Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chce sie wtrącać ale może zamiast grubości blach może warto rozważyć lub już wprowadzono inne rozwiązania, które zwiększają trwałosć kotła. Jednym z nich może być czujnik temperatury spalin i temperatury powrotu oraz przestrzeganie pewnych wielkości. Dlatego m. in. moje wcześniejsze pytanie na forum o jakieś wskazówki bądź wskazanie temperatury spalin, która winna być utrzymana lub która nie powinna być utrzymywana w dłuższym okresie.

 

Zamiast dokładać grubości blachy może warto zastanowić się, lub ktoś sie nad tym zastanowił, co zrobić żeby dokładanie nie była potrzebne ?

 

Zastanawiam się na ile to się mozę sprawdzić w sytuacji w której wiekszość zakupionych kotłów została przewymiarowana (m in. mój) więc może ta solidniejsza konstrukcja jest lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach?

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regut dla kotła ważniejsza jest tem. powrotu a dla komina tem. spalin. Jeśli eCoal pracuje na automacie to dba o jedno i drugie. Chyba że ktoś ma taką instalacje lub tak steruje pompami że piec w jednej chwili dostaje masę zimnej wody wtedy powrót spada tak że sterownik nie daje rady go podnieść w danej chwili.

 

Moje Ogniwo ma mi służyć 15lat :)

Jak będzie potrzeba mam lekarza ze spawarką to podleczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regut dla kotła ważniejsza jest tem. powrotu a dla komina tem. spalin. Jeśli eCoal pracuje na automacie to dba o jedno i drugie. Chyba że ktoś ma taką instalacje lub tak steruje pompami że piec w jednej chwili dostaje masę zimnej wody wtedy powrót spada tak że sterownik nie daje rady go podnieść w danej chwili.

No właśnie kocioł nie jest autonomicznym urządzeniem tylko elementem pewnej całości (komin, rodzaj instalacji co itp.) , która wpływa na prace i trwałość kotła. W kontekście tego oraz ewentualnego nieprawidłowego użytkowania może lepszym rozwiązaniem jest grubsza blacha, zawsze dobicie nastąpi później niż wcześniej :-)

Dzwoniłem do Ogniwa z propozcją, skoro nie sprzedaja kotłów z autoryzowanym montażem to może warto dać na strone więcej schematów instalacji. Jak widać na forum jest mase o to pytań, a zarzuty do samego kotła bardzo często są winą instalacji .

 

Moje Ogniwo ma mi służyć 15lat :) Jak będzie potrzeba mam lekarza ze spawarką to podleczymy :)

Jeżeli pacjent będzie kwalifikował się jeszce do leczenia. Miałem śmieciuch i za drugim leczeniem nie było czego leczyć. :-) Przy ewidentnie zlym sposobie użytkowania i tak dobrze że wytrzymał 20 lat.

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możecie zobaczyć, w moich komentarzach nie piszę nic n/t porównania jakości poszczególnych kotłów. Nie piszę - i już. I nadal nie będę pisał.

Przypomnę natomiast (bo wiele razy już o tym pisałem), że waga kotła nie determinuje jego jakości. Z wielu powodów tego faktu wymienię przykładowo tylko jeden. Z takiej samej powierzchni wymiany ciepła (czyli z takiej samej ilości blachy) można uzyskać inne efektywności wymiany ciepła, operując np. prędkością przepływu spalin. Przypomnę http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/

Różna jest także efektywność cieplna powłoki wodnej w zależności od tego, czy w danej strefie dominuje przekazywanie ciepła drogą promieniowania czy drogą konwekcji (przewodzenia). I jeszcze parę innych takich "błahostek".

Cóż taki artykuł potrrafi konkretnie rozjaśnić problem grubości blachy i ciezaru pieca. Zatem idac tym tokiem rozumowania - cieższy niekoniecznie lepszy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest projektowany czas "życia" pieca z podajnikiem ?

 

Mój domowy miałowiec, od 2007r jadący na sterowaniu pid żyje od 1994roku, wykonany jest z blachy 4 i 5mm.

 

Średnia granica powinna wynosic cos pi razy drzwi 12lat przy średniej dbałości o kocioł w dobrych warunkach użytkowania.

