Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I również mam dylemat odnośnie pieca.

Zastanawiałem sie nad Sekomem z brucerem. Ale... trochę porozmawiałem i odczułem, że Pani kierownik jest bardziej od sprzedaży. Nie chcę negatywnie oceniać Pan od sterownika dużo wyjaśnił i podpowiedział. Dalej się zastanawiam bo czy więcej wiem tym bardziej nie wiem na który się zdecydować.

 

Rozpatruję jeszcze kocioł Ling Duo - tu przynajmniej podobno serwis porządny i gwarancja dłuższa.

Ktoś ma do czynienia z tym piecem? Bardziej mi chodzi jak wygląda palenie na tradycyjnym załadunku bez podajnika. Mile widziana opinia również na temat podajnika. ;)

 

I jeszcze jeden dylemat MOC Ling duo ma tylko 15 i 25kW. Dom 170m2 z pustaka 24cm (belix) ocieplenie 20cm styropian, 20 cm styropian w podłodze, 30cm wełna, wentylacja mechaniczna (wymiennik żwirowy), rekuperator, okna elit thermo szyba u-0,6.

Proszę o pomoc bo ręce opadają chcą mi wcisnąć 25kW.

 

bierz 15, wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Był u mnie Pan z Instalco chyba się zdecydyję na ten kocioł. Produkcja niedaleko jak i serwis a gwarancja dla mnie rewelacyjna 5lat na wszystko. Nie tak jak inne firmy robią niby 5 lat ale tylko na płaszcz a na resztę 1 lub 2 lata gryyy.

Mają już nowy sterownik ecoal który spełniłby moje oczekiwania. Swietna sprawa to wbudowany wymiennik na ciepłą wodę użytkową - nie potrzeba również zbiornika , nie ma też strat na przesyle pomiędzy urządzeniami.

Może ktoś użytkuje brucera z Instalco?

Proszę o podzielenie się opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś użytkuje brucera z Instalco?

Proszę o podzielenie się opiniami.

Mamy właśnie w Instytucie kocioł f-my INSTALCO z eCoalem.pl. W okresie wrzesień/październik wykonamy kompleksowe badania eksploatacyjne tego kotła.

Wyniki znajdziesz na naszym blogu "kotły co - poradnik użytkownika" (http://zawijan.wordpress.com/). Zaglądnij za kilka tygodni.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a, o jego udoskonalaniu itd.

Jest paru producentów kotłów z tym palnikiem, ale wciąż jest mało opinii na temat jego użytkowania. Jak się sprawdzają te kotły, opinie jego użytkowników.

Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

Może odezwą się użytkownicy tych kotłów i podzielą się swoimi doświadczeniami. Pomoże to w podjęciu decyzji o zakupie takich kotłów, jak i jego konstruktorom w udoskonaleniu tego palnika. Bo widać na tym forum, co jest dobre, obecność wynalazców tego palnika.

Sam noszę się z zakupem takiego kotła.

Zachęcam do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety za kilka tygodni to dla mnie za późno na decyzję.

A może ktoś ma do czynienia z tym kotłem jeszcze bez ecoal'a?

Wykonanie, czyszczenie jakieś inne uwagi?

Coś Ci poradzę. Zatelefonuj do producenta, aby podał Ci namiary na użytkowników w Twojej okolicy. Firma INSTALCO sprzedała w zeszłym roku blisko 100 kotłów z Brucerem w swojej okolicy. Może któryś z tych użytkowników będzie chciał podzielić się doświadczeniami z ubiegłego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,

Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

W zeszłym roku sprzedano producentom kotłów blisko 2.000 palników Brucer. To był pierwszy rok sprzedaży i pierwszy rok doświadczeń eksploatacyjnych.

Muszę Cię jednak zapytać: Co to znaczy "spore spalanie"? Sprecyzuj o co chodzi - postaram się wyjaśnić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc "spore spalanie" mam na myśl po prostu, że kotły spalają dużo większą ilość groszku niż powinny. Mozna to odnieść np. do kotłów z palnikami stalowymi. Nie wiem w jaki sposób można to zobrazować?

Wypowiedzi można spotkać na tym forum, jak i na "ogrzewanie.pl"

 

Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?

Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.

Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?

Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.

Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.

 

Ogniwo montuje brucera do pieca o mocy 15 Kw z małym wymiennikiem o powierzchni 1,5 m`. Może Zawijajan się wypowie bo Jarecki kwestionował jakis czas temu taką konstrukcje jak zbyt mała do tego palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co babrac się z węglem, skoro jest koza + piec na olej, np.?

Spaliłem w długim sezonie 8 m3 drewna i około 500l oleju na 135mkw. Bez kłopotu, bez brudu.

