Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no ciekawe...chyba otworzę 3D na maksa powrót z obiegu, a dławiki na grzejnikach zostawię tak jak są nastawione. Sam zresztą zauważyłem że im więcej otwieram 3D na powrót z obiegu tym lepiej w pokojach i piec lepiej pracuje. Jak będzie lepiej to otworzę dławiki na maksa na grzejnikach i zobaczymy co będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy bo juz nie daje rady!Intensywnie szukam jakiegos fajnego kociolka ,co instalator to inny piec doradza ,po przesiedzeniu wielu godzin na forum musze przyznac ze mam 2 faworytow -tloka-Taurus gaur duo 18,5 kw oraz slimaka -ogniwo eko plus 16 kw,wiem ze oszczedniejszy i latwiejszy w sterowaniu jest slimak z drugiej zas strony jak mnie kaska przycisnie kiedys to bede walil dzbanem w mur ze nie kupilem tloka ktory pozre mial i drzewo.Prosze o fachowa podpowiedz bo rece opadaja i mozg sie lasuje.

 

Weź pod uwagę także Skap-P Premium, RBR Ekouniwersal - oba ze sterownikiem eCOAL jeśli chcesz mieć automat lub Bruli jeśli chcesz się pobawić i dojść do najoszczędniejszych ustawień samemu.

 

Tłok kiepsko działa przy małym odbiorze ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór od godziny otwarty na 95% powrotu z obiegu (3D na powrocie), dławiki na wylocie z grzejników nie zmieniane. Grzejniki cieplejsze. Zobaczymy jak Galmeciak będzie się zachowywał. Temperatura zadana 63. Wcześniej dobijało do 64,8...

 

Ja mam od jesieni otwarty całkowicie 3d, a obecna temp. na kotle to 50 st co w zupełności wystarcza [bruli pilnuje żeby temp. powrotu nie spadała poniżej 40 st].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mimo wszystko uważam że zawór 4D ( zwłaszcza sterowalny ) jest rozwiązaniem które daje więcej możliwości.

Mozemy np utrzymywac temp na kotle np 55 deg. i ten obieg zasila także CWU a na obiedu grzejnikowycm trzymać sobie temp jaką chcemy powiedzmy 38 deg. i nic w niczym nie przeszkadza.

Tyle wydedukowałem z kilkudniowego studiowania tematu ;)

 

Jeżeli jestem w błędzie to dajcie znać żebym (nieświadomie ) nie szerzył po świecie herezji ;)

 

w zał. schemat ideowy instalacji o której myślę ( wkorzystanie Cobry i Aligatora - gady jedne )

pozdrawiam

Kopia schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie kocioł KMB-RP PLUS 19kW Witkowskiego http://www.kotly-witkowski.pl/kmb-rp-plus. Trochę było informacji na forum w zeszłym roku ale bardzo zdawkowo. Czy ktoś może się pochwalić doświadczeniami lub opiniami na temat tego kotła. Cena wydaje się atrakcyjna 6700 zł ze sterownikiem Cobra. Znajomy zakupił niedawno ale opala dopiero od początku sezonu, na razie jest zadowolony, może ktoś ma większe doświadczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darase, toż już wsiadłeś na właściciela czy pracownika tej firmy, jak się w zeszłym roku tutaj zalogował.... i mam wrażenie, że później inny nick się pojawił pod szyldem użytkownika... ale...

 

Przypomnij sobie kwestie rusztu, jego dodatkowego odbioru ciepła itd.

 

Tutaj link do wątku o kotle:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190001-Kocio%C5%82-Witkowski-KMB-RB-Plus-25kW-ze-sterownikiem-Titanic-ustawienia-opinie

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szperaj na tym wątku, bo tutaj w kilku po przywitaniu wsiedliście na niego z serią pytań i spasował

 

trochę Ci odświeżę:

 

..Najważniejszą zaletą oprócz niemalże bezobsługowej pracy jest dodatkowe palenisko w formie rusztu wodnego(dodatkowy odbiór ciepła)...

Ważnym atutem jest także dodatkowy odbiór ciepła - spaliny zanim dostaną się do kanałów konwekcyjnych muszą najpierw oddać część ciepła ruszt wodny. Trzecim atutem jest możliwość jednoczesnego spalania paliw na dwóch paleniskach. Po wypełnieniu opałem górne palenisko (drewno, w. kamienny) następuje samoczynny zapłon od ognia z paleniska automatycznego - w ten sposób znacząco zmniejszamy zużycie opału z zasobnika.

 

:)

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja pytałem wcześniej o tego witkowskiego. Całe moje tygodniowe L4 poświęciłem na czytanie o kotłach:)

ja chyba wezmę ten "jednopaleniskowy" z tłokiem, wydaje mi się, że takie hybrydy są mniej wydajne.

Poza tym zdaje się że na stronie Zawijana jest coś o tym, że ruszt wodny schładza spaliny i gazy lotne się nie dopalają, ale czy to jest jakaś znacząca strata, to już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zdaje się że na stronie Zawijana jest coś o tym, że ruszt wodny schładza spaliny i gazy lotne się nie dopalają, ale czy to jest jakaś znacząca strata, to już nie wiem.

 

W tym samym wymienniku:

 

Z rusztem wodnym umieszczonym odpowiednio wysoko nad palnikiem możesz mieć mniejszą stratę kominową, ale większą stratę niecałkowitego spalania (w związku z przerwaniem spalania po kontakcie z rusztem wodnym)

 

Bez tego rusztu w tym samym wymienniku będziesz miał wyższą stratę kominową, ale mniejszą stratę niecałkowitego spalania.

 

Suma-sumarum może wyjść na końcu podobna sprawność kotła, trzeba zbadać ten sam wymiennik... Tyle,że na wodnym będzie szybciej zabrudzony wymiennik...

 

Natomiast pisanie o wydłużeniu czasu spalania przy dokładaniu na ruszt awaryjny biorę jako żart marketingowy, spory opis dotyczący tego rusztu też jest żartem. Nie spalisz całkowicie zasypu drewna na ruszcie awaryjnym, jak pracuje podajnik, on przecież zużywa tlen do spalania węgla a te resztki z nadwyżki powietrza nie wystarczą do całkowitego spalenia dużego wsadu na ruszt awaryjny. To są zwykłe żarty :)

 

 

Z tłokiem - fajna sprawa na zimę, ale latem może Ci taka konstrukcja gasnąć. Ja tłóki lubię, ale wymagają wiedzy przy obsłudze. Jak się rutino na tłoka decydujesz, to polecam Ci to na sterowniku Titanic.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...