Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Muszę pobronić Ogniwa, jest nowe 10kw, może być to dobry piec. Tym bardziej że ma ładnie pracować od 3kw do 14kw, czyli ogrzeje nawet do 140m2.

Z tym czyszczeniem wymiennika poziomego nie jest tak źle. Mam Ogniwo eko 15kw i najdłużej odkręcam 4motylki ok. 30s. Wybieranie sadzy z wyczystki bocznej odbywa się raz lub dwa razy w sezonie.

 

Swojego pieca szukałem pół roku, przeczytałem cały ten wątek.

Najpierw szukałem sterownika, znalazłem eCoala, następnie palnik, trzecie kryterium mała ilość wody w kotle,czwarte kosz ok. 160kg, piątka to cena 6500zł.

Wszystkie moje prioryty spełnił Ogniwo eko 15kw. Piec pracuje u mnie drugi sezon bezproblemowo.

Paliłem w nim żytem, eko czeskim, tanim eko, drogim eko i eCoal dawał sobie radę.

Po podłączeniu internetu do ster. eCoal jestem w pełni zadowolony z w/w zestawu.

 

W tamtym sezonie przez pół roku spaliłem 4t dobrego eko, w tym po ociepleniu 10cm styro i ciepłej zimie do 13marca ok. 3t lepszego i gorszego eko. Dom 11m na 9.5m razy dwie kondygnacje plus Cwu dla 5osób.

 

P.S. Nie sprzedaję kotłów i nie mam żadnych zysków od ilości sprzedanych kotłów Ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...nie przesadzac chłopaki z reklamą.... ja to czytam... jak przegniecie to jak zwykle ...pojadę!!!!!

 

Masz jakąś obsesję z tą reklamą?

Przecież to jest forum o kotłach. Po to, żeby je reklamować właśnie. Nie po to, żeby pisać na nim kawały i inne takie...

Moim zdaniem trzeba tu reklamować kotły, tylko reklamować rzeczowo, w oparciu o uzyskane wyniki. Nie napiszę "wyniki badań", bo wiem, że tego nie lubicie. PRAKTYKA, PRAKTYKA... to jest najważniejsze dla Was. Tylko - czyja praktyka? Skąd mieć pewność, że gość reklamujący swoje "osiągnięcia" jest dobrym praktykiem. I czy rzeczywiście osiągnął to, co pisze? I czy złe "osiągnięcia" są winą kotła, czy tego "praktyka"?

 

A teraz już nie do Ciebie Piotrek, tylko do tych nowych...

Jest taka platforma https://esterownik.pl/

Znajdziecie tam kilkaset kotłów, których pracę można oglądać on-line...

Znajdziecie tam forum, na którym twórcy urządzeń pomagają użytkownikom usunąć ich problemy...

Znajdziecie też poradnik, omawiający w sposób popularno-techniczny zasady konstrukcji i eksploatacji kotłów...

 

To parę takich "głupot" z mojej strony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś obsesję z tą reklamą?

 

Mam, ja akurat siedze na forum wiec wiem kto i co sprzedaje ,ale nowi uzytkownicy tego nie wiedzą.... napisze jakiś pajac że kocioł XYZ to super kocioł (achy ochy) że mało pali ze jest the best itd... następnie nowy uzytkownik kupuje taki kocioł( Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą- ot taki cytat ;) pozniej okazuje się że ten kocioł nie jest taki różowy, bo ma np cienkie blachy i po okresie gwarancji przerdzewieje,albo sterownik ma do d... albo zły palnik etc...no i sie buja z takim kotłem przez lata. (to nie walizka ze wezmiesz i wyrzucisz) mało widziałeś postów gdzie uzytkownicy nie mieli juz sił do swoich kotłów??? a na forum przeciez pisało....że nr1...oczywiscie jak jest przedstawiony rzeczowo i raz to ok, ale jak co co drugi post to już gruba przesada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech napisałem sie napisałem i wykasowałem :)

od nowa zatem Pare konkretów chciałbym dopytac:

1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)

2. Czytając opis znalazłem że RBR ma dolnokanałowe spalanie - a ogniwo i skamp chyba górne - w czym jest różnica i które rozwiązanie jest lepsze?

3. Jak jest z serwisem lub wsparciem do tych pieców? Czas reakcji serwisu lub wogóle zaangażowanie po stronie producenta?

4. I jeszcze o panikach. Generalnie jest ten burner-s - droższy - ekoenergia - tańszy - który i dlaczego? czy wszystkie te paniki sa odlewane z żeliwa (ogniwo napewno a nie wiem czy rbr i skamp)? jak wygląda kwestia ich użytkowania?

