Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

msilent ja wstawiłem Ogniwo 15kw w swoją instalację, stary piec został na swoim miejscu i nie żałuję :) Przed Ogniwem spalałem 4t najlepszego grubego węgla plus sporo drzewa a nad ranem już było zimno, w poprzednim sezonie paląc 24h spaliłem również 4t najdroższego u nas ekogroszku wtedy po 790zł za tonę przez 6miesięcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A mam pytanko, czy ktoś z Państwa posiadał ogrzewanie węglowe - tradycyjne spalanie - i wymienił na kocioł zasilany ekogroszkiem? Oczywiście bez wymiany instalacji czy ocieplenia. Którego paliwa spala się w takim przypadku więcej groszku czy zwykłego węgla?

Jak także podłączyłem kociołek z podajnikiem w miejsce starego "śmieciucha".

Jedyne co nowego było dołożone do starej instalacji to osobne zasilenie i druga pompka do bojlera.

Spalanie również niższe.

Kocioł pracuje non-stop czyli lato-zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie,znajomy chce sprzedać 4 letniego Zębiec 25kw ekogroszek,co wy o nim myślicie,buduje nowy dom ,powierzchnia użytkowa 180m2 plus garaż do ogrzania 40m2.proszę o opinie o tym piecu.Czy jednak powinienem zastanowić się nad innym piecem.

Eeee chłopie, nowy dom a stary piec ?

Przepiłeś konia, przepij i bat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobem na tą dolegliwość jest wymiana palnika na palnik o mniejszej mocy.

Oczywiście nie polecam takiej metody, ale nad zmniejszeniem powierzchni czynnej samego palnika można pomyśleć i w zaciszu kotłowni coś pokombinować.

Ja podpowiem rysunkiem, jaką metodę zastosowałem u siebie.

 

[ATTACH=CONFIG]75064[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]75065[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

Andrzej

 

Innym sposobem jest zakup palnika z wymiennymi głowicami spalającymi....

Można wymieniać górne głowice (wielkość paleniska).

 

Taki palnik z wymiennymi głowicami na miały i groszki jest u nas także stosowany/używany.

 

 

Hobbyści z odpowiednim poziomem umiejętności mogą jednak zawsze w granicach rozsądku kombinować w swojej kotłowni.

Nie widzę w tym nic złego, wręcz przeciwnie... zawsze można wpaść na ciekawy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie odnośnie kotła na ekogroszek. Posiadam dom, typowa kostka z lat 60tych, piwnica, parter oraz piętro. Powierzchnia użytkowa parteru i piętra to 110m2. Dom wykonany jest w technologii murowano/wylewanej tzn. naroża budynku wymurowane są z cegły,natomiast między nimi wylewany był żużlobeton - szerokość muru 40cm. Fundamenty kamienne, stropy monolityczne, na dachu ocieplenie - suprema. Dom ma nowe plastikowe okna, nie jest ocieplony i raczej w najbliższym czasie nie będzie. Mury są idealnie suche, dom wybudowany jest na piasku. Piwnica ogrzewana do tej pory rurami biegnącymi od/do kotła, w połączeniu z kamiennymi fundamentami w piwnicy jest ok, jednak nie wykluczam montażu w piwnicy grzejnika płytowego 1200x600. Jeśli chodzi o instalację grzewczą są grzejniki żebrowe żeliwne oraz rury stalowe spawane - instalacja grawitacyjna - nie chciałbym ruszać tej instalacji, nie widzę powodu. W grę wchodzi montaż nowego bojlera z wężownicą lub płaszczem oraz instalacja pompy.

 

Obecnie w piwnicy znajduje się kocioł węglowy żeliwny, spalam rocznie około 4-5t węgla. Chciałbym wymienić ogrzewanie na bardziej bezobsługowe, gazu ziemnego nie mam, został więc ekogroszek.

 

Jaką moc pieca mi polecalibyście, wystarczy 15kw? Jak duży byłby zapas w tym przypadku? Chciałbym zastosować sterownik Ognik PID, jak myślicie o ile więcej spalę ekogroszku niż tradycyjnego węgla przy założeniu że instalacja zostaje bez zmian.

 

Dziękuję za pomoc.

 

Cześć, tutaj lepiej chyba zakres mocy 15-17kW...

Dla nowego, dobrze izolowanego sugerowałbym 12kW.

