Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Muszę wziąć w obronę konkurencję. Trzeba pamiętać, że wzrost tlenu

w spalinach przy małych mocach bierze się z zasysania powietrza przez

komin. Dmuchawa pracuje na małych obrotach, przepływ powietrza

w kominie jest niewielki i mamy tzw. cofkę.

 

Nawet gdybyś miał idealne spalanie na palniku, powietrze z komina

podbije wynik O2.

 

 

 

Włodek

 

nie wiem jaki kominy mają u siebie w instytucie, ale jak faktycznie zachodziło by takie zjawisko jak piszesz to chyba nie najlepiej by świadczyło o ich badaniach i wynikach.

Bardziej przyjął bym argument, że na malej mocy procentowy udział lewego powietrza zasysanego wszelkimi nieszczelnościami po drodze podbija ogólny wynik O2 do góry, ale to też nie najlepiej by świadczyło o wykonaniu kotła i ekonomiczności jego użytkowania.

 

Re: darase

żeby była jasność, ja nie potępiam ten sterownik w czambu, tylko uświadamiam sobie i innym co po niektóre aspekty jego pracy. Ze strony użytkownika raczej domagał bym się od producenta możliwości ręcznej korekty nadmuchu na małych mocach. Nie trzeba zaawansowanych analizatorów by zobaczyć że poziom żaru w palniku jest niski i zaczynają się osłaniać otwory nadmuchowe. Mała korekta dmuchawy w dół w stosunku do tego co wyliczył sobie ster i po problemach. Zasłonięcie czymś wlotu do wentylatora podejrzewam nie wiele da, bo ster w odpowiedzi pewnie zwiększy nadmuch i na to samo wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Obecnie w piwnicy znajduje się kocioł węglowy żeliwny, spalam rocznie około 4-5t węgla. Chciałbym wymienić ogrzewanie na bardziej bezobsługowe, gazu ziemnego nie mam, został więc ekogroszek.

 

Jaką moc pieca mi polecalibyście, wystarczy 15kw? Jak duży byłby zapas w tym przypadku? Chciałbym zastosować sterownik Ognik PID, jak myślicie o ile więcej spalę ekogroszku niż tradycyjnego węgla przy założeniu że instalacja zostaje bez zmian.

 

Dziękuję za pomoc.

 

Wg mnie 15 kW wystarczyłby skoro rocznie spalasz 4-5 t.

 

Ekogroszku powinieneś spalić mniej niż węgla w żeliwnym kotle [o ile będzie miał tą samą kaloryczność co ten węgiel].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld odsłaniają się otwory w palniku gdy mamy eko z którego jest malutko popiołu przy gorszych groszkach zjawisko takie nie występuje.

 

z punktu widzenia straty kominowej to jest bez znaczenia czy nadmiar powietrza przejdzie przez popiół czy ponad nim. Chodzi o to by niemal całe powietrze przeszło przez warstwę żaru (palącego się eko), stąd tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej wysokości kopca na palniku. W przeciwnym razie to nadmiarowe powietrze tylko wychładza nam kocioł od środka i stąd też między innymi tak niskie sprawnosci na małych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z punktu widzenia straty kominowej to jest bez znaczenia czy nadmiar powietrza przejdzie przez popiół czy ponad nim. Chodzi o to by niemal całe powietrze przeszło przez warstwę żaru (palącego się eko), stąd tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej wysokości kopca na palniku. W przeciwnym razie to nadmiarowe powietrze tylko wychładza nam kocioł od środka i stąd też między innymi tak niskie sprawnosci na małych mocach.

 

To równie dobrze może być wina palnika ,np źle rozmieszczonych otworów napowietrzających.Bo idąc tym tropem trzeba by było je umieścić pod minimalnym poziomem żaru..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To równie dobrze może być wina palnika ,np źle rozmieszczonych otworów napowietrzających.Bo idąc tym tropem trzeba by było je umieścić pod minimalnym poziomem żaru..:)

wcześniej podejrzewałem dmuchawę, a konkretnie jej fazowe sterowanie, ale przez dmuchawę wyniki pogarszały by się nagle na malej mocy w okolicy 30% nadmuchu, ale one pogarszają się stopniowo już od 16 kW.

