Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Własnie wróciłem z targów Silesia-expo i mała relacja dla tych co nie byli, jak zykle pewnie subiektywa ale tak to wyglądało wg mnie...

 

Oczywiście było bardzo fajnie, spotkałem troszkę ludzi (równiez z forum) było troszkę wystawców kotłów od małych firm po bardzo duże liczace się w branzy kotlarskiej Wezmę pod lupę najpierw prezentację i wygląd stoisk, bezapelacyjnym zwycięzca leżeli chodzi o wygląd( i miejsce) stoiska należą się firmie TILGNER, duża oferta kotłów, fajne miejsce bardzo mądrze wszystko ustawione, nr 2 to stoisko tak, tak.... firma KRZACZEK jak wyzej, no i pozycja nr3 to frma KIELAR-ECO , była to ekspozycja wewnątrz a wiec bez możliwosci spalania eko, tylko wygląd kociołów, następnie: wyglad stoiska na zewnątrz i spalnie róznych paliw na bięzaco tu zdecydowanym liderem była firma OGNIWO,duzo kotłów, rózne moce,mądrze ułozone,nr 2 to firma INSTALCO - kotły ładnie wyeksponowane,ponad to sterownik ecoal na duzym (chyba 32") panelu lcd,3 miejsce to DEFRO j.w to tyle jeżeli chodzi o stronę wizualną.... c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No.... to jedziemy dalej....kilka słów wyjasnienia, po stoiskach chodziłem jako osoba zainteresowana kupnem kotła, która absolutnie nie zna się na kotłach ;), pisząc dalej nie będę wymieniac nazw producentów bo co to ja jestem chodząca reklama? lub antyreklama? nie mam absolutnie żadnego interesu krytykować jednych a wychwalać drugich. wygląd kotłów...widziałem rózne kotły o podobnych parametrach (16-20Kw) od najmiejszego ok 1,30m po potężne gabarytowo kotły ok 2m!!!! rozwiązania bardzo podobne drzwiczki szybko otwierane, dodatkowe spalnie róznych paliw (np drewno) czasem 3 drzwiczki czasem 4, ale jakoś wykonania już była widoczna... od bardzo ładnego wykonania z dopracowaniem wszystkich detali i łagodnego otwierania i dobrego docieplenia po paskudnie pomalowane kotły, nieprzemyslane i ciężkie otwieranie drzwiczek, krzywe detale,zle porobione zamknięcia, złe docieplenia i paskudny wyglad (ciekawe ze na stronach www producentów to wszystko wygląda bardzo ładnie) zasobniki -tu równiez duża rozbiezność od malutkich (chyba z 50kg-wg mnie pomyłka) do ponad 200kg w niektórych modelach porzadne uszczelki w niektórych zwykłe okienne- porażka, krzywo pomontowane uchwyty, jakies plastikowe uchwyty, brak lini ciągłej z kotłem, i tu wspomne o jednym plastikowym zasobniku na eko- KOMPLETNA POMYŁKA!!!!!! jakbym miał dostac za darmo kocioł z plastikowym zasobnikiem to uwierzcie mi- nie wziołbym nawet jakby mi producent dopłacił! chciałbym jeszcze trochę pożyc...w niektórych kotłach zamontowane dodatkowo blachy na podajnik w celu ładniejszego wyglądu kotła c.d.n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pytałem Was o opinie, jednak sytuacja troszkę się u mnie zmieniła - muszę zapytać jeszcze raz. Posiadam dom typu kostka 110m2 parter i piętro + piwnica pod całym. Ściany 40cm z żużlobetonu, dach monolit bez pustki powietrznej - ocieplony supremom. Piwnice idealnie suche, brak wilgoci - dom stoi na piasku. Okna wymienione 10 lat temu (szyby U=1.1). Instalacja CO to grzejniki żeliwne i piec JUBAM 26kw (śmieciuch). Obecne spalanie węgla (kostka) to 4,5t na rok przy zachowaniu w domu temp około 22'c.

