Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam stoję przed wyborem kotła na paliwa stałe i mam mętlik w głowie...

 

Czy jesteście w stanie polecić jakiś piec?

Dziękuję za wszelką pomoc w tej sprawie.:):):)

 

Jak starsze budownictwo, to polecam Skam-P Premium 35kW z palnikiem żeliwnym II-ej generacji na miały-grochy 0-32mm na sterowaniu Cobra. Będzie bardziej oszczędny...

 

 

Jak nowe, to do 280m2 może jeszcze być Skam-P Premium 25kW również z nowym palnikiem II-ej generacji na miały-grochy 0-32mm oraz w oparciu o sterownik Cobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wygląda na to, że taki 25 kW kocioł by się przydał.

We wrześniu były w Rzeszowie targi budowlane i bardzo dużo firm reklamowało swoje piece na eko-groszek. Bardzo spodobał nam się kocioł KAMEN-MULTI plus i zastanawialiśmy się nad jego kupnem.

Dzwoniąc do instalatora, który będzie nam wykonywał kotłownię dowiedzieliśmy się, że to nie jest dobry pomysł. Podobno te kotły nigdy nie chodzą tak jak powinny. Doradził nam kocioł SAS MULTI lub kotły firmy DEFRO. On tych kotłów dużo zakłada i mówi, że nie ma z nimi problemów.

Znacie może te kotły?

Czy to są tej samej klasy kotły, co wy polecacie? Czy może czymś się różnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: aniamar

A czy ten sam instalator będzie dokonywał zakupu kotła osobiście / bo jeśli tak to być może zarabia na cenie i to jest powodem gorącego polecania.

Instalator instalatorem...... ale trzeba mieć swoje zdanie.

Mój tez mi chciał zainstalować Lazara, a tymczasem użytkownicy tych kotłów odradzali.

Musicie poczytać wątki na temat tych kotłów. Sas to firma z Buska Zdroju jak dobrze kojarzę i bardziej chyba działa lokalnie, natomiast Defro to sieć o zasięgu ogólnopolskim. Sas gabarytowo jest mniejszym kotłem, natomiast Defro to duże smoki.

Ja szukałem kotła ok. pół roku, byłem na targach i oglądałem wiele marek. Najważniejsze żebyście ( pisze w l. mnogiej sądząc po nicku) widzieli kocioł osobiście - trzeba pojeździć po sklepach. Nie trzeba być specjalnym fachowcem aby zobaczyć czy kocioł jest duży czy mały, czy jest wykonany estetycznie czy "popaprany", czy ma szufladę w popielniku !!! tak, widziałem i bez...... Dodatkowo nie polecam zakupu kotła w Castoramie czy innym supermarkecie - gdyż firmy dla dużych sieci robią wersje którą muszą im się opłacić, a żeby się opłaciło muszą na czymś zaoszczędzić.

Ja mogę powiedzieć, że mój kolega ma za sobą sezon grzania Defro..nie pamiętam modelu, i w sumie nie narzeka. Dla mnie jednak jest to kocioł za duży gabarytowo. To tak mniej więcej tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć, że mój kolega ma za sobą sezon grzania Defro..nie pamiętam modelu, i w sumie nie narzeka. Dla mnie jednak jest to kocioł za duży gabarytowo.

 

....i w dodatku ciężki, ma blachy o grubościach 6-8 mm, im grubsza blacha tym większe zużycie węgla.

Inne kociołki mają blachy 4 mm zewn. a wewn./palenisko/ 5 mm

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzwoniąc do instalatora, który będzie nam wykonywał kotłownię dowiedzieliśmy się, że to nie jest dobry pomysł. Podobno te kotły nigdy nie chodzą tak jak powinny. Doradził nam kocioł SAS MULTI lub kotły firmy DEFRO. On tych kotłów dużo zakłada i mówi, że nie ma z nimi problemów.

Znacie może te kotły?

Czy to są tej samej klasy kotły, co wy polecacie? Czy może czymś się różnią?

 

Sas to dobry producent i wcale nie taki lokalny.

 

Stosują palniki Pancerpol i obecnie chyba stery Pluma.

Kotły Sas-a widziałem ostatnio na badaniach w Łodzi z retortą obrotową, ale wiem też,że były także wszechstronnie badane na stanowisku badawczym producenta palnika.

