Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

osiągając w czasie całego sezonu sprawność wyższą zaledwie o 10% przy 200m2 budynku można zaoszczędzić 1 t groszku za 1100 zł, a taka 4 przewodową sondę można już kupić za 70zł na allegro. Nawet gdyby ją trzeba było dwa razy na sezon wymienić i tak sadzę, e to się opłaci.

 

Oby ona wytrzymała 3tygodnie ciągłej pracy w środowisku węglowym (ta za 70zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby ona wytrzymała 3tygodnie ciągłej pracy w środowisku węglowym (ta za 70zł)

to akurat łatwo sprawdzić, to mam takową i wbrew pozorom niczym się nie różni od tej za 400 czy 500 z zarobioną dedykowaną wtyczką dla toyoty Auris.

Tak jak pisał Zawijan w kostrzewie stosują, ale trudno zdobyć informację nawet na ich forum, ile wytrzymuje i co ile ja wymieniają. W instrukcji natomiast piszą o okresowym czyszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat łatwo sprawdzić, to mam takową i wbrew pozorom niczym się nie różni od tej za 400 czy 500 z zarobioną dedykowaną wtyczką dla toyoty Auris.

Tak jak pisał Zawijan w kostrzewie stosują, ale trudno zdobyć informację nawet na ich forum, ile wytrzymuje i co ile ja wymieniają. W instrukcji natomiast piszą o okresowym czyszczeniu.

 

Tak tylko zacytuję z prostego analizatora spalin do kotłów gazowych i olejowych z opcja badania kotła węglowego:

 

"spalając paliwo wolne od siarki i chemicznych zanieczyszczeń sonda lambda powinna wytrzymać od roku do kilku lat....

...eksperymentując z paliwami stałymi...może się okazać,że uszkodzimy sondę po kilku dniach eksploatacji."

 

Ciekaw jestem też ile wymian takiej sondy zalicza instytut w trakcie sezonu/roku....

 

Trzeba też podkreślić,że Kostrzewa nastawia się głównie pod pellet a to już nieco zmienia postać rzeczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zacytuję z prostego analizatora spalin do kotłów gazowych i olejowych z opcja badania kotła węglowego:

 

"spalając paliwo wolne od siarki i chemicznych zanieczyszczeń sonda lambda powinna wytrzymać od roku do kilku lat....

...eksperymentując z paliwami stałymi...może się okazać,że uszkodzimy sondę po kilku dniach eksploatacji."

 

Ciekaw jestem też ile wymian takiej sondy zalicza instytut w trakcie sezonu/roku....

 

Trzeba też podkreślić,że Kostrzewa nastawia się głównie pod pellet a to już nieco zmienia postać rzeczy....

z tą trwałością sondy to jak z Yeti, dużo coś słyszało, ale nikt nie widział :D

Moja już parę ładnych dóBp :D tam przesiedziała i nie zauważyłem by coś jej zaszkodziło. Na pewno będzie se zapychać pyłami, ale można wykombinować jakiś filierek siatkowy, można też spróbować w jakiejś tulejce umieścić ja w pobliżu palnika gdzie przepływ i temperatura spalin by ją samoczynnie oczyszczały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą trwałością sondy to jak z Yeti, dużo coś słyszało, ale nikt nie widział :D

Moja już parę ładnych dóBp :D tam przesiedziała i nie zauważyłem by coś jej zaszkodziło. Na pewno będzie se zapychać pyłami, ale można wykombinować jakiś filierek siatkowy, można też spróbować w jakiejś tulejce umieścić ja w pobliżu palnika gdzie przepływ i temperatura spalin by ją samoczynnie oczyszczały.

 

Franek czy inny Zdzisiek - zapaleniec mogą sobie taką jedną sondę testować, sprawdzać.

Inny Ziutek może sobie 1szt nawet takiego sterownika zrobić, użytkowac i być zadowolonym

 

Na chwilę obecną nie widzę jednak żadnego producenta sterowników, który do retort węglowych oferuje w skali przemysłowej sterowniki z sondą lamda i daje na nie gwarancje.....

