Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki wam wszystkim.

Ciekawe, że instalatorzy chcą zawsze większy kocioł, a internauci mniejszy. Wiem, instalator nie będzie płacił za opał, tylko ja.

Co do sterownika, to rządzi chyba piec Ogniwo Eko plus. To już jest 7500zł, ale nadal taniej niż kotły mojego (choć to się jeszcze okaże) instalatora.

Właśnie chciałem zapytać na ile mądry sterownik jest istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styk to dałby radę model o mocy 12kW.

 

15-17kW już ma zapas mocy tak, jak chcesz. tj. czy to będzie miał, czy coś gorszego, dla warunków zimowych i to razem z CWU.

 

Sterowniki do wyboru. Jak net jest istotny, to jest Bruli (jak chcesz sam decydować jak ma kocioł pracować i jak będzie wyglądał popiół) oraz eCoal (jak nie czujesz się na siłach i zostawiasz pracę automatowi).

Jak net ważny nie jest, to ja preferuję Cobrę (można na niej pracować w automacie lub przejść na sterowanie zwykłe. Takie 2w1. Ma też wyjście na obsługę zaworu mieszającego i obiegu z pompą za tym zaworem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że dostałem się w ręce kociołkowych maniaków ;)

Niby wszystko było już wielokrotnie wałkowane na forum, ale ciężko przebrnąć przez te dyskusje wszystkie.

Ktoś opisywał niedawno test mądrego sterownika (ecoal) i zwykłego i jakoś porywające to nie było.

Nigdy dotąd pieca nie miałem i podchodzę do tematu jak pies do jeża.

Rozumiem że ten mądrzejszy sterownik (ale bez netu i zbyt szczegółowych ustawień, bo życia mi braknie na wykorzystanie wszystkich kombinacji) ułatwi mi znacząco doprowadzenie do optymalnego spalania.

Ile mogę na tym zyskać, np. spalanie o 30% mniejsze? Prostsze dojście do optymalnego spalania?

(lubię zadawać takie proste pytania, na które nie da się prosto odpowiedzieć :) )

I jeszcze pytanie o podajnik, czy tłokowe więcej palą? I jak to jest z zablokowanym ślimakiem, trzeba do tego zawsze wzywać serwis czy też można poradzić sobie samemu? W moim przypadku palenie miałem odpada, drugie palenisko byłoby awaryjnie do papierów i drewna z budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się możliwie jasno:

 

Bruli to rodzaj klasycznego sterownika z kilkoma bajerami. Jeżeli chodzi o mnie, to ustawiam go wyjściowo pod dany palnik, więc raczej trzeba tylko dobrać drobną korekcję, aby to śmigało. Ma dostęp przez internet i moim zdaniem bardzo się producentowi udał.

 

Cobra jest automatem, który ma też strefy tygodniowe na C.O. i CWU, ale ie trzeba z nich korzystać. W razie "wojny" w cobrze idzie algorytm wyłączyć i pracować jak z klasycznym sterownikiem. Optymalizacja spalania jest prosta, wyświetlacz czytelny, są ikonki i na dole opisy. Mi ten sterownik odpowiada.

 

Kotły tłokowe ciężej się obsługuje, są raczej dla ludzi z wyobraźnią mechaniczną. Jest kłopot z trybem letnim i wygaszaniem. Z plusów to mocny mechanizm podawania, ale on także może się zablokować. Mają sinusoidalny charakter pracy, na małej mocy wymiennik szybciej się zabrudzi.

Z blokadą w tłoku: wywalić opał z kosza i ewentualnie zluzować śruby mechanizmu podajnika, aby pozbyć się przyczyny blokady.