5. Czyszczenie pieca - co ile trzeba czyścić poszczególny model i ewentualne uwagi co do sposobu, trudności itp

 

Tyle na ta chwilę. już byłem prawie zdecydowny a tu znowu jakieś nowości:) Swoją drogą dyskusja widze ostro trwa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie Skamp-a : " W celu zapewnienia prawidłowej pracy kotła przekrój komina powinien wynosić min. 400cm2 dla kotłów o mocy do 30kW"

 

Tak faktycznie jest? Do chyba całkiem duzy ten przekrój ........ ja ma 16x16 i wychodzi że sobie jakis - kominek zrobiłem a nie komin:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xerses komin ceramiczny fi.160mm jest idealny dla mocy kotła 12-17kW

 

Różnica budowy kotłów jest taka, że w Ogniwie czy Skamie masz ruszt awaryjny, z którego możesz korzystać podczas pracy palnika.

Przy braku prądu w Skamie (nie wiem jak obecnie w ogniwie) przekładasz ruszt na dolne mocowanie i spaliny muszą w 100%pokonac taką sama drogę jak przy pracy automatu. Wykorzystywana jest wówczas także w 100% cała powierzchnia wodna wymiennika.

 

Jak jest z serwisem i wsparciem widzisz chociaz na tym forum, wszystkie produkty maja mocne wsparcie

 

Co do palników sprawa nie jest tak prosta jak się pozornie wydaje. Minęło już trochę czasu i każda konstrukcja ma swoją wersję palnika żeliwnego.

Ogniwo ma swój palnik burner ze swoja dziurą na wyjście paliwa, rbr ma swoją wersję ekoenergii, skam ma również swój model palnika z szerszym zejściem na paliwo z kosza. Wszystkie są żeliwne.

 

Czyszczenie- każdy użytkownik danego modelu może odpowiedzieć. Nie jest mega skomplikowane. Średnio raz na 14dni trzeba czyścić.

W ogniwie czyścisz kanały pionowe (odstawiasz klapę na górze kotła, odkręcasz motylki do wyczystki kanałów pionowych, ostukujesz lub wyjmujesz zawirowacze), spada to obecnie do skrzynki na dole, którą wyciągasz przodem, musisz zwracać uwagę, aby wkładając ponownie skrzynke dobrze dolegała do tylnej ściany bo jest jednocześnie uszczelnieniem kanałów pionowych

W Skamie czyścisz tylko od przodu na wysokości klatki piersiowej. Zgarniasz od góry do dołu, wszystko też spadnie do skrzynki na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)

2. Czytając opis znalazłem że RBR ma dolnokanałowe spalanie - a ogniwo i skamp chyba górne - w czym jest różnica i które rozwiązanie jest lepsze?

3. Jak jest z serwisem lub wsparciem do tych pieców? Czas reakcji serwisu lub wogóle zaangażowanie po stronie producenta?

4. I jeszcze o panikach. Generalnie jest ten burner-s - droższy - ekoenergia - tańszy - który i dlaczego? czy wszystkie te paniki sa odlewane z żeliwa (ogniwo napewno a nie wiem czy rbr i skamp)? jak wygląda kwestia ich użytkowania?

5. Czyszczenie pieca - co ile trzeba czyścić poszczególny model i ewentualne uwagi co do sposobu, trudności itp

 

1. Jestem zainteresowany o tyle, że brałem osobiście udział w tworzeniu sterowników eCoal.pl i bruli.pl oraz palników BRUCER i BURNER-S, a także kotłów OGNIWO EKO i EKO PLUS. Dlatego też, jak mogłeś zauważyć, nie biorę udziału w dyskusjach n/t który kocioł jest lepszy, bo zaraz przeciwnicy zarzucają mi osobisty interes. To tyle na ten temat.

W moim poradniku możesz przeczytać wiele informacji wyjaśniających podstawowe problemy konstrukcyjno-eksploatacyjne. Chcesz im wierzyć - wierz. Nie chcesz - nie wierz. To naprawdę wyłącznie Twoja sprawa.

Użytkowników kotłów f-my OGNIWO (różnych typów) jest z pewnością dobrych kilkaset tysięcy. Myślę, że na forach znajdziesz sporo informacji n/t jakości tych kotłów. F-ma OGNIWO produkuje kotły już blisko 40 lat, wypuszczając corocznie na rynek blisko 20 tysięcy sztuk różnych kotłów o mocach jednostkowych do 50 kW.

2 i 5. RBR i SKAM-P to kotły z poziomymi wymiennikami ciepła, czyszczonymi od przodu kotła.

