Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

julianno

jesteś w błędzie

kocioł o mocy np 15KW ma palnik który może pracować z mocą w zakresie(przykład) 5-18kw, zawsze jest odrobinę mocniejszy niż moc kotła aby dał radę nawet powyżej mocy nominalnej. w mojej besti jest palnik pracujący w zakresie 15-40KW mimo iż mam kociołek 19KW.

co to oznacza w praktyce?

nie mniej nie więcej tylko tyle że ta maksymalna moc będzie Ci potrzebna przez 2 tygodnie w ciągu zimy, powiedzmy przez 3, wtedy kocioł dobrany na miarę spokojnie da radę wykrzesać z siebie dodatkowe 2-3KW mocy. przez resztę sezonu będzie pracował z przyzwoitą sprawnoscią na mocach rzędu 5-10KW

Jeśli kupisz za duży kocioł to po pierwsze przez większość sezonu będziesz marnować opał ponieważ będziesz potrzebować mniej mocy niż da się bez bardzo dużych strat z kotła wyciągnąć- żeby zobrazować to tak jakbyś musiała swoje auto trzymać na biegu jałowym ale z gazem wciśniętym powiedzmy do połowy bo inaczej zgaśnie. zaś moc tej przewymiarowanej bestii będzie użyteczna tylko przez te 2 czy 3 tygodnie.

podsumowując. kociołek na styk jest lepszym rozwiązaniem niż za duży.

a jeśli się boisz braku mocy to w 2-3 pomieszczeniach załóż kaloryfery większe o 1 element jeśli masz mieć członowe . poza tym masz w ręku takie narzędzie jak steroweanie wysokością temperatury na kotle i jak go rozpalisz do 80st to w największe mrozy bedziesz mogła biegać boso po domu.

poczytaj jakie temperatury na swoich kotłach utrzymują koledzy- 45-50st nawet w duże mrozy, jeden z nich ma kocioł 17KW na jakieś 300m2 chyba jeśli dobrze pamiętam i spokojnie daje radę.

Twój hydraulik chce ciągnąc kasę z Ciebie.

serwis kotła na paliwo stałe dla mnie to abstrakcja- jeśli padnie zawleczka wymieniasz sama bez wzywania serwisu, awarie sterowników zdarzają się rzadko a nawet jeśli takowe nieszczęście Cię spotka to masz ruszt awaryjny i dasz radę to przetrzymać

wymiany kondensatorów też nie wymagają wzywania serwisu - zresztą nie podlegają gwarancji jako elementy eksploatacyjne(chyba) koszt wymiany 12zł i 2 minuty ze śrubokrętem w dłoni.

a pan hydraulik będzie kręcił nosem że zawalony robotą będzie Cię zbywał a jak w końcu się zjawi to zapłacisz 150 albo więcej.

zadbaj aby zrobił poprawnie instalację to podstawa - bez tego nawet dwukrotnie większy kocioł będzie do niczego a instalator zwali winę na sterownik lub opał bo do błędu się nie przyzna

czasy brania tego co jest oraz sypania opału tonami minęły bezpowrotnie. jeśli oczekujesz kosztów eksploatacji na przyzwoitym poziomie bierz kocioł na miarę jak garniak dla Twojego mężczyzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sipusowi też instalator już naszykował już 25 ale jakoś chłop nie dał się namówić i zamontował 17-kę, mimo że wygrzewał tej zimy nowy domek mówi że nie bardzo miał się na czym napracować. Ma chyba coś około 160m i mówi że teraz jeszcze mniejszy pewnie by wziął ale jeszcze wtedy nie było 11-ki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce na rynku pojawi się nowe oprogramowanie do sterowników firmy E-S ,które pozwoli zaoszczędzić do 30% paliwa niż jest to obecnie.

 

No widzisz, wcześniej wyskoczyłeś, że Cobra ma kłopot, bo przeciąga o 3st.c i chyba lepiej jest w eCoal, co miało być żartem.

 

Teraz jak Włodek zażartował z tych 30%oszczędności w stosunku do tego, co jest obecnie, to jest larum.

 

Zawijan a Twoja reakcja jest najdziwniejsza. Jak o 30%oszczędności w roku 2008 pisano przy Ogniku w odniesieniu do zwykłych, wówczas dostępnych sterowań, to twierdziłeś, że to marketing. Teraz jak o 30% pisze się przy sterowniku E-S, to jest miód.

 

Ot ciekawostka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję za odpowiedź już znalazłam w jakim piecu palnik jest dostępny :).

 

W tzw. międzyczasie spotkaliśmy się właśnie z instalatorem. Dzielnie odpowiadał na moje wątpliwości i został przy swoim ;), że dla naszego domu lepsze jest 25 kw :(. Nie wiem czy dobrze powtórzę, ale odwoływał się do gorszej jakości paliw i do tego, że w mniejszych kotłach są mniejsze zasobniki, więc częściej trzeba dokładać... Coś mi tu samej nie pasuje, ale nie wiem do końca co ;).

Nie powtórzę wszystkiego, bo 1. nie spamiętałam, 2. nie chcę nikogo zirytować ;)

Ostatecznie zapewnił, że zainstaluje nam każdy kocioł jaki wybierzemy, ale niestety nie będzie nam mógł go serwisować i tego się trochę obawiam, bo jednak bliski serwis to poczucie bezpieczeństwa.

 

Możesz powiedzieć, jaki kocioł Ci proponował.

Rzucimy okiem co za palnik w nim pracuje i jaki może być sterownik.

Skoro godzi się na serwis tego producenta, to pomożemy Ci wybrac może coś z jego gamy.

