Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widać, że jednak nie do końca producent Ogniwa przemyślał konstrukcję swojego kotła. Palnik gabarytowo duży, a komora w 15 KW mała, no i ten popielnik. :roll:

Na to wygląda, że miałem nie będzie można palić?

Trochę dziwna sprawa.

Paprociak, napisz jak może już obliczyłeś, jakie masz zużycie groszku i przy jakiej powierzchni domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro napisałem ci na priva.

Jacek.A spalanie to na razie cięzko wyliczyć łyknął ok 40 kg ecogroszku na 1 dobę, ale to był rozruch (ok 150 m w tym z 40 m podłogówki. Potem sie uspokoił i w następnej dobie zjadł jakies 30 kg miału. Jak ustaliłem przepływy i zamontowałem termostaty to całkiem spokojnie sobie pyka ale sprawa braku przestrzeni z boku brucera powoduje że spieki nie maja gdzie spadać i sie wieszaja na takim poprzecznym kątowniku trzeba iść raz na ok 12 godz i to porozbijać. Fakt że ten mój miał to chyba jakis węgiel koksujacy mam na szczescie tylko kilka worków to jakos zmęczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serownik ecoal w trybie automatycznym spisuje się bardzo ok, tzn reaguje na zmianę paliwa i dostosowuje sie płynnie, na miale trochę przerzucał niespalony do popielnika. Moim zdaniem powinna być możliwość większej ingerencji w ustawienia w trybie ręcznym kiedy mamy do czynienia z paliwem "trudnym" .

 

Muszę coś wyjaśnić. Sterownik eCoal.pl Z ZAŁOŻENIA nie daje możliwości żadnej ingerencji ręcznej w ustawienia parametrów procesu spalania. To jest sterownik przeznaczony dla osób, które nie umieją i nie chcą się uczyć ustawiania palnika. Takich osób jest - naszym zdaniem - przeważająca większość. Brak takiej możliwości wyklucza równocześnie możliwość obciążania użytkownika winą za nieprawidłowe spalanie, co - naszym zdaniem - powinno mu dać komfort w sporach reklamacyjnych, czy innych, z producentem lub sprzedawcą.

Zdajemy sobie sprawę, że są osoby, które potrafią porządnie wyregulować spalanie sposobem ręcznym i lubią to robić. Ich eCoal.pl może denerwować.

 

Ani palnik BRUCER, ani Sterownik eCoal.pl nie są rozwiązaniami cudownymi. Nie oczekujcie, że ten układ będzie działał tak samo na węglu dobrym i trudnym. Tak jak napisaliśmy na naszym blogu, że żaden sterownik nie przemieni złego kotła w dobry - tak samo BRUCER z eCoalem nie przemieni złego węgla w dobry. W BRUCERze MOŻNA bezawaryjnie spalać węgle trudne (z pewnością jednak znajdą się i takie węgle, z którymi i BRUCER nie da sobie rady - wszystko jest możliwe), ale efekty spalania MUSZĄ być gorsze - to są czynniki obiektywne.

Dotyczy to szczególnie węgli, które mają tendencje do tworzenia dużych spieków - wszystko jedno, czy koksowych, czy żużlowych. Konstrukcja BRUCERa minimalizuje możliwość zakleszczenia palnika w takim przypadku (ale czy wyklucza? - dotąd nie napotkano na taki przypadek), ale sam fakt powstania spieku jest przyczyną zaburzeń spalania i to jest czynnik obiektywny.

 

Można myśleć o modyfikacji konstrukcji komory palnikowej i popielnika. To nie jest problem skomplikowany technicznie. Proponuję nawet, żeby wszelkie uwagi n/t kotła OGNIWO/EKO kierować do producenta na adres: [email protected]

Zalecam jednak, aby nie wyciągać wniosków zbyt pochopnie. Proszę najpierw popracować jakiś czas, aby zweryfikować obserwacje w trochę dłuższym okresie.

