnie przerasta.

 

Owszem idea regulacji procesu spalania za pomocą uzyskiwanej maksymalnej wartości z czujnika podczerwieni jest bardzo ciekawa, ale nawet jak byś podał nam w szczegółach zarys Twojego czujnika podczerwieni, to polegniemy przy algorytmie spalania stechiometrycznego.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie wszystkich ponownie witam

I od progu kolejno pytam:

 

Pytanie nr 1 do kol. Jareckiego

Co to są te sterowania fazowe i sterowania grupowe, jeśli są, to czemu służą i czym się różnią? Mam prawo być głupi, zwłaszcza po urlopie? Mam! Mam prawo pytać? Mam! Więc pytam i oczekuje na odpowiedź.

 

Pytanie nr 2 do kol. Jareckiego

Czy posiada może Szanowny Kolega dane z pomiarów V-p konkretnego wentylatora zabudowanego do konkretnego palnika i te charakterystyki dla poszczególnych obrotów wirnika tego wentylatora? A czy posiada może Kolega pliki z konkretnymi wartościami wielkości pasm strumienia masowego powietrza oraz odpowiadającej mu wartości sprężu (zdolności do pokonywania oporów przepływu) w konkretnym palniku przy różnych wartościach ciśnienia atmosferycznego, ciągu kominowego, temperatury powietrza i jego wilgotności dla konkretnego typu wentylatora? Pytam, ponieważ ja mam tego sporo (wszak to fragmencik niewielki przygotowywanej przeze mnie pracy dr) i chętnie bym się zapoznał z wynikami innych. Użył - z podaniem źródeł - w publikacji. Fajnie by było.

 

Czyli zero bezprzedmiotowego ataku. Zwykła prośba o wymianę doświadczeń, jak to między fachowcami bywa.

 

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

 

Dokładnie Pan wie co to jest sterowanie fazowe a co grupowe.

Głupa prosze nie strugać. Może Pan dopytać E-S, bo o takim sterowaniu myślą, skoro na swoim forum o tym piszą.

 

Jeżeli w rzeczywistości ma Pan ochotę na współpracę w zakresie ustalenia granic sterowania pod daną dmuchawę jestem otwarty na prywatną wymiane doświadczeń a doświadczenia w tym zakresie mam dość spore.

 

Z czystej ciekawości mogę wysłać Państwu po wcześniejszym pytaniu o zgodę RT09pid przygotowany pod WBS6a. Sami możecie sprawdzić.

 

Nic kasiorki nie wymagam, mogę za darmo zademonstrowac o co chodzi i równiez za darmo zasugerowac co mozna by zrobić (łącznie z żywą demonstracją jak takie coś działa).

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jakiś konkretny polecić? Tak, żebym miał jakiś punkt zaczepienia....

 

Znalazłem jakiś Sztoker 25kW ale to chyba dużo za duży...a mniejszych chyba nie maja... :/ Ale faktycznie mniej miejsca zajmuje gdy spaliny odprowadzane są górą... :]

 

Za duży...

Może być 12kW, z czopuchem górnym:

gł. 62cm

szer z podajnikiem żeliwnym II-ej generacji 115cm

wys. do zasilenia 134cm

 

17kW

gł.65cm

wys. 140cm do zasilenia

szer.125cm z podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie, bo to zadanie producenta, aby dobrać i polecić spasowany odpowiednio zestaw.

Co Kowalskiego interesuje,że jest 10 czy 15dmuchaw i 12 sterowników? Ma dostać zestaw, który odpowiednio działa.

