Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

,,,, RECO automat ma dodatkowy płaszcz wodny - jednak nie znalazłem informacji na temat jego budowy ,,,,

Kiedyś na tym forum już opisałem koledze Vld umiejscowienie tego dodatkowego wymiennika.

 

http://forum.muratordom.pl/newreply.php?do=newreply&p=4792076

 

 

Dzisiaj dodałbym do tej wypowiedzi, że ten dodatkowy wymiennik mógłby służyć także jako osadnik wszelakich zanieczyszczeń w układzie wodnym CO.

 

Ale po poście Zawijana_2

"że wy eksperymentujecie, wykonujecie różne przeróbki, wprowadzacie modyfikacje, często bardzo wartościowe i ... nic z tego nie macie, upubliczniając to za frico, a "ci z krainy deszczowców" to wykorzystają?"

 

Mam mieszane uczucia co do ujawniania szczegółów.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Myślałem, że to coś innego - na temat takiej ja ją nazwałem " podkowy " rozmawiałem już z serwisem Kielara na wiosnę tego roku bo aby taką podkowę zamontować trzeba podciąć wewnętrzne boki dołu żeliwnego wymiennika tuż nad retortą z lewej i z prawej strony. No i mogę to zrobić - ale serwis stoi na stanowisku, że jak naruszę konstrukcję żeliwnego wymiennika to stracę tą 10-letnią gwarancję i dlatego na razie się z tym poddałem. Taką podkowę ma zabudowaną w Kielarze jeden użytkownik na terenie Rybnika i ją sobie chwali. Twierdzi, że zyskał na tym 4 kw mocy no ale nie mówił mi jak to wyliczał i czy jakoś mierzył.

 

Można kupić gotowe tego typu podkowy i dopasować do kotła - ale ja myślałem aby taką po prostu dorobić dokładnie na wymiar - zapewne wrócę jeszcze kiedyś do tego pomysłu jak znajdę trochę czasu i zaryzykuję tą gwarancję.

 

Akurat co do wartości intelektualnych swoich (w ramach tego hobby) mam zupełnie inne podejście i jak coś przypadkiem wymyślę to tam każdy może sobie korzystać do woli jak uważa , że jest to coś warte i nawet się z tego cieszę. Takie samo podejście mam do tego mojego "ogniwa grzewczego" - ktoś tam sobie takie samo na podstawie moich szkiców dorabiał no ale nie pochwalił się co mu z tego wyszło - jakiś inny przedsiębiorca chciał to produkować ( pewnie w swoim garażu ) i dałem mu kopie szkicu ale jakoś nie widać aby tym wyrobem zalewał rynek to pewnie się poddał.

 

Reasumując uważam, że jak można sobie coś w ramach naszej wspólnoty za free pomóc albo ulepszyć to należy to robić niezależnie od tych co na tym żerują - no ale jak widać mogę mieć w tym temacie trochę odosobniony pogląd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zestawienie, jakbyś je jeszcze ponumerował to każdy mógłby podać swój prywatny ranking ;)

 

Póki co mój wygląda tak:

1. Skam-P

2. RBR

3. Ogniwo

4.Tilgner [przy 15 kW w standardzie zasobnik na 60 kg węgla to jakaś lipa, wymagania co do węgla RI maks 10 gdy Pieklorz ma <20 też nie wygląda dobrze].

5. Obermaister czy jak mu tam ;)

 

PS oczywiście sterowniki eCOAL, Bruli, Cobra, Ecomax, Ognik, RT09 PID i kolejne

 

 

 

Przydało by się uzasadnienie rankingu dlaczego właśnie te :-)

 

Wertuje już jakiś czas forum i strony producentów kotłów z rankingu i brak mi info o materiałach z jakich są wykonane? jaka jakość wykonania? itp......

 

na stronie jednego z producentów znalazłem opis "Do wyboru BRUCER, EKOENERGIA lub za dopłatą BURNER-S" jakie są miedzy nimie różnice?? czy warto dopłacać?? Zasada działania ta sama, czym się różnią??

 

Potrzebję kotła z wylotem spalin do góry który z tch ma taką opcję?

 

Co do sterownika to najwiecej opini pozytywnych widziałem o eCoal i chyba wybór padnie na niego.

 

Jak przymierzałem sie do budowy domu czytałem też o piecach i spotkałem sie duż ilością pochlebnych opini o piecach Cichewicza widziałem ze ma już w ofercie Future z Brucerem ciekawe czy tez z eCoala?

MA toś moze doświadczenia z tymi piecami??

Czy nie warto zawracac sobe głowy??wiem ze pytan jest ogrom ale wdzieczy będę za każdą pomoc

 

z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się uzasadnienie rankingu dlaczego właśnie te :-)

 

Wertuje już jakiś czas forum i strony producentów kotłów z rankingu i brak mi info o materiałach z jakich są wykonane? jaka jakość wykonania? itp......