 

I jeszcze jedno. Zmiana rodzaju paliwa zasilającego kocioł to jest POWAŻNE zaburzenie procesu spalania. Proszę nie oczekiwać, że eCoal.pl poradzi sobie z tym w ułamku sekundy. Czasem - tak, ale czasem trzeba poczekać kilkadziesiąt minut na ustabilizowanie się parametrów pracy. Myślę jednak, że i tak będzie to trwało krócej, niż przy ingerencji ręcznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że w tym temacie znajdą sie użytkownicy tłokowców i pomoga mi w wyborze

Na etapie wyboru kotła zrezygnowalem z kotła slimakowego na rzecz tłokowca

bardzo prosze o pomoc w wyborze kotła (+ i - mile widziane)

 

Pytanie konkursowe brzmi :

 

TAURUS GAUR 31 kW czy Lazar Multikomfort MK31 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytam o waszych doświadczeniach i opinei tn. kotłow na ekogrosz. Przymierzam sie kupic z pleszewa Stalkot. Zastanawiam sie tylko czy KWM-SGR czy KWM- SR . Jesli ten piewrszy to czy z podajnikierm samoczyszcącycm uniwersalny czy retorowym? Jakie macie doświadczenie i opienei na ten temat? A moze odradzacie firme Stalkot?

Zamierzam ten kocioł wspomóc czasami kominkiem z płaszczem wodnym.

 

Z góry Dziękuję za opinie i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że oczekuje od ecoal'a cudów, i moim zdaniem to dobry sterownik. A co do ogniwa to także całkiem dobry piec z tym , że niedopracowany. Poza drobnymi błedami w konstrukcji - zbyt mało miejsca wokół brucera mój był niechlujnie zmontowany- niedokrecone śruby, pozamieniame przewody w sterowniku, przekręcona górna cz. brucera o 180 ( ciężko było zauważyć :evil: ) pogrzebacz za wysoki i nie wchodził pod retorte aby wygarnąć popiół - trzeba było heblować gumówką :-?

TYLKO mam nadzieje że to tylko mało znaczące szczegóły i całość bedzie działała kilka ładnych lat.

Mam pytanie czy ktoś pali na brucerze inne paliwa niż groszek i miał?

Myślę o owsie cena w tym roku niezła i w takich temp jak teraz mozna by to wykożystać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do OGNIWA aby śledzili ten wątek. Znając ich myślę, że te uwagi potraktują z należytą uwagą i wykorzystają w praktyce produkcyjnej.

 

W BRUCERZe można bez obaw podjąć próbę spalania owsa. Spróbujemy też to zrobić w wolnym czasie.

 

Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:

Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do OGNIWA aby śledzili ten wątek. Znając ich myślę, że te uwagi potraktują z należytą uwagą i wykorzystają w praktyce produkcyjnej.

 

W BRUCERZe można bez obaw podjąć próbę spalania owsa. Spróbujemy też to zrobić w wolnym czasie.

 

Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:

Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.

POpieram :D . Moim zdaniem ten kierunek rozwoju pieców retorowych jest najbardziej perspektywiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan napisał:

Mam do Was pytanie - ono już wcześniej pojawiało się na tym forum:

Czy nie byłoby sensowne założenie nowego wątku, poświęconego tylko kotłom z BRUCERem i eCoalem. Chętnie byłbym jego stałym gościem. W tym wątku jest bardzo szeroki zakres dyskusji.

 

też jestem za założeniem nowego wątku o kotłach z palnikiem Brucera i sterownika ecoala.

Kto zakłada wątek? :D

Proponuję, kolegę zawijan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie czy ktoś pali na brucerze inne paliwa niż groszek i miał?

Myślę o owsie cena w tym roku niezła i w takich temp jak teraz mozna by to wykożystać. :wink:

 

Z tym owsem to faktycznie ciekawy temat (dużo niższa cena i mniej brudu niż przy węglu) - czy ktoś próbował dodawać go do ekogroszku mając piec ze zwykłym palnikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie do Jareckiego, ale również do każdego kto ewentualnie jest posiadaczem takiego samego pieca jak ja-chodzi mi o kocioł typu KWM-SP z podajnikiem tłokowym, mam do niego zainstalowany sterownik Menuet i chciałbym sie dowiedzieć o jaknajlepsze ustawienia do tego pieca.Coprawda to mój pierwszy sezon i siedZę trochę w kotłowni, ale chciałbym aby dobrze sie paliło, ale również spalało ekonomicznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam uzytkowników pieca Stalkot Pleszew 25kw ze sterownikiem Lider - szukam pomocy w ustawieniu parametrów sterownika. Piec uruchomieny 2 dni temu spala 50-60 kg groszku na dobę !!!! Mam 2 osobne pompy do c.o. i c.w.u. .Domek 190m2 ocieplony. Grzejniki bez termoregulatorów. Proszę o pomoc w ustawieniu sterownika.