 

Niby tak powinno być...

ale jak przejrzeć fora internetowe i jakie problemy z kotłami opisują na tychże ludziska, to ja nie wiem czy to tylko problem producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Owszem idea regulacji procesu spalania za pomocą uzyskiwanej maksymalnej wartości z czujnika podczerwieni jest bardzo ciekawa, ale nawet jak byś podał nam w szczegółach zarys Twojego czujnika podczerwieni, to polegniemy przy algorytmie spalania stechiometrycznego.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Nie polegniesz przy algorytmie. W podanym opisie masz rozrysowany algorytm.Jest to wersja uproszczona,pokazująca ideę sterowania. Maksimum IR występuje wówczas gdy spala się całe paliwo oraz niema nadmiaru powietrza. Dotychczasowe metody polegające na analizie spalin sprowadzają się również do znalezienia

ilości powietrza przy ,której uzyskuje się maksimum ciepła. O tym jak działa czujnik można poczytać w necie, wrzuć hasło pomiar strumienia ciepła lub czujnik Gardona. W sumie polega to na pomiarze temperatury tzw. ścianki pomiarowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Pan wie co to jest sterowanie fazowe a co grupowe.

Głupa prosze nie strugać. Może Pan dopytać E-S, bo o takim sterowaniu myślą, skoro na swoim forum o tym piszą.

 

Jeżeli w rzeczywistości ma Pan ochotę na współpracę w zakresie ustalenia granic sterowania pod daną dmuchawę jestem otwarty na prywatną wymiane doświadczeń a doświadczenia w tym zakresie mam dość spore.

 

Z czystej ciekawości mogę wysłać Państwu po wcześniejszym pytaniu o zgodę RT09pid przygotowany pod WBS6a. Sami możecie sprawdzić.

 

Nic kasiorki nie wymagam, mogę za darmo zademonstrowac o co chodzi i równiez za darmo zasugerowac co mozna by zrobić (łącznie z żywą demonstracją jak takie coś działa).

Koledzy nie sprzeczajcie się . Poczytajcie:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej/page9.

Jeżeli coś niejasne to dopowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie sprzeczajcie się . Poczytajcie:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej/page9.

Jeżeli coś niejasne to dopowiem.

 

Nie sprzeczam się, uważam,że po wakacjach każdy ma nowe siły i może nastąpić tzw nowe otwarcie.

Z miłą chęcią wymienię się prywatnie doświadczeniami. Jestem przekonany,że czegoś nowego mogą się dowiedziec zawijany a i moja wiedza może ulec powiększeniu. Co ważniejsze, koniec końców może to być z korzyścią dla osób korzystających z różnych sterowań, w tym modelu Bruli.

 

Taki temat można zarzucić na priva, odpowiem i można się jakoś normalnie umówić.

Jak są chęci, zapraszam do kontaktu. O efektach można później napisać na forum. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę na różnych wątkach, bo szukam ważnej informacji. Otóż mój znajomy chce zamontować kocioł Ogniwo Eko 15kW. Gdy wszedł na stronę internetową Ogniwa (http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko) to przeczytał, że:

Wymiary gabarytowe obudowy

szerokość x głębokość x wysokość [mm] 545 x 745 x 1000

W DTR (Automatyczny kocioł centralnego ogrzewania z palnikiem retortowym Ogniwo Eko) wymiary są następujące:

Wymiary gabarytowe obudowy

szerokość x głębokość x wysokość [mm] 545 x 745 x 1100

Niby niewiele się różnią ale które są prawdziwe? Na tym nie koniec. Podobnie różnią się inne wymiary.

Na stronie internetowej podane są wymiary kotła kompletnego jako:

Wymiary gabarytowe kotła kompletnego

szerokość x głębokość x wysokość [mm] 1135 x 975 x 1120, zaś w DTR jako:

Wymiary gabarytowe kotła kompletnego

szerokość x głębokość x wysokość [mm] 1135 x 915 x 1120.. Które są prawdziwe?

Może któryś z użytkowników zna właściwe wymiary?

Kolejna sprawa to posadowienie kotła.