 

Nic więcej nie powinieneś spalić (nie wiem jak paliłeś do tej pory, rozpalone, wygasło i w domu lodówka aż do powrotu domowników z pracy? Czy normalnie i cały czas było ciepło?) Generalnie powinno Ci wyjść na podajniku mniej paliwa.

 

Ognik PID jest bardzo fajny a przede wszystkim nie jest przeładowany i dziecinnie prosty w obsłudze. Starsze osoby, czy takie, które nie lubią i nie chcą nic grzebać, ustawiać itd sa adresatem tego produktu. 1temp. na C.O. i jedna na CWU. Bez zbędnych wodotrysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

truskawek pomyśl czenu się sprzedaje coś co powinno dobrze działać

 

Witaj Jarecki, jeszcze miałeś urlop,bo już myślałem że bana dostałeś ;)

 

Witaj Darase, złośliwości zostaw na boku.

 

Po bandzie oraz ad personam to tu tylko el profesore jedzie i atmosferę podgrzewa, jak go nie ma, to potrafimy wszyscy ze sobą normalnie rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tutaj lepiej chyba zakres mocy 15-17kW...

Dla nowego, dobrze izolowanego sugerowałbym 12kW.

 

Nic więcej nie powinieneś spalić (nie wiem jak paliłeś do tej pory, rozpalone, wygasło i w domu lodówka aż do powrotu domowników z pracy? Czy normalnie i cały czas było ciepło?) Generalnie powinno Ci wyjść na podajniku mniej paliwa.

 

Witaj, dzięki za pomoc. W ogóle tak jeszcze się nad tym zastanawiam, na piecu na tabliczce znamionowej mam 26kW, piec ma już jakieś 30lat, ale pali mi się w nim bardzo dobrze. W zimie chodzę do pieca 2 - 3 razy, wygaszam go tylko w celu wyczyszczenia. Z reguły rano o 6.00 dokładam pełny piec węgla, potem po pracy koło 17.00 dorzucam 3 łopatki. O 21.00 znów pełny piec węgla. W domu temperatura normalna, cały czas około 22-23 stopni.

 

Nawet bym specjalnie nie zastanawiał się nad wymianą pieca, jednak zależy mi na ciepłej wodzie w lecie i niestety często w zimie muszę zostawiać dom na 2-3dni bez opieki - wtedy się niemiłosiernie wychładza. Myślę też w przyszłości o ociepleniu styropianem, może powinienem zaczekać i wtedy wymienić wszystko razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie,znajomy chce sprzedać 4 letniego Zębiec 25kw ekogroszek,co wy o nim myślicie,buduje nowy dom ,powierzchnia użytkowa 180m2 plus garaż do ogrzania 40m2.proszę o opinie o tym piecu.Czy jednak powinienem zastanowić się nad innym piecem.

Zapytaj znajomego dlaczego go sprzedaje.

Kup raczej nowy piec do nowego domku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dzięki za pomoc. W ogóle tak jeszcze się nad tym zastanawiam, na piecu na tabliczce znamionowej mam 26kW, piec ma już jakieś 30lat, ale pali mi się w nim bardzo dobrze. W zimie chodzę do pieca 2 - 3 razy, wygaszam go tylko w celu wyczyszczenia. Z reguły rano o 6.00 dokładam pełny piec węgla, potem po pracy koło 17.00 dorzucam 3 łopatki. O 21.00 znów pełny piec węgla. W domu temperatura normalna, cały czas około 22-23 stopni.

 

Nawet bym specjalnie nie zastanawiał się nad wymianą pieca, jednak zależy mi na ciepłej wodzie w lecie i niestety często w zimie muszę zostawiać dom na 2-3dni bez opieki - wtedy się niemiłosiernie wychładza. Myślę też w przyszłości o ociepleniu styropianem, może powinienem zaczekać i wtedy wymienić wszystko razem?

 

Temat złożony.........

ja miałem już dosyc swojego kotła... niestety nie był taki dobry jak Twój. Dlatego wyrzuciłem go na zewnątrz, mam teraz OE+ 16 kW..... zobaczymy po sezonie jak będzie ze spalaniem, ale dom mam 4 warstwowy... -) ocieplenie to podstawa. Na poddaszu leży kilka belek zakupionej kilka dni temu wełny Isover 0,039 wkrótce rozłożę na stropie, coby ciepełko nie uciekało.