Okryte otwory nie są skutkiem złego ich umieszczenia, tylko nadmiernego dmuchania w porównaniu do podawania paliwa. Gdyby wszystko działało zgodnie z założeniami, sterownik sprawdził by kilka % mniejszy nadmuch wykrył by podniesienie poziomu paliwa w palniku i zwiększone przyrosty temperatury na czujniku. Ale niestety, z jakichś powodów tego wykonać nie potrafi. Moim zdaniem dlatego nie potrafi, że przy małej intensywności spalania i małej jednorazowo palącej się dawce paliwa, różnice pomiędzy zwiększonym nadmiarem, a optymalnym są tylko kilkustopniowe. A różnice pomiędzy np 25 a 30% nadmuchem w tym przyrostach mogą różnić się tylko o 0,5 C. Jak by to było prawdą, to wtedy sposób kol pomorzanina (czujnik Gardona) będzie dużo lepszy, bo mierzy ciepło palnika bezpośrednio, a tym samym dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Okryte otwory nie są skutkiem złego ich umieszczenia, tylko nadmiernego dmuchania w porównaniu do podawania paliwa. Gdyby wszystko działało zgodnie z założeniami, sterownik sprawdził by kilka % mniejszy nadmuch wykrył by podniesienie poziomu paliwa w palniku i zwiększone przyrosty temperatury na czujniku. ....

 

Sposobem na tą dolegliwość jest wymiana palnika na palnik o mniejszej mocy.

Oczywiście nie polecam takiej metody, ale nad zmniejszeniem powierzchni czynnej samego palnika można pomyśleć i w zaciszu kotłowni coś pokombinować.

Ja podpowiem rysunkiem, jaką metodę zastosowałem u siebie.

 

Retorta_8_komplet_rozłożony.jpgRetorta_8_komplet.jpg

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tak powiedział?

nie będę tego szukał i sprawdzał jaki on ma stopień naukowy

obaj wiemy, że im ten współczynnik jest niższy tym lepiej

obaj wiemy co znaczy optymalny, tzn taki przy którym ilość niespalonego CO w spalinach jest najmniejsza,

to, że dla waszego palnika współczynnik optymalny wypada na poziomie od 2 do 3,5 to tylko świadczy o jakości waszego palnika.

napisze też czego mu brakuje: TEMPERATURY

Edytowane przez Vld
ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jasnym jest że twórcy nie wyłamywali otwartych drzwi i nie tworzyli na siłę coś jak pid tylko z lewym gwintem. Pid jest od dawna i dobrze steruje mocą kotła, oni dodali do niego algorytm sterujący spalaniem. I tym to się różni, u innych nazywa sie to korekta nadmuchu lub wysokość kopca.

 

W eCoalu nie ma algorytmu PID. Kolejne zdanie też jest nieprawdą.

 

Wiem, że próbuje się usilnie "rozgryźć" algorytm eCoala (czytam także inne fora). Ja jednak - wybaczcie - nie pomogę Wam w tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...obaj wiemy co znaczy optymalny, tzn taki przy którym ilość niespalonego CO w spalinach jest najmniejsza,

to, że dla waszego palnika współczynnik optymalny wypada na poziomie od 2 do 3,5 to tylko świadczy o jakości waszego palnika.

 

Nie.

Optymalny - to wcale nie znaczy taki, przy którym ilość niespalonego CO jest najmniejsza.

 

Jesteś kolejnym automatykiem, który próbuje uczyć mnie technologii węgla. Naucz się jej sam, bo ja Cię jej uczyć nie mam ochoty.

Nie zapominaj tylko o jednym. Proces spalania węgla jest procesem bardzo złożonym i skomplikowanym, zaś reakcja obiektu na sygnały jest bardzo powolna, bo taki jest charakter tego obiektu. To nie proces grzania wody za pomocą zanurzonej w niej grzałki.

 

Jakość naszego palnika jest taka, jaka jest.

Każdy ma szanse zrobić lepszy. Także Ty.

I sterownik także można zrobić lepszy. Choć wątpię, żeby w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W eCoalu nie ma algorytmu PID. Kolejne zdanie też jest nieprawdą.