 

Nie ukrywam jednak,że bardziej bym się cieszył, jakbyś wybrała Skam-P Premium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od paru dni jestem posiadaczem Ogniwa Eko Plus 16kw. Podjalem taka decyzje czytajac Wasze informacje:)

Teraz czeka mnie kolejna decyzja - czym w nim palic. Mam juz dlugie doswiadczenie w paleniu zwyklym weglem, ale ekogroszek to dla mnie niestety temat nieznany.

Czytalem sporo opini, ale nie wiem czemu wierzyc.

- czy ekogroszek pakowany jest lepszy od tego luzem? (mam skladzik na wegiel ze zsypem - odgrodzony od kotlowni, czyli brak zapylenia kotla, wiec luzem byloby latwiej go tam umiecic, no i taniej)

- czytalem, ze ekogroszek luzem wietrzeje - jakos nie zauwazylem by zwykly wegiel wietrzal, wiec czemu ten ma nagle tracic wlasciwosci kaloryczne pod wplywem powietrza,

- czy warto ekogroszek przesuszyc w duzym stopniu, czy tez powinien miec kilkunastoprocentowa wilgotnosc?

- ile ekogroszku mniej wiecej moge zuzyc w pierwszym sezonie palenia w tym kotle (nowy dom 120m2 uzytkowej)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korin ja kupuję luzem w czerwcu i do jesieni mam suchy jak pieprz i taki ma być, 120m2 to nie jest wielka powierzchnia, zależy jaki kalorycznie kupisz groszek i jak lubisz ciepło :) myślę że ok 3t na 6miesięcy. W tamtym sezonie spaliłem 4t na 6 miesięcy dobrego eko dom 9.5m na 11m dwie kondygnacje plus dwie przybudówki, po odliczeniu kotłowni i grubości muru wyszło 150m2.(dom był nieocieplony)

 

P.S. Witaj brakujące ogniwo wśród swoich ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od paru dni jestem posiadaczem Ogniwa Eko Plus 16kw. Podjalem taka decyzje czytajac Wasze informacje:)

Teraz czeka mnie kolejna decyzja - czym w nim palic. Mam juz dlugie doswiadczenie w paleniu zwyklym weglem, ale ekogroszek to dla mnie niestety temat nieznany.

Czytalem sporo opini, ale nie wiem czemu wierzyc.

- czy ekogroszek pakowany jest lepszy od tego luzem? (mam skladzik na wegiel ze zsypem - odgrodzony od kotlowni, czyli brak zapylenia kotla, wiec luzem byloby latwiej go tam umiecic, no i taniej)

- czytalem, ze ekogroszek luzem wietrzeje - jakos nie zauwazylem by zwykly wegiel wietrzal, wiec czemu ten ma nagle tracic wlasciwosci kaloryczne pod wplywem powietrza,

- czy warto ekogroszek przesuszyc w duzym stopniu, czy tez powinien miec kilkunastoprocentowa wilgotnosc?

- ile ekogroszku mniej wiecej moge zuzyc w pierwszym sezonie palenia w tym kotle (nowy dom 120m2 uzytkowej)

 

Pozdrawiam

 

Jeden bardzo dobry wybór za Tobą, więc teraz z niego korzystaj [na Twoim miejscu znalazłbym i kupił porządny miał bo tańszy, a kocioł jest do niego przystosowany].

 

- luzem jest lepszy, bo tańszy i w Twoim przypadku zajmie mniej miejsca, tylko z dorzucaniem trochę więcej roboty,

- wietrzeje najbardziej na placu bez zadaszenia, na słońcu, ale jaki ma to faktycznie procentowy wpływ na kaloryczność musiałbyś poszukać sam [mnie ten temat nie dotyczy bo używam tylko workowanego ze względu na sposób składowania],

- przesusz węgiel ile wlezie - suchy najlepszy

- zależy od zużycia ciepła i kaloryczności kupionego węgla, ale 3 tony Pieklorza Bytomia spokojnie powinny wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: korin

co do jakości ekogroszku to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie workowany powinien być lepszy jakościowo od tego luzem....wszystko zależy od uczciwości dostawcy i sprzedającego. Na pewno nie kupuj z jednego źródła, tylko kup po kilka worków od kilku lokalnych dostawców i po prostu wypróbuj jak się pali ekogroszek od nich i od tego kupuj....

