Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Logica Cichewicza jest kotłem który najczęściej podrabiają garażowe firmy.. o czymś to świadczy. Osobiście kierowałabym się w stronę kotłów firm które dają długi okres gwarancji (np właśnie Cichewicz - bodajże 11 lat)

Kocioł do tanich nie należy a co do gwarancji to warunki są surowe.

Dostałem ostatnio ofertę firmy OBERMOSER i coś mi tu Cichewiczem zalatuje.

http://obermoser.netmet.com.pl/zdjecie/5,e94ed246f06ccd0081121f9140152b17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uaktualniam pytanie o kocioł na na ekogroszek.

 

Dom ma powierzchni użytkowej 83,5 ( parter ) + 114 ( poddasze ) = 197 m2.

 

Zaznaczam że poddasze liczone po podłodze , kubatura jaką orientacyjnie wyliczyłem odliczając skosy na poddaszu to 485 m3.

na parterze nie liczyłem kotłowni 9m2 oraz garażu 18 m2.

Dom wykonany z edera 30 p+w , przewiduję 12cm styropianu.

Oczywiscie dach i podłoga ocieplone.

Kocioł bedzie grzał zwykłe grzejniki + podlogówka na korytarzach, łazience i kuchni ( max 60 m2 )

Oczywiscie będzie grzał również wodę w zasobniku ( na spółke z solarami ).

Nie chciałbym pieca przewymiarować, wg róznych metod różne moce kotła mi wychodzą

W miare możliwości chciałbym jak najmniejszy gabarytami kocioł, kotłownia jest troche mała.

 

Załączam rysunek kotłowni

http://mg-moto.pl/pliki/kotłownia.jpg

 

Jak sobie ustalić wysokość trójnika, z tego co widziałem po schematach kotłów to raczej standard to nie jest, rozumiem że lepiej żeby otwór wyszedł wyżej wtedy

dajemy kolanko, tylko ile miejsca to zajmie, może sie okazać że drzwiczki kotła będe juz miła na przeciwległej ścianie. Jak to widzicie ?

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez morni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uaktualniam pytanie o kocioł na na ekogroszek.

 

Dom ma powierzchni użytkowej 83,5 ( parter ) + 114 ( poddasze ) = 197 m2.

 

Zaznaczam że poddasze liczone po podłodze , kubatura jaką orientacyjnie wyliczyłem odliczając skosy na poddaszu to 485 m3.

na parterze nie liczyłem kotłowni 9m2 oraz garażu 18 m2.

Dom wykonany z edera 30 p+w , przewiduję 12cm styropianu.

Oczywiscie dach i podłoga ocieplone.

Kocioł bedzie grzał zwykłe grzejniki + podlogówka na korytarzach, łazience i kuchni ( max 60 m2 )

Oczywiscie będzie grzał również wodę w zasobniku ( na spółke z solarami ).

Nie chciałbym pieca przewymiarować, wg róznych metod różne moce kotła mi wychodzą

W miare możliwości chciałbym jak najmniejszy gabarytami kocioł, kotłownia jest troche mała.

 

Załączam rysunek kotłowni

http://mg-moto.pl/pliki/kotłownia.jpg

 

Jak sobie ustalić wysokość trójnika, z tego co widziałem po schematach kotłów to raczej standard to nie jest, rozumiem że lepiej żeby otwór wyszedł wyżej wtedy

dajemy kolanko, tylko ile miejsca to zajmie, może sie okazać że drzwiczki kotła będe juz miła na przeciwległej ścianie. Jak to widzicie ?

 

 

 

pozdrawiam

 

Jakbyś wybrała model Sztoker-25, to w/g ustawienia z Twojego szkicu zajmie 50cm miejsca w głębokości, od kosza do przodu kotła 119cm a obsługa i rozpalanie będą od strony wejścia tych górnych drzwi. Tutaj od strony kosza i podajnika wystarczy 20cm miejsca.

 

Jakbyś wybrała model Skam-P Premium 17kW to przy górnym czopuchu i takim ustawieniu na głębokość zajmie 65cm a od podajnika do końca kotła będzie 130cm, ważne, aby po stornie podajnika zostało min.40cm na obsługę palnika

Obsługa, dojście do drzwiczek kotła od strony tych dolnych drzwi kotłowni i tej pełnej ściany

 

Warto zrobić wejście kominowe na wys.170cm od posadzki...

Pytanie gdzie będzie dolna wyczystka komina, jak z boku lub w pomieszczeniu za kotłownią, to kotły można dosuwać do komina, w innym wypadku min.30cm, aby jakoś dojść do dolnej wyczystki kominowej.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morni napisał np. "chciałbym

jak najmniejszy " :)

kurcze ale też napisał "miała" tzn. napisały dwie osoby czy obojniak?

 

:) ja się zasugerowałem końcówką wypowiedzi

"drzwiczki kotła będę już miła...."

 

ale chyba masz rację morni to będzie raczej "Pan"

 

z tymi nickami to czasami lekki kłopot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki a może jakbyś wybrał? Mniemam że morni to kolega :)

 

Zależy z której strony będziemy kocioł obsługiwać oraz na ile w głąb musi wystawać od komina?

