Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej widziałem dzisiaj brucera w na żywo i musze powiedziec że to kawał żeliwnego odlewu, budzi szacunek. To to duże takie że ledwo w piecu sie mieściło (ogniwo eco) . Spalanie dośc gładko w nim idzie jednak chyba gorzej niż na obrotówce ( paliliśmy Pieklorzem) gołym okiem widać że więcej kopci.

Ale spieki z (innego wegla) tak fajnie wypiętrza przeciwuzojeniem i łamie; na pewno jest niesamowicie uniwersalny jara sie w nim wszystko. Jestem pod wrażeniem.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisz jeszcze - jeśli pamiętasz - z jakim sterownikiem było to OGNIWO. Jestem bardzo ciekaw.

 

Gościu jechał na "ręcznym" był to pokaz na targach. Otwarte drzwiczki czyli mało wiarygodna proba. Pod koniec tygodnia bede montował Ogniwo z brucerem sterownik chyba ecoal to troche sie pobawię i opiszę wrażenia. Ogniwo zmienił konstrukcją wymiennika pod brucera w tych starszych S8wc jest taki niemożliwy do wyczyszczenia a w eco fajny dostęp od góry zero komplikacji. I co jeszcze mają możliwość zmiany strony podajnika, odkrecasz 6 śrub i można go przenieść na drugą strone pieca.

Ciekawą ofertę miał SAS -obrotówka, Polspaw i Zrębiec. Ten ostatni ma fajny piec z klasyczna retorta z możliwoscia palenia pelets ale cena troche wygórowana 7300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkf Wysłany: Sro, 2 Wrzesień 2009 06:43 Temat postu:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Standardowo, w przypadku dobrze izolowanego domu, przy wysokościach pomieszczeń ok 2,5m i co ważne dobrze izolowanym stropie można przyjąć że potrzebna jest moc 1kW/10m2.

Przy automatyce od Kostrzewy moc może być niższa, tam mają sondę lambda która podciąga sprawność kotła.

:o to przelicznik do normalnego domu z lat 90 a nie do naszych termosow teraz to miez ise w metrach do ogzania a nie w kw bynajmniej takie pprzeliczenia widzialem

przy dobze ocieplonym domu i stropie i szczelnych oknach wentylacja z odzyskiem pokusil bym sie o polowe wydajny piec i to powinien wystarczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej słyszy się o kotłach z palnikiem Brucer'a,

Wiele osób narzeka na spore spalanie. Wydaje się, że nie do końca dopracowany jest ten palnik.

 

Cytowane powyżej uwagi są nieprawdziwe z technicznego punktu widzenia. Obserwowane przez tych komentatorów zwiększenie zużycia paliwa ma inne przyczyny niż niedoskonała konstrukcja palnika. To co napisałem dotyczy każdego palnika, nie tylko BRUCERA. Palnik może być niedopracowany pod kątem mechaniki działania, niezawodności itp., bo to wychodzi dopiero w eksploatacji ciągłej. Natomiast badanie efektywności spalania palnika automatycznego należy do grupy najprostszych badań technologicznych - bada się po prostu zawartość niedopalonych części gazowych w spalinach i zawartość niedopalonych części stałych w popiele, przy czym na obniżenie sprawności cieplnej kotła (czyli zwiększenie zużycia paliwa) zdecydowanie silniejszy wpływ ma niedopalenie części stałej paliwa. W tym badaniu naprawdę trudno się pomylić.

Tutaj nie ma miejsca na szczegółowe wywody na ten temat. Zapraszamy do czytania naszego bloga "kotły co - poradnik użytkownika (http://zawijan.wordpress.com/), gdzie te zagadnienia omawiamy dużo obszerniej. W tym miejscu chcemy przedstawić tylko skondensowane wyjaśnienia praktyczne.

Niedopalone części gazowe w spalinach - w dobrze pracującym kotle - to z grubsza 1000mg/m3. Strata sprawności z tego tytułu stanowi około 0,5%. Pogorszenie spalania do zawartości części palnych w spalinach 3000mg/m3 zwiększa stratę do 1,5% a w kotle kiepskim zasypowym ręcznym, gdzie zawartość części palnych w spalinach jest 5000mg/m3 - strata wynosi 2,5%. Jest to, jak widzicie niewiele.

