Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skąd masz takie wiadomości?Jak możesz to wrzuć link do tego gdzie jest napisane ze to pid...

 

"Sterownik PID nie steruje procesem spalania, bo nie odbiera z kotła żadnego sygnału o poprawności przebiegu tego procesu (o prawidłowości proporcji ilości paliwa i powietrza). Odbiera tylko sygnał o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty (od miernika temperatury wody podgrzanej). Steruje on mocą kotła (wydajnością palnika), zwiększając lub zmniejszając intensywność obciążenia palnika, jednak bez wiedzy o tym, czy proporcje powietrza i paliwa są prawidłowe.

Sterownik eCoal.pl – oprócz sygnału o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty – odbiera sygnał od miernika temperatury spalin o jakości spalania (o różnicy pomiędzy chwilowym a optymalnym współczynnikiem nadmiaru powietrza) i dynamicznie zmienia parametry spalania, postępując zgodnie z opracowanym algorytmem spalania (nie opierając się na żadnych modelach eksperymentalnych)."

podkreśliłem słowo oprócz, co oznacza, że nadal do sterowania mocą palnika używana jest algorytm typu PID.

Różni się od innych tylko tym, że do powszechnie używanego pida zastosowano algorytm który potrafi zmierzyć energie generowaną przez palnik i dostosować taki nadmuch, alby ta energia była największa. Niestety działa to tylko do mocy 12 kW (w przypadku kotła 16kW), poniżej niestety prawie nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś napisać chyba od mocy 12kW wzwyż a nie do mocy 12kW.

Ale fajnie koledze to wytłumaczyłeś.

Cudów nie ma.

wzwyż czy w zniż wiadomo o co chodzi. Im większa moc tym lepsze wyniki, im niższa tym gorsze. Jest to też odpowiedzią na pytanie czemu eCoal nie nadaje się do palnika retortowego. Im mniejsza dawka i im mniej intensywnie jest spalana, tym gorzej czujnik temperatury mierzy energie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam powoli będę oglądał się za piecem do ekogroszku do nowo wybudowanego domku ,powierzchnia około 180-200m2 ,może polecić jakieś piece i dlaczego akurat te polecacie,za inf.będę bardzo wdzięczny,

 

Ja powiem krótko: Ogniwo Eko Plus ...dla Twojego nowo wybudowanego domku chyba wystarczy 16 kW.

 

U Z A S A D N I E N I E

 

Od stycznia 2011 roku poszukiwałem kociołka i wybrałem ten ponieważ jest stosunkowo gabarytowo mały, wykonany przez firmę z tradycjami a nie kilkuletniego "superpreducenta", ma masywny żeliwny palnik i podajnik, pracuje cicho, ma dosyć duży zasobnik ( weszło mi 5 x 25 kg ekogroszku i jeszcze z pół na silę bym wsypał), ma sterownik którym można sterować nawet z Hongkongu czy z Alaski byle był zasięg internetowy albo GSM, jest szybkie wsparcie ze strony producenta Ecoala ( już tego doświadczyłem) oraz ( tego jeszcze nie doświadczyłem bo nie rozpoczął się sezon) nie musisz siedzieć w kotłowni i spędzać czasu nad ustawieniami jak inni użytkownicy ( polecam ten wątek: http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8096-nie-chce-zadnej-porady-nie-mam-zadnego-problemu/ ) tylko rozpalasz go , przechodzisz w tryb automatyczny i idziesz na wesele, piwo czy do teściowej .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sterownik PID nie steruje procesem spalania, bo nie odbiera z kotła żadnego sygnału o poprawności przebiegu tego procesu (o prawidłowości proporcji ilości paliwa i powietrza). Odbiera tylko sygnał o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty (od miernika temperatury wody podgrzanej). Steruje on mocą kotła (wydajnością palnika), zwiększając lub zmniejszając intensywność obciążenia palnika, jednak bez wiedzy o tym, czy proporcje powietrza i paliwa są prawidłowe.

Sterownik eCoal.pl – oprócz sygnału o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty – odbiera sygnał od miernika temperatury spalin o jakości spalania (o różnicy pomiędzy chwilowym a optymalnym współczynnikiem nadmiaru powietrza) i dynamicznie zmienia parametry spalania, postępując zgodnie z opracowanym algorytmem spalania (nie opierając się na żadnych modelach eksperymentalnych)."

podkreśliłem słowo oprócz, co oznacza, że nadal do sterowania mocą palnika używana jest algorytm typu PID.

Różni się od innych tylko tym, że do powszechnie używanego pida zastosowano algorytm który potrafi zmierzyć energie generowaną przez palnik i dostosować taki nadmuch, alby ta energia była największa. Niestety działa to tylko do mocy 12 kW (w przypadku kotła 16kW), poniżej niestety prawie nie działa.