Czy dla kotła z zasobnikiem paliwa po PRAWEJ stronie istnieją jakieś graniczne odległości od ścian? W DTR jest jedynie informacja, że powinno pozostać około 40 cm od strony zasobnika dla jego wyjęcia w razie potrzeby. A co ze stroną lewą? Jaka powinna być minimalna odległość od ściany kominowej ( tył kotła).Jaka minimalna odległość z przodu kotła? Znajomy ma dosyć małą kotłownię. Czy ktoś udzieli mi informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głębokości musisz swobodnie dodać 25cm, bo Ogniwo nie ma typowego czopucha, to tylko kawałek rury a przecież musisz to podłączyć do komina a jeszcze jak masz niżej wyczystkę kominową to przyzwoite minimum robi się na 35cm. To musisz dodać pewnie do tych 915 lub 975, bo to pewnie wymiar z klamkami i wystającymi elementami.

Z tyłu masz też spust wody i powrót wody z instalacji

 

Od strony kosza minimum 40cm a od drugiej teoretycznie prawie nic... ok.10cm powinno wystarczyć

 

Reszty tematu się nie podejmuję, pytaj na wątku o ogniwie

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek. Po przeczytaniu tego wątku wstępnie wybrałem Skam P-Premium i Ogniwo Eko Plus.

 

Mam dom wybudowany w latach 70, nieocieplony, okna częściowo plastikowe, częściowo drewniane Urzędowskiego. Powierzchnia domu to 150m2 + piwnica (nieogrzewana) + poddasze (nieogrzewana i nieocieplone). W przyszłym roku planuję adaptację poddasza (ok. 70m2) i tam też będę ogrzewał. Instalacja starego typu, grzejniki żeliwne. CWU mam podrzewagną piecem gazowym typy 'Junkers'.

W chwili obecnej palę koksem w piecu 'samoróbce'. Wychodzi tego koksu ok. 5-6 ton na sezon. Wiem, że koks ma wyższą kaloryczność od węgla i dłużej się pali ale w tym sezonie jest cholernie drogi (w mojej okolicy tona koksu 1370 zł, ekogroszek z kopalni Bobrek 770 zł za tonę).

 

W mojej głowie rodzą się następujące pytania:

1) Czy piec na ekogroszek da mi taki sam komfort cieplny co piec na koks (ciepłe rury cały czas - utrzymuje temperaturę)? Bo wiem, że piec na gaz nie daje - mam taki i ogrzewanie nim, nie dość że jest drogie to jeszcze w domu jest zimno.

2) Jakiej mocy powinienem wybrać piec?

3) Jakiego spalania mogę się spodziewać? O ile więcej będzie się spalać eko od koksu?

4) Który z wymienionych 2 byłby lepszy?

 

Być może odpowiedź na takie pytanie już była ale na przeczytanie całego tego wątku potrzebowałbym miesiąc... :)

 

Dzięki z góry i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek. Po przeczytaniu tego wątku wstępnie wybrałem Skam P-Premium i Ogniwo Eko Plus.

 

Mam dom wybudowany w latach 70, nieocieplony, okna częściowo plastikowe, częściowo drewniane Urzędowskiego. Powierzchnia domu to 150m2 + piwnica (nieogrzewana) + poddasze (nieogrzewana i nieocieplone). W przyszłym roku planuję adaptację poddasza (ok. 70m2) i tam też będę ogrzewał. Instalacja starego typu, grzejniki żeliwne. CWU mam podrzewagną piecem gazowym typy 'Junkers'.

W chwili obecnej palę koksem w piecu 'samoróbce'. Wychodzi tego koksu ok. 5-6 ton na sezon. Wiem, że koks ma wyższą kaloryczność od węgla i dłużej się pali ale w tym sezonie jest cholernie drogi (w mojej okolicy tona koksu 1370 zł, ekogroszek z kopalni Bobrek 770 zł za tonę).

 

W mojej głowie rodzą się następujące pytania:

1) Czy piec na ekogroszek da mi taki sam komfort cieplny co piec na koks (ciepłe rury cały czas - utrzymuje temperaturę)? Bo wiem, że piec na gaz nie daje - mam taki i ogrzewanie nim, nie dość że jest drogie to jeszcze w domu jest zimno.