Gorzej jest w przypadku niedopalonych części stałych w popiele. W dobrym kotle ilość części palnych w popiele wynosi z grubsza 15-20%, co daje stratę sprawności spalania 1-2%. Wzrost części palnych do około 40% (takie przypadki są częste w eksploatacji) zwiększa stratę do około 6% a przy 75% części palnych w popiele (takie przypadki się zdarzają) strata wzrasta do 10%.

Najgorzej jednak jest w przypadku przedawkowania powietrza do spalania oraz nie utrzymania temperatury spalin na odpowiednim poziomie. W dobrym kotle temperatura spalin powinna utrzymywać się na poziomie do 180 st. Celsjusza, a zawartość tlenu w spalinach do 12% - wtedy tzw. strata kominowa nie przekracza 12-14%. Wzrost temperatury spalin do np. 270 st. Celsjusza zwiększa stratę do 20% (przy normalnej zawartości tlenu w spalinach) a wzrost nadmiaru powietrza do zawartości tlenu w spalinach 16% zwiększa stratę do 21% (przy niskiej temperaturze spalin, bo przy takim nadmiarze powietrza trudno uzyskać wysokie temperatury spalin).

Podsumowując - Obarczanie palnika winą za zwiększone zużycie paliwa ma sens tylko w jednym przypadku - kiedy w kotle mamy zainstalowany palnik za mały w stosunku do oczekiwanej mocy kotła - w takim przypadku forsowanie palnika poprzez zwiększanie nadawy węgla i ilości powietrza prowadzi do sytuacji, w której spalamy tylko gazowe produkty rozkładu substancji węglowej (tzw. części lotne) natomiast stała pozostałość (żar) nie zdąży się dopalić i jest wypychany przez kolejne porcje paliwa do popielnika.

W innych przypadkach powodem jest zawsze złe wyregulowanie ilości paliwa, ilości powietrza i przerwy na dopalanie. Zmiana typu palnika w kotle stwarza bezwarunkową konieczność przeregulowania sterownika.

Regulacja sterownika "na oko" jest niezmiernie trudna. O ile sytuację nadmiaru paliwa w stosunku do powietrza można zaobserwować nawet mało wprawnym okiem (ciemny kolor paleniska, dym z komina, dużo niedopału w popiele), to sytuacja nadmiaru powietrza w stosunku do paliwa jest nie do zauważenia nawet "fachowym" okiem. A jak napisaliśmy powyżej, właśnie w tej sytuacji straty sprawności (czyli zużycie paliwa) są największe.

 

dzięki zawijan za wytłumaczenie problemu.

Pisząc o dużym spalaniu opierałem się na opiniach świeżych użytkowników tych kotłów. Pewnie wynikało to z niedostatecznej wiedzy użytkownika i odpowiedniego wyregulowania kotła.

Chciałem też wywołać dyskusję nt. kotłów z palnikiem Brucer. Bo wciąż jest to nowość.

Odnośnie Twojego bloga, to będę go z zaciekawieniem śledził. Gdyż planuję zakup kotła z palnikiem Brucer.

Ostatnio dzwoniłem do Ogniwa i kocioł 15 KW kosztuje 8.200 zł. Trochę dużo. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem też wywołać dyskusję nt. kotłów z palnikiem Brucer. Bo wciąż jest to nowość.

Odnośnie Twojego bloga, to będę go z zaciekawieniem śledził. Gdyż planuję zakup kotła z palnikiem Brucer.

Ostatnio dzwoniłem do Ogniwa i kocioł 15 KW kosztuje 8.200 zł. Trochę dużo. :roll:

 

Gorąco zachęcam do takiej dyskusji. Jako współtwórcy palnika BRUCER i sterownika eCoal.pl deklarujemy stałą obecność w tej dyskusji i gotowość do udzielenia wszelkich możliwych wyjaśnień.

W zeszłym roku sprzedano blisko 2000 palników Brucer (pierwszy rok sprzedaży), więc grono użytkowników powinno już być spore. Może mają kontakt z forum - zobaczymy.