13:41:16

Piec przełącza się w podtrzymanie na bardzo krótki czas(5 min) gdyż temperatura spada i potem regulacja aż osiągnie Tz=60

 

Ja mam taki piec jednak Ci nie pomoge bo sie na tym nie znam kompletniee...

Wsyztko ustawiał mi fachwiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Mam prośbę aby ktoś zorientowany zerknął na poniższy schemat i powiedział dlaczego bardzo słabo grzeją mi grzejniki. (na chwilę obecną podłogówka jest zamkniętą na rozdzielaczu). Generalnie zawór trójdrożny jest zamknięty tzn. nie dopuszcza ciepłej wody do powrotu gdyż jak się okazało (po odpaleniu pieca) z powrotu bojlera wraca bardzo ciepła woda (nie idzie utrzymać jej w ręku). I generalnie powrót jak pracuje pompa co jest gorący. Pompa c.o. włącza się przy 55 st. Piec chodzi na okrągło próbując dogrzać wodę do temperatury zadanej czyli 60 st. Jak osiąga temperaturę 55 st. i załączą się pompa to temperatura spada do 47 st. (w międzyczasie wyłącza się pompa). Nie dopala przez to węgla i ile węgla wrzucę tyle popiołu i szlaki wyjmę.

 

Zastanawiam się czy powrotu wody z bojlera nie podłączyć do zaworu 3d zamiast zasilania tak aby można było regulować (kryzować) ile gorącej wody powracającej z bojlera dopuszczać do powrotu.

 

Nadmieniam, że jak miałem otwarty zawór 3d na połowę to piec dochodził do temperatury zadane przez 11 minut i 12 min pozostawał w stanie czuwania

 

Dane:

Kocioł 19 kW z podajnikiem ślimakowym i retortą obrotową - sterownik Menuet

Układ oczywiście otwarty

Czas podawania węgla 10 s.

Czas oczekiwania 60 s.

Obroty dmuchawy 12

Przesłona dmuchawy w ½ otwarta

 

Ustawienia oczekiwania do którego teraz nie dochodzi!!!

Czas oczekiwania w podtrzymaniu 5 min

Krotność podawania 2

Obroty dmuchawy 8

Czas obrotów dmuchawy 20 sek

 

Grzejniki z głowicami termostatycznymi

Dom 160 m2 keramzytobeton 24 cm + 12 cm styropianu (nie zamieszkany i nie umeblowany) pierwsza zima z ogrzewaniem wykonane tynki i posadzki na wiosnę

Poddasze 25 cm wełny (współczynnik 0039)

 

Może mam za mały piec??

 

 

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img1209/schematogrzewaniae06b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?

 

Zapotrzebowanie budynku na ciepło (w OZC) wychodzi mi około 8 kW (uwzględniając straty na wentylację). Do tego trzeba dodać ogrzewanie CWU, czyli pewnie potrzebowałbym kotła o mocy w okolicach 10 kW.

 

Najmniejsze kotły z podajnikami jakie znalazłem mają 12 kW, ale są to proste konstrukcje (Hef albo Sekom - nie mają obrotowych retort, o Brucerach nie wspominając). Żeby mieć obrotową retortę to musiałbym kupić większy kocioł (15 lub 17 kW). I tutaj moje pytanie. Czy lepiej kupić kocioł bez obrotowej retorty, ale lepiej dostosowany do wymaganej mocy, czy też dużo za duży, ale za to z obrotową retortą?

 

Z góry wielkie dzięki za jakieś wskazówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam Ling Duo 25 KW z obrotową retortą i sterownikiem Economic Premium.

 

Czy ktos ma ten sterownik i wie jak ustawić :

- czas podawania węgla (fabrycznie mam 7s)

- histereze palnika

 

Czy w ogóle jest mozliwość zmiany tych parametrów ?

 

Instrukcję dostałem niestety od Economic 3000.

 

Czy ktoś używał funkcji PID i ile jest potrzebne do tego czujników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...