 

na stronie jednego z producentów znalazłem opis "Do wyboru BRUCER, EKOENERGIA lub za dopłatą BURNER-S" jakie są miedzy nimie różnice?? czy warto dopłacać?? Zasada działania ta sama, czym się różnią??

 

Potrzebję kotła z wylotem spalin do góry który z tch ma taką opcję?

 

Co do sterownika to najwiecej opini pozytywnych widziałem o eCoal i chyba wybór padnie na niego.

 

Jak przymierzałem sie do budowy domu czytałem też o piecach i spotkałem sie duż ilością pochlebnych opini o piecach Cichewicza widziałem ze ma już w ofercie Future z Brucerem ciekawe czy tez z eCoala?

MA toś moze doświadczenia z tymi piecami??

Czy nie warto zawracac sobe głowy??wiem ze pytan jest ogrom ale wdzieczy będę za każdą pomoc

 

z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Słuchaj kolego stxc.....

jeszcze kilka miesięcy temu bylem w takiej samej sytuacji jak ty....... aktualnie użytkuję Ogniwo Eko PLusa 16 kW i jestem bardzo zadowolony - póki co :)

Ty od razu zdecydowałeś się na kocioł z czopuchem do góry, więc gdybym był na Twoim miejscu zakupiłbym ten kocioł http://firmainstalco.pl/index.php?art=32

Jeśli chodzi o szczegóły to wszelkich informacji powinieneś zasięgnąć u producenta.... każdy powinien Ci udostępnić tzw. DTR kotła, a w nim będziesz miał wsio o kotle....... oto przykład http://ogniwobiecz.com.pl/do-pobrania/dtr

od siebie dodam, żebyś nie kupował kotłów w supermarketach

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj kolego stxc.....

jeszcze kilka miesięcy temu bylem w takiej samej sytuacji jak ty....... aktualnie użytkuję Ogniwo Eko PLusa 16 kW i jestem bardzo zadowolony - póki co :)

Ty od razu zdecydowałeś się na kocioł z czopuchem do góry, więc gdybym był na Twoim miejscu zakupiłbym ten kocioł http://firmainstalco.pl/index.php?art=32

Jeśli chodzi o szczegóły to wszelkich informacji powinieneś zasięgnąć u producenta.... każdy powinien Ci udostępnić tzw. DTR kotła, a w nim będziesz miał wsio o kotle....... oto przykład http://ogniwobiecz.com.pl/do-pobrania/dtr

od siebie dodam, żebyś nie kupował kotłów w supermarketach

pozdro

 

 

Jestem nowym uzytkownikiem wlasnie tego kotla Rbr 17kw Ekouniwersal z firmy Instalco i z czystym sumieniem moge Ci go polecic

(wiecej na forum Rbr ekouniwersal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się uzasadnienie rankingu dlaczego właśnie te :-)

 

Wertuje już jakiś czas forum i strony producentów kotłów z rankingu i brak mi info o materiałach z jakich są wykonane? jaka jakość wykonania? itp......

 

na stronie jednego z producentów znalazłem opis "Do wyboru BRUCER, EKOENERGIA lub za dopłatą BURNER-S" jakie są miedzy nimie różnice?? czy warto dopłacać?? Zasada działania ta sama, czym się różnią??

 

Potrzebję kotła z wylotem spalin do góry który z tch ma taką opcję?

 

Co do sterownika to najwiecej opini pozytywnych widziałem o eCoal i chyba wybór padnie na niego.

 

Jak przymierzałem sie do budowy domu czytałem też o piecach i spotkałem sie duż ilością pochlebnych opini o piecach Cichewicza widziałem ze ma już w ofercie Future z Brucerem ciekawe czy tez z eCoala?

MA toś moze doświadczenia z tymi piecami??

Czy nie warto zawracac sobe głowy??wiem ze pytan jest ogrom ale wdzieczy będę za każdą pomoc

 

z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Skam-P Premium:

- palniki żeliwne dobrane do mocy kotłów

- wybór sterowników od Ognika PID najprostszego w obsłudze, przez RT09pid, po Cobrę, Pumę, Bruli, eCoal

Co istotne do każdego sterownika dobierana jest odpowiednia dmuchawa, z którą dany ster najlepiej pracuje i którą najlepiej zarządza.

- wybór rusztu awaryjnego między wodnym a dwupoziomowym żeliwnym. Dwupoziomowy ruszt żeliwny w kotłach 12-17kW stanowi obecnie dwuczęściowy odlew, górne mocowanie może zostać na stałe podczas pracy automatu, dolne mocowanie jest na wypadek braku prądu. Na dolnym mocowaniu ruszt ma duży zasyp a kocioł można traktować jako model zwykły, tradycyjny na węgiel lub drewno

- wybór wyjścia spalin między typowym tylnym a wykonanym na zamówienie wyjściem górnym w dwóch opcjach za kotłem lub na kotle.