W tym roku rozpoczęto sprzedaż palników Brucer ze sterownikiem eCoal.pl (między innymi dla kotłów OGNIWO-EKO z Biecza). Pojawią się więc także użytkownicy tego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla instalatorów

do uruchomienia sterownika e'coal trzeba wołać serwis bo nawet funkcje wody użytkowej trzeba przez nich aktywować. Wszystkie inne zmiany ustawień fabrycznych także co nie jest tanie ale nie ma inego wyjscia - nie polecam.

Kto nie wierzy niech sprawdzi w instrukcji na http://www.ecoal.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla instalatorów

do uruchomienia sterownika e'coal trzeba wołać serwis bo nawet funkcje wody użytkowej trzeba przez nich aktywować. Wszystkie inne zmiany ustawień fabrycznych także co nie jest tanie ale nie ma inego wyjscia - nie polecam.

Kto nie wierzy niech sprawdzi w instrukcji na http://www.ecoal.pl

 

Nie masz racji w tym napisałeś, ale wina leży po stronie autorów instrukcji obsługi.

Jak sądzę, powodem Twoich uwag jest punkt:

5.5.Parametry serwisowe

Służą do zmian parametrów pracy kotła. Dokonywać zmian w tych ustawieniach powinien tylko serwis. Dostęp do możliwości ustawień zabezpieczony został hasłem.

 

Autorzy instrukcji nie wzięli pod uwagę, że sformułowania "serwis” oraz "parametry pracy kotła” nie są jednoznaczne i mogą być różnie odczytane przez różnych odbiorców. W wyniku Twojej uwagi ten punkt został zweryfikowany i aktualnie brzmi:

5.5.Parametry zaawansowane

Służą do ustawień instalacyjnych kotła. Dostęp do możliwości zmian tych ustawień został zabezpieczony hasłem.

 

A teraz do rzeczy.

Ideą sterownika eCoal.pl jest brak możliwości ingerencji w proces wytwarzania ciepła, zarówno przez użytkownika/operatora, jak i przez instalatora/serwisanta. Parametry pracy palnika (czas podawania paliwa, czas przerwy i wydajność/obroty wentylatora) ustalane są automatycznie (według stosownego algorytmu) i nie ma możliwości ich zmiany. Wyjątkiem jest tylko stan podtrzymania żaru, gdzie użytkownik/operator może z poziomu operatora zmieniać czas przerwy między kolejnymi przedmuchami, zaś instalator z poziomu parametrów zaawansowanych (zabezpieczonego hasłem) może zmieniać parametry podtrzymania (czas podawania paliwa, czas przedmuchu krótkiego i czas przedmuchu długiego). Czy takie działania będą potrzebne? Trudno powiedzieć. Na razie nie stwierdziliśmy przypadków takiej potrzeby, ale nigdy nie wiadomo, czy nie trafi się taka potrzeba w jakiejś indywidualnej specyficznej sytuacji.

 

Instalator i użytkownik mogą decydować tylko o sposobie wykorzystania wytworzonego ciepła. Przeważająca część funkcji z tego obszaru obsługi jest dostępna z poziomu operatora.

Natomiast druga część jest zabezpieczona hasłem i powinna być dostępna tylko dla instalatora, aby "chronić użytkownika przed nim samym”. Podkreślam – nie dla serwisu producenta (jak mogłoby się wydawać ze starego sformułowania), lecz dla instalatora kotła. Hasło można uzyskać od producenta sterownika lub producenta kotła bez żadnej opłaty i fatygi. Jeśli użytkownik się uprze, to także może otrzymać to hasło, ale straci wtedy adresata ewentualnej reklamacji w przypadku "efektywnego” rozregulowania pracy instalacji. Sterownik wyposażony jest w kartę pamięci, która pozwala instalatorowi lub serwisantowi producenta odtworzyć wszystkie działania użytkownika/operatora z okresu całego sezonu grzewczego.

 

Sterownik ma ustawienia "fabryczne”, które pozwalają uruchomić i eksploatować kocioł natychmiast po podłączeniu. Jedynym parametrem ustawianym przez użytkownika/operatora jest wartość zadana temperatury wody podgrzanej (wychodzącej z kotła). Można ją ustawiać ręcznie, lub za pomocą programatorów, czy termostatu, których uaktywnienie wymaga tylko zainstalowania w stosownym miejscu czujnika temperatury (znajdującego się w zestawie sterownika eCoal.pl) i podłączenia do odpowiednich zacisków sterownika.

