Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przeczytałem już kiedyś prawie cały wątek i właśnie o szczegóły mi chodzi, bo dobór pieca pod ocieplony dom i nie ocieplony wydaje mi się być inny - a tutaj potrzebny mi jest kompromis. Jakbym miał ocieplony dom to brałbym pewnie coś w stylu OEP 16kW. Jest jeszcze scam-p 12 i 17 kW. Oglądam tez ten RBR. Tylko czy obecnie przy nieocieplonym domu przez najbliższe parę lat nie będzie on za mały - boje się tej różnicy. Przyznam szczerze, że im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Boje się trochę o sporą objętość instalacji (piony i grzejniki) i te nieszczęsne nieocieplone mury. A taki komin, składający się z dwóch przewodów, nie będzie problemem?

 

Co do budżetu to 12k zł, ale na całość tzn. piec, zbiornik cwu, pompy + ew montaż, ale mogę to sam spokojnie zrobić.

RBR jest wystarczający.

Z Katowic do mnie masz ok 60km podjedź i zobacz,jeżeli potrzebujesz podajnik po lewej to bierz przyczepkę z sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przeczytałem już kiedyś prawie cały wątek i właśnie o szczegóły mi chodzi, bo dobór pieca pod ocieplony dom i nie ocieplony wydaje mi się być inny - a tutaj potrzebny mi jest kompromis. Jakbym miał ocieplony dom to brałbym pewnie coś w stylu OEP 16kW. Jest jeszcze scam-p 12 i 17 kW. Oglądam tez ten RBR. Tylko czy obecnie przy nieocieplonym domu przez najbliższe parę lat nie będzie on za mały - boje się tej różnicy. Przyznam szczerze, że im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Boje się trochę o sporą objętość instalacji (piony i grzejniki) i te nieszczęsne nieocieplone mury. A taki komin, składający się z dwóch przewodów, nie będzie problemem?

 

Co do budżetu to 12k zł, ale na całość tzn. piec, zbiornik cwu, pompy + ew montaż, ale mogę to sam spokojnie zrobić.

 

Można jeszcze pomyśleć deko inaczej.

 

tj. Do Skam-P 12kW wybrać palnik serii AZP-MŻ, on również należy do grona tzw. II-ej generacji. Pozwala na spalanie miałów oraz groszków węglowych.

Dlaczego ten palnik?

Do niego można do momentu docieplenia domu wsadzić większą dyszę palnika i spokojnie kocioł może "oddychać" nawet na 17kW.

Nie będziesz miał żadnej obawy,że nie starczy mocą.

Jak dom zaizolujesz, to zamienisz na mniejszą dyszę palnika i będziesz sobie spokojnie pracować na Skam-Pie 12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując..... Panowie kupujący (wymieniajacy ) kotły, nie słuchajcie sprzedawców, czytajcie fora o ogrzewaniu, porównujcie, pytajcie , zdecydujcie się na 3-4 kociołki i KONIECZNIE przed zakupem pojechać i zobaczyć kociołek na żywo- bo można na taką mine wejść że szok :bash: i na koniec.... zaden!! nawet najlepszy! kociołek nie naprawi zle zrobionej instalacji CO+CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również byłem obecny na targach i opinię Piotrka podzielam.

Miałem okazję uczestniczyć również w piątkowej konferencji.

Uczestniczyli w niej między innymi producenci węgla,kotłów,sterowań,handlowcy,instytut z Zabrza i wielu innych .

Nie mam daru takiego jak Piotrek :) więc może więcej na temat o czym była na niej mowa opisze jeśli mogę prosić

zawijan jak znajdzie chwile wolnego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękoma, nogami i całym sobą sie pod tym podpisuję.

"Kwiatki" w instalacji to jest prawdziwa zmora.

