Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam i na wstępie przepraszam jeżeli temat podobny do mojego był już poruszany.a mianowicie stoję przed dylematem wyboru wielopaliwowego kotła co. W sklepie zachwalano mi nowy produkt firmy kostrzewa,,pellets fuzzy logic2'' na trzy rodzaje paliw w pełni zautomatyzowany.interesuje mnie czy to jest kocioł godny polecenia a jeżeli nie to jaki alternatywny kocioł o podobnych parametrach dostępny jest na naszym rynku.z góry dziękuje za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sasza

Zastanów się, co ma być paliwem podstawowym.

 

Zawsze jest tak,że najlepsze efekty będą na podstawowym a pozostałe paliwa traktujemy jako zastępcze.

 

np. w przypadku wyjściowego ekogroszku, jak palnik umożliwia także spalanie miału, to odbędzie się to kosztem większego kurzu, spieków..., ale może być opłacalne ze względu na róznice w cenach paliw....

 

 

Jak paliwem podstawowym ma byc pellet, to wymieniony przez Ciebie produkt będzie pewnie dobry.

Na innym wątku kolega używający granpala informował, że próbował palić ekogroszkiem a w jego konstrukcji kotła wiązało się to z "pracami górniczymi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poświęcenie mi uwagi.Ceny peletu są porównywalne do eko -groszku wymieniony kocioł kostrzewy ma 3 różne końcówki do spalania do 3 typów paliw i dodatkowo dość duży zasobnik na drzewo tak przynajmniej podaje producent .Ja osobiście nie mam doświadczenia w tej dziedzinie i dlatego zależy mi na poradzie zanim zdecyduje się na zakup tym bardziej,że nie jest to najtańsza inwestycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie tej konstrukcji kotła. Widziałem tylko ten model w labo na badaniach i wynik na pellet miał dobry.

Nic więcej nie potrafię na temat tego wyrobu powiedzieć.

 

Moim zdaniem wszystkie palniki tzw retortowe są przede wszystkim do ekogroszku.

Teoretycznie miały, groszki i pellet można spalać m.in. w palnikach tzw rynnowych..

Teoretycznie owe pellety spalisz też w brucerze, ekoenergii

 

Praktycznie natomiast to ze względów bezpieczeństwa w rynnach i brucerach oraz pozostałych retortowych rozwiązaniach radziłbym ograniczenie się do ekogroszków, miałów czy groszków węgla brunatnego.

Pellet stosować ze względów bezpieczeństwa tylko w dodatku do 40%, już bezpieczniej spalać owies...

 

Typowy palnik do pellet moim zdaniem powinien mieć pełną separację paliwa w koszu od tego na palniku, najczęściej odbywa się to poprzez dwa zespoły podające, jeden z dna kosza wyciąga peletki w górę, następnie spadają one do palnika i ślimakiem czy tłokiem dopychane są do strefy spalania. To dla mnie dopiero zapewnia bezpieczne spalanie tego typu paliwa.

 

 

Decyzja należy jednak do ciebie, dobrze, że zaczynasz czytać i szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli to do pieca na pelet trzeba biegać co trzy dni by go ładować - z ekogroszkiem obecnie około pięciu dni , no i pelety te lepsze ( Barlinek ) są droższe od węgla. Gdzieś kiedyś na forum była tabelka opłacalności i węgiel wychodził najtaniej. Jedyny minus ekogroszku to brud - rzeczywiście raz na tydzień trzeba się pobrudzić - ale ma to też swoje plusy - np można sobie przy czyszczeniu pieca wypić piwko ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz witam bywalców tego forum i dziękuje za porady.Jak już wspominałem nie mam za bardzo doświadczenia w tym zakresie a jeśli chodzi o czytanie to im więcej czytam ty bardziej głupieję.Z informacji jakie udało mi się na razie zgromadzić na temat tego kotła,głównie od przedstawiciela to główne paliwo jakie zastosuje do palenia może być uzależnione od ceny w danym sezonie i dostępności,a jeśli chodzi o kocioł to niby wydajność jego jest zbliżona bez względu na paliwo.Ciekawi mnie czy może ktoś miał już do czynienia z tym tworem lub podobnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem kiedyś o tym kotle, ale cena mnie odstraszyła, wierzysz że małokaloryczny pelet w tej samej ilości co eko a o lepszej kaloryczności da tyle samo energii ??

Może rosną gruszki na wierzbie ... :D

Jak mnie pamięć myli lub nie trzeba spalić o 1/3 więcej peletu.

Nie wierz sprzedającemu, poszukaj ludzi co mają takie kotły i powiedz: sprawdzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak psze darase.