 

W domu obecnie mieszka starsza osoba, której chciałbym ułatwić życie poprzez instalację pieca na groszek OEP. Problemem jest brak ocieplenia ścian - niestety obecnie nie stać mnie na ten wydatek, ale w przyszłości (3lata) chciałbym na ściany położyć 12cm styropianu grafitowego, na ścianę północną bez okien 20cm. I teraz jest problem, czy jeżeli kupię duży piec, to czy po ociepleniu nie będzie on za duży i będzie przez to problem? Poraźcie jak wybrnąć z tej sytuacji. Nie chcę zmieniać instalacji CO i grzejników bo ta wykonana jest bardzo dobrze - wszystkie rury spawane, grzejniki w dobrych miejscach. Rura z ciepłą woda na wyjściu z pieca ma 2 cale, potem piony (2) na parterze są calowe, na piętrze dojścia chyba 1/2 cala. Ogólnie przez te rury ogrzewana jest też piwnica. CHciałbym zastosować równiez pompę CO i nowy zbiornik CWU ogrzewany przez piec i dodatkowo przez grzałkę w razie czego.

 

Poradźcie co zrobić w takiej sytuacji. Do wydania mam około 12k zł.

 

Czytam dalej forum i wątki o kotłach i widzę kolejny "problem". Komin mam murowany z cegły w centralnej części domu. Jednak komin dymowy składa się z dwóch przewodów na "pół" cegły. Do obu podłączony jest obecny piec, z tym że oba kanały są połączone przez pierwszy metr od pieca (wykute cegły). Nie będzie to problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@suspenser co to za offtopy to jest wątek o piecach na ekogroszek a nie o buforach i tam powinieneś to zamiescić ;).

Dodam tylko, że ja osobiście mam podobne preferencje, ale mimo wszystko stawiam na produkt made in poland:

 

http://www.youtube.com/watch?v=1z3m1L6ZKiw&feature=related

 

Bez buforów jest kiepsko - mogą być naturalne lub sztuczne, ale być powinny.

 

Oczywiście różni użytkownicy preferują różne rozmiary i modele ;)

 

Uwielbiam to.

Znowu zaczynasz?

 

Nawet na chwilę nie przestałem, a nawet z czasem poszedłem dalej ;)