2) Jakiej mocy powinienem wybrać piec?

3) Jakiego spalania mogę się spodziewać? O ile więcej będzie się spalać eko od koksu?

4) Który z wymienionych 2 byłby lepszy?

 

Być może odpowiedź na takie pytanie już była ale na przeczytanie całego tego wątku potrzebowałbym miesiąc... :)

 

Dzięki z góry i pozdrawiam

 

Budownictwo masz stare, instalację również, do tych użytkowych 150m2 ma w niedalekim czasie dojść 70m2, ja polecam moc 25kW.

Uważam,że będzie najbardziej oszczędną propozycją dla takiego budownictwa.

 

Przy tak opisanym budownictwie spodziewać się można w sezonie dobowego spalania na poziomie ok.35kg/dobę przy pełnym metrażu lub coś w granicy 25-30kg dla tych 150m2.

 

W domu będziesz miał równie ciepło co z koksiaka.

Polecam z nową Ekoenergią2 oraz do wyboru sterownik albo RT09pid albo Cobra

Palić można miałem lub ekogroszkiem 0-32mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza podanymi kotłami warte uwagi są również kotły Tilgner EKR z COBRĄ lub eCoal oraz RBR EKOUNIWERSAL z eCoal.Oba wyposażone w palnik II generacji EKOENERGIA.Jak najbardziej dla Twojego domu kocioł w okolicach 25kW.No chyba,że zainwestujesz w nową instalację oraz ocieplenie budynku.

Na moim przykładzie ,również mam dom z lat 70-tych ale nowa instalacja i ocieplony,powierzchnia grzewcza 220m2 temp wewnętrzna w sezonie grzewczym 26*C ,piec OGNIWO EKO 24kW ,spaliłem od 15 września do 28 maja 6,3t groszku średniego z KWK CHWAŁOWICE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza podanymi kotłami warte uwagi są również kotły Tilgner EKR z COBRĄ lub eCoal oraz RBR EKOUNIWERSAL z eCoal.Oba wyposażone w palnik II generacji EKOENERGIA.Jak najbardziej dla Twojego domu kocioł w okolicach 25kW.No chyba,że zainwestujesz w nową instalację oraz ocieplenie budynku.

Na moim przykładzie ,również mam dom z lat 70-tych ale nowa instalacja i ocieplony,powierzchnia grzewcza 220m2 temp wewnętrzna w sezonie grzewczym 26*C ,piec OGNIWO EKO 24kW ,spaliłem od 15 września do 28 maja 6,3t groszku średniego z KWK CHWAŁOWICE.

 

O Tilgnerze nic nie wiem na razie. RBR z tego co wiem ma wężownicę do grzania ciepłej wody na stałe i dlatego odpada.

Instalacji nie zamierzam przerabiać, bo z opinii które mam nie ma to sensu. Oszczędności w ogrzewaniu będą do 5%.

Natomiast ocieplenie domu jak najbardziej rozważam, bo na tym to już można oszczędzić ok. 30%. Tylko co wtedy z piecem 25kW? Będzie za duży? Może lepiej kupić 16kW, a poddasze włączyć do użytkowania dopiero po dociepleniu (wtedy będzie w sumie 220m ocieplonego domu).

 

No chyba, że różnica w spalaniu pomiędzy 16 i 25 nie będzie większa niż 10% to wtedy wolę większy kocioł, zapas mocy i spokój w zimne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg kup piec większy żeby miał większą ilość wody jeśli nie zmieniasz instalacji w której zapewne masz sporo wody, ja podobnie jak Zawijan2 jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości wody w CO i w piecu dlatego kupiłem Ogniwo 15 z 48l , eko 24 też w porównaniu z konkurencją ma mało wody chyba 78l przy powierzchni grzewczej jak się nie mylę 2.5 to świetny wynik, jestem zwolennikiem małej ilości wody a dużej powierzchni grzewczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...