Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja posiadam w domu kocioł niezaizolowany - nie koza - przecież jest płaszcz wodny ( a może sie mylę ?? ) :)

Wierzę wierzę - to był żart - słaby ale żart ;)

 

A w innym temacie. Czyam troche o ogrzewaniu i jak jeszcze ze 3 dni poczytam postanowie ogrzewać dom zapalniczką - a pierwotnie zastanwaiałem sie czy nie kupić kotła o moc 25 kW :)

pozdrawiam i dzieki,

 

p.s. Jest ten kocioł Ogniwo Eko Plus 10 kW ? czy to jakieś złudzenie internetowe?

Bo prawie jestem pewnien że gdzieś na nakie coś trafiłem.

 

Ja stawiam na złudzenie internetowe ;) a wpisy o tym 10kw to sa od ubiegłego roku od ok. lipca wstawiane przez Zawijana.... ba nawet rok temu podawał jego wyniki.

Tylko producent jeszcze go nie oferuje.

 

Co do Skam-P 12kW, produkt jest, nawet od dłuższego czasu pracuje w Twojej okolicy.

Może okresowo pracować z mocą do 15kW, więc tutaj kłopotu nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie teoretyczne :)

Ile zużyje kocioł ( Skam p 12 kW ) gdyby pracował przez miesiąc tylko w trybie podtrzymania ?

Jednym słowem jakie jest spalanie dla podtrzymania ?

Wiem że zależy pewnie od miliona czynników ale jak to mówią pi razy oko ;)

 

pozdrawiam

Edytowane przez tatrzan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie teoretyczne :)

Ile zużyje kocioł ( Skam p 12 kW ) gdyby pracował przez miesiąc tylko w trybie podtrzymania ?

Jednym słowem jakie jest spalanie dla podtrzymania ?

Wiem że zależy pewnie od miliona czynników ale jak to mówią pi razy oko ;)

 

pozdrawiam

 

??

Trochę nie rozumiem pytania.

 

Jak chodzi o zużycie na CWU, to przy wykorzystaniu stref czasowych np. 2razy dziennie możesz na 24H spalać lekko powyżej 1kg ekogroszku.

Dokładniej to trzeba zapytać Karoki i Suspensera, bo oni z trybu letniego korzystali.

 

Na budowie początkowo możesz spalać pi razy oko 40-48kg/24h

Później ok. 25-30kg/h jak już budowę wygrzejesz i będzie jakoś docieplona. To na podstawie danych kolegi Art-e, który ma podobny domek do Twojego.

 

Pewnie jak zamieszka i będzie wszystko "fertig" to będzie w normlanych warunkach coś koło 12-14kg/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decyzja na dziś (bo jutro pewnie będzie całkowicie inna:) ) to witkowski tłokowy 22kw http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps

Gdybym tak starannie żonę wybierał, to jeszcze długo wolny bym chodził :)

Nie chcę pieca poniżej 20kw. swoją drogą niewiele jest kotłów o mocy między 20, a 25kw.

Na pewno nie będe nigdy palił miałem, prędzej podłym groszkiem jeśli nie dostanę przyzwoitego. Mieszkam na sląsku, to może nie będzie z tym paliwem tak źle.

Chciałbym was jeszcze raz przepytać o ten podajnik tłokowy. czy w mojej sytuacji jest on dobrym rozwiązaniem? czy spali on trochę więcej węgla niż z podajnikeim ślimakowym? o 5% więcej? Czy znacząco więcej spali przy podgrzewaniu CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Dzisiaj trafiłem na jeszcze jeden żeliwny kocioł ale z podajnikiem tłokowym.

