Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

AGP-ON napisał:

 

 

Mam maluśką kotłownię 180x200 i szukam małego kociołka z maksymalnym zasobnikiem paliwa.

 

Moja kotłownia jest jeszcze mniejsza od Twojej 160x210 Komin w tym samym rogu tylko na drugiej scianie w ktorej sa drzwi na klatke Drugie drzwi do garażu i okno podobnie jak u Ciebie Na tej krótszej ścianie zmieściłem Tilgnera EKR 25 z czopuchem na górze Rzeczywista szerokość zestawu to 104 cm tylko motoreduktor na dole wystaje na 112 cm Sterownik mam Menuet firmy Foster Przy wyborze kotła bierz pod uwagę budowę zasobników tzn żeby nie miały tendencji do zawieszania się [miału] jeżeli będziesz chciał nim palić Znam taki przypadek i to własnie w kotle o którym wspominałeś Następna sprawa to czy chcesz mieć ruszt wodny czy sztabkowy Ja wybrałem sztabkowy Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jestem dopiero na etapie montażu instalacji a więc jeszcze nie palę i nie mogę Ci nic napisać Ruszt jest mniej więcej na tej samej wysokośći no ale w moim przypadku zawsze będzie można pokombinować i go opuścić na dowolną wysokość bez jakiejś większej ingerencji mechanicznej jeżeli zajdzie taka potrzeba oczywiście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o CICHEWICZ FUTURA ECONO MINI 16 kW?

Jest łatwy w obsłudze?

 

A może ktoś go uztkuje i może podzielic się spostrzeżeniami :p

 

Czy będzie to dobry wybur do baaardzo małej kotłowni (180 x 200)?

Ma czopuch do gory wiec dojdzie prawie do sciany.....

 

To tak jak ENKA z czopuchem do góry.

 

Napisz jaką ma retortę (stała, obrotowa, Brucer), sterownik (2 stanowy, PID, PID 2), kanały wymiennika (poziome, pionowe), pojemność zasobnika, czy ma szufladę na popiół i ile kosztuje.

 

Tu jest opis;

http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/futura_econo_mini.php

 

Gdzie jest opis to ja potrafię znaleźć, ale szkoda mi czasu na szukanie w nim istotnych informacji, więc wypisałem co jest istotne ...

 

Do AGP i innych z małymi kotłowniami - pamiętajcie, że kotła z czopuchem do góry nie można dosunąć do ściany z kominem, bo jak wybierzecie po roku popiół z wyczystki komina ?

 

Najrozsądniejszy wg mnie byłby piec z czopuchem wychodzącym z tyłu, lecz nie jak zwykle otworem do tyłu, a do góry - wtedy łatwo go będzie podłączyć (1 kolanko 90 stopni - tylko w stronę wejścia do komina) i będzie odsunięty o optymalną odległość, żeby móc dostać się do wyczystki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Kotły na ekogroszek:

 

RED – nietypowa (ponoć opatentowana) budowa wymiennika – wg mnie utrudnione czyszczenie, sterownik ecomax, „ciężki w rozmowie” przedstawiciel

 

Klimosz – trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny

 

HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

 

Primus eco – archaiczna budowa (pieca i sterownika), trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny, drogi jak diabli (ponad 12 tys za 25 kW)

 

Stalbud – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, lecz spawane (w Enka gięte), sterownik zwykły lub lepszy z Elektro Miz

W ofercie ciekawy tłokowiec na miał

 

Ogniwo Biecz – wymiennik z kanałami pionowymi trudny w czyszczeniu (trzeba otworzyć górną klapę i czyścić szczotą drucianą), na plus wentylator małej mocy (32W), bardzo cicho pracujący podajnik i wentylator, sterownik eCoal

 

Kielar – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki), obrotowa retorta (Brucer lepszy), drogi (ponad 9 tys za 23 kW)

 

Enka – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, gięte (nie spawane) co jest plusem, retorta obrotowa (szkoda, że nie typu Brucer), sterownik ecomax, atrakcyjna cena 6 700 zł za 16 kW

 

Podsumowując wg mnie najlepszym wyborem dzisiaj są pisząc od najlepszego: Skam-P Premium z palnikiem typu Brucer 2 Ekoenergia czopuchem do góry i sterownikiem PUMA; następnie Tilgner EKR z Brucer 2 i sterownikiem Ognik; Ogniwo z Brucer 2 i sterownikiem eCoal; Enka Set 3 z retortą obrotową czopuchem do góry i sterownikiem Ecomax lub RT09 PID.

 

To jest mój własny ranking na podstawie tego co wiem dzisiaj - jeśli spotkam się z innymi ciekawymi konstrukcjami może się zmienić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

 

Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).

Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

 

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

 

Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).

Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

 

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

 

Jeśli jest jakiś inny piec z poziomymi kanałami, Brucerem 2 generacji i porządnym sterownikiem to podajcie linka.

