Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a czy mógłbyś/moglibyście uzasadnić swoją/swoje wypowiedź/wypowiedzi ?

To może na moim przykładzie.

Dom z lat 80-tych 280m2 powierzchni grzewczej ,ocieplony styropianem 15cm,mury z tzw żużlu oraz pustak żużlowy ,strop 20cm wełna mineralna.

Paliłem drugi sezon groszkiem średnim z KWK CHWAŁOWICE ,kocioł Ogniwo Eko 24kW,średnia moc z jaką kocioł pracował to ok 10kW w sezonie,

temp wewnętrzna utrzymywana stale powyżej 25deg , spaliłem 6200kg groszku za 12 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Stąd też prace użytkowników nad zmniejszeniem gardzieli Brucera. Np Minertu może się pochwalić fajnym rozwiązaniem w tym zakresie.

Prace trwają do dziś.

Co do zmniejszenia gardzieli Brucera to zasługa zawijanów , to od nich otrzymałem nasadkę.

Po małej modyfikacji udało się zmniejszyć otwór paleniska.Nowy deflektor również sprawdza się wyśmienicie ;)

 

A dziś wyjąłem wszystkie zawirowywacze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da bo instalatorzy są szkoleni przez przestarzałych instruktorów.
Ale oni się nie szkolą tylko podpatrują i robią. Widziałeś gdzieś szkołę która wypuszcza takich co zakładają CO. Masz instalatora i zapytaj gdzie kończył szkołę w tym kierunku że teraz zakłada instalację. Kiedyś były jeszcze jakieś wymagania: papiery czeladnicze, mistrzowskie, jakieś cechy rzemiosł, a teraz? Jeżeli chodzi o nowo budowane domy to już jest wina projektanta a oni robią to tak jak 15-20 lat temu. Bardzo rzadko się zdarza że nowy projekt jest z instalacją dobrze dobraną do budynku. Nie mówię tu o projektach robionych na zamówienie specjalnie pod inwestora tylko o tych typowych sprzedawanych na pęczki. Przejrzyjcie takie projekty a przekonacie się jakie tam są proponowane moce kotłów i to już niekiedy z podajnikiem.

a jakie to są kotły z dużą sprawnością ? mój instalator jest święcie przekonany ze 10 kW to stanowczo za mało jak go przekonać ?
A kto za to płaci?

Czy on będzie ci dopłacał do opału który spalisz w nadmiarze? On się będzie martwił jak będą na dworze temp. w granicach -2 +5 a takich jest dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy produkujące kotły robią szkolenia dla instalatorów współpracujących z nimi.

Nie byłem osobiście na takim szkoleniu ale co nieco słyszałem.Nie ukrywam,że się na takie szkolenie wybiorę.

Nawet jestem w stanie za nie zapłacić aby posłuchać o czym tam się mówi.

Wiem również o pewnym projekcie ICHPW i wydaje mi się,że będzie to dobre posunięcie.

Coś w porównaniu egzaminu czeladniczego,odpowiedni certyfikat i uprawnienia.

Tego zaczną wymagać inwestorzy,może nie teraz ale z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie to są kotły z dużą sprawnością ? mój instalator jest święcie przekonany ze 10 kW to stanowczo za mało jak go przekonać ?
Minertu ci napisał co grzeje i czym. Ja ci też napiszę. Mam starą poniemiecką chałupę ocieploną z dwóch stron 5cm styro i z dwóch pozostałych 10cm. Okna pięciokomorowe zakładane jakieś 8 lat temu. Dach docieplony 25 wełny. W domu 6 dorosłych osób i troję małych dzieci (moje wnuki :) ) Bufor 1000L z wbudowanym zbiornikiem CWU . 1/4 to podłogówka reszta grzejniki. Do ogrzania 320m2 i kociołek 17kW To jak to się ma do twojego domu? Twojego ocieplenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo nie umiem się tym program posługiwać mam wypełnić szare pola, okej więc wypełniam:

 

pochylenie dachu (stopnie) 40

długość domu 16,00

szerokość domu 16,00

grubość ściany zewnętrznej 0,24

pow domu 158,50 - tu pytanie czy to jest powierzchnia użytkowa ? czy powierzchnia zabudowy bo zabudowy jest 194,5 ?

grubość płyty z izolacją 0,15 - czy to jest sam styropian czy jeszcze tynk ?

wysokość parteru 2,7

wysokość ściany kolankowej 0,50 - mam strych nie wiem ile mam tam kolankowa może 50 cm ?

grubość stropu z izolacją 0,25 - tu jest styro 20 cm plus 5 cm betonu czyli 25 cm ?

pow okien w ścianach 35,50

pow okien połaciowych 2,14

pow drzwi wejściowych 13,25 tu wliczam również bramę garażową ?

 

i skąd mam wiedzieć co wpisać jeszcze w te pola

 

straty przez ściany zewn

straty przez dach

straty przez okna

straty okien połaciowych

straty drzwi wejściowych

Razem straty przegród bez płyty w W/K

straty płyty z izolacją

Temperatura pow w domu

Temp pow min na zewnątrz

Temp średnia dla regionu

Wentylacja w m3/h - tu mam wentylację grawitacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,czemu takie rozwiązanie nie jest tutaj propagowane.

