Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jarecki jesli uważasz że niska temp. powrotu to nie problem to rozumiem że Sekam nie robi problemu z gwarancją kotła dla instalacji gdzie nie jest zapewniona odpowiednia temp pracy kotła.

Jeżeli u mnie ze względu na instalację (elemnty podłogówki na powrotach - teraz wiem jakie durne to rozwiącanie) powrót będę mieć na niskim poziomie ( zwłaszcza w okresach niskiego zapotrzebowania domu na energię ) nie musiałbym kontrolować tego parametru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jarecki jesli uważasz że niska temp. powrotu to nie problem to rozumiem że Sekam nie robi problemu z gwarancją kotła dla instalacji gdzie nie jest zapewniona odpowiednia temp pracy kotła.

Jeżeli u mnie ze względu na instalację (elemnty podłogówki na powrotach - teraz wiem jakie durne to rozwiącanie) powrót będę mieć na niskim poziomie ( zwłaszcza w okresach niskiego zapotrzebowania domu na energię ) nie musiałbym kontrolować tego parametru ?

 

Na podłogówkę puszczasz mniejszą temp., ale fizycznie na kotle jest ona wyższa, wszystko zależy od wykonania instalacji.

To co wróci z podłogówki jeszcze będzie zmieszane z układem powrotu z grzejników, ew. jakieś inne rozwiązanie. To zależy od wykonania instalacji na konkretnym obiekcie. Instalator Ci powinien polecić właściwe rozwiązanie.

Nie ma problema przy cobrze z takimi temp. Nie ma też wymogu trzymania strikte danej temp. zasilenia czy powrotu.

 

Dobry fachowiec to gwarancja poprawności wykonania instalacji i dobrej pracy zestawu jako całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem dobrego fachowca.

A małe pętle podłogówki mam zrobione na powrotach z grzejników. ( WOW - takie rzeczy jeszcze robia ) Zatem rozumiesz tę prostotę mojej instalacji a co za tym idzie niemożmość sterowania oddzielnie podłogówką i grzejnikami.

Edytowane przez tatrzan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem dobrego fachowca.

A małe pętle podłogówki mam zrobione na powrotach z grzejników. ( WOW - takie rzeczy jeszcze robia ) Zatem rozumiesz tę prostotę mojej instalacji a co za tym idzie niemożmość sterowania oddzielnie podłogówką i grzejnikami.

 

Rozumiem, na instalatorstwie nie znam się kompleksowo i dogłębnie.

Trzeba odpalić i zobaczyć jak to będzie funkcjonować jako całość.

Możliwe,że instalator poleci montaż zaworu, ciężko powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat większa pojemność kotła to zaleta, a nie wada.

Powoduje lepszą stabilność pracy kotła

Pisano o tym na wielu wątkach na różnych forach. Poszukaj, a się przekonasz.

Należy raczej unikać kotłów o małej pojemności wodnej.

 

Mała - duża pojęcie względne.

Do 12ki uważamy,że w naszym wypadku jest właściwa. Wcale nie jest duża. Naszym zdaniem odpowiedni kompromis szczególnie przy większych ilościach wody w układach podłogowych.

Inne konstrukcje - nie wiem, nie moja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązań w zakresie instalacji jest tak wiele, że ciężko to ogarnąć.

Spora część instalatorów ma swoje sprawdzone przyzwyczajenia i schematy instalacji.

 

Do DTR kotła dajemy 5przykładowych schematów instalacji, zawsze instalator może z jakiś rozwiązań w tych schematach skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, mam już sezon letni za sobą, najtaniej wyszło grzanie Cwu czeskim groszkiem po 500zł tona.

Najdrożej wyszło grzanie eko który ma mało popiołu. Mam wszystko zanotowane:

doba grzania czeskim to 2.17zł dla 5ciu osób plus zmywarka.

Groszkiem po 690zł tona to koszt 2.56zł/24h, groszkiem po 820zł tona to 3.15zł/24h.

 

Gdy wyłączałem piec zewnętrznie z prądu na 5h tzw. funkcja stop (przymusowa) to palenie groszkiem po 690zł wystarczyło na dłużej i koszt się zmniejszył do 2.3zł na 24h.

 

Tak wyglądało grzanie Cwu latem.

Jak pewnie pamiętasz też pisałem i grzeję non-stop czyli lato-zima. Zasobnik 140l dla 7 osób na czeskim groszku ogrzewałem za 81gr na dobę ale groszek kupiłem po 300pln/t dwa lata temu. Na sterowniku Bruli wychodziło mi 2,7kg/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nie moduł już jest, to nie sa plany.

 

Moduł może sterować albo zaworem 3d albo 4d.

W skłąd kompletu modułu alligator wchodzi sam moduł, przewód zasilający, czujnik pomiarowy 2,7m, zasilacz, kartonik, instrukcja.

 

Moduł obsługuje pracę:

a) samego zaworu

b) samej dodatkowej pompy na dany układ grzewczy

c) zaworu + pompy za tym zaworem

 

Moduł fizycznie dodaje funkcjonalność obsługi kolejnego obiegu grzewczego z pomiarem i nastawa temp. na ten obieg

oraz obsługuje kolejną pompę cyrkulacyjną CWU

 

Z modułem Alligator Cobra obsługuje 4pompy oraz pracę zaworu plus kolejny termostat pokojowy na układzie za zaworem mieszającym....

 

Wycenę modułu wyślę na priva lub maila

 

Ile kosztuje Alligator ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat większa pojemność kotła to zaleta, a nie wada.

Powoduje lepszą stabilność pracy kotła

Pisano o tym na wielu wątkach na różnych forach. Poszukaj, a się przekonasz.

Należy raczej unikać kotłów o małej pojemności wodnej.

 

Dużo wody w kotle - większa stabilność pracy.

Mało wody w kotle - szybsza reakcja na zmiany.

Co kto woli. Jak zwykle - coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter Orvaldi 300W podłączony i..... działa na akumulatorach od traktora 165Ah :)

Przypomnę piec Ogniwo eko 15kw silnik 90W, dmuchawa 48W, pompa CO 60W, pompa mieszająca 32W razem 230W - wszystko uruchomione w trybie ręcznym na maxa i inwerter pokazywał 74% zużycia.

Praca podajnika, dmuchawy i pompy CO na 1 biegu 52%.

Teraz utrata prądu mi niestraszna. Zostaje jeszcze podpiąć alternator do rowera i jazda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...