 

Zobaczymy co będzie dalej, czas pokaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie także pisałem, jakie kanały dymne uważam za lepsze i dlaczego (niezależnie od marki producenta na tabliczce)

Podawałem tez inne argumenty, które sa dla mnie ważne, m.in. możliwości korekcji, co podobno zostało także obecnie w jakiejś formie dodane do eCoala.

 

Jarecki 79

Tak się składa że nie jestem instalatorem ani sprzedawcą. Mam tę przypadłość, że nie jestem też zupełnym „świeżakiem”, a tematy o kotłach na tym forum i nie tylko czytam już od kilku lat m. in. Twoje polemiki z zawijanem na temat różnic miedzy Ekoenergią, a Brucerem (nie Brunerem), kwestii budowy wymiennika, rusztów i innych np. filozofii regulacji pracy instalacji. Moim subiektywnym zdaniem, przy całym szacunku dla tego co robisz i ile siły w to wkładasz, po kilku latach czytania i zestawienia merytorycznych i rzeczowych argumentów (w końcu coś więcej niż dotychczasowa marketingowa papka) nie przekonałeś mnie do wyższości swoich rozwiązań. Nie przekonałeś mnie również że rozwiązania konkurencji są gorsze dlatego nie kupiłem polecanego przez Ciebie kotła. Nie jest to Twoja wina lecz ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz doświadczenia zawodowego, o które rozbił się Twój przekaz.

 

Napiszę wprost, że razi mnie ten sposób naganiania/reklamy i dla tego pozwoliłem sobie zabrać głos w sytuacji, która miała miejsce dzisiaj, czego wcześniej nie robiłem. To zrażenie nie dotyczy tylko tego przypadku ale również innych „polecających” dla polecania. Polecasz coś napisz w czym jest lepsze od konkurencji, czasami wystarczy nawet że nie jest lepsze, a jest tańsze i to też jest jakiś argument w kontekście tytułu tego wątku. Kazdy będzie miał okazję zweryfikować czy oby na pewno.

Chcesz polecać dla polecania to przejdź do działu reklama.

 

Rozwój produktów powinien cieszyć, konkurencja także, bo mobilizuje do dalszego rozwoju i pracy.

 

I tego Tobie oraz sobie życzę. Tak naprawdę marzy mi się obiektywne, konsumenckie zestawienie porównawcze m. in. wyników badań omawianych tutaj kotłów ich słabych i mocnych stron tak żeby każdy był w stanie dobrać coś odpowiedniego dla swoich uwarunkowań, a producent mógł potwierdzić trafność przyjętych rozwiązań. Jest lepiej bo pojawiły się jakieś badania, czekam na dalsze postępy w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym rankingu od dawna rządzą dwie strony i właściwie tylko ich kotły. By było cokolwiek wspólnego z rankingiem pilnować tego musiała by administracja, a i tak wątpię by im się udało. To jest biznes i tu kasa rządzi, a taki jak ty czy ja może tylko wyłuskać to co mu potrzebne i wyciągnąć własne wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regut1

 

Trafiłeś w sedno. Takież są i moje odczucia.

Ponadto abstrahuję, czy wywody Zawijana są nieco stronnicze, czy nie, ale spełniły moje oczekiwania co do spójności i logiki przekazu, a przede wszystkim co do ładunku wiedzy teoretycznej w bezpośrednim związku z praktyką.

Ten i podobne tematy pozwalają "wyekstrahować" sporo potrzebnych informacji (choć "dziewicą" nie jestem, 15 lat biegania do kotłowni).

A dalej to już ... Homo sapiens, więc każdy wyciąga wnioski sam.

 

P.S.

Jestem świeżo po zakupie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym rankingu od dawna rządzą dwie strony i właściwie tylko ich kotły. By było cokolwiek wspólnego z rankingiem pilnować tego musiała by administracja, a i tak wątpię by im się udało. To jest biznes i tu kasa rządzi, a taki jak ty czy ja może tylko wyłuskać to co mu potrzebne i wyciągnąć własne wnioski.