OGNIWO EKO i EKO PLUS to kotły z pionowymi wymiennikami ciepła, czyszczonymi od góry kotła, przy czym w EKO są wyczystki boczne dolne do usuwania pyłów z czyszczenia wymiennika, zaś w EKO PLUS pyły te usuwa się przez popielnik w czasie usuwania popiołu z popielnika.

Kotły z wymiennikami pionowymi takimi, jak w OGNIWO EKO i EKO PLUS, można czyścić rzadziej, bo więcej pyłów opada w nich samoczynnie do dolnej komory nawrotnej. Nie są to jednak różnice czasowe wielkie w sensie praktycznym.

Co do łatwości / trudności czyszczenia jednych i drugich - zdania są, jak to zwykle, podzielone. Jedni wolą takie, drudzy inne.

Moim zdaniem - nie ma o czym dyskutować. Te problemy są praktycznie nieistotne.

3. Nasze produkty (te, w których tworzeniu brałem udział) mają - moim zdaniem - wsparcie bezkonkurencyjne. Jak na razie. Pisałem już, żeby zobaczyć https://esterownik.pl/

O reakcjach serwisu - niech piszą użytkownicy.

4. Palniki:

BURNER-S jest udoskonalonym BRUCEREM (oba palniki są naszej konstrukcji i przez nas dogłębnie przebadane, na forach i blogach można znaleźć mnóstwo wyników tych badań). BURNER-S oceniam zdecydowanie wyżej.

EKOENERGIA jest podrobionym BRUCEREM, nieznacznie modyfikowanym.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku trochę się z Pana opinią nie zgadzam.

 

RBR oraz Skam to różne pod względem budowy kanałów dymnych konstrukcje.

Nie do końca rbr ma tylko poziome wymienniki ciepła....

 

Wszystkie 3kotły prezentują inne pochodzenie oraz konstrukcje kanałów dymnych.

Wybór dla użytkownika jest więc pełen.

 

Ogniwo może Pan porównać pod względem budowy kanałów do Kotstala czy Ponara

Skama do np. Galmetu czy Klimosza

RBR-a do Taurusa Żubra czy Protecha Trio.

 

Mała Ekoenergia ma mniejszą dziurę na wyjście paliwa w strefie spalania jak burner czy brucer, ma tez inny ślimak, który jest aktualnie modyfikowany.

Zaznaczam,że powstała wczesniej od burnera, nie ma tez odpowiednika przy brucerze. Do brucera może Pan porównać duży model Ekoenergii.

Więc słowo podrobiona jest z Pana strony wielkim nadużyciem.

 

To konstrukcja poprawiana względem brucera. Zresztą Pan wie, kto był współtwórcą brucera, więc ciężko mówic o współtwórcy,że podrabia wprowadzając w swój wyrób poprawki, rozwijając go. Ekoenergia to dwa wyroby, oczywiście powstałe jako coś nowszego od brucera. Burner jest tez czymś nowszym jako Wasza propozycja alternatywy brucera. Szkoda,że brucera się nie rozwija.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyczytałem gdzieś na innym forum że Ogniwo ma słabą (nawet rdzewiejącą szybko) blache - Może kotś to zdementować lub potwierdzic? (może pan zawijan - wygląda mi że jest pan zainteresowany i w temacie)

rwa:)

to może ja byłem. Mój instalator mówił, że wymieniał niedawno kocioł Ogniwo, który po 7latach strzelił. Ale obecne modele nie są w produkcji od tamtego czasu i nie wiem czy to przydatna informacja, czy może niepotrzebny szum.

Ciekawią mnie piece rbr i skam-p, ale niewiele wiemy o fabrykach w których powstają. jakiś Witkowski chwali się w internecie swoim zakładem i sprzętem, podobnie dworek z oświęcimia, a tutaj coś krucho

 

EDIT: byłem ostatnio w nowym domu kolegi. bardzo bogaty dom, ponad 300m2 ogrzewanej powierzchni. ściana z BK44cm docieplona 10cm styro.

A w piwnicy czai się 40kw Klimosz, jako że mocy nigdy dość:)

7ton na sezon mu potrzeba!

Edytowane przez rutino78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku trochę się z Pana opinią nie zgadzam.

 

Masz prawo.

 

Porównywałem generalnie zasadę działania poszczególnych wymienników, a nie wszystkie szczegóły ich konstrukcji. Znam dobrze Kotstala i Ponara, bo w ich konstruowaniu także miałem osobisty udział. Znam także dobrze RBR-Ekouniwersal, bo brałem osobisty udział w jego przekonstruowaniu do dzisiejszej postaci.