 

Tylko niech nikt mi nie wciska kitu, że pionowe kanały czy też płomieniówki łatwo się czyści (jak to próbowali bajerować na targach np. szczotka druciana, odkręcanie tylnej lub bocznej klapy itp. atrakcje) bo poproszę o prezentację i czar pryśnie.

Przy poziomych kanałach czyszczę piec nie brudząc nawet rąk (nie mówiąc o ubraniu) - wystarcza dostarczona mi przez Enka szufelka i pogrzebacz z prostokątną blaszką na końcu - a potem ludzie się dziwią, że w kotłowni mam tak czysto, że chodzę do niej w skarpetkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nowego w skamie premium? Kiedys to był mój faworyt ale odpadł przez to że miał stały ruszt wodny co nie jest najszczęsliwszym rozwiązaniem , dalej tak ma?

 

Czy ruszt wodny nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem - to zależy z której strony na to sie patrzy i co jest dla kogoś ważniejsze. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

 

1. Można wybrać w/g własnego uznania wersje z rusztem wodnym lub żeliwnym

 

2. Standardem są sterowania z algorytmem PID typ Ognik PID-II sl.28 lub RT09pid Tatarek

 

3. Można wybrać najnowszy produkt model PUMA pid, kolorowy wyświetlacz, do 24stref na C.O. i do 24stref na CWU, auto dobór priorytetów pracy pomp, zwalnianie pracy pompy C.O. na czas ładowania CWU (tego nie ma nikt). Aktualizacja softu przez neta. Opcja włączenia wykresu rysującego charakterystyke pracy kotła, zapis miesięcznej historii pracy. Archiwum można zgrac na kompa i analizować w dołączonym programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę jest dostępny nowy bardzo ciekawy sterownik PUMA, palnik typu Brucer 2 generacji produkowany przez ekoenergia (ma mniejszą moc od poprzedniego - chyba około 35 kW, a poprzedni miał 40 kW nawet przy piecu o mocy 15 kW).

Ten mniejszy jest lepiej dopasowany do pieca (zwłaszcza o mniejszej mocy).

 

Nie wiem czy wiecie, że np. w piecu 16 i 25 kW Enka jest zastosowany ten sam palnik Pancerpol o mocy 40 kW.

 

Jeśli jest jakiś inny piec z poziomymi kanałami, Brucerem 2 generacji i porządnym sterownikiem to podajcie linka.

 

Tylko niech nikt mi nie wciska kitu, że pionowe kanały czy też płomieniówki łatwo się czyści (jak to próbowali bajerować na targach np. szczotka druciana, odkręcanie tylnej lub bocznej klapy itp. atrakcje) bo poproszę o prezentację i czar pryśnie.

Przy poziomych kanałach czyszczę piec nie brudząc nawet rąk (nie mówiąc o ubraniu) - wystarcza dostarczona mi przez Enka szufelka i pogrzebacz z prostokątną blaszką na końcu - a potem ludzie się dziwią, że w kotłowni mam tak czysto, że chodzę do niej w skarpetkach.

 

 

Jeżeli chodzi o zwykłe, klasyczne retorty, to Pancerpol robi:

1. Palnik o mocy 10-15kW

2. Palnik 17kW

3. Palnik 25kW

4. Palnik 50kW

 

Nie mają palnika 40kW.....

 

Obrotowe wersje to tylko:

PPSM 25kW

PPSM 50kW

 

Brucer ma tylko jeden typ palnika podawany jako zakres mocy 15-40kW

 

Ekoenergia ma max. moc podana jako 35kW i kilka bardzo trafnych zmian w porównaniu do brucer-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ogniwo z pionowymi kanałami i nie narzekam, czyszczenie to 5 minut. Robie to raz w tygodniu. Najwiecej schodzi z odkreceniem klapy - 4 motylki i potem ruszyc z 5 razy szczotą i po wszystkim, sadza spada na dno. Na dole w wyczystce jest tyle miejsca że sadze wybieram raz na miesiąć. Gorzej sie syfi gdy wybiera się popiół bo ze względu na stały charakter pracy pieca jest cały czas ciepły i bardzo lotny. Raz na tydzień trzeba niestety z mopem polatać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dobrze, bo masz miejsce w kotłowni na obsługę kanałów pionowych.

 

Jakbyś musiał dolną, boczną wyczystkę obsługiwać w wąskiej kotłowni, to musiałbyś wywalić opał z kosza i go odkręcić, bo inaczej byś się do niej nie dostał.

 

Częste sa też przypadki,że ludzie nie mają jak wyczyścić kanałów pionowych, bo sufit jest nisko i nie sposób wsadzić tam narzędzie do czyszczenia.

 

Najważniejsze, że w Twoich warunkach jest dobrze i czyszczenie nie zajmuje Ci dużo czasu.