 

Podstawowe pytanie:

Jaką masz powierzchnię do ogrzania i czy jest to stare czy nowe budownictwo?

Przykład modelu z wyjściem górnym:

17kW pod&#322;&#261;czenie.JPG

Skam-P tyłem czopuch górny.JPG

Skam-P czopuch w gór? ca?o??.JPG

Skam-P bokiem czopuch w gór?.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od siebie dodam, żebyś nie kupował kotłów w supermarketach

pozdro

 

a uzasadnij co jest złego w kotle z supermarketu????

Ja właśnie taki kupiłem i gdybym go kupił na stronie producenta to miałbym takie same kłopoty i takie same korzyści. No może z tą różnicą że kolor inny by był u producenta.

wygląd i materiały identyczne( porównałem dane z instrukcji dołączonej do mojego kotła z tymi na stronach producenta) sterownik oraz reszta osprzętu również. więc ja nie widzę nic złego w kupowaniu tam gdzie mogę za wybrany przeze mnie kocioł zapłacić mniej nawet jeśli najtaniej jest w markecie.

Nie należy generalizować bo nawet "mercedes" z salonu potrafi byc po upadku z lawety:D

a jak czytam forum to ludziska wypisują czego to ich producent zapomniał dołączyć albo co miało być inne a inne przyjechało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do marketów zawsze są wersje gdzies odchudzone...

Market musi zarobić a producent tego też nie daje do marketu gratis.

Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie...

 

Różnic szukaj w zastosowanych sterownikach, dmuchawach, w max. obniżeniu podstawy, palnik jest tak nisko,że czasami popiołu zza palnika nie idzie normalnie wyjąć i tym podobne kwiatki.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się uzasadnienie rankingu dlaczego właśnie te :-)

 

Zobacz co masz napisane pod nazwą użytkownika ;)

 

O ile co kilka tygodni mogę powtarzać swój ranking o tyle nie chcę zaśmiecać wątku powtarzając to samo uzasadnienie X razy.

 

Cichewicza Futurę ma znajomy i kocioł jak kocioł [prosty sterownik i zwykły palnik] - wolałbym dowolny z tych, które wymieniłem w rankingu.

Może wchodzą w lepsze palniki i sterowniki, lecz wolę producenta mającego doświadczenie w ich stosowaniu niż tego, który dopiero zaczyna [patrz - choroby wieku dziecięcego].

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze ten http://allegro.pl/kociol-z-podajnikiem-ruszt-wodny-brucer-witkowski-i1915953805.html -pewny i wygodny i łatwy w obsłudze nawet dla kobiety - moja zona sama go obsługuje i czyści jak mnie nie ma

wg mnie to świetny wybór

 

 

Cześć, jeszcze jedno pytanie. Czemu u jednego producenta 19 KW wystarczy na 220 m a u innego 25 lub 28 KW?

Może to banalne pytanie ale nie rozumiem tego panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeszcze jedno pytanie. Czemu u jednego producenta 19 KW wystarczy na 220 m a u innego 25 lub 28 KW?

Może to banalne pytanie ale nie rozumiem tego panowie :)

Heh, i co ciekawe to jeden i drugi piszą prawdę.

Jak masz nowy dobrze docieplony domek to na 220m wystarczy 19kW a jak masz starą przewiewną chałupę to 25 albo i nawet 28 potrzeba żeby uzupełnić straty ciepła.

To tak na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Tylko w przypadku mojego domu, który ma już swoje lata ale jest ocieplony pewnie będę kupić "na czuja" :)

dół mam około 100 m ocielone ale góra, jeszcze nie do końca. Tzn dach zmieniony i ocieplony wełną mineralną, okna wymienione. Nie zamieszkane ale grzać trzeba. Nie wiem jaki kocioł więc kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violetta

 

Z tym 19kW na dane m2 jest tak:

 

jedni producenci x lat temu komuś zapłacili i ktoś im taką tabelke zrobił, ale dlaczego to już nie wiedzą....

są też tacy, co piszą 19kW na max. 120 czy 150m2, bo zwyczajnie te 19kW jest tylko na papierze a w rzeczywistości kociołek jest słabszy....

 

 

a jak masz blisko do producenta tego rbr (jak dobrze wcześniejszy wpis zrozumiałem), to podjedź, pogadaj, wytłumacz co z czym i pewnie uzyskasz dobrą radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a uzasadnij co jest złego w kotle z supermarketu????