ja kupując teraz także 1-szy raz tak zrobiłem...w sumie mam 4 różne rodzaju eko....w tym pieklorza i ekoreta...... jak już będzie sezon grzewczy w pełni to wtedy zrobię porównanie tych eko i zamieszczę wyniki na forum. Mam w sumie 4 rodzaje eko: w tym 3 oryginalnie pakowane na kopalni a jeden workowany, ale u mnie na miejscu a przywożony ze Śląska luzem....... :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

Wiem ze palic bede ekogroszkiem, ale chodzi mi o konretny problem -workowany czy luzem - jaka tu roznica poza cena i wygoda (choc akurat u mnie wygodniej bedzie luzem niz znosic ponad setke workow schodami:))

Kup na KWK CHWAŁOWICE luzem,groszek średni,Chwałowice straciło EKO ,paliłem poprzedni sezon zakupiony na kopalni,teraz kupiłem na składzie w Radlinie,30zł drożej niż na kopalni,nie masz daleko to wpadnij i zobaczysz jak wygląda.

Jak chcesz podam ci namiar na skład gdzie kupiłem bo na kopalni się chyba nie doczekasz.

Skontaktuj się też z smcdriver on jest z Rybnika i kupował jakiś inny ale sobie chwali.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorguś jak Ci się kocioł wygasza w trybie lato, to musisz w eCoalu dobrać tryb przedmuchu do swojej instalacji...

 

Tam masz opcję co ile minut ma przedmuch działać i w jaki sposób, zrób sobie 2powtórzenia i ustaw go wstępnie co 20minut.

 

Powiedz jak w tej chwili masz ustawione przedmuchy w eCoalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ustawione na 40 minut, aktualnie dałem co 35 minut i nie wygasza.......

http://imageshack.us/photo/my-images/32/wykres1o.jpg/

dzięki

 

Możliwe,że będziesz to przestawiał przy zmianie opału.

Nie powinno być problemu przy nastawie czasu ok.80minut.

 

Nie wiem jednak jak u Ciebie z ciągiem kominowym i czym aktualnie palisz.

Po to generalnie jednak jest to ustawienie przedmuchu, aby jakoś sobie sprawę wygaszania i podtrzymania ognia opanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkiech forumowiczów. Proszę o pomoc w dobraniu kotła do domu z pełnym podpiwniczeniem (wys.2,05), parter z garażem (wys.2,75), poddasze użytkowe (max.wys.2,6). Dach 4-rospadowy (koperta).

Piwnice:

nie ogrzewana: kotłownia i pomieszczenie obok kotłowni ("rowerownia") (suma 32m^2),

ogrzewana: suszarnia (
31m^2
), warsztacik (
32m^2
)

Parter (strop lany, 5cm styropianu, 5cm wylewki):

salon (
32m^2
),(na1/2podłogowe), kuchnia(
18m^2
), łazienka (
2,3m^2
),Pokój gościnny (
12m^2
), garaż(
20m^2
), wiatrołap(
3,5m^2
),(podłogowe)

Poddasze (strop lany, 5cm styropianu, 5cm wylewki):

łazienka (
12,7m^2
), Syp_01(
21m^2
), syp_02(
21m^2
), syp_03(
14,5m^2
), garderoba i biblioteczka(suma
13m^2
)

Dom jest budowany z porothermu 30+12cm styropianu, poddasze będzie ocieplone 15+5cm wełna.

Typowo użytkowej jest około 175m^2 (razem z suszarnią31m^2), natomiast wszystkich pomieszczeń jest 230m^2. Jak to liczyć, jaki dobrać piec. Ja policzyłem to dwoma metodami:

1. Szacunkowe zapotrzebowanie ciepła 70W/m^2 - odpowiednio wychodzi 12-16kW

2. Obliczyłem przenikanie ciepła itd. (kalkulator gotowy na stronie jednego z prod. grzejników) - wyszło odpowiedznio 11-15kW.

Rodzina 2+2 (może do nowego domku jeszcze jedno sie pojawi ;-)).

I tu mój problem:

a.) Nie wiem czy dobrze określiłem zapotrzebowanie - dobrałem "wielkosc kotła"?

b.) Jeśli tak, to myślałem o kotłach: SKAM-P premium 17kW, Ogniwo Eko PLUS 16kW. (czy dobrze?)

Proszę o poradę co wybrać?

Dziękuję.

Edytowane przez Emil_budowniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...