Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odczytałam mężowi, że kanały musi czyścić co około 2 tygodnie przy wygaszonym kotle i się załamał :(

mąż optuje za 23-25 KW na wypadek srogich zim ( w tym aspekcie nie mamy żadnych doświadczeń, raczej obawa przed siedzeniem w kożuchu) i trudno mi go przekonać do mniejszej opcji

 

przewymiarowanie kotła było dobre przy kotłach zasypowych...... kocioł na ekogroszek kupuje się na miarę, jak garnitur. Obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, doliczyć 15 % na cwu i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 KW jeszcze nikt nie proponował - na czteroosobową rodzinę ( w tym 3 kobiety ;) ) zasobnik na wodę 180l - 200l - kocioł 25 KW

 

Mam identyczną powierzchnię domu jak u Was Ewa (170 + 30 garaż w bryle) i działający Skam-p Premium 17kW sprawuje się świetnie. Zasobnik na wodę 140l starcza w zupełności na 4 osoby. Liczba mieszkańców nie ma wpływu na wielkość kotła, choć z drugiej strony zawsze są to jakieś chodzące grzejniki i im więcej tym lepiej ;)

Tak jak napisał jorgo, te kotły to nie kotły zasypowe, że warto przewymiarowywać. Przy sterownikach z PID jakie proponują koledzy z forum kocioł przez większość czasu będzie działał tylko z częścią swojej mocy. U mnie na chwilę obecną wystarcza około 30% maksymalnych możliwości. Warto także zauważyć, że kocioł uzyskuje lepszą sprawność na większych mocach, więc jeśli przewymiarujesz go to będzie zmuszony do działania na mniejszych mocach przez co osiągnie gorszą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trące swoje doświadczenia co do wielkości kotła.

 

Kupiłem za namową sprzedawcy 35 kw na 240 m2 powierzchni ogrzewanej po podłogach wliczając w to kotłownię plus 200 litrowe CWU + 3 lub 4 osoby. Pozostałych pomieszczeń w przyziemiu w tym garażu nie grzeję bo i tak tam jest wystarczająca temperatura. Po roku czasu okazało się, że kocioł jest stanowczo przewymiarowany, tak więc zakupiłem mu mniejszy palnik o połowę ( miałem PPS 50) a kupiłem PPS 25 kw. W tym sezonie palę na tym palniku 25 kw i na razie wygląda na to, że palnik i tak pracuje na małych mocach ( no chyba, że w większe mrozy będzie inaczej) i dochodzę do wniosku, że moc kotła nadal jest za duża i następny kocioł jak kiedyś kupię to na pewno będzie poniżej 20 kw.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZP sam mam podobnie. Domek 280 m2 i kocioł 38kW. Dałem się namówić sprzedawcy na większą moc. Choć w momencie zakupu kotła domek był nieocieplony i nie planowaliśmy jego ocieplenia. Wyszło inaczej. Teraz widzę,że kociołek się "męczy" niska temp spalin. Max to 100 stopni. Następny zakup będzie o typoszereg niżej. Choć chciałbym, by piecyk pochodził mi jak najdłużej- no chyba że udałoby mi się sprzedać sprawdzona 2-letnią jednostkę:p. W sobotę czyściłem kociołek, przy okazji poświeciłem latarką we wszystkie zakamarki i nie widzę żadnych śladów korozji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odczytałam mężowi, że kanały musi czyścić co około 2 tygodnie przy wygaszonym kotle i się załamał :(

mąż optuje za 23-25 KW na wypadek srogich zim ( w tym aspekcie nie mamy żadnych doświadczeń, raczej obawa przed siedzeniem w kożuchu) i trudno mi go przekonać do mniejszej opcji

 

W przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla jest następujące:

przy zapotrzebowaniu mocy 20kW - 86kg/dobę - spójrz teraz do wątku pod linkiem jakie ludzie mają zużycie węgla:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku/page5

 

Dodam tylko, że u mnie nie przekroczyło nigdy 30 kg/dobę nawet przy -25 st na zewnątrz.

 

PS czyści się przy włączonym kotle [najlepiej przy okazji dorzucania węgla i wynoszenia popiołu].

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas od podłogi do osi czopucha jest 1350mm, wkład ceramiczny fi 20cm

to żeby zamontować skam-p trzeba go na czymś postawić - podmurować z bloczków betonowych? Właśnie kładziony jest gres w kotłowni ...

a może inne pomysły ?

 

Inne pomysły, ale strasznie zarobiony jestem, odczytaj priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...