 

Witam. Mam bardzo duza prosbe! Czy mozecie doradzic mi jaki piec zakupic ktory ma wejscie do komina od gory?, Niestety kotlownia jest bardzo waska. Caly czas po glowie chodzi mi DEFRO AKM UNI 22KW ze sterownikiem PID. Bede wdzieczny za wszelkie porady na temat tego pieca ewentualnie jakiegos innego. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam bardzo duza prosbe! Czy mozecie doradzic mi jaki piec zakupic ktory ma wejscie do komina od gory?, Niestety kotlownia jest bardzo waska. Caly czas po glowie chodzi mi DEFRO AKM UNI 22KW ze sterownikiem PID. Bede wdzieczny za wszelkie porady na temat tego pieca ewentualnie jakiegos innego. M.

 

Skam-P Premium, RBR Ekouniwersal - i to nie z jakimś tam sterownikiem PID tylko konkretnie z którymś z tych: eCOAL, Bruli, Cobra.

 

Podaj jaki dom chcesz ogrzewać bo całkiem prawdopodobne, że 22 kW to będzie dużo za duża moc i kocioł będzie musiał pracować z niską sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam bardzo duza prosbe! Czy mozecie doradzic mi jaki piec zakupic ktory ma wejscie do komina od gory?, Niestety kotlownia jest bardzo waska. Caly czas po glowie chodzi mi DEFRO AKM UNI 22KW ze sterownikiem PID. Bede wdzieczny za wszelkie porady na temat tego pieca ewentualnie jakiegos innego. M.

 

Czy możesz podać, jaka masz powierzchnię użytkową do ogrzania?

Wówczas łatwiej będzie doradzić i podać wymiary danego zestawu

 

Może być jeszcze OPAL-uni 15 lub 22kW z Cobrą bądź Brulim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam bardzo duza prosbe! Czy mozecie doradzic mi jaki piec zakupic ktory ma wejscie do komina od gory?, Niestety kotlownia jest bardzo waska. Caly czas po glowie chodzi mi DEFRO AKM UNI 22KW ze sterownikiem PID. Bede wdzieczny za wszelkie porady na temat tego pieca ewentualnie jakiegos innego. M.

Jak kotłownia mała to już mówię że Defro odpada, to chyba największe gabarytowo kotły.

Proponuję RBRka, mały, zgrabny i eCoal w standardzie bez żadnej dopłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię takiej miary 200m po podłodze, bo zapewne pow. użytkowa jest o jakieś 40m mniejsza a to zmienia postać rzeczy.

 

np. przy Skam-P 17kW można się zmieścić przy górnym wyjściu spalin na powierzchni:

65cm głębokość

107cm szerokość z koszem a 115cm szerokość całkowita biorąca pod uwagę silnik podajnika

 

przy OPAL-uni 15kW zmieścisz się w wymiarze 50cm na głębokość na długości 137cm

Tutaj wyjście spalin jest jakby w środku konstrukcji w górę. Palnik jest z tyłu.

Badania ostatnio robiliśmy na miale oraz ekogroszku.

Dla nieco większego modelu ostatecznie było to 22kW na ekogroszku oraz 21kW na miale węglowym

 

Pytanie, która moc jest dla Ciebie bardziej optymalna, bo coś czuję,że jednak 15-17kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotlownia ma 3,30x1.8m. Niestety w 2 metrach musi zmiescic piec i przejscie pomiedzy garazem i skladem opalu

To nie widziałeś chyba jeszcze małej kotłowni :)

Ostatnio rozmawiałem z kolegą z forum a jego kotłownia ma 150x 170 i 170 wysokości jak coś nie pokręciłem.

Przy tym twoja to hala targowa, każdy kociołek tam wejdzie a przy mniejszym gabarytowo to jeszcze na pół zimy workowanego eko groszku zmieścisz.

Z tej strony gdzie będzie zasobnik czyli i motoreduktor musisz mieć około 50cm miejsca do ściany żeby w razie 'W' za kilka lat było miejsce do ewentualnej wymiany ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...