 

Jest to kocioł KMV-Lux żeliwny produkowany przez firmę ( Producent kotłów SPAW - MET 43-354 CZANIEC UL. PODGÓRSKA 40)

 

tu link do kotła http://www.spaw-met.eu/index.php?lang=pl&modul=produkty&id=1062

 

 

Z wiadomości na stronie producenta i zamieszczonych tam obrazkach wynika, że kocioł posiada żeliwny wymiennik ( identyczny jak w kielarze) a ponieważ nie podają z jakiej odlewni to bardziej stawiam na odlew na licencji Boscha , bo odlew z SIME z Włoch miałby zapewne 10 letnią gwarancje a nie 5-cio letnią. Na stronie producenta kotła nie wyczytałem jaki mają sterownik ani też jakiej firmy podajnik tłokowy ( a może jakaś ich własna konstrukcja podajnika)

 

 

Jest to pierwszy kocioł żeliwny na ekogroszek (miał) na jaki do tej pory natrafiłem, który ma podajnik tłokowy. Ciekawe jak będzie pracował i jak spalał.

 

Skoro to kocioł żeliwny to wiadomo, że na pewno będzie posiadał większość wad i zalet kotła żeliwnego, które wymieniłem na początku wątku.

 

Tego żeliwnego rodzynka dodaję w pierwszym wpisie pod pozycją nr 12.

widok.jpg

srodek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decyzja na dziś (bo jutro pewnie będzie całkowicie inna:) ) to witkowski tłokowy 22kw http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps

Gdybym tak starannie żonę wybierał, to jeszcze długo wolny bym chodził :)

Nie chcę pieca poniżej 20kw. swoją drogą niewiele jest kotłów o mocy między 20, a 25kw.

Na pewno nie będe nigdy palił miałem, prędzej podłym groszkiem jeśli nie dostanę przyzwoitego. Mieszkam na sląsku, to może nie będzie z tym paliwem tak źle.

Chciałbym was jeszcze raz przepytać o ten podajnik tłokowy. czy w mojej sytuacji jest on dobrym rozwiązaniem? czy spali on trochę więcej węgla niż z podajnikiem ślimakowym? o 5% więcej? Czy znacząco więcej spali przy podgrzewaniu CWU?

 

Rutino78 - to Ty chyba pisałeś na priva do mnie o Witkowskiego... Jesteś widzę fanek tłokowa. Z czystym sercem polecam Ci jednak zainwestować w ślimakowca. Czyste spalanie to jedno. Drugie to na pewno ekonomiczniejsze spalanie (porównuje do tłokowca u sąsiada) no i obawa czy nie wygaśnie w lato jak będziesz palił na samą wodę CWU. Zerwane zawleczki w ślimakowcach to bajka, chyba że ktoś faktycznie wrzuca z groszkiem jakieś drewniane klocki.

Faktycznie jest problem z dachówkami brudnymi od sadzy przy spalaniu miału w tłokowcu, co do ekogroszku to nie mam przykładu.

Mój Witkowski 25kW teraz na takie mrozy idealnie pracuje w domu o pow. 200m2(podłoga), użytkowej 174m2(tak w projekcie napisali), ale jak było w grudniu 8-10oC powyżej zera to też ładnie palił, nie przegrzewał się. A mam ocieplenie przyzwoite moim zdaniem (ściana)- 15cm styropian, (dach) - 25cm wełna. Polecam piecyk ze sterownikiem Pumą/Cobrą PID i palnikiem Ekoenergii II. Praktycznie nie ma spieków w porównaniu do Pancerpola pieca Greń ze sterownikiem GeCo mojego teścia na tym samym opale.

Postaram się wkleić wieczorem spalanie z ostatnich 3 miesięcy na podstawie tabeli kolegi Czp01 jakie mój Witkowski KMB-PR PLUS 25 uzyskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 dzięki choć nie do końca o to pytałem :)

No to jeszcze pytanie z innej beczki. Czy istnieje coś takiego jak minimalna temp. powrotu i minimalna temp kotła dla skam p`a ?

Z tego co czytałem kocioł powinen pracować przynajniej w temp. 60 deg.C . Czy Cobra pilnuje temp powrotu - jak ? Bo nie zarządza dodatkową pompą mieszającą - a zaworem 3D tylko w opcji. Czy pozostaje poprostu "ręczna" nastawa zaworu 3D po stronie powrotu?