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palniki- kotły miały zamontowane różne palniki od pancerpola 1 generacji po brucera,burnera,ekoenergię czy rynnowe, każdy producent montował dowolny palnik,sterowniki- tu królowal tech ,szczyt marzeń to ekomax i kilku producentów z ecoalem, widziałem paliło się to różnie,czego mi brakowało? brak było producentów, lub osób dobrze zorientowanych w sprawie palników i sterowników w zastosowanych kotłach.Co mnie raziło? raziła mnie niekompetencja i brak wiedzy osób wystawiajacych kotły ( jak wiedzieli o sterownikach to nie wiedzieli o kotle, jak wiedzieli o kotle to nie wiedzieli sterownikch, jak wiedzieli o sterach i kotłach to nie wiedzieli o palniku;) ) chociaż miło sie zdziwiłem jak rozmawaiłem ze starszym panem na stanowisku Tilgnera gosć naprawdę był super zorientowany o kotle i palniku,gubił sie trochę przy sterze ale tam z pomocą przyszedł taki kawał chłopa, łysy i chyba ze 3m wzrostu ;) co się okazało? rozmawiałem z włascicielem firmy :) tak samo było w przypadku Instalko młody niepozorny gość opowiedził mi o kotle,palniku i sterze (zdał egzamin na 5 ) - i j.w własciciel firmy,wypada jeszcze wspomnieć o gościu z kielara ( już wiem jak czp01 kupił swoj kociołek :D ) gosć miał taki dar przekonywania ze pomimo mojego kotła wcisnałby mi zapewne tego żeliwniaka ;) ciekawostki - gość z kotłem ze sterem ecoal (nazwę litościwie przemilczę) mówi mi, ze jak wykupię sobie pakiet 50SMS to kocioł będzie wysyłał mi powiadomienia "cenka mi opadła", producenici trzymają cenę praktycznie wszystko powyzej 7,5tys i do góry... a oszczedzają na sterach( wkładają chyba najtańsze i przestarzałe sterowniki ,ale idą z duchem czasu jakbym chcial to mogą mi moduł gsm zamontować....hehe, tak samo z palnikami chociaz tu juz coraz więcej brucerów i ekoenergii, Fajnie było pojechac popatrzec kto i jakie kotły produkuje, jakie ma rozwiazania, jakie wymienniki, i jak strzyze owieczki.... wnioski??? Panowie przed zakupem kotła POTĘŻNIE się zastanowic !!! to nie walizka że jak nie będzie pasowac to się wezmie i wyrzuci... po wizycie na targach doszedłem do wniosku że zakup mojego RBR-a to był strzał w dziesiatkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...od bardzo ładnego wykonania z dopracowaniem wszystkich detali i łagodnego otwierania i dobrego docieplenia po paskudnie pomalowane kotły, nieprzemyslane i ciężkie otwieranie drzwiczek, krzywe detale,zle porobione zamknięcia, złe docieplenia i paskudny wyglad (ciekawe ze na stronach www producentów to wszystko wygląda bardzo ładnie) zasobniki -tu równiez duża rozbiezność od malutkich (chyba z 50kg-wg mnie pomyłka) do ponad 200kg w niektórych modelach porzadne uszczelki w niektórych zwykłe okienne- porażka, krzywo pomontowane uchwyty, jakies plastikowe uchwyty, brak lini ciągłej z kotłem ...

 

Trzeba brać pod uwagę, że producenci na targi często wytwarzają kotły w specjalnej, podwyższonej jakości wykonania, więc skoro niektórzy pokazali kiepściznę na targach to aż strach myśleć o tym co dostarczą zwykłemu klientowi.

 

Inną sprawą jest to, że gdy spytałem w pewnej firmie dlaczego nie sprzedają klientom w Polsce kotłów tak wykonanych jak na targach [tylko wersje złożone z tańszych, gorszych komponentów] usłyszałem, że skoro klienci się tego nie domagają to nie ma sensu podnosić sobie kosztu wytworzenia - brzmi dziwnie co nie ?

 

Jednak po zastanowieniu się kim są główni klienci dużych producentów doszedłem do wniosku, że są to dystrybutorzy i to właśnie oni chcą kupić jak najtaniej bo i tak w większości trafiają do nich nie znający się na kotłach instalatorzy oraz klienci indywidualni, którym można wcisnąć każdy kit.

 

Podsumowując: im większa będzie wiedza i wymagania klientów tym lepsze jakościowo kotły będą na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pytałem Was o opinie, jednak sytuacja troszkę się u mnie zmieniła - muszę zapytać jeszcze raz. Posiadam dom typu kostka 110m2 parter i piętro + piwnica pod całym. Ściany 40cm z żużlobetonu, dach monolit bez pustki powietrznej - ocieplony supremom. Piwnice idealnie suche, brak wilgoci - dom stoi na piasku. Okna wymienione 10 lat temu (szyby U=1.1). Instalacja CO to grzejniki żeliwne i piec JUBAM 26kw (śmieciuch). Obecne spalanie węgla (kostka) to 4,5t na rok przy zachowaniu w domu temp około 22'c.