 

¾ tego forum to naganianie, marketing i łowienie klienta. Wydaje mi się że sama administracja przyjęła takie komercyjne wykorzystanie potencjału tego forum, jeszce bardziej widać to w samej gazecie. Idea sama w sobie nie jest tragiczna pod warunkiem że dyskutuje się o rozwiązaniach i problemach wtedy można dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Nie ma jednego idealnego. Gorzej jak cała dyskusja sprowadza się do „u mnie kup, kup u mnie”, a opinie o produkcie są ferowane w zależności od tego na czyje zamówienie powstają. Nie ma przeszkód żeby inni producenci kotłów dołączyli do dyskusji i potrafili merytorycznie udowodnić że ich produkt jest lepszy bądź nie jest dużo gorszy a ma inne zalety np. cały czas interesuje mnie doświadczenia z eksploatacji palnika rynnowego, jest też wątek o spalaniu bezpośrednio na ruszcie. Ideału nie ma ale teoria zapodana przez zawijana pozwoliła przynajmniej wiedzieć czego wymagać i o co pytać. Wskazał też że najbardziej miarodajne są badania. Potrafię docenić też Jareckiego, że się nie bał konfrontacji i podejmuje rzuconą rękawice jest też na tyle uczciwy że nie kryje kto mu płaci za pisanie;-). Całość zweryfikuje praktyka i jeżeli będzie jeszcze to forum lub inne, to chętnie opiszę swoje doświadczenia. Moze ktoś napisze coś o swojej rynnie?

 

Żeby zobaczyć że może być gorzej spójrz na bagno w tematach o kominkach. Przyznam że im dłużej tam czytam tym bardziej robi mi się niedobrze (grzecznie napisałem) i mam mocne przeczucie żeby omijać usługi naganiaczy -kominiarzy szerokim łukiem.

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, moi rodzice maja piec "Białek" ma on jakieś 6 lat. Palnik retortowy nie wygląda najlepiej w porównaniu z tymi nowymi, robi się dużo spieków...Moje pytanie brzmi : czy można go zmienić na inny, stosowany w nowszych piecach? Czy będą pasowały mocowania i cała reszta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff…!

Widzę, że po okresie śpiączki (letniej?) wątek ożył.

Ponieważ w ostatniej dyskusji znalazły się wtręty dotyczące mojej osoby, muszę się odezwać.

Zacznę od tego, iż nie mam zamiaru dyskutować na tematy merytoryczne z Kolegami Jareckim i VldEm, ponieważ zadeklarowali oni, że nie uważają moich wyników badań za obiektywne, więc taka dyskusja byłaby bez sensu.

Choć chętnie usłyszałbym wyjaśnienie, dlaczego to w przypadku zainstalowania kotła 15kW dom potrzebuje 15kW ciepła, a w przypadku zainstalowania kotła 20kW ten sam dom potrzebuje tylko 12kW ciepła. A co będzie, jeśli zainstalujemy tam kocioł 25kW? Czy dom będzie potrzebował jeszcze mniej ciepła? Może 10kW?

Zwróćcie uwagę, że napisałem „nie uważają moich wyników badań za obiektywne”. Nie napisałem, że „podważają moje wyniki badań”. Gdyby przedstawili jakieś inne wyniki badań, które podważają moje wyniki – podjąłbym dyskusję w celu wyjaśnienia, skąd biorą się takie różnice. Nie mam jednak o czym dyskutować z ludźmi, którzy z góry zakładają, że moje wyniki nie są obiektywne.

Strasznie jestem jednak ciekaw (bo tego nie napisali), co to według nich znaczy, że moje wyniki nie są „obiektywne”. Czy to znaczy, że badania są wykonane niefachowo lub nieudolnie? Czy może to, że te badania są tendencyjne? Czy może też to, że te wyniki są sfałszowane? Jak ktoś mówi „A” – niech powie także „B”.

Jarecki wprawdzie coś tam napisał, że nie mogę być obiektywny, bo jestem osobiście zaangażowany w eCoalu, Burnerze-S i Ogniwie Eko Plus. Oczywiście – jestem. Choć nie żywi mnie firma produkująca te wyroby, jak Jareckiego firma Sekom. Czy mam wobec tego rozumieć, że Jarecki jest jeszcze bardziej nieobiektywny ode mnie?

