Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam RBR-owców :) Czytam i czytam, konsultuje się i czytam, czytam....ciągle jakieś nowinki. Kolega Zbigmaz01 ma 17KW na 300m2 , ale z pomocą bufora, kominka i solarów...ja mam 202 m2 użytkowe i 240m2 całkowitych powierzchni, dom ocieplony, nowe okna....myślę poważnie o tym 17KW, ale mam obawy czy w mrozy podoła i czy nie lepiej kupić 23KW, ale czy ten nie będzie za duży? Jeden z was serdecznie mi doradza i nie mam powodów mu nie wierzyć :) , ale musiałem to napisać, jak już kupię to chce mieć pewność , ze jest to odpowiednio dobrane. Instalację mam na 1/2" rurkach stalowych, grzejniki z tych nowych, nie żeliwne. Dojdzie mi jeszcze jakieś 15-20m2 garażu. W sklepie sprzedawca zdecydowanie namawiał mnie na 23KW , twierdził, że ma większy wymiennik i stabilniej pracuje.... Znacie może różnice w ilości spalania 17KW a 23 KW? Doradzicie coś? :) Z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może przytka sie w lato szparki w palniku i będzie git w sumie nie narzekam spalanie mnie satysfakcjonuje a pewnie będzie lepsze jak poprawie instalację. A kocioł kupiłem taki bo akurat ten model był dostepny od ręki a musiałem mieć kocioł w ciągu kilku dni aby zdążyć z wygrzaniem wylewek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No johny masz problema bo jesteś na pograniczu jednej i drugiej mocy. Pytaj, co kilka głów to nie jedna. Według mnie powinien dać radę "malutki" a w razie "W" na te kilka dni masz dopalacz hehe.

Sprzedawca będzie za większym bo prowizja wyższa.

No to na mnie nie zarobiłeś ?

Żartowałem :)

Ja od razu chciałem 17kW. U mnie w mrozy -18 d0 20 piecyk spalał 40-45kg/doba i bez innego wspomagania. Miałem kłopoty z tym że dopiero uczę się palić. U mnie piecyk ruszył 14XII tak że to dopiero początki palenia, poznawania i dostrajania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigmaz01 to był odważny krok na 300m2, aż ciśnie się pytanie, dlaczego 17KW w ulotce polecają do 160 m2??? Skoro na 300 wystarcza... :)

Dwie trzecie tego budynku czyli około 200m2 ogrzewałem innym kociołkiem i miał on tylko 12kW Po dodaniu reszty budynku nie dawał rady tak że trzeba było zwiększyć. Jeszcze jedno. Wolę aby piec pracował w warunkach nominalnych niż się dusił. W instrukcji jest że pracuje on od 3 do 21kW tak że da radę. I daje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek u ciebie była sprawa jasna, w twoim przypadku każdy nawet z czystego rozsądku radziłby ci minimum te 23 a bardziej bojaźliwi nawet 35.

Górna granica montażu 23kW to około 300m.

Byłem bardziej przejęty twoim wyborem niż ty.

Po prostu ja wiedziałem co chcę mieć, a nie opierać się na tym co mi wcześniejsi instalatorzy doradzali. Też mówili że 35 to minimum. :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Wolę aby piec pracował w warunkach nominalnych niż się dusił. W instrukcji jest że pracuje on od 3 do 21kW tak że da radę. I daje :)

I ja jestem takiego zdania a większe autorytety podparły te teorie nawet badaniami, im kocioł pracuje na większej mocy tym sprawność wyższa.

W tym roku gdzieś około 2 tygodnie kociołki miały więcej roboty a reszta sezonu pełny luzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu masz taką dźwignie którą robisz dwa ruchy do przodu i tyłu i już . W środku musi być jakiś płaskownik który się przesuwa wzdłuż tego kanału. Sadza spada do popielnika.

 

A co to za ustrojstwo nr 10 na schemacie - czyżby otwierało się tą zastawkę przy czyszczeniu ?

 

Czy nie obawiasz się, że gdy zapomnisz opróżnić popielnik lub np. będą się robić spieki i będzie ich więcej objętościowo w popielniku - może dojść do zatkania kanału nr 5 i ... dalej to już chyba każdy może sobie wyobrazić co by się działo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za ustrojstwo nr 10 na schemacie - czyżby otwierało się tą zastawkę przy czyszczeniu ?

 

Czy nie obawiasz się, że gdy zapomnisz opróżnić popielnik lub np. będą się robić spieki i będzie ich więcej objętościowo w popielniku - może dojść do zatkania kanału nr 5 i ... dalej to już chyba każdy może sobie wyobrazić co by się działo ?

Ta zastawka jest otwierana podczas palenia na ruszcie zapasowym. A co do dalszego pytania to w każdym piecu jest tak samo, a sterownik cię o tym powiadomi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...