 

W domu obecnie mieszka starsza osoba, której chciałbym ułatwić życie poprzez instalację pieca na groszek OEP. Problemem jest brak ocieplenia ścian - niestety obecnie nie stać mnie na ten wydatek, ale w przyszłości (3lata) chciałbym na ściany położyć 12cm styropianu grafitowego, na ścianę północną bez okien 20cm. I teraz jest problem, czy jeżeli kupię duży piec, to czy po ociepleniu nie będzie on za duży i będzie przez to problem? Poraźcie jak wybrnąć z tej sytuacji. Nie chcę zmieniać instalacji CO i grzejników bo ta wykonana jest bardzo dobrze - wszystkie rury spawane, grzejniki w dobrych miejscach. Rura z ciepłą woda na wyjściu z pieca ma 2 cale, potem piony (2) na parterze są calowe, na piętrze dojścia chyba 1/2 cala. Ogólnie przez te rury ogrzewana jest też piwnica. CHciałbym zastosować równiez pompę CO i nowy zbiornik CWU ogrzewany przez piec i dodatkowo przez grzałkę w razie czego.

 

Poradźcie co zrobić w takiej sytuacji. Do wydania mam około 12k zł.

 

Czytam dalej forum i wątki o kotłach i widzę kolejny "problem". Komin mam murowany z cegły w centralnej części domu. Jednak komin dymowy składa się z dwóch przewodów na "pół" cegły. Do obu podłączony jest obecny piec, z tym że oba kanały są połączone przez pierwszy metr od pieca (wykute cegły). Nie będzie to problemem?

Z takim budżecie to możesz przebierać w kotłach jak w ulęgałkach.Pomyśl o kotle o mocy 10-12 kw.Cofnij się o kilka ,kilkanaście stron.Było tam radzone jaki kocioł na podobną powierzchnię wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem już kiedyś prawie cały wątek i właśnie o szczegóły mi chodzi, bo dobór pieca pod ocieplony dom i nie ocieplony wydaje mi się być inny - a tutaj potrzebny mi jest kompromis. Jakbym miał ocieplony dom to brałbym pewnie coś w stylu OEP 16kW. Jest jeszcze scam-p 12 i 17 kW. Oglądam tez ten RBR. Tylko czy obecnie przy nieocieplonym domu przez najbliższe parę lat nie będzie on za mały - boje się tej różnicy. Przyznam szczerze, że im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Boje się trochę o sporą objętość instalacji (piony i grzejniki) i te nieszczęsne nieocieplone mury. A taki komin, składający się z dwóch przewodów, nie będzie problemem?

 

Co do budżetu to 12k zł, ale na całość tzn. piec, zbiornik cwu, pompy + ew montaż, ale mogę to sam spokojnie zrobić.

Edytowane przez msilent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem już kiedyś prawie cały wątek i właśnie o szczegóły mi chodzi, bo dobór pieca pod ocieplony dom i nie ocieplony wydaje mi się być inny - a tutaj potrzebny mi jest kompromis. Jakbym miał ocieplony dom to brałbym pewnie coś w stylu OEP 16kW. Jest jeszcze scam-p 12 i 17 kW. Oglądam tez ten RBR. Tylko czy obecnie przy nieocieplonym domu przez najbliższe parę lat nie będzie on za mały - boje się tej różnicy. Przyznam szczerze, że im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Boje się trochę o sporą objętość instalacji (piony i grzejniki) i te nieszczęsne nieocieplone mury. A taki komin, składający się z dwóch przewodów, nie będzie problemem?

 

Co do budżetu to 12k zł, ale na całość tzn. piec, zbiornik cwu, pompy + ew montaż, ale mogę to sam spokojnie zrobić.

Na temat wody w instalacji.:)

15grzejników, 80m2 podłogówki, 1000L bufor, rozizolowane rury w piwnicy (tam też mam 20*C) ile to ma pojemności? Dochodzi do tego 6 dorosłych osób i trójka małych dzieci przy zużyciu CWU. Wydaje mi się że to dość sporo. 320m2 to też sporo.

A na temat komina: to się nie znam, chociaż u mnie komin ma wsadzoną rurę Fi 130mm, myślę że u ciebie też da radę wyciągnąć te spaliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...