 

hehehe - 8m3 spalonego drewna - bez brudu i kłopotu... jasne - :lol: I to drewno samo się przyniosło do salonu i wskoczyło do tej kozy (bez kłopotu), a koza popiół zjadła (bez brudu). Czytuję Lema ale nawet on takich bajek nie opowiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co babrac się z węglem, skoro jest koza + piec na olej, np.?

Spaliłem w długim sezonie 8 m3 drewna i około 500l oleju na 135mkw. Bez kłopotu, bez brudu.

 

hehehe - 8m3 spalonego drewna - bez brudu i kłopotu... jasne - :lol: I to drewno samo się przyniosło do salonu i wskoczyło do tej kozy (bez kłopotu), a koza popiół zjadła (bez brudu). Czytuję Lema ale nawet on takich bajek nie opowiadał.

 

To jest kwestia podejścia do tematu. Powiedz, że paląc w węglowcu, jestes tych "przyjemności" pozbawiony.. :lol:

 

Ja wskazałem alternatywę.

 

Nie moja wina, że mam takie rozwiązanie domu, które umozliwia mi takie rozwiązanie kwestii ogrzewania.

Lubimy widok palacego sie drewna, a niewielkie niedokogdności, wg. Ciebie, sa przez nas pomijane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo, w przypadku dobrze izolowanego domu, przy wysokościach pomieszczeń ok 2,5m i co ważne dobrze izolowanym stropie można przyjąć że potrzebna jest moc 1kW/10m2.

Przy automatyce od Kostrzewy moc może być niższa, tam mają sondę lambda która podciąga sprawność kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Przewertowałem wiele forów i nadal problem z podjęciem decyzji, a zima tuż tuż.

Dołączając się do tematu, bardzo proszę o podpowiedź w kwestii wyboru kotła.

Właściwie jestem zdecydowany na kocioł wielopaliwowy, z dodatkowym paleniskiem paliw stałych, gdzie podstawowym paliwem ma być miał węglowy, ewentualnie ekogroszek. Dom około 200m2 (jeszcze niedocieplony), okna nowe, bez CWU, kaloryfery aluminiowe, stara instalacja stalowa.

 

Znalazłem piece do spalania miału i ekogroszku zarówno z podajnikiem tłokowym:

1. Klimosz Ling M

2. Lazar Multi Perfekt

3. Lazar Multi Komfort

(wymieniam tylko te modele, które mnie szczególnie zainteresowały)

 

jak i ślimakowymi

1. Klimosz Ling Duo 25kW w opcji z rusztem obrotowym do spalania miału

2. Lazar EKO-Perfekt automat

 

Bardzo proszę o porady, który ze sposobu podawania paliwa jest lepszy w przypadku miału węglowego, względnie ekogroszku oraz czy ma to wpływ na (lepsze/gorsze) spalanie.

 

Który z kotłów byłby optymalnie najlepszym wyborem?? Czy może ktoś ma jeszcze coś innego do zaproponowania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też, czy palnik ten można montować w kotłach o mocy 20 KW i mniej?

Z tego co wiem, to montaż zaczyna się od 25 KW.

Tilgner sprzedaje 20-tki i chyba 19-tkę - Pleszew Łucki.

 

Ogniwo montuje brucera do pieca o mocy 15 Kw z małym wymiennikiem o powierzchni 1,5 m`. Może Zawijajan się wypowie bo Jarecki kwestionował jakis czas temu taką konstrukcje jak zbyt mała do tego palnika

 

BRUCER jest palnikiem o mocy do 30-35kW. Jego gabaryty są większe od konwencjonalnych palników retortowych o mocy 15kW, toteż nie mieści się on w komorze palnikowej tych kotłów. Jak sądzę - właśnie to miał na myśli Jarecki w cytowanym powyżej komentarzu.

Natomiast nie ma żadnych przeszkód, żeby Brucer pracował w kotle z wymiennikiem 15kW. Ogniwo-EKO 15kW jest kotłem skonstruowanym specjalnie dla palnika BRUCER (według naszych wytycznych projektowych). Jest to kocioł z wymiennikiem 3-ciągowym pionowym, w którym 1-szy ciąg ma wymiary ściśle dostosowane do wymiarów palnika BRUCER i stanowi komorę dopalającą spaliny uchodzące z paleniska. Ciągi 2-gi i 3-ci to panele o przekroju prostokątnym, każdy dzielony na kilka kanałów płaskownikami, stanowiącymi równocześnie elementy stężające konstrukcję kotła. Kotły o wyższych mocach posiadają identyczne wymiary w przekroju poziomym - różnią się tylko wysokością.