 

 

Przy kotle na paliwo stałe zawsze będzie trzeba trochę posprzątać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ogniwo z pionowymi kanałami i nie narzekam, czyszczenie to 5 minut. Robie to raz w tygodniu. Najwiecej schodzi z odkreceniem klapy - 4 motylki i potem ruszyc z 5 razy szczotą i po wszystkim, sadza spada na dno. Na dole w wyczystce jest tyle miejsca że sadze wybieram raz na miesiąć. Gorzej sie syfi gdy wybiera się popiół bo ze względu na stały charakter pracy pieca jest cały czas ciepły i bardzo lotny. Raz na tydzień trzeba niestety z mopem polatać.

 

Czy mógłbym prosić o jakieś fotki jak to dokładnie wygląda? Chodzi mi głównie o tą klapę i ile potrzeba miejsca aby sensownie mieć do niej dojście. Sam się zastanawiam nad tym kotłem, ale nie wiem czy biorąc pod uwagę moją kotłownię i umiejscowienie kotła będzie to równie wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa jest mała jakies 40x40 cm podnosisz do góry jak właz w czołgu odkrecasz palcami dekel i możesz szczotkować. Czyli w góre musisz mieć min 60 cm i pasuje z boku też tyle samo bo trzeba jakos sadzę wyciągnąć przez wyczystkę. Choc z boku można wygrzebać to czyms krótszym jak sie ktos uprze.

I panowie I panie, którzy planujecie piec na eko w wąskiej kotłowni nie zapominajcie o miejscu na ewentualny serwis i demontaż ślimaka i retorty czyli znowu po stronie kosza jakies 70 cm luzu ( zależnie od rodzaju pieca) aby w razie potrzeby to wszystko wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kanały poziome czyści się po odkręceniu klapki z przodu (nie muszę wchodzić na stołki itp.), popiół wygarniam pogrzebaczem zakończonym prostokątną blaszką wprost na szufelkę i tyle - łatwiej już się chyba nie da.

Poruszony przy wygarnianiu lekki pył gdy się trochę kurzy jest od razu wciągany do komina i nic nie wylatuje z pieca.

 

Czy przy "szczotkowaniu" pionowych kanałów nie kurzy się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniwo jest niskie i ja przy 170 nie wchodzę na żadne stołki :lol: . Przy czyszczeniu wymiennika ciąg kominowy wciaga dymy i sadze takze nic sie nie kurzy. Najwiecej sie syfi przy wybieraniu popiołu i nawalaniu węgla tak że staram sie robic te rzeczy jednego dnia aby raz posprzatać. Popiół jest ciepły i niewiele trzeba aby to furgało. Musze chyba dorobić 2 szufladkę i po wyciagnieciu jednej zostawiac popiól do wystygniecia i dopiero wtedy to to wynosić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kanały poziome czyści się po odkręceniu klapki z przodu (nie muszę wchodzić na stołki itp.), popiół wygarniam pogrzebaczem zakończonym prostokątną blaszką wprost na szufelkę i tyle - łatwiej już się chyba nie da.

Poruszony przy wygarnianiu lekki pył gdy się trochę kurzy jest od razu wciągany do komina i nic nie wylatuje z pieca.

 

Czy przy "szczotkowaniu" pionowych kanałów nie kurzy się ?

 

Syf jest wszędzie wookoło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły na ekogroszek:

 

Podsumowując wg mnie najlepszym wyborem dzisiaj są pisząc od najlepszego: Skam-P Premium z palnikiem typu Brucer 2 Ekoenergia czopuchem do góry i sterownikiem PUMA; następnie Tilgner EKR z Brucer 2 i sterownikiem Ognik; Ogniwo z Brucer 2 i sterownikiem eCoal; Enka Set 3 z retortą obrotową czopuchem do góry i sterownikiem Ecomax lub RT09 PID.

 

To jest mój własny ranking na podstawie tego co wiem dzisiaj - jeśli spotkam się z innymi ciekawymi konstrukcjami może się zmienić ...

 

Brakuje mi w tym rankingu kryteriów oceny. Oczywiście Twoich kryteriów, bo - jak piszesz - jest to Twój własny ranking. Na jakiej podstawie uszeregowałeś te kotły właśnie tak? Co dla Ciebie było najważniejsze, a co mniej ważne? Które z tych kotłów znasz z własnych doświadczeń, a które tylko z opisów innych ludzi? Co o tych kotłach wiesz na pewno, a co wiesz ze słyszenia?

Jeśli tego nie podasz, to ten ranking będzie miał wartość tylko dla Ciebie. Każdy z nas może mieć inne preferencje i inny system wartości. Weź za przykład dyskusję n/t czyszczenia wymiennika od góry lub z przodu. Nawet w tak prostej sprawie zdania są podzielone.

Dlatego w każdym rankingu niezmiernie ważne jest precyzyjne określenie kryteriów oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...