Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Głowic możesz mieć ile chcesz, pamiętając żeby przy zwykłej pompie zostawić jeden otwarty na maxa zawór żeby zapewnić swobodny przepływ cieczy.

Najlepiej nie montować głowic w łazienkach - wtedy zawsze będzie przepływ. Jeśli jeszcze nie kupiłeś głowic - to zastanów się nad elektronicznymi - drożej o około 30% ale np można sterować temp w pokoju o dowolnej porze dnia i nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zatankowałem dzisiaj po raz kolejny swoje żeliwne monstrum. Mam pakowany ekogroszek w workach po 29 do 34 kg i pasuje mi zasypywać 6 worków no to wychodzi te 188 kg. Niestety 180 kg się zmieści (na wcisk) ale jak w zbiorniku nic nie ma i widać ślimak, a tak jak dzisiaj zostaje mi w worku ok. 8 kg co muszę dosypać później. Niestety muszę przyznać, że taki maksymalny załadunek to 180 kg ekogroszku z bobrka - no mogę sypać worek mniej ale jak już wcześniej pisaliśmy przydałby się większy zbiornik na ekogroszek.

 

Zainstalowałem dzisiaj dodatkowo w kotle wynalazek pomysłu zawijana_2, który generalnie między innymi ma przyspieszyć prędkość spalin to zobaczymy jakie będzie zachowanie mojego kotła no przynajmniej po temperaturze spalin. Można porównać okres z ostatniego tankowania czyli od 29.10.2011 z okresem od dzisiejszego tankowania czyli od 15.11.2011 r. Ustawienia sterownika są te same no jedynie zwiększyło się teraz zapotrzebowanie na ciepło http://bruli.czp.pl/.

 

Przy okazji jak co roku zmierzyłem dokładnie ilość popiołu z kotła po spaleniu tych 180 kg bobrka i wyszło na to, że jest to gdzieś ok. 17- 18 litrów . W wiaderku 20 litrowym brakowało parę litrów do pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czp01 dużą masz temperaturę spalin a Minertu jeszcze większą, Czp Krzy temperatura 22st brr ;) ziąb, ciekawe jakby wzrosło Wam spalanie gdybyście podnieśli temperaturę do 24st :) tylko lub aż o 2st.

 

Czp zważ popiół i zobaczysz ile jest go procentowo, będzie 10% ? Teraz też swój zważę i te kalafiory napompowane jak popcorn ;) Przyśpieszyłeś prędkość spalin to ciekawe o ile wzrośnie Ci tem. spalin i strata kominowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie temperaturę w domu trzymamy 22,5 do 23,0 st C. Z pewnością każdy stopień w górę i utrzymanie wyższej temperatury na stałym poziomie to pociąga za sobą spory wzrost zużycia. Co do zimnego powrotu ( no mogła by tu być pompa mieszająca) ale zimny powrót 20-pare stopni to jest wtedy jak kocioł jest długo w podtrzymaniu nieraz parę godzin. No mógłbym tu jeszcze skrócić czas przepompowywania to temperatura powrotu by wzrosła.

 

Co do przyspieszenia prędkości spalin to mam nadzieje, że własnie temperatura spalin spadnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza różnica przy przyspieszeniu prędkości spalin na wyczyszczonym kotle to spadek temperatury spalin o ok. 30 st C.

 

W dniu 29.10.2011 r o godz, 20,00 po zatankowaniu na wyczyszczonym kotle kocioł osiągnął 53 st C przy temperaturze spalin 140 st C.

 

Dzisiaj o godz. 12,00 po zatankowaniu na wyczyszczonym kotle ( plus przyspieszenie spalin kocioł osiągnął 53 st C raz na 103 st C a raz na 116 st C.

 

Zapotrzebowania na ciepło takie samo bo kocioł grzał CWU i dogrzewał się do temperatury 53 stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poproszę o opinię na temat takiego kotła http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps-plus

Rodzice prosili o pomoc w wyborze a ja tak naprawdę nie mam o tym pojęcia

Taki kocioł zaproponował im sąsiad który podobno trochę się na tym "zna"

Liczę na Waszą pomoc

 

 

Mam ten kociołek od niecałego roku. 25kW, sterownik Puma. Spalanie mam dobowe 15kg, groszek z kopalni julian.Dom 180 m2, bojler 140L, 3 osoby, temp w domu 22oC. Oprócz tego, że kocioł nie ma nóżek (mogłem poprosić przy kupnie) to nie mam zastrzeżeń. Sterownik jest naprawdę bezobsługowy. Teraz mam nowy soft z obsługą pompy cyrkulacyjnej pod kran. Mogę polecić. Czyści się piecyk 5 min. Jak ktoś zainteresowany zapraszam do mojej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czp zważ popiół i zobaczysz ile jest go procentowo, będzie 10% ? Teraz też swój zważę i te kalafiory napompowane jak popcorn ;) Przyśpieszyłeś prędkość spalin to ciekawe o ile wzrośnie Ci tem. spalin i strata kominowa.

 

Zważyłem dokładnie: te ok. 17 litrów popiołu waży 7,85 kg (waga łazienkowa) co daje równo ze 188 kg ekogroszku 4,17 % popiołu - czyli w normie. Na świadectwie kwalifikacyjnym tego ekogroszku podali w 2007 roku 2,7 % zawartości popiołu, no ale w warunkach domowych wiadomo w popiele są jakieś małe spieki a może i nie spalone drobiny ekogroszku to całość waży więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda kotlownia po pomiarach rzeczywistych...jaki kocioł i jak umieszczony byscie zaproponowali by było wygodnie przy czyszczeniu i biezacym uzytkowaniu?

 

http://images47.fotosik.pl/1212/f3c305cd9ee845f9m.jpg

 

z uwagi na to że masz tak wysoko wejście w kom inie na czopuch to chyba kocioł z wyjściem czopucha do góry..... chyba RBR najlepszy będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z uwagi na to że masz tak wysoko wejście w kom inie na czopuch to chyba kocioł z wyjściem czopucha do góry..... chyba RBR najlepszy będzie

 

Tak właśnie koledze zaproponowałem, albo Sztoker bokiem do komina albo RBR z zasobnikiem po prawej stronie, plecami do komina przesunięty do ściany żeby nie zasłaniać okna i spaliny kolanem skrętnym które w standardzie ma RBR po skosie do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...