Najrozsądniej w Twoim przypadku to przy wymianie kotła jednoczesne ocieplenie mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam stoję przed wyborem kotła na paliwa stałe i mam mętlik w głowie

Moje pytanie jest następujące jak duży powinniśmy kupić kocioł zważywszy na to, że:

- powierzchnia użytkowa to 220,42 m2

- powierzchnia całkowita to 270,98m2

- kubatura 887m3

Izolacja:

- podłoga 17cm styropian

- ściany 15cm styropian

- poddasze 25cm wełny Rockwool

 

Budynek to zwarta bryła w kształcie prostokąta, 3 kondygnacje(piwnica, parter, poddasze użytkowe) wszystkie pomieszczenia ogrzewane oprócz jednego garażu (17,89m2) i kotłowni(9,51m2)s

 

 

Kocioł ma też podgrzewać wodę C.U.W dla trojga domowników.

 

Parter jest prawie cały w podłogówce, oprócz garażu i pokoju. Reszta kondygnacji kaloryfery ( tylko w łazience na poddaszu jest jeszcze podłogówka).

Mamy zamiar kupić piec na paliwo stałe z podajnikiem. Chcemy palić eko-groszkiem, ale mam też dużo desek, którymi też byśmy palili.

 

Przydałby się taki, który będzie miał 2 komory, dzięki temu podczas palenia w trybie automatycznym można korzystać z paleniska rusztowego a palnik retortowy będzie w trybie czuwania.

Chcielibyśmy kocioł, który będzie łatwy w obsłudze, taki, aby jak najmniej przy nim operować, najlepiej żeby sam reagował. Łatwy w czyszczeniu.

 

Chcę mieć w domu stałą temp. bez martwienia się, jaka pogoda jest na zew.

 

 

Najgorsze jest to, że dla takiego laika jak ja katalog produktów nic nie mówi.

 

 

 

Czy jesteście w stanie polecić jakiś piec?

Dziękuję za wszelką pomoc w tej sprawie.:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że jesteśmy w stanie coś polecić.

Opierając się na powierzchni użytkowej 220m2 (ale z racji całkowitej powierzchni 270m2mogą to być kotły na styk w razie z jej skorzystania)

polecam niżej wymienione kotły z orientacyjnie wyliczoną powierzchnią grzewczą.

 

RBR EKOUNIWERSAL 23kW (od 140 do 270m2),

RBR EKOUNIWERSAL 35kW(od 200 do 400m2 powierzchni grzewczej)

Tilgner EKR 25kW (od 150 do 250m2 powierzchni grzewczej dobrze izolowanego budynku)

Ogniwo EKO 24kW (od 150 do 280m2) u mnie ten kociołek grzeje dom o powierzchni użytkowej 220m2 z dużym zapasem

Ogniwo EKO Plus 25kW (od 160 do 240m2)

 

Wszystkie wymienione kotły są wyposażone w palnik II generacji oraz automatyczny sterownik internetowy eCoal.

Z pewnością inni użytkownicy też coś polecą.

Edytowane przez minertu
bład w tekscie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Darase, złośliwości zostaw na boku.

Po bandzie oraz ad personam to tu tylko el profesore jedzie i atmosferę podgrzewa, jak go nie ma, to potrafimy wszyscy ze sobą normalnie rozmawiać.

 

Jest, jest.

A skoro o złośliwościach mowa - ta jak nazwać tę Twoją wypowiedź?

 

A skoro już się zaczepiasz:

Ognik PID jest bardzo fajny a przede wszystkim nie jest przeładowany i dziecinnie prosty w obsłudze. Starsze osoby, czy takie, które nie lubią i nie chcą nic grzebać, ustawiać itd sa adresatem tego produktu. 1temp. na C.O. i jedna na CWU. Bez zbędnych wodotrysków.

 

A co z ustawianiem podawania, przerwy i nadmuchu?

Nic te starsze osoby nie muszą tu ustawiać?

Tak tylko pytam.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, jest.

A skoro o złośliwościach mowa - ta jak nazwać tę Twoją wypowiedź?

 

A skoro już się zaczepiasz:

 

 

A co z ustawianiem podawania, przerwy i nadmuchu?

Nic te starsze osoby nie muszą tu ustawiać?

Tak tylko pytam.

 

Przeprosiłem.

 

Te stare osoby w Ogniku dobranym do np. naszego kotła nie muszą ustawiac podawania ani przerwy ani nadmuchu,

zapytaj Karokę, czy jego kuzynka coś przestawia, czy normalnie korzysta wybierając tylko temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...