Na żywotność kotła wpływ ma także budowa wymiennika, to gdzie zaczyna się płaszcz wodny w stosunku do palnika, pewne rzeczy wychodzą z czasem i są stale poprawiane. Tu jako przykład podam pierwsze konstrukcje tłokowe, najwięcej chyba do powiedzenia jest o protechach, generalnie chodzi o to,że tam woda była przy samym palniku i okazuje się,że żywotność średnia wychodziła 7-11lat, w ten typ konstrukcji wpisuje się większa ilośc tłoków na rynku i zaczyna sie juz potwierdzac ta prawidłowośc..

 

Dla mnie ważne są czynniki:

- właściwy dobór kotła do zapotrzebowania bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. Nawet najlepszy kocioł 3krotnie przewymiarowany nie będzie pracował dobrze, problemy będą także, gdy kocioł będzie niedoszacowany (spieki, szlaka, wysokie spalanie, częsta obsługa popielnika)

- modulacja mocy, odpowiedni sterownik, dopasowanie softu do mocy kotła

- zastosowany palnik, co można na nim spalać

- wygoda czyszczenia

- uniwersalność konstrukcji - skoro chcemy mieć te ruszta awaryjne, to niech będzie z nich można skorzystac podczas pracy automatu, niech droga spalin przy typowym wykorzystaniu paleniska awaryjnego będzie taka sama a nie grzejemy tylko komin, bo 2/3kanałów dymnych przestaje w tym momencie brać udziału w wymianie ciepła

- sprawdzone urządzenia w boju, fakt, czy producenci zwracają uwagi na sugestie użytkowników i czy wprowadzają je do produkcji po dokonaniu odpowiedniej analizy

- kontakt producenta z klientem przed i po zakupie

- innowacyjność, rozwój, staż na rynku

 

Na koniec dodam,że podstawa dobrej pracy kotła jest także właściwe wykonanie instalacji grzewczej. Na prace kotła składa się instalacja, paliwo (wilgotność, jakość), komin, napowietrzenie kotłowni, umiejętności użytkownika.

 

CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN, CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigamaz sprytnie :) ale dowód zapisany na karcie pokazuje 28st. :D
I to mnie boli ale tego nie ukrywam. Już pisałem że w sterowniku przydałaby się funkcja mieszająca przy pracy podłogówki. Mieszająca taka jak jest przy CO ale aby te funkcje miały ograniczenie temp. zadaną. Przy dużej podłogówce i dużym obiegu grzejnikowym jest masę tej zimnej wody, a jak się zejdzie że te pompy razem się załączą to może być tak jak piszesz (ale to 28 + 8 = 36*C)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domowy miałowiec, od 2007r jadący na sterowaniu pid żyje od 1994roku, wykonany jest z blachy 4 i 5mm.

 

Średnia granica powinna wynosic cos pi razy drzwi 12lat przy średniej dbałości o kocioł w dobrych warunkach użytkowania.

Na żywotność kotła wpływ ma także budowa wymiennika, to gdzie zaczyna się płaszcz wodny w stosunku do palnika, pewne rzeczy wychodzą z czasem i są stale poprawiane. Tu jako przykład podam pierwsze konstrukcje tłokowe, najwięcej chyba do powiedzenia jest o protechach, generalnie chodzi o to,że tam woda była przy samym palniku i okazuje się,że żywotność średnia wychodziła 7-11lat, w ten typ konstrukcji wpisuje się większa ilośc tłoków na rynku i zaczyna sie juz potwierdzac ta prawidłowośc..

 

Dla mnie ważne są czynniki:

- właściwy dobór kotła do zapotrzebowania bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. Nawet najlepszy kocioł 3krotnie przewymiarowany nie będzie pracował dobrze, problemy będą także, gdy kocioł będzie niedoszacowany (spieki, szlaka, wysokie spalanie, częsta obsługa popielnika)

- modulacja mocy, odpowiedni sterownik, dopasowanie softu do mocy kotła

- zastosowany palnik, co można na nim spalać

- wygoda czyszczenia

- uniwersalność konstrukcji - skoro chcemy mieć te ruszta awaryjne, to niech będzie z nich można skorzystac podczas pracy automatu, niech droga spalin przy typowym wykorzystaniu paleniska awaryjnego będzie taka sama a nie grzejemy tylko komin, bo 2/3kanałów dymnych przestaje w tym momencie brać udziału w wymianie ciepła

- sprawdzone urządzenia w boju, fakt, czy producenci zwracają uwagi na sugestie użytkowników i czy wprowadzają je do produkcji po dokonaniu odpowiedniej analizy

- kontakt producenta z klientem przed i po zakupie

- innowacyjność, rozwój, staż na rynku

 

Na koniec dodam,że podstawa dobrej pracy kotła jest także właściwe wykonanie instalacji grzewczej. Na prace kotła składa się instalacja, paliwo (wilgotność, jakość), komin, napowietrzenie kotłowni, umiejętności użytkownika.