Ja właśnie taki kupiłem i gdybym go kupił na stronie producenta to miałbym takie same kłopoty i takie same korzyści. No może z tą różnicą że kolor inny by był u producenta.

wygląd i materiały identyczne( porównałem dane z instrukcji dołączonej do mojego kotła z tymi na stronach producenta) sterownik oraz reszta osprzętu również. więc ja nie widzę nic złego w kupowaniu tam gdzie mogę za wybrany przeze mnie kocioł zapłacić mniej nawet jeśli najtaniej jest w markecie.

Nie należy generalizować bo nawet "mercedes" z salonu potrafi byc po upadku z lawety:D

a jak czytam forum to ludziska wypisują czego to ich producent zapomniał dołączyć albo co miało być inne a inne przyjechało.

 

Widziałem i oglądałem kotły firmy Termo-tech oraz Elektromet w Castoramie oraz Leroy merlin oraz widziałem je też w normalnym sklepie.... dla mnie te z marketów były bardziej niechlujnie wykonane, w szczegóły techniczne nie wchodziłem. Np kocioł termo- techu nie miał w ogóle miejsca na szufladę !!!! palnik dochodził do dolnej ściany na odległość dosłownie 2 cm..... to już było opisywane w rankingu duuuużo wcześniej.

Ja oczywiście nie generalizuje, ale Jarecki79 reprezentuje producenta kotłów i to co mówi - to wie co mówi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Tylko w przypadku mojego domu, który ma już swoje lata ale jest ocieplony pewnie będę kupić "na czuja" :)

dół mam około 100 m ocielone ale góra, jeszcze nie do końca. Tzn dach zmieniony i ocieplony wełną mineralną, okna wymienione. Nie zamieszkane ale grzać trzeba. Nie wiem jaki kocioł więc kupić :)

W takim razie gdyby miał być Skam-p Premium to lepiej 25kW, jeśli RBR to 23.

17-astki może to przerosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeszcze jedno pytanie. Czemu u jednego producenta 19 KW wystarczy na 220 m a u innego 25 lub 28 KW?

Może to banalne pytanie ale nie rozumiem tego panowie :)

 

No wbrew pozorom, nie jest to banalne pytanie gdyż w tym temacie panuje dowolność interpretacji. Trzeba patrzeć na to z drugiej strony, tzn, nie ile mocy ma dany kocioł, tylko jaki jest zapotrzebowanie Twojego domku na moc cieplną i do tego dobierać moc kotła. I jak jakiś tzw. fachowiec mówi, żeby kupić kocioł o większej mocy bo zawsze się to kiedyś tam przyda, to trzeba takiemu podziękować, to było dobre w czasach gdy kotły kupowało się w ciemno, bo ich nie było. Teraz w planach budowy jest określone zapotrzebowanie na energię dodać do tego 20 procent na cwu i wystarczy.... przewymiarowanie kotła to też problemy.

Dwa domy o pow. 150 m kw. mogą się znacznie różnić: jeden potrzebuje kotła o mocy np. 12-14 kW a drugi np. 20 kW. Na stronach niektórych producentów są kalkulatory doboru mocy kotła, np: http://www.seko.pl/dobor_kotla.html

przeczytaj też http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/hist_01/ oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?119334-sk%C4%85d-te-r%C3%B3%C5%BCnice-w-doborze-mocy-pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarecki79

no właśnie obejrzałem wszystko z góry na dół i od lewej do prawej sterownik taki sam palnik brucer jak w wersji producenta dmuchawa ten sam model. nie było w zestawie rusztu oraz akcesriów do czyszczenia tylko.

Wiem że papier wszystko przyjmie ale nie jestem w stanie pomiaru grubości blachy wykonać niestety. pojemność wydaje się być identyczna ale oceniam to tylko wzrokowo więc mogę się mylić.

Niestety albo stety ludzie zaczynaja patrzeć również na jakość a nie tylko na cenę a przynajmniej jeślli chodzi o coś droższego niż jogurt. owszem trafi się i taki co zapłacić by chciał grosze za mercedesa i taki co za szrot zapłaci fortunę ale to wyjątki są raczej.

Oczywiście nie oznacza to że wszyscy producenci robiący dla marketów robią gnój oraz że wszyscy dają to samo co do innego obrotu ale żaden szanujący się producent nie zaryzykuje reputacji wstawiając szajs i wołając 200zł mniej niz w innej formie sprzedarzy.

Przyznam szczerze że jak czytałem o problemach jakie ludziska mają gdy odbierają swoje kotły i brakuje osprzętu dostaja inny model niż zamawiali albo narzekają na jakość wykonania to mam mieszane uczucia odnośnie każdej formy zakupu:(

 

jorgo

Ja też nie generalizuję.

myślę że najbliższe prawdy będzie zakończenie tematu zakupu w markecie stwierdzeniem że jest obarczony trochę większym ryzykiem

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...