Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytanie do : Jarecki79

Witam , ponieważ jest Pan ekspertem w dziedzinie mam prośbę o poradę w sprawie wyboru pieca do domku wg projektu Z124 (aktualnie są robione wylewki), ponieważ od kilku instalatrów otrzymałem sprzeczne informacje. Piec ma służyć do ogrzewania c.o. i c.w.u. (parter podłogowe, góra grzejniki oprócz łazienki)

Domek jest wybudowany z pustaka porothern 24 i będzie ocieplony styropianem 15 cm jego powierzchnie to:

Pow. użytkowa 136,4 m² /netto 189,3 m²

Garaż 24,4 m² ( w tym kotłownia 8 m2)

Kubatura 458,1 m³

http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,z,garazem,i,wykuszem,ekonomiczny,w,budowie,.html

Mój wybór to:

- Klimosz LING DUO o mocach 15 lub 25 i kW lub

- HEF EKO-MAT o mocy 19 kW

Który z nich wybrać a najważniejsze o jakiej mocy?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz bojler blisko to nie kupuj mieszającej,pompa CWU ma funkcję mieszającej,dwie korzyści za jednym szlagiem.

Instalację zrób na zaworze 4D.

 

Bojler mam zaraz nad kotłem. Postaram się wrzucic jutro kilka fotek. Mam w planach solary do ogrzewania wody więc nie będę pieca używać do podgrzewania wody ale boiler chciałbym jednak podłaczyć do pieca w razie problemów.

Gdzie się montuję te zawory 3 i 4 drożne. Może jakiś schemat? Bardzo dziekuje za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to zły schemat: nie powinno być tam zaworów różnicowych tylko zwrotne sprężynowe i co najważniejsze obieg kotłowy musi być zgodnie ze sztuką czyli odpowiednie średnice, min kolan i jak najbliżej kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki zawór zamontawać równolegle z pompa co różnicowy czy zwrotny? Czy ma to znaczenie jeżeli nie mam ogrzewania grawitacyjnego?

jak nie ma szans na grawitację, albo jej sobie ktoś nie życzy nie powinien montować zaworów różnicowych, bo mogą powodować późniejsze problemy. Zawór zwrotny jest konieczny za pompą CWU jak jest oddzielne sterowanie i chce się mieć inną temp CWU niż temp kotła. Przy pompie CO zawór zwrotny przyda się jak nie ma zaworu 4d z siłownikiem i stosuje się zimą priorytet CWU lub latem grzejąc tylko CWU. Zapobiega to wzajemnemu podkradaniu wody, gdy któraś pompa nie pracuje. A przy CWU, wręcz wychładzaniu wcześniej nagrzanej wody w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec testu grzania Cwu trzema paliwami.

Dziś skończyło się palenie 100kg eko za 82zł. Ku mojemu zaskoczeniu tego eko wystarczyło na zaledwie 26 dni, koszt jednego dnia grzania Cwu wyniósł aż 3.15zł (drogi eko to i drogie grzanie ;) )

Najtaniej wyszło palenie tak ganionym eko czeskim gdzie 100 kg za 50 zł wystarczyło na 23dni , 1dzień to 2.17zł.

Trzeci typ eko kupionego po 690zł/t to koszt 1 dnia 2.56zł.

Przypomnę woda grzana dla 5cio osobowej rodziny.

 

Wniosek: im tańsze paliwo tym tańsze grzanie Cwu latem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec testu grzania Cwu trzema paliwami.

Dziś skończyło się palenie 100kg eko za 82zł. Ku mojemu zaskoczeniu tego eko wystarczyło na zaledwie 26 dni, koszt jednego dnia grzania Cwu wyniósł aż 3.15zł (drogi eko to i drogie grzanie ;) )

Najtaniej wyszło palenie tak ganionym eko czeskim gdzie 100 kg za 50 zł wystarczyło na 23dni , 1dzień to 2.17zł.

Trzeci typ eko kupionego po 690zł/t to koszt 1 dnia 2.56zł.

Przypomnę woda grzana dla 5cio osobowej rodziny.

 

Wniosek: im tańsze paliwo tym tańsze grzanie Cwu latem :)

Co niektórzy się śmiali, drwili i nie dowierzali jak pisałem.

I czyje na wierzchu ? hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...