 

Znam także dokładnie - z pewnością znacznie lepiej od Ciebie - historię powstawania Brucera i Ekoenergii. To, co napisałem, jest prawdą. Bez względu na to, czy się z tym będziesz zgadzał, czy nie. Duża Ekoenergia jest podróbką Brucera. Mała Ekoenergia jest modyfikacją dużej. Takie są fakty.

Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia dla oceny ich efektywności. To dwie różne sprawy.

Według mnie BURNER-S jest lepszy i od Brucera i od Ekoenergii, dużej czy małej. To jest moje zdanie. Ty możesz się z nim nie zgadzać.

 

Brucera się nie rozwija, bo BURNER-S jest lepszym rozwiązaniem, które zastąpiło brucera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kotły z wymiennikami

pionowymi takimi, jak w

OGNIWO EKO i EKO PLUS..."

W/w kotły mają wymienniki poziome a kanały pionowe. Tak dla ścisłości :)

 

Dokładniej - wymienniki ciepła z pionowymi kanałami spalinowymi. Zresztą nie całkiem, bo jest tam także kanał poziomy.

To przykład skrótu myślowego, który może mylić. Moja wina.

 

Natomiast nie wiem, czy są to wymienniki poziome. Czemu poziome?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawią mnie piece rbr i skam-p, ale niewiele wiemy o fabrykach w których powstają.

 

RBR EKOUNIWERSAL jest produkowany przez f-mę INSTALCO z Łaszczowa (niedaleko Zamościa). To mała, ale solidna, f-ma rodzinna o ponad 30-letnich tradycjach, która prowadzi najczęściej cały proces technologiczny - od produkcji kotła do jego instalacji włącznie. Jest to jedna z firm (obok Kotstala i Ponara), które obok OGNIWA jako pierwsze uzyskały możliwość instalowania w swoich kotłach sterownika eCoal.pl

 

O f-mie produkującej SKAM-Pa najwięcej wie Jarecki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo halo aby nowi nabywcy kotłowi wiedzieli co tracą to są jeszcze wymienniki "żeberkowate" które tak wyglądają

 

http://czp.pl/kociol/komora_kielara/images/komora2.jpg

 

no i niestety trudno się czyszczą - ale mają za to ( w większości wypadków) 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawo.

 

Porównywałem generalnie zasadę działania poszczególnych wymienników, a nie wszystkie szczegóły ich konstrukcji. Znam dobrze Kotstala i Ponara, bo w ich konstruowaniu także miałem osobisty udział. Znam także dobrze RBR-Ekouniwersal, bo brałem osobisty udział w jego przekonstruowaniu do dzisiejszej postaci.

 

Znam także dokładnie - z pewnością znacznie lepiej od Ciebie - historię powstawania Brucera i Ekoenergii. To, co napisałem, jest prawdą. Bez względu na to, czy się z tym będziesz zgadzał, czy nie. Duża Ekoenergia jest podróbką Brucera. Mała Ekoenergia jest modyfikacją dużej. Takie są fakty.

Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia dla oceny ich efektywności. To dwie różne sprawy.

Według mnie BURNER-S jest lepszy i od Brucera i od Ekoenergii, dużej czy małej. To jest moje zdanie. Ty możesz się z nim nie zgadzać.

 

Brucera się nie rozwija, bo BURNER-S jest lepszym rozwiązaniem, które zastąpiło brucera.

 

Z tego co się dowiedziałem - burner s ma dekiel przykręcany srubami. Czy podczas czyszczenia palnika nie będzie po paru latach problemów z odkręceniem? Nie widziałem schematu jednego i drugiego , ale tak wole zapytac z ciekawości.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zostało to wywołane do tablicy...

 

SEKOM-Łucki jest rodzinna firmą produkcyjną powstałą w 1973r, jedną z pierwszych kilku na terenie powiatu Pleszewskiego, pewnie jedną z ok trzech działających do dzisiaj.

Sam znam tylko jedną starszą firmę - obok zakładu p.Henryka Wrońskiego jest jedną z najstarszych w regionie.

 

Początkowo były wykonywane kompleksowe prace budowy szklarni wraz z kotłem oraz układem centralnego ogrzewania.

Obecnie zajmuje się produkcją kotłów, jest autoryzowanym regionalnym dystrybutorem materiałów spawalniczych Metalweld, prowadzi też sprzedaż sterowań, dmuchaw, palników.

 

Co do palnika, masz prawo do takiego zdania, ja nie muszę zdradzać, jakie rozwiązania sa szykowane dla nas. Mogę jedynie powiedzieć,że są lepsze od dostępnych standardowo. Uważam też,że mniejsze wyjście na paliwo do strefy spalania ma równie duże znaczenie przy kotłach małych mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...