 

CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN, CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??

 

No i chyba właśnie takiej merutorycznej dyskusji wszyscy tu oczekujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORAZ NA SAMYM RUSZCIE AWARYJNYM??

Z tym rusztem awaryjnym to nie przesadzajmy, Miałem przyjemność testować jego działanie na samym OEP i palenie na nim przy możliwosciach OEP+ to jak pchać samemu samochód po to żeby nim gdzieś dojechać. Awaryjnie i na upartego można, tylko w jakim celu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakosc i wilgotnosc paliwa musi zadbac uytkownik.

O dobra instalacje uzytkownik juz nie do konca bo nawet dobrzy instalatorzy z stazem po 20-30 lat potrafia skonocic instalacje na tyle,ze nigdy nie bedzie jego winy jak ulad pracuje ale wina bedzie w kotle czy tez sterowaniu.

I tutaj sie zaczynaja schody. Jedno i to samo sterowanie na dobrze zrobionej instalacji chodzi dobrze a na drugiej tez dobrze zdaniem innego uzytkownika bo tak mu sie wydaje,bo mial instalatora z stazem w swoim fachu jakies 20 lat i wie co robi.Taki uzytkownik wszystko zwali na kociol,ba zwali to na sterownik bo instalacja jest dobra,bo sasiad ma kociol o tej samej konstrukcji ale inny producent (sa tacy) wiec kociol odpada.Malo tego,kotly maja te same palniki i opalane sa tym samym opalem,nawet metrarz podobny i co ? I zwala wszystko na sterowanie bo na jakosc wykonania swojej instalacji nie dadza sobie nic powiedziec.

Panowie tu tkwi wiekszosc problemu.Dobrze zrobiona instalacja.I z rozumem !!!

 

W sosnowcu na targach uczestniczylem w konferencji i byl poruszany ten problem i to mnie cieszy.

Juz nie tylko konstrukcja kotla czy palnika i jakosc sterowania ale umiejetnosci instalatorow sa waznym aspektem.I nie dajcie sie naciagac na rzeczy zbedne,malo tego.Jak instalator wam cos wcisnie to niech pozniej walczy z problemami a nie zostawia inwestora z wlasnym problemem.

W tych czasach o klienta trzeba dbac.

Przepraszam wszystkich,ze nie na temat rankingu ale coraz czesciej sie spotykam z nie potrzebnie dobranymi pierdolami do instalacji nie wykorzystujac mozliwosci sterowania.A one naprawde sa coraz lepsze.

A najgorsze jak instalator zainstaluje co sie da a pozniej placze bo nawet nie wie jak to poustawiac aby dzialalo nalezycie.

Sorki za haos w mojej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki napisał "CZEKAM NA PORÓWNANIE DROGI SPALIN,

CZY WSZYSTKIE KONSTRUKCJE ZAPEWNIAJĄ

RÓWNIE WYSOKI ODBIÓR CIEPŁA PRZY

PRACY AUTOMATYCZNEJ ORAZ NA SAMYM

RUSZCIE AWARYJNYM??"

 

Ogniwo eko 15kw zapewnia, ruszt awaryjny mieści się minimalnie nad palnikiem. :)

 

Ty masz ten wcześniejszy model i możesz (jak rozumiem) ułożyć ruszt awaryjny tuz nad palnikiem.

Droga spalin jest więc identyczna jak przy pracy automatu.

 

To nowsze Ogniwo w/g rysunku na stronie ma stały ruszto-deflektor troche wyżej (jak w skamie na górnym mocowaniu).

Nie znam jednak z pracy tego kotła i nie wiem, czy ten ruszto-deflektor idzie przełożyc na dół (Skam-P ma dolne mocowanie, to zwiększa pojemnośc paleniska awaryjnego). Nie mniej droga spalin kotła Ogniwo taka jak w automacie.

 

Panowie zostaje pytanie - Zbigmaz- może jakiś szkic jak drogi spalin wyglądają w automacie oraz na ruszcie awaryjnym u Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...