Wg mnie jest to najlepsza sprawa przy grzaniu paliwem stałym :)

 

Jo tyż jest sam i do mnie wungiel jest drogi ;)

(moje godanie jest dalekie od prawidłowego)

Nyo nie powiym,do ślynzoka ci trocha brakuje :)

Uwierz mi,że dla starszych domków dopiero ocieplanych i tak nie jest drogi.

Ja płacę 620zł/t x6 +- 300kg bo się przeładuje .Liczmy 4tyś zł,wystarczy mi na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę trochę inaczej.

Tutaj nie chodzi o wytykanie ale zaproponowanie odpowiedniego źródła uzyskania energii (uzyskania ciepła w naszych domkach).

W tym wypadku jest to ranking kotłów więc o nich tutaj piszemy,nikt nikomu niczego na siłę nie wciska choć czasem tak to wygląda.

Nikt nikomu nie broni udzielenia informacji o innym kotle niż wymienione.

Być może to przypadek,że nikt o innych markach kotłów nie pisze a szkoda.

Wszystko idzie do przodu więc i sprawność kotłów ku temu zmierza.

Są producenci ,którzy reagują na rynek (zapotrzebowanie) a są tacy co będą klepać konstrukcje z przed 15 lat.

Wszystko zmierza ku dobremu ale to wymaga czasu.

Budowa domu w Twojej technologi też nie powstała z dnia na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest totalny "Odlot" :)

Swoją drogą fajny film.

 

Jeśli jeszcze kolega zapyta jak duży piec ma kupić to... nie dokończę :)

Kotły mają swoje zakresy mocy i nie dogodzi się każdemu z dokładnością do 1kW.

Przerażające jest jednak to,że wciska się kotły o dużo za dużo przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przerażające jest jednak to,że wciska się kotły o dużo za dużo przewymiarowane.

Przypomnij sobie jak ty kupowałeś kocioł, jak tobie doradzali. I co wtedy było na pierwszym miejscu? Co było brane pod uwagę.

Masz do czynienia z ludźmi jak kupują piece, czy mają wiedzę na ten temat? Czym się kierują podczas wyboru?

To nie jest takie trudne do zrozumienia, słuchają pseudo instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdą jest że w projektach gotowych osoba która coś sobie w głowie ułożyła jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję domu ignoruje właściwe dobranie sposobu oraz mocy urządzeń służących do ogrzewania tego pomysłu. idą więc po bandzie i np dla domu o powierzchni 130m2 piszą że ogrzewanie gazowe lub węglowe o mocy maks 25KW i co ma biedny użytkownik zrobić???

Do tego dochodzi niewiedza instalatorów którzy albo jeszcze z poprzedniej epoki mają nawyki czyli bierz co jest i się ciesz albo nauczeni są od swoich starszych kolegów i myślą że większy będzie lepszy bo z zapasem mocy łatwiej ogrzać.

Trzeba edukować zarówno projektantów jak i instalatorów, ponieważ na moje oko 80%(albo jeszcze więcej) osób decyzujących się na budowę domu pojęcia bladego nie ma o zastosowaniu odpowiedniego(co do mocy) źródła ogrzewania

 

ja też pojęcia nie miałem i stałem się posiadaczem przewymiarowanego kociołka. Tylko dzięki swojemu uporowi i chęci zdobycia wiedzy dziś wiem co mogę w nim zmienić aby zmniejszyć negatywne skutki przewymiarowania mojej pomarańczowej bestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdą jest że w projektach gotowych osoba która coś sobie w głowie ułożyła jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję domu ignoruje właściwe dobranie sposobu oraz mocy urządzeń służących do ogrzewania tego pomysłu. idą więc po bandzie i np dla domu o powierzchni 130m2 piszą że ogrzewanie gazowe lub węglowe o mocy maks 25KW i co ma biedny użytkownik zrobić???

Do tego dochodzi niewiedza instalatorów którzy albo jeszcze z poprzedniej epoki mają nawyki czyli bierz co jest i się ciesz albo nauczeni są od swoich starszych kolegów i myślą że większy będzie lepszy bo z zapasem mocy łatwiej ogrzać.

Trzeba edukować zarówno projektantów jak i instalatorów, ponieważ na moje oko 80%(albo jeszcze więcej) osób decyzujących się na budowę domu pojęcia bladego nie ma o zastosowaniu odpowiedniego(co do mocy) źródła ogrzewania

 

ja też pojęcia nie miałem i stałem się posiadaczem przewymiarowanego kociołka. Tylko dzięki swojemu uporowi i chęci zdobycia wiedzy dziś wiem co mogę w nim zmienić aby zmniejszyć negatywne skutki przewymiarowania mojej pomarańczowej bestii

 

I wtedy są konieczne konieczne dokładne obliczenia ozc które wykażą projektowe obciążenie cieplne budynku czyli moc strat które powinna byc równą mocy

zainstalowanego kotła, zawierają one również zapotrzebowanie na ciepło budynku a takze moc strat dla poszczególnych pomieszczeń, które są z kolei konieczne do projektu podłogówki lub doboru grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...