 

Ok dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Ciekawi mnie jeszcze z jakich kozystales materialów i czy sa gdzies one w necie do wgladu? Chodzi mi najbardziej o ostatnia czesc Twojej odpowiedzi- Niestety działa to tylko do mocy 12 kW (w przypadku kotła 16kW), poniżej niestety prawie nie działa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Ciekawi mnie jeszcze z jakich kozystales materialów i czy sa gdzies one w necie do wgladu? Chodzi mi najbardziej o ostatnia czesc Twojej odpowiedzi- Niestety działa to tylko do mocy 12 kW (w przypadku kotła 16kW), poniżej niestety prawie nie działa. Pozdrawiam.

już odpowiadam

"Sterownik eCoal.pl – oprócz sygnału o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty – odbiera sygnał od miernika temperatury spalin o jakości spalania (o różnicy pomiędzy chwilowym a optymalnym współczynnikiem nadmiaru powietrza) i dynamicznie zmienia parametry spalania, postępując zgodnie z opracowanym algorytmem spalania (nie opierając się na żadnych modelach eksperymentalnych)."

Optymalny nadmiar dla spalania węgla to lambda 1,4-1,6 czyli 6-8 % tlenu w spalinach i do tego dąży eCoal i to mu się jako tako udaje:

moc max

"mocy 20,5kW – temp.spalin: 206°C; sprawność: 76,1%; tlen: 7,3%

moc: 19,6kW, temp.spalin: 164°C; sprawność: 81,3%; tlen: 8,9%

08.06 – moc: 20,3kW, temp.spalin: 222°C; sprawność: 83,1%; tlen: 7,0%"

 

moc nominalna już gorzej

"przy mocy 16,3kW – temp.spalin: 177°C; sprawność: 80,1%; tlen: 10,5%"

 

niżej jeszcze gorzej

"01.06 – moc: 13,40kW, temp.spalin: 180°C; sprawność: 75,0%; tlen: 11,5%; CO: 0,05%

przy mocy 13,3kW – temp.spalin: 167°C; sprawność: 75,3%; tlen: 12,4%

przy mocy 8,7kW – temp.spalin: 154°C; sprawność: 66,4%; tlen: 14,3%

przy mocy 7,5kW – temp.spalin: 137°C; sprawność: 66,0%; tlen: 14,9%

24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%; CO: 0,06%"

na mocy 16 kW strata kominowa 11,4%, na mocy 3 kW strata kominowa 14,3%, gdyby eCoal działał to na 3 kW strata kominowa nie była by większa niż 4 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie PID to sterowanie oczywiście bazujące na różnicy pomiędzy wartością nastawioną ( na przykład temperaturą wody wyjściowej z kotła) a wartością pomierzoną przez czujnik temperatury (temperaturą wody wychodzącą z kotła ). Jak do tej pory wszystkie regulatory działają na podstawie takiej właśnie ( lub innych par zadana/ zmierzona) różnicy. O tym jaki jest regulator decyduje to jak tenże regulator postępuje z tą różnicą. Regulator dwustanowy po prostu ją jedynie proporcjonalnie wzmacnia i na tej wzmocnionej różnicy wykonuje operację porównania skutkującą wypracowaniem sygnału załącz lub wyłącz wentylator. Regulator PID przeprowadza operacje matematyczne różniczkowania i całkowania tej różnicy temperatur - jest więc bardziej zaawansowany programowo a także hardwarowo.Sposób obróbki matematycznej różnicy temperatur ma bezpośredni wpływ na jeden z najważniejszych elementów w kotle. I obserwacja wykresów pozwala odgadnąć jak to działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie odnośnie kotła na ekogroszek. Posiadam dom, typowa kostka z lat 60tych, piwnica, parter oraz piętro. Powierzchnia użytkowa parteru i piętra to 110m2. Dom wykonany jest w technologii murowano/wylewanej tzn. naroża budynku wymurowane są z cegły,natomiast między nimi wylewany był żużlobeton - szerokość muru 40cm. Fundamenty kamienne, stropy monolityczne, na dachu ocieplenie - suprema. Dom ma nowe plastikowe okna, nie jest ocieplony i raczej w najbliższym czasie nie będzie. Mury są idealnie suche, dom wybudowany jest na piasku. Piwnica ogrzewana do tej pory rurami biegnącymi od/do kotła, w połączeniu z kamiennymi fundamentami w piwnicy jest ok, jednak nie wykluczam montażu w piwnicy grzejnika płytowego 1200x600. Jeśli chodzi o instalację grzewczą są grzejniki żebrowe żeliwne oraz rury stalowe spawane - instalacja grawitacyjna - nie chciałbym ruszać tej instalacji, nie widzę powodu. W grę wchodzi montaż nowego bojlera z wężownicą lub płaszczem oraz instalacja pompy.

 

Obecnie w piwnicy znajduje się kocioł węglowy żeliwny, spalam rocznie około 4-5t węgla. Chciałbym wymienić ogrzewanie na bardziej bezobsługowe, gazu ziemnego nie mam, został więc ekogroszek.

 

Jaką moc pieca mi polecalibyście, wystarczy 15kw? Jak duży byłby zapas w tym przypadku? Chciałbym zastosować sterownik Ognik PID, jak myślicie o ile więcej spalę ekogroszku niż tradycyjnego węgla przy założeniu że instalacja zostaje bez zmian.