 

aha te mniejsze zasobniki to bzdura, najczęściej w kotłach 17-25kW kosze mają takie same pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, wcześniej wyskoczyłeś, że Cobra ma kłopot, bo przeciąga o 3st.c i chyba lepiej jest w eCoal, co miało być żartem.

 

Teraz jak Włodek zażartował z tych 30%oszczędności w stosunku do tego, co jest obecnie, to jest larum.

 

Zawijan a Twoja reakcja jest najdziwniejsza. Jak o 30%oszczędności w roku 2008 pisano przy Ogniku w odniesieniu do zwykłych, wówczas dostępnych sterowań, to twierdziłeś, że to marketing. Teraz jak o 30% pisze się przy sterowniku E-S, to jest miód.

 

Ot ciekawostka

Co żeście się uczepili tego,że wyskoczyłem do przeciągania o 3deg.

Gdzie to napisałem ?

Poczytaj posty z tej strony http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page144 aż do postu #2876

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co żeście się uczepili tego,że wyskoczyłem do przeciągania o 3deg.

Gdzie to napisałem ?

Poczytaj posty z tej strony http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page144 aż do postu #2876

 

Arte pisał o przeciąganiu o 3st.C, podobnie jacek19

karoka doradził powrót do wczesniejszego softu a Ty zażartowałeś:

A ja myślałem,że to eCoal.pl ma jakieś problemy a jest widać odwrotnie

 

Nie widzę potrzeby rozciągania tematu, wszystko zostało przeciez spokojnie wyjaśnione.

 

Mnie ciekawi ten zapis o dodatkowych 30%oszczędności, chyba trochę wyskoczyłeś.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego sugerowałem cofnięcie się kilkanaście stron do batalii o kilku kotłach których moc i sprawność będzie na taką powierzchnię wystarczająca

 

Tak Juliano była taka mała próba porównania kilku kotłów. Średnio udana ale da się już po tym dojść do pewnych wniosków. Im więcej będziesz Czytać forum tym większy mętlik w głowie, ale koledzy tutaj dysponują sporą wiedzą. Kieruj się rozsądkiem a zapewne znajdziesz swój kociołek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 30% to a może żart a może nie.

I tak nie wierzycie bo nie chcecie :)

 

Ja nie w tym zakresie, ciekawi mnie interpretacja innej osoby. Bo jak o 30%oszczędności pisano przy Ogniku w roku 2008 w tamtej rzeczywistości poziomu sterowników, to zarzuty się pojawiały,że to marketing.

Teraz jak Ty piszesz o 30%oszczędności w stosunku do obecnych sterowników, to albo żartujesz, albo dotychczasowe wyroby firmy były słabe.

 

Nie zaprzeczam,że wyroby się rozwijają, zwracam uwagę,że wyskoczyłeś trochę przesadnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tzw. międzyczasie spotkaliśmy się właśnie z instalatorem. Dzielnie odpowiadał na moje wątpliwości i został przy swoim ;), że dla naszego domu lepsze jest 25 kw :(. Nie wiem czy dobrze powtórzę, ale odwoływał się do gorszej jakości paliw i do tego, że w mniejszych kotłach są mniejsze zasobniki, więc częściej trzeba dokładać... Coś mi tu samej nie pasuje, ale nie wiem do końca co ;).

Nie powtórzę wszystkiego, bo 1. nie spamiętałam, 2. nie chcę nikogo zirytować ;)

Ostatecznie zapewnił, że zainstaluje nam każdy kocioł jaki wybierzemy, ale niestety nie będzie nam mógł go serwisować i tego się trochę obawiam, bo jednak bliski serwis to poczucie bezpieczeństwa.

 

Przy kotle z podajnikiem ślimakowym 17 kW [np. Skam-P Premium, RBR Ekouniwersal] jest większy zasobnik niż w tłokowym 25 kW i do tego jest niżej, więc łatwiej wrzucić węgiel.

 

Kocioł tłokowy praktycznie nie ma regulacji mocy tj. masz włącz/wyłącz i jesienią oraz wiosną możesz mieć kłopot ze sterowaniem bo albo będzie wygasał albo się będzie przegrzewał, zwłaszcza gdy będziesz go mieć aż tak przewymiarowanego [25 kW to dużo za dużo].

Ślimakowe mają szerokie możliwości regulacji mocy i to jest ich przewaga.

 

Co do zasobnika z dodatkową wężownicą to np. w RBR możesz mieć tą wężownicę [do ciepłej wody użytkowej] wbudowaną w kocioł.

 

Arturo dobrze Ci radzi - PPC Hewalex z zasobnikiem jest ok - sam bym tą dzisiaj wybrał.

 

120 litrowy zasobnik CWU to niewiele - ledwo wystarcza na średnią wannę bo pobierając z niego wodę od razu z sieci wlewa się zimna, więc gdy masz w nim 120 l wody o temp. 50 st to do wanny nie doleci nawet 80 l o temp. 50 st bo się wcześniej w zasobniku wymiesza z zimną wlatującą z sieci.

Możesz oczywiście podgrzewać wodę bardziej, ale to powoduje większe straty, no i PPC bardziej niż do 60 st nie nagrzejesz [chociaż opłacalne przestaje to być już przy 50 st].

Konkluzja jest taka - do PPC lepszy większy zasobnik np. taki jak w tym Hewalex.

 

Instalator może wcale nie chcieć Cię oszukać, tylko po prostu się nie zna jak forumowicze ;) - zawsze doświadczeni pasjonaci wiedzą więcej na dany temat niż montażyści - ciekawe czy on ma pojęcie o możliwościach eCOAL, Bruli, odróżnia Burnera od Brucera itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...