Co do Kolegi Vld – nie wiem kim jest i z jakiej pozycji występuje na forum. Nie wiem także, czemu tak się zawziął akurat na mnie. Wiem tylko, że założył nawet wątek na innym forum - Tajemnica algorytmu eCoal (kod zawijana)

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10004-tajemnica-algorytmu-ecoal/

gdzie również wyżywa się w czepianiu się mojej osoby, szczególnie do spółki z niejakim Pieklorzem, „pracownikiem z branży, miłośnikiem morza, plaży oraz słońca”, którego poglądy (szczególnie w stosunku do mojej osoby) nic się nie różnią od poglądów niejakiego Jareckiego. Czyżby była to cecha miłośników morza?

To tylko jednak taka sobie dywagacja na boku. Specjalnie mnie to nie podnieca.

 

Natomiast co do wypowiedzi Kolegi Regut1 – chętnie podpiszę się oboma rękami pod jego tekstami. Dodam do tego co napisał, że kilka miesięcy temu wykonywaliśmy w naszym Instytucie badania atestacyjne kotłów firmy Defro z palnikiem rynnowym. Wyniki były niezłe, więc zaproponowałem wykonanie badań eksploatacyjnych, w tym sprawdzenie pracy tego kotła pod sterownikiem eCoal.pl. Jak myślicie – jaki był odzew?

 

Tak jest. Każdy producent ma dostęp do tego forum. Redakcja nie stawia barier zaporowych. Czemu nie ma tu dwustu producentów z informacjami o swoich kotłach? Odpowiedzcie sobie sami.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyniki były niezłe..." tzn. nie lepsze od burnera?,tzn. nie warto w nie inwestować jeśli nie chce palić się zbożem?

 

Jak dotąd, wykonaliśmy dla tych kotłów tylko podstawowe badania atestacyjne według procedur IChPW. Kryteria takich badań spełnia kilkaset kotłów obecnych aktualnie na krajowym rynku.

Takie badania to jednak za mało, aby wydać rzetelna opinię n/t walorów eksploatacyjnych kotła.

Kto nie pamięta, czym się różnią badania atestacyjne od eksploatacyjnych - może sobie przypomnieć

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy tutaj doświadczonych doradców :) proszę o opinię pieca SZTOKER 25KW. Palenisko klepsydrowe (w piecach GRANPAL jest bardzo podobne) jest podobno lepszym rozwiązaniem niż retorta. Czy piec z takim paleniskiem jest oszczędniejszy niż piec z retortą (biorąc pod uwagę, że sterowane są tym samym dobrym sterownikiem np. COBRA)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy tutaj doświadczonych doradców :) proszę o opinię pieca SZTOKER 25KW. Palenisko klepsydrowe (w piecach GRANPAL jest bardzo podobne) jest podobno lepszym rozwiązaniem niż retorta. Czy piec z takim paleniskiem jest oszczędniejszy niż piec z retortą (biorąc pod uwagę, że sterowane są tym samym dobrym sterownikiem np. COBRA)?

 

Masz tu cały wątek na ten temat

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm staram się pomagać, nie każdemu się to podoba.

 

Z drugiej strony skąd brać doświadczenia, uwagi i sposób na pomoc, jak nie od kogoś, kto ma z tym dzień w dzień do czynienia w skali większej jak 1szt. kotła w 1domu.

 

Zwykła osoba nie jest w stanie znać obsługi kilku palników, sterowników. Inni mogą pisać, ale sie widocznie kogoś boją.

 

Ja to traktuję jako hobby.

Również wszystkim życzę, aby sterowania, palniki oraz kotły były co raz lepsze.

Także dzięki Wam, użytkownikom forum, to przede wszystkim Wy swoimi opiniami pokazujecie kierunki rozwoju i poprawek, tutaj krzywe drzwiczki, które się haczą, tutaj jakiś kłopot z zadymieniem pojemnika, gdzies zbyt mały i niewygodny otwór do czyszczenia pionowej wyczystki, kłopot z zawleczkami, jakies problemy przy aktualizacjach itp. itd. to są tematy, nad którymi można po uwagach pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...