 

Ustawienia "fabryczne” zakładają pracę układu z pompą mieszającą. Do uaktywnienia takiego układu wystarczy zainstalowanie czujnika temperatury wody powrotnej i podłączenie pompy do sterownika. W przypadku innych układów niezbędna jest zmiana parametrów zaawansowanych.

 

Z poziomu parametrów zaawansowanych instalator może zmienić także możliwy zakres ustawiania wartości zadanej temperatury wody podgrzanej (wychodzącej z kotła). Ustawienia "fabryczne” dopuszczają zakres 45-80°C. Maksymalny możliwy zakres to 42-80°C.

 

Tak więc możesz się nie obawiać żadnych nadzwyczajnych trudności. Zapewniam Cię także, że wszelkie konsultacje z producentem sterownika eCoal.pl będą możliwe za darmo i bez przeszkód. Instaluj, próbuj i informuj o rezultatach. Czekamy na Twoje informacje, bo z Twoich postów wynika, że znasz się na tych problemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.

Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

 

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.

Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.

Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

 

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.

Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

 

malka znasz moze cenę tego retklastera???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

 

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

 

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

 

Ja chyba gdzieś o niego pytałem. O ile mnie pamięć nie myli to była kwota rzędu 15 tys. Koszty tworzą podzespoły m.in wentylator za 600 eur. Są tam jakieś wyciągi do spalin itp itd. Generalnie kocioł ten został stworzony po to żeby pokazać że da sie zrobic na prawdę ekologiczny kocioł węglowy a nie po to żeby do sprzedawać. Podejrzewam że jest trudny w obsłudze a zwłaszcza w czyszczeniu bo zapewne ma turbolizatory albo inne dziwnie brzmiące nazwy po to aby zwiększyć do maximum sprawność.

 

Firma Seko ma ciekawy kociol w ofercie

http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kociol_co_podwojny_eko2wj.html

Wszystkopalny i/LUB małoobsługowy dzięki podajnikowi.

Ja sie jednak na niego nie zdecydowałem.

 

Pzdr

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za piecem wielopaliwowym już od dłuższego czasu, ale teraz bardziej intensywnie.

Znalazłam kocioł Retklaster25 - czy ktoś z Was taki użytkuje i może podzielić się doświadczeniami ?

 

jeszcze ciekawi mnie KTM Tilgnera i KWMP2 Kotremu - te piece mają tą zaletę, że są płytkie i długie, czyli idealne do naszej kotłowni.

Niestety z powodu gabarytów odpadł nasz faworyt - ling duo :(

 

malka znasz moze cenę tego retklastera???

 

ok 15 tyś netto, ale nie produkują go seryjnie, trzeba zamówić i czekać :roll:

Mnie jednak po rozmowie z producentem odstraszył fakt czekania bóg wie jak długo na części zamienne, które są sprowadzane z Niemiec, po prostu nie ma serwisu na ten kocioł.

Wniosek - skreślam go z listy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retklaster o ile sie nie myle to była konstrukcja Klastera Pleszewskiego a której ze względu na horendalne opłaty licencyjne nikt nie zdecydował sie produkować, piec o tej nazwie był wystawiany na targach poznańskich.

 

Jacek dobralismy ogniwo eco 15 kw do domu 160 m (nowy budynek, dobrze ocieplony)i sądzę że wystarczy, ma grzać także cwo ale w budynku jest jeszcze kominek 14 kw.

 

ja mam dom o pow. 177 m2 + cwu i też dobrze ocieplony.

I też myślę nad 15 KW.

A jak jest z serwisem przy sprzedaży przez sklep internetowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 15 tyś netto, ale nie produkują go seryjnie, trzeba zamówić i czekać :roll:

Mnie jednak po rozmowie z producentem odstraszył fakt czekania bóg wie jak długo na części zamienne, które są sprowadzane z Niemiec, po prostu nie ma serwisu na ten kocioł.

Wniosek - skreślam go z listy.

 

to ja go tez zdecydownaie skreslam !!! i dodatkowo z tego drugiego powodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...