 

Wiem, że próbuje się usilnie "rozgryźć" algorytm eCoala (czytam także inne fora). Ja jednak - wybaczcie - nie pomogę Wam w tym.

co za różnica czy algorytm dobierania mocy w zależności od odchylenia temperatury kotła do temperatury żadnej nazywa się pid, czy inaczej. Lewy czy prawy gwint.

To mają wszyscy, którzy chcą to mieć i to im działa. Nie wszyscy mają automatyczną korektę nadmuchu, choć też kombinują np z trendem wzrostu temperatury wody i też im to działa w pewnych stabilnych warunkach. Wasz eCoal miał "być lekiem na całe zło" i też działa w pewnych stabilnych warunkach. Niestety nie w tych w których w 80% czasu jest używany.

A rozgryzać już w zasadzie nie ma co, co chciałem tego się dowiedziałem, zresztą jak się czyta ze zrozumieniem to profesor sam o tym pisze :)

Jedynie nie raz mnie denerwują zachwyty co poniektórych, jak by Pana za nogi złapali.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasz eCoal miał "być lekiem na całe zło" i też działa w pewnych stabilnych warunkach. Niestety nie w tych w których w 80% czasu jest używany.

A rozgryzać już w zasadzie nie ma co, co chciałem tego się dowiedziałem, zresztą jak się czyta ze zrozumieniem to profesor sam o tym pisze :)

Jedynie nie raz mnie denerwują zachwyty co poniektórych, jak by Pana za nogi złapali.

 

Niektórzy ludzie tak mają, że - wiedząc niewiele - myślą, że wiedzą wszystko.

 

Mnie dziwi tylko, co Cię tak boli w tym sterowniku. Nie masz go, nie masz zamiaru go kupować, jesteś tak mądry, że sterowanie kotłem węglowym to dla Ciebie betka...

Poza tym piszesz bzdury. Nikt z nas nie twierdził nigdy, że jest to sterownik doskonały. Gdybyś czytał dokładniej, to byś to pamiętał. Sterownik jest przeznaczony dla określonej grupy użytkowników i, jak praktyka wskazuje, są oni z niego zadowoleni.

 

A kim Ty jesteś? To mnie nie obchodzi. Bądź sobie kim chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy ludzie tak mają, że - wiedząc niewiele - myślą, że wiedzą wszystko.

 

Mnie dziwi tylko, co Cię tak boli w tym sterowniku. Nie masz go, nie masz zamiaru go kupować, jesteś tak mądry, że sterowanie kotłem węglowym to dla Ciebie betka...

Poza tym piszesz bzdury. Nikt z nas nie twierdził nigdy, że jest to sterownik doskonały. Gdybyś czytał dokładniej, to byś to pamiętał. Sterownik jest przeznaczony dla określonej grupy użytkowników i, jak praktyka wskazuje, są oni z niego zadowoleni.

 

A kim Ty jesteś? To mnie nie obchodzi. Bądź sobie kim chcesz.

 

w kwestiach merytorycznych :

"Wartość optymalna  występuje wtedy, gdy po zapewnieniu spalania całkowitego i zupełnego minimalna ilość tlenu opuszcza urządzenie.

Doświadczalnie stwierdzono, że w spalaniu przemysłowym:

 = 1,1 – 1,15 w przypadku spalania paliw gazowych,

 = 1,15 – 1,25 w przypadku spalania paliw ciekłych rozpylonych,

 = 1,25 – 1,3 w przypadku spalania paliw stałych sproszkowanych,

 = 1,4 – 1,8 w przypadku spalania stałych paliw niesproszkowanych, dla różnych rodzajów palenisk."

Źródło: wykład dr inż. Robert Pastuszko

 

dalej to już poszło to co wychodzi profesorowi najlepiej, argumenty ad personam, te pozostawię bez komentarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestiach merytorycznych :

Źródło: wykład dr inż. Robert Pastuszko

 

dalej to już poszło to co wychodzi profesorowi najlepiej, argumenty ad personam, te pozostawię bez komentarza

 

No,no walka na autorytety. Kolego Vld postęp tworzą osobnicy mający nie pospolite spojrzenie na jakiś problem.I nie koniecznie mają oni jakiekolwiek literki przed swoim nazwiskiem. Wśród naukowców są "naukowcy" i naukowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...