Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podsumowanie miesiąca: koszt grzania C.O. i Cwu w domu (9.5m na 11m dwie kondygnacje) dla dwóch rodzin to 9.8 zł na dzień, podzielić na 2 to 4.9zł dla jednej rodziny. Zawsze mogłoby być taniej lub drożej. Temperatura w domu nigdy nie spadła poniżej 24 st, oscyluje w pobliżu 25st. Teraz jest 24.4 bo było wietrzenie przed spaniem. Brakuje okien trzyszybowych i rekuperatora z GWC :)

 

U mnie od 14.10 do dzisiaj poszło 125 kg Pieklorza + 25 kg Ledvickiego brunatnego - okien 3 szybowych nie mam, a reszta jest opisana tu:

https://esterownik.pl/sterownik/449

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak ustawię za dużą temperaturę to będzie moja strata. A jak za małą to kocioł nie da rady osiągnąć zadanej temperatury?

 

Badając swoje kotły wiem np., że 17kW osiągam przy temp. spalin 170,2st.C na czystym wymienniku, zatem mogę sobie wprowadzić 200st.C czy tam 220st.C jako górne ograniczenie.

 

25kW badane na czystym wymienniku to średnia (z pamięci) koło 202st.C, więc dla spokoju zadaję sobie granicę 250st.C....

 

 

Jak ustawisz za dużą granicę, to nigdy jej pewnie nie osiągniesz.... więc non stop będzie nadmuch i podawania, jak ustawisz za niską, to Ci wcześniej odetnie nadmuch i kocioł nie dojdzie do temp. zadanej.... coś w ten deseń w dużym skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem od paru dni "szczęśliwym "posiadaczem ster Bruli

Odczytuąc zasadę jego działnia uważam że dmuchawę należy ustawić na takie obroty

aby sterownik przy osiągnięciu ustawionej maksymalnej tem spalin miał możliwość zdejmować obroty dmuchawy

 

I tu mój problem moja dmuchawa WPA 120 np przy ustawieniu mocy 45% to chce eko do komina wcisnąc

A ustawienie na 25% i przesłona na 90% przysłonieta to chyba nie tędy droga

Więc moje pytanie jakiej mocy macie dmuchawy ?

WPA120 to 80W

myslę ze trzeba przejsc na jakąś o mocy do 40W

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietrzu ja nie chcę wyrastać na jakiegoś eksperta od Bruli czy innych sterowników. Dla mnie temperatura spalin to bardziej wypadkowa pracy kotła. Wiadomo kocioł wchodzi na większą moc to temp spalin rośnie, mniejsza moc maleje. Oczywiście trzeba pamiętać o zabrudzeniu wymiennika jako czynniku powodującym również wzrost temp spalin. Generalnie wydaje mi się, że ten akurat parametr traktować należy jako swego rodzaju policjanta, który w przypadku złych nastaw sygnalizuje to. Bardziej należy się skupić na parametrach typowych dla innych sterowników jak czas pracy podajnika, przerwy itd. Ale to podkreślam - nie znam Bruliego. To bardziej moje wyobrażenia. Oczywiście pewne wnioski można wyciągnąć podglądając pracę kotłów z Brulim na esterownik. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 14.10 do dzisiaj poszło 125 kg Pieklorza + 25 kg Ledvickiego brunatnego - okien 3 szybowych nie mam, a reszta jest opisana tu:

https://esterownik.pl/sterownik/449

 

Niezły wynik ;) Widać lepszą kaloryczność pieklorza. U mnie na ostatnie 26 dni od kiedy rozpocząłem ogrzewanie poszło 300kg retopala (tak twierdził sprzedawca). Temperatura w domu 22-23 st. Cenowo wyszło ~8,5 zł / dobę. W trakcie walczyłem z dużą spiekalnością paliwa, ale w końcu sobie poradziłem i teraz jest znośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietrzu ja nie chcę wyrastać na jakiegoś eksperta od Bruli czy innych sterowników. Dla mnie temperatura spalin to bardziej wypadkowa pracy kotła. Wiadomo kocioł wchodzi na większą moc to temp spalin rośnie, mniejsza moc maleje. Oczywiście trzeba pamiętać o zabrudzeniu wymiennika jako czynniku powodującym również wzrost temp spalin. Generalnie wydaje mi się, że ten akurat parametr traktować należy jako swego rodzaju policjanta, który w przypadku złych nastaw sygnalizuje to. Bardziej należy się skupić na parametrach typowych dla innych sterowników jak czas pracy podajnika, przerwy itd. Ale to podkreślam - nie znam Bruliego. To bardziej moje wyobrażenia. Oczywiście pewne wnioski można wyciągnąć podglądając pracę kotłów z Brulim na esterownik. Pozdrawiam

 

Zastanawiałem się tylko dlaczego chciałeś przejść z Ecoal'a na Bruli-ego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppietzu z czasem człowiek ogarnia coraz więcej. Dlatego chciałbym mieć wpływ na większą część procesu spalania. To jak z człowiekiem. Żeby biegać trzeba najpierw chodzić, żeby chodzić trzeba wstać, by wstać trzeba zaliczyć parę porządnych upadków na tyłek niekiedy pewnie bolących. Tak samo tu. Ecoal wyręcza nas znakomicie z pewnych rzeczy, jednak jestem pewien, że z czasem to mi przestanie wystarczać.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

jaki kocioł, z jakim podajnikiem i sterowaniem polecilibyście do następujących parametrów:

 

* dom ok 200m2

* ocieplony: zewn 15 cm styro/wełna, podłoga 15cm, dach 30cm

* wentylacja mechaniczna z reku

* całkowita projektowana strata ciepła wg programu Audytor OZC to ok 9800W

* oprócz ogrzewania domu, także CWU - planuję zasobnik 140-150l

* całość domu w zasadzie na podłogówce - grzejniki drabinkowe w łazienkach i jeden grzejnik w salonie zasilony niskotemperaturowo z rozdzielacza podłogówki

 

Na początek najważniejsze jaką moc dobrać...myśłałem nad czymś w okolicach 15kW...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

jaki kocioł, z jakim podajnikiem i sterowaniem polecilibyście do następujących parametrów:

 

* dom ok 200m2

* ocieplony: zewn 15 cm styro/wełna, podłoga 15cm, dach 30cm

* wentylacja mechaniczna z reku

* całkowita projektowana strata ciepła wg programu Audytor OZC to ok 9800W

* oprócz ogrzewania domu, także CWU - planuję zasobnik 140-150l

* całość domu w zasadzie na podłogówce - grzejniki drabinkowe w łazienkach i jeden grzejnik w salonie zasilony niskotemperaturowo z rozdzielacza podłogówki

 

Na początek najważniejsze jaką moc dobrać...myśłałem nad czymś w okolicach 15kW...?

 

Tutaj masz takie coś podobnego zrobione przez kolegę z forum

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=32

Podstaw w szare miejsce swoje dane i luknij co Ci tam wyszło....

 

Z ofertę kotła 15-17kW ni ma problemu, jak się na taką moc zdecydujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nic nie mówię.... ale jak by do bruli'ego dodali PID'a.... to by jego notowania wzrosły :)

 

Bele jakiego PID-a nie ma sensu dawać, a przy lepszym korzystającym z pomiaru temp. spalin obrazującemu w pewnym sensie przebieg procesu spalania nim byś się zorientował byłby już eCOAL-em ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...