 

Wymiana zawleczki w ślimaku jest prosta, w zasadzie czynność może być podobna, tj. wywalamy opał z kosza, kluczem 17ką ustawiamy ślimak, aby przełożyć nową zawleczkę. Zawleczka to śruba fi.5mm o twardości 8.8 Jest to na zewnątrz i nie jest skomplikowane. Całość operacji jest opisana przy Skam-P, jak to robią inni producenci to nie wiem. Może wystarcza im sama instrukcja palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana zawleczki w ślimaku jest prosta, w zasadzie czynność może być podobna, tj. wywalamy opał z kosza, kluczem 17ką ustawiamy ślimak, aby przełożyć nową zawleczkę. Zawleczka to śruba fi.5mm o twardości 8.8 Jest to na zewnątrz i nie jest skomplikowane. Całość operacji jest opisana przy Skam-P, jak to robią inni producenci to nie wiem. Może wystarcza im sama instrukcja palnika.

To się da zrobić bez wywalania węgla z kosza ( przynajmniej u mnie tak się da ) - warunek należy zainwestować w dobry klucz oczkowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku wymiana zawleczki ograniczyła się do obrucenia ślimaka przy pomocy klucza 17 i wsunięcia w otwór nowej zawleczki, wyciąganie opału nie było konieczne nawet. co do spalania 30% mniejszego to się tak nie da. ostatnio kolega czp01 testował eCoala i różnica w spalaniu wyszła mu 0,77kg w porównaniu ze sterownikiem dwustanowym Bruli. Ale on ma doświadczenie. Jeśli go nie masz to czytaj co pisze Jarecki.

Ja dodam od siebie jeszcze że ze wzgledu na coraz słabszą jakość opału zwracaj uwagę na rodzaj palnika jaki jest w danym kotle. zwykły palnik typu "fajka" tylko do bardzo dobrego groszku, szukaj raczej brucera, burnera, czy ekoenergii lub innych bardziej uniwersalnych palników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aregh napisz co Ci nie pasuje w kociołku?

 

darase nie napisalem ze ten kociolek jest zly. OE+ to bez watpienia jeden z najlepszych kociolkow na rynku ale co z tego skoro do wiekszosci budynkow jest on zdecydowanie za duzy. Po prostu wybralbym Skampa bo to chyba jedyny kocilek o tak "niskiej" mocy. A bruli? Z opini testujacych ( verb, czp01) jest oszczedniejszy, lepiej dopala wegiel i przy tym jest tanszy. Wiec po co przeplacac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aregh a skąd pewność że lepiej ustawiłbyś sam bruliego? Chyba że z pomocą kolegów ;)

 

 

Kończy mi się eko :) tak myślę że do końca stycznia (palę od 1 października tj. 4miesiące) zmieszczę się w 2t (słabszy i lepszy) eko. Domek wraz ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi ponad 200m2, docieplony 10styro ale przez kiepskie szyby efekt ocieplenia nieodczuwalny. Tem. wew. minimum 23st. Wymiana wkładów w oknach na 3szybowe zbyt droga ok. 225zł za m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rutino78, jeśli nie zależy Ci teraz na necie to szkoda kasy na eCoal. Masz do wyboru Cobrę (będzie miała w przyszłości net) lub Bruli (ma już teraz net). Jeśli zależy Ci na większej automatyzacji to bierz Cobrę, bo działa z algorytmem PID i ma możliwość takiej pracy jak w Bruli.

Z kotłów polecam Skam-P - mam u siebie 17kW na 200 mkw z garażem i działa bardzo wydajnie :) Dla mnie ważny był sposób czyszczenia, taki abym nie musiał schylać się i szukać ukrytych drzwiczek aby wygarnąć popiół (jak np. koledzy mają w Ogniwie). W Skam-P otwieram sobie kolejno drzwiczki i zgarniam popiół do szuflady i po robocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppietrz czy te drzwiczki do czyszczenia kanałów masz zimne?

Najlepszy piec to taki ;) gdzie na piecu 60st. a w kotłowni 15st. To chyba gazowy jest taki :)

 

Drzwiczki są ciepłe, ale jeszcze nie poparzyłem się nimi. Pewnie mam w kotłowni temperaturę taką jak Ty w domu :)

W pokoju obok kotłowni mam zawór termostatyczny ustawiony na 2.5 a temperatura wynosi 22-23 stopnie, więc "ciepełko" się nie marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...