Nie znam też odległości do otworu dolnych drzwi wejściowych, wiem tylko, że szerokość razem z drzwiami = 250cm, nie wiem też na ile do wnętrza pomieszczenia wchodzi komin

 

Mniej na głębokość zajmie sztoker, jeżeli jest to ważna kwestia.... tyle,że obsługa kotła tj. rozpalanie oraz czyszczenie będzie z innej strony :)

Przy górnym wyjściu spalin przód kotła można zrównać z początkiem ściany kominowej, i tak podłączymy to jakimiś przedłużkami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morni Warto zastanowić się jeszcze nad kotłem firmy Tilgner EKR jakieś 18kW - 20 kW z ekoenergią oraz sterownikiem eCoal lub Cobra szer. kotła to 1100mm,głębokość z czopuchem to 840mm,tutaj wylot spalin można zrobić w dowolnym kierunku na życzenie klienta.

 

Drugi jaki mogę polecić to RBR EKOUNIWERSAL 17kW do 200m2 pow grzewczej z ekoenergią i sterownikiem eCoal ,wylot spalin do góry z regulowanym kolanem.Wymiary kotła to wysokość z wylotem spalin 1310mm,wys. samego kotła to 1050mm,szer. 1080mm,głębokość 600mm.

Kocioł można dosunąć do ściany na min 15cm ze względu na dojście do zdzieraka wymiennika pionowego bardzo fajne rozwiązanie co do jego czyszczenia :).

 

Trzeci polecany kocioł to Ogniwo Eko Plus 16kW chyba dobrze ci znany z tego forum więc opisywać nie muszę :)

Także masz juz 5 kociołków do wyboru a on należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uaktualniam pytanie o kocioł na na ekogroszek.

 

Dom ma powierzchni użytkowej 83,5 ( parter ) + 114 ( poddasze ) = 197 m2.

 

Zaznaczam że poddasze liczone po podłodze , kubatura jaką orientacyjnie wyliczyłem odliczając skosy na poddaszu to 485 m3.

na parterze nie liczyłem kotłowni 9m2 oraz garażu 18 m2.

Dom wykonany z edera 30 p+w , przewiduję 12cm styropianu.

Oczywiscie dach i podłoga ocieplone.

Kocioł bedzie grzał zwykłe grzejniki + podlogówka na korytarzach, łazience i kuchni ( max 60 m2 )

Oczywiscie będzie grzał również wodę w zasobniku ( na spółke z solarami ).

Nie chciałbym pieca przewymiarować, wg róznych metod różne moce kotła mi wychodzą

W miare możliwości chciałbym jak najmniejszy gabarytami kocioł, kotłownia jest troche mała.

 

Załączam rysunek kotłowni

http://mg-moto.pl/pliki/kotłownia.jpg

 

Jak sobie ustalić wysokość trójnika, z tego co widziałem po schematach kotłów to raczej standard to nie jest, rozumiem że lepiej żeby otwór wyszedł wyżej wtedy

dajemy kolanko, tylko ile miejsca to zajmie, może sie okazać że drzwiczki kotła będe juz miła na przeciwległej ścianie. Jak to widzicie ?

 

 

 

pozdrawiam

 

Jarecki proponuje Skampa lub Sztokera..... a ja chcę powiedzieć że OE+ 16 kW ma 112 cm mierząc gorą kocioł z zasobnikiem..... tak więc zmieści się u Ciebie bez problemu.

Nie ukrywam że sam rozpatrywałem zakup Sztokera z uwagi na jego innowacyjność ...... ale niestety nadal jest tych kotłów bardzo mało - dlatego zrezygnowałem. Brałem także pod uwagę sterownik i powiem że ecoal jest nr 1. I nie chodzi tylko o sam sterownik, ale postawę Panów z Elektro-Systemu. Kocioł mi wygasł - dostałem maila, odpowiedź na maila już po kilku minutach....... to się nazywa dbanie o klienta. Właśnie ukazało się najnowsze oficjalne oprogramowanie, jest forum internetowe odnośnie e coala czy bruliego i można wymienić się doświadczeniem - dlatego polecam OE+ :)

Dziś czyściłem swój kociołek.... sama przyjemność: podniosłem pokrywę, 5 minut "roboty" i po bólu.... nic się nie dymiło, nie kurzyło na pomieszczenie kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, to piec na pellet...miałem nadzieję, że coś poradzicie...

 

ten kocioł to typowy koksownik i żaden palnik tego nie zmieni. Wymiennik tu działa bardziej na zasadzie promieniowania podczerwieni od żaru niż konwencji ze spalin.

na tym wynalazkiem nawet nie masz co się zastanawiać, bo czasy koksowników już dawno minęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) a jednak coś się dowiedziałem, dzięki wielkie , już mi przeszło z tym piecem...pozdrawiam i dziękuję

 

jak chcesz koniecznie na pelet, to musisz się liczyć ze sporą ceną za kocioł dobrze powyżej 10tys. Musisz się liczyć z ceną peletu porównywalną z ceną ekogroszków, musisz się liczyć z wyższym zużyciem niż ekogroszków, nawet w dobrych dedykowanych kotłach z zapalarką jak np kotły lazara, musisz też się liczyć z okresową wymianą tejże zapalarki, która kosztuje ponad 1100 zł. Z paliw stałych rozsądne koszty ogrzewania to już tylko miał i drzewo. Miał w dobrym tłokowcu, drzewo w dobrym kotle zgazowującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...