 

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez msilent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie PID to sterowanie oczywiście bazujące na różnicy pomiędzy wartością nastawioną ( na przykład temperaturą wody wyjściowej z kotła) a wartością pomierzoną przez czujnik temperatury (temperaturą wody wychodzącą z kotła ). Jak do tej pory wszystkie regulatory działają na podstawie takiej właśnie ( lub innych par zadana/ zmierzona) różnicy. O tym jaki jest regulator decyduje to jak tenże regulator postępuje z tą różnicą. Regulator dwustanowy po prostu ją jedynie proporcjonalnie wzmacnia i na tej wzmocnionej różnicy wykonuje operację porównania skutkującą wypracowaniem sygnału załącz lub wyłącz wentylator. Regulator PID przeprowadza operacje matematyczne różniczkowania i całkowania tej różnicy temperatur - jest więc bardziej zaawansowany programowo a także hardwarowo.Sposób obróbki matematycznej różnicy temperatur ma bezpośredni wpływ na jeden z najważniejszych elementów w kotle. I obserwacja wykresów pozwala odgadnąć jak to działa.

 

sory, ale łapie...

Dla mnie jasnym jest że twórcy nie wyłamywali otwartych drzwi i nie tworzyli na siłę coś jak pid tylko z lewym gwintem. Pid jest od dawna i dobrze steruje mocą kotła, oni dodali do niego algorytm sterujący spalaniem. I tym to się różni, u innych nazywa sie to korekta nadmuchu lub wysokość kopca.

Tak że drodzy posiadacze, zejdzcie na ziemię, bo wcale on taki wspaniały nie jest jak go malują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już odpowiadam

"Sterownik eCoal.pl – oprócz sygnału o różnicy pomiędzy wydajnością cieplną kotła a zapotrzebowaniem ciepła przez ogrzewane obiekty – odbiera sygnał od miernika temperatury spalin o jakości spalania (o różnicy pomiędzy chwilowym a optymalnym współczynnikiem nadmiaru powietrza) i dynamicznie zmienia parametry spalania, postępując zgodnie z opracowanym algorytmem spalania (nie opierając się na żadnych modelach eksperymentalnych)."

Optymalny nadmiar dla spalania węgla to lambda 1,4-1,6 czyli 6-8 % tlenu w spalinach i do tego dąży eCoal i to mu się jako tako udaje:

moc max

"mocy 20,5kW – temp.spalin: 206°C; sprawność: 76,1%; tlen: 7,3%

moc: 19,6kW, temp.spalin: 164°C; sprawność: 81,3%; tlen: 8,9%

08.06 – moc: 20,3kW, temp.spalin: 222°C; sprawność: 83,1%; tlen: 7,0%"

 

moc nominalna już gorzej

"przy mocy 16,3kW – temp.spalin: 177°C; sprawność: 80,1%; tlen: 10,5%"

 

niżej jeszcze gorzej

"01.06 – moc: 13,40kW, temp.spalin: 180°C; sprawność: 75,0%; tlen: 11,5%; CO: 0,05%

przy mocy 13,3kW – temp.spalin: 167°C; sprawność: 75,3%; tlen: 12,4%

przy mocy 8,7kW – temp.spalin: 154°C; sprawność: 66,4%; tlen: 14,3%

przy mocy 7,5kW – temp.spalin: 137°C; sprawność: 66,0%; tlen: 14,9%

24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%; CO: 0,06%"

na mocy 16 kW strata kominowa 11,4%, na mocy 3 kW strata kominowa 14,3%, gdyby eCoal działał to na 3 kW strata kominowa nie była by większa niż 4 %

 

Muszę wziąć w obronę konkurencję. Trzeba pamiętać, że wzrost tlenu

w spalinach przy małych mocach bierze się z zasysania powietrza przez

komin. Dmuchawa pracuje na małych obrotach, przepływ powietrza

w kominie jest niewielki i mamy tzw. cofkę.

 

Nawet gdybyś miał idealne spalanie na palniku, powietrze z komina

podbije wynik O2.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld może nie jest wspaniały, może spalę 10kg więcej eko grzejąc latem Cwu od Ciebie ale nic nie ustawiam, teraz dosypałem resztkę żyta, potem zmieniam eko na to kupione po 690zł,potem zmieniam opał na ten po 820zł. Iiii szafa gra bo oto mi chodziło, najważniejsze że bez ustawień nie łyka mi 50kg eko na 24h :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nawet gdybyś miał idealne spalanie na palniku, powietrze z komina

podbije wynik O2."

 

Ale czy w takim razie ecoal a w zasadzie jego czujnik temperatury spalin działając w oparciu o : " różnicy pomiędzy chwilowym a optymalnym współczynnikiem nadmiaru powietrza" nie powinien skorygować obrotów wentylatora?

 

Przecież czujnik temperatury jest w czopuchu, czyli części najbliższej komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...