Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zastanawiam się jak nisko można tak zejść bez szkody dla kotła???- kondensacja zimny powrót i cała reszta- gdzie granica????

ja niestety odziedziczyłem instalację po poprzednikach a chodziła z kotłem olejowym, do tego różnica poziomów między częścią dzienną i nocną więc część ciepła z dołu na górę. sam już nie wiem jak mam to ogrzewać. zaworów n-drogowych nie mam więc tylko zagadka jak to ugryźć żeby było dobrze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy bo juz nie daje rady!Intensywnie szukam jakiegos fajnego kociolka ,co instalator to inny piec doradza ,po przesiedzeniu wielu godzin na forum musze przyznac ze mam 2 faworytow -tloka-Taurus gaur duo 18,5 kw oraz slimaka -ogniwo eko plus 16 kw,wiem ze oszczedniejszy i latwiejszy w sterowaniu jest slimak z drugiej zas strony jak mnie kaska przycisnie kiedys to bede walil dzbanem w mur ze nie kupilem tloka ktory pozre mial i drzewo.Prosze o fachowa podpowiedz bo rece opadaja i mozg sie lasuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roberto miałem podobnie i też tak wybrałem jak Ty plus zastanawiałem się nad piecem Skam-p ale Jarecki uciekł mi na urlop i nie zabrał gg ze sobą. Postawiłem na Ogniwo i st. eCoal wybór jak najbardziej trafny. Drugi sezon bezproblemowy i nawet zawleczka nie poszła :)

Widziałeś kotły? Wszystko w nich porównałeś? Czy tylko dostrzegasz różnicę tłok ślimak. Zapoznałeś się jakie mają sterowniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz,taurusa widzialem ogniwa nie mialem jeszcze okazji co nie zmienia faktu ze nawet gdybym widzial to i tak niewiele to zmienia bo ja na kotlach sie poprostu nie znam ,dlatego chcialem skorzystac z fachowego forum ze by sie uchronic moze nie od wpadki bo obydwa te kotly maja w miare pochlebne opinie ale chcialbym zeby ten zakup byl poprzedzony fachowymi opiniami i radami za ktore bede wdzieczny,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jak nisko można tak zejść bez szkody dla kotła???- kondensacja zimny powrót i cała reszta- gdzie granica????

ja niestety odziedziczyłem instalację po poprzednikach a chodziła z kotłem olejowym, do tego różnica poziomów między częścią dzienną i nocną więc część ciepła z dołu na górę. sam już nie wiem jak mam to ogrzewać. zaworów n-drogowych nie mam więc tylko zagadka jak to ugryźć żeby było dobrze???

 

 

Panowie prośba o wypowiedź w tej kwestii, wiem że juz pewnie gdzieś było to może chociaż kierunkowskaz a jesli któryś się o pełną odpowiedź pokusi to z gory dziękuję.

trzeba grzać rozsądnie i skoro nie trzeba tak wysoko temperatur trzymać to dobrze by było wiedzieć gdzie granica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciepłe dni mam nastawę na piecu 42st. krótki obieg cwu dogrzewa powrót, nie zaobserwowałem wykraplania wody w komorze spalania ani w kominie, kiedyś było powiedziane żeby był ciągły ruch spalin. Jednak automat eCoal ma swoje zalety,do tego ma pompę mieszającą i sam sobie podgrzeje powrót w awaryjnej sytuacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon granicę widać, jak masz kropelki w kanale pionowym czy w kominie, to kombinuj i podnoś temp. spalin.

 

Ja non stop jadę w normalnych warunkach na temp. 41-43st.C i mam 22-23st.C w domu.

Przy tych mrozach jadę na 50-55st.C, aby miec to 22-23st.C w domu. Też mam prosta instalacje bez żadnych srupsów-dupsów.

Kocioł-antyk ma ponad 16lat (montaż jakoś 1994-5), komin z cegły bez wykwitów, nic mi się nie skrapla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że wpływ na wykraplanie ma nie tylko temperatura wody na kotle. Ważny jest również np. suchy opał, dobry ciąg ciag kominowy pewnie też inne czynniki. Moim zdaniem najlepiej obserwować wymiennik i sadze przy czyszczeniu. Jeżeli sadza jest sucha i łatwo się czyści to powinno być ok. Jeżli jest wilgotna lub nie daje sie usunąć z wymiennika to trzeba podbić.

 

U mnie kociołek pracuje na zadanej 42. E Coal przebija temperature zadaną o 5 stopni także przy min. 42 dochodzi do 47. Sadza jest sucha i miałka. Odstoinik skroplin w kominie też jest suchy. W układzie nie ma jeszcze wpiętej CWU i podmieszania.

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak podajesz REgut, zbiór kilku negatywnych czynników a nie tylko suche np. 42st.C...

 

- ciąg komina, jakość opału, jego wilgotność, napowietrzenie kotłowni, problemy z nachodzeniem wody do kotłowni, temp. i przepływ spalin itd....

 

Tak jak mówisz - obserwować i ewentualnie reagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale żeby reagowac - to trzeba mieć możliwość działania :)

 

Można pewnie też ustawić wyższą temp na kotle - pod warunkiem że ma sie na grzejnikach głowice i na nich wyregulowć temp. a co za tym idzie podwyższyć sobie temp w kotle- czyli temp powrotu czyli temp spalin i pewnie jednocześnie podgrzać kotłownie zby wilgotność była mniejsza :).

 

Może pewnie dużo i wiele zwłaszcza jak sie wie co i jak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie opał się od lipca suszył więc chyba ten problem odpada, ciąg dobry komin drożny wykwitów nie było w górnej częśći żadnych-na poddaszu gołe cegły nieocieplony był do niedawna, teraz go wełną 5cm otuliłem więc żadnego szoku nie dostaje, w kotłowni sucho ciepło(myślę że w okolicy 26-28st) woda weszła w lato jak były ulewy ale na 2 dni tylko i w części gdzie nie ma opału. problem będzie jak wrócę do swojego dwustana -jak tam z temperaturą??

 

wiem że przy pracy ciągłej jest inaczej. Jak pisałem wcześniej, kiedy odkręciłem termostaty na maksymalny przepływ to mimo 5st niższej temperatury na kotle miałem cieplej w pokojach niż przy wyższej na kociołku i "pracujących" termostatach.

wiem że najprościej wyżej na kotle i termostatami regulować ale z tego co sam u siebie zaobserwowałem to odwrotna sytuacja była lepsza dla pracy kotła. pracował płynniej z mniejszymi wahaniami temperatury.

 

zobaczymy co z tego wyjdzie. na razie obniżam powoli zadaną na kotle i trzymam pełny przepływ i będę kontrolował sytuację

dzięki za zaangażowanie:yes::yes::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...