Kocioł 15kW z palnikiem BRUCER wypuści lada moment na rynek także f-ma KOTSTAL z Działdowa (także według naszych wytycznych projektowych). Kotły te będą się różnić od kotłów OGNIWA tym, że kanały spalinowe 2-giego i 3-ciego ciągu wymiennika stanowią pionowe rury stalowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,

Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

 

Cytowane powyżej uwagi są nieprawdziwe z technicznego punktu widzenia. Obserwowane przez tych komentatorów zwiększenie zużycia paliwa ma inne przyczyny niż niedoskonała konstrukcja palnika. To co napisałem dotyczy każdego palnika, nie tylko BRUCERA. Palnik może być niedopracowany pod kątem mechaniki działania, niezawodności itp., bo to wychodzi dopiero w eksploatacji ciągłej. Natomiast badanie efektywności spalania palnika automatycznego należy do grupy najprostszych badań technologicznych - bada się po prostu zawartość niedopalonych części gazowych w spalinach i zawartość niedopalonych części stałych w popiele, przy czym na obniżenie sprawności cieplnej kotła (czyli zwiększenie zużycia paliwa) zdecydowanie silniejszy wpływ ma niedopalenie części stałej paliwa. W tym badaniu naprawdę trudno się pomylić.

Tutaj nie ma miejsca na szczegółowe wywody na ten temat. Zapraszamy do czytania naszego bloga "kotły co - poradnik użytkownika (http://zawijan.wordpress.com/), gdzie te zagadnienia omawiamy dużo obszerniej. W tym miejscu chcemy przedstawić tylko skondensowane wyjaśnienia praktyczne.

Niedopalone części gazowe w spalinach - w dobrze pracującym kotle - to z grubsza 1000mg/m3. Strata sprawności z tego tytułu stanowi około 0,5%. Pogorszenie spalania do zawartości części palnych w spalinach 3000mg/m3 zwiększa stratę do 1,5% a w kotle kiepskim zasypowym ręcznym, gdzie zawartość części palnych w spalinach jest 5000mg/m3 - strata wynosi 2,5%. Jest to, jak widzicie niewiele.

Gorzej jest w przypadku niedopalonych części stałych w popiele. W dobrym kotle ilość części palnych w popiele wynosi z grubsza 15-20%, co daje stratę sprawności spalania 1-2%. Wzrost części palnych do około 40% (takie przypadki są częste w eksploatacji) zwiększa stratę do około 6% a przy 75% części palnych w popiele (takie przypadki się zdarzają) strata wzrasta do 10%.

Najgorzej jednak jest w przypadku przedawkowania powietrza do spalania oraz nie utrzymania temperatury spalin na odpowiednim poziomie. W dobrym kotle temperatura spalin powinna utrzymywać się na poziomie do 180 st. Celsjusza, a zawartość tlenu w spalinach do 12% - wtedy tzw. strata kominowa nie przekracza 12-14%. Wzrost temperatury spalin do np. 270 st. Celsjusza zwiększa stratę do 20% (przy normalnej zawartości tlenu w spalinach) a wzrost nadmiaru powietrza do zawartości tlenu w spalinach 16% zwiększa stratę do 21% (przy niskiej temperaturze spalin, bo przy takim nadmiarze powietrza trudno uzyskać wysokie temperatury spalin).

Podsumowując - Obarczanie palnika winą za zwiększone zużycie paliwa ma sens tylko w jednym przypadku - kiedy w kotle mamy zainstalowany palnik za mały w stosunku do oczekiwanej mocy kotła - w takim przypadku forsowanie palnika poprzez zwiększanie nadawy węgla i ilości powietrza prowadzi do sytuacji, w której spalamy tylko gazowe produkty rozkładu substancji węglowej (tzw. części lotne) natomiast stała pozostałość (żar) nie zdąży się dopalić i jest wypychany przez kolejne porcje paliwa do popielnika.

W innych przypadkach powodem jest zawsze złe wyregulowanie ilości paliwa, ilości powietrza i przerwy na dopalanie. Zmiana typu palnika w kotle stwarza bezwarunkową konieczność przeregulowania sterownika.

Regulacja sterownika "na oko" jest niezmiernie trudna. O ile sytuację nadmiaru paliwa w stosunku do powietrza można zaobserwować nawet mało wprawnym okiem (ciemny kolor paleniska, dym z komina, dużo niedopału w popiele), to sytuacja nadmiaru powietrza w stosunku do paliwa jest nie do zauważenia nawet "fachowym" okiem. A jak napisaliśmy powyżej, właśnie w tej sytuacji straty sprawności (czyli zużycie paliwa) są największe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki.

Czy mógłbyś coś powiedzieć na temat nowego sterownika firmy Elektro Miz.Z tego co wiem ma być z kolorowym wyświetlaczem i powoli zastąpić ognika z Pid.

Kiedy będzie w sprzedaży bo kto jak nie ty może nam udzielić informacji.podobno będzie się nadawał do wszystkich kotłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...