Nie jestm hydraulikiem - zatem mogę nie do końca łapać tematu i zasad działania :)

pozdrawiam

Edytowane przez tatrzan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 dzięki choć nie do końca o to pytałem :)

No to jeszcze pytanie z innej beczki. Czy istnieje coś takiego jak minimalna temp. powrotu i minimalna temp kotła dla skam p`a ?

Z tego co czytałem kocioł powinen pracować przynajniej w temp. 60 deg.C . Czy Cobra pilnuje temp powrotu - jak ? Bo nie zarządza dodatkową pompą - a zaworem 3D tylko w opcji. Czy pozostaje poprostu "ręczna" nastawa zaworu 3D po stronie powrotu?

Nie jestm hydraulikiem - zatem mogę nie do końca łapać tematu i zasad działania :)

pozdrawiam

 

Nie musi być 60st.C na zasileniu. Chyba to 100raz powtarzam.

To takie kwestie w stylu widziałem Yeti.

 

Wodny punkt rosy dla suchego węgla kamiennego przy nadmiarze powietrza 1,0-2,0 kończy się na ok.41-42st.C zasilania.

Zjawisko bardziej złożone, wpływa oprócz temp. ma m.in. wilgotność paliwa, jego skład, poprawność wentylacji, to, czy do kotłowni nie nachodzi woda itd.

 

Najniższa nastawa np. dla Cobry to 40st.C. Jak dokupimy do Cobry moduł zaworu i będziemy chcieli tym sterować, to w zależności od miejsca montażu spełni on daną funkcję. Może zatem stale pilnować jakiejś temp. wody w danym miejscu instalacji.

 

Przy nowym budownictwie bym się tym wszystkim mocno nie przejmował, zawór wstawić można i zawsze go w późniejszym terminie idzie zautomatyzować.

Tak zwyczajnie, to jak zobaczymy kropelki wody przy czopuchu to trzeba coś robić, aby podnieść temp. spalin, można próbować od zwiększenia nastawy c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być 60st.C na zasileniu. Chyba to 100raz powtarzam.

 

No to powiedziałeś to 101 raz :)

 

Ja pytam ze względu na "specyficzną" ( czytaj lekko spieprzoną ) instalację. Podejrzewam że temp. powrotu u mnie będzie niska ze względu na budowę instalacji.

Zamiast czekać na kropelki wolę wcześniej być świadomym co i jak .

 

jaki jest przybliżony koszt tego słynnego modułu ?

Czy Cobra obsługuje zawory 4D ?

 

Edycja : Doczytałem że ten moduł to dopiero plany. A sterowania pompą mieszającą w Cobrze ni mo. ( Ale może to zbędny gadzet w takich kotłach z takim sterowniem )

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez tatrzan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zaworu z siłownikiem i modułu będzie większy niż koszt pompy mieszającej, zobacz Tarzanie jak pracują kotły z eCoalem, Brulim na stronie http://www.esterownik.pl Np. eCoal ma powiadamianie o ilości groszku w zasobniku, ma regulator pogodowy, pokojowy, wystarczy podłączyć czujnik za 2.5zł gdzie jeden dostajesz gratis :) Zapewne o tym wszystkim wiesz ale może inni nie wiedzą.

 

P.S. Dziś dostanę prezent od Św. Mikołaja :)

Inwerter Orvaldi , Mikołaj pomylił adres i poszedł do kolegi Sebsa.

Dam znać czy Orvaldi 300W da radę pociągnąć Ogniwo eko 15kw i pompę CO.

Jednak marzenia się spełniają i trzeba wierzyć w Mikołaja. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz darase - choć jeśli chodzi o koszty to dolicz jeszcze dodatkowy koszt samego sterownika eCoal.

I jak ładnie zauważyłeś moje refleksje były podyktowane lekturą "teoretycznych" instalacji które mogłem oglądac na stronie eCoal.

Uroczo wygląda sterowanie kotłem przez www ;)

Ale jak to w życiu coś za coś. Narazie wygrywa Cobra :) choć możliwości eCoal wyglądają bardzo ładnie ( Pytanie czy to konkurs piękności ) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...