 

inwestycja na kilka-a jak zadbasz o kocioł to może na kilkanaście sezonów więc nie słuchaj sprzedawcy tylko szukaj użytkowników i z nimi rozmawiaj.

Ostatnio czytałem o pellecie i to co oferują za "rozsądne" pieniądze najczęściej koło pelletu leżało i to czasem dość daleko tam są 4 klasy jakości warto więc najpierw poczytać o tym paliwie nim się zdecydujesz.

co do węgli to podstawa to palniki nowszej generacji typu brucer burner czy ekoenergia(koledzy jeszcze kilka wymienią zapewne), w których można spalać groszki o wyższej spiekalności(będzie ich coraz więcej niestety) mieszanki groszków z miałem czy np ziarnem owsa.

 

dodatkowo wybierz sobie kilka kotłów i obejrzyj, przymierz się do czyszczenia oraz zasypu(wysokość oraz pojemność zbiornika), spytaj o sterownik i nie wierz ślepo jak Ci powiedzą że obsługa dziecinnie prosta(tekst w stylu dawno dawno temu.....)czyli bajka

sprawdź jakiej mocy kocioł jest Ci potrzebny i uciekaj daleko od tych co będą proponowali kotły 5-10KW wększe twierdząc że lepszy większy bo coś tam....

kolejna bzdura i próba wyciągnięcia dodatkowej kasy.

 

i na koniec jako lektura do poduszki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183880-Piec-na-pelet-w-roku-2011&highlight=kostrzewa+pellets

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15697-Kot-y-na-pellety-co-o-tym-s-dzicie&highlight=kostrzewa+pellets

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128935-ile-pellet-pelletów-zużyliście-w-tym-i-w-zeszłym-sezonie&highlight=kostrzewa+pellets

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173825-Ekogroszek-kontra-Pellet&highlight=kostrzewa+pellets

 

życzę udanego wyboru

 

 

PS

jako ciekawostka wyciąg ze strony producenta kotła o który pytasz - podaję jako rozweselacz

 

 

  1. zbiornik na paliwo o dużej pojemności, jeden zasyp wystarcza na 7 do 303 dni podczas spalania pelet (granulat z trocin) groszku węglowego lub owsa

 

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i na wstępie ślicznie dziękuję za wskazówki. Z informacji jaki udało mi się zgromadzić do tej pory to znalazłem parę kotłów wielopaliwowych jak np. ZĘBIEC KPM DUO,DEFRO DUO UNI,KLIMOSZ LING DUO i PER-EKO KSP... DUO.Na razie skupiam się na opisach i wyszukuję opinij od użytkowników.Nawiasem mówiąc nic dobrego nie udało mi odszukać na temat serwisu wspomnianego wczoraj KOSTRZEWY.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zębiec per-eko oraz defro maja palniki rynnowe- poczytaj wiecej o tym czy łatwiej czy trudniej taki palnik się prowadzi. w klimoszu zwykła retorta fajkowa lub do wyboru obrotowa - chyba trochę słabo ale to tylko moje zdanie. piszą też że posiada ruszt wodny a dla mnie to wada a nie zaleta kotła, chociaż żeliwny kociołek a czp01 ma żeliwniaka i sobie chwali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego było o tym pisane wielokrotnie.

 

Dla mnie większym problemem są niskie i stałe temp. spalin jak te dywagacje o zasileniu i powrocie.

Przy nadmiarze powietrza 1,0- 2,0 można stosować nastawę od ok.37 do jakiś 42st.C przy suchym węglu kamiennym.

 

np. w Skam-P, jak ma Cobrę nie ustawisz temp. niżej jak 40st.C, stosując eCoala jak dobrze pamiętam granicę ustawiam na 43st.C minimum.

Te sterowniki starają się pracować w trybie ciągłym (co lekko utrodnia aktualny brak aury zimowej), gdy jest ciągły ruch spalin, powodów do zmartwień nie ma.

 

Także producent Cobry, pumy informuje,że zawór mieszający nie jest elementem wymaganym, także wpisy p.Zawijanów dot. eCoala i ogniwa wielokrotnie mówiły, że zawór nie jest wszędzie potrzebny i wymagany.

 

Problem z wykraplaniem to zbiór kilku czynników, m.in:

- napowietrzenie kotłowni

- ciąg kominowy

- czy w kotłowni jest wilgoć i nachodzi woda

- jakie paliwo jest stosowane

- średnie t.spalin

 

O taki palnik, jak wymieniasz w swoim linku chodzi.

Tego typu rozwiązanie oferują konstrukcje opisywane na tym forum